Zrozum „Twoja lokalizacja jest obecnie używana” w systemie Windows

Zrozum „Twoja lokalizacja jest obecnie używana” w systemie Windows

Podczas korzystania z systemu Windows może pojawić się komunikat „Twoja lokalizacja jest obecnie w użyciu”. W tym artykule wyjaśniamy, co oznacza ta wiadomość i co możesz z tym zrobić.

Co oznacza „Twoja lokalizacja jest obecnie w użyciu”?

Windows-10-lokalizacja-w-użyciu-w-użyciu

Krótko mówiąc, ten komunikat oznacza, że ​​aplikacja Windows (pobrana ze sklepu Microsoft Store) śledzi Twoją lokalizację, zwykle za pomocą czujnika GPS na urządzeniu, chociaż sieci Wi-Fi i połączenia Ethernet mogą być również używane do tego typu usług. Zasadniczo zobaczysz tę wiadomość jako uprzejme powiadomienie od firmy Microsoft, że Twoja lokalizacja jest śledzona.

Niektóre aplikacje mogą wymagać prawidłowego działania usług lokalizacyjnych (na przykład aplikacja do nawigacji/GPS), ale jeśli uważasz, że aplikacja, której używasz, nie musi znać Twojej lokalizacji, istnieje kilka sposobów, aby to zmienić.

Zmień ustawienia lokalizacji w systemie Windows 10

W systemie Windows 10 naciśnij su Wygrać lub otwórz menu Start. Następnie wpisz „Prywatność lokalizacji” i kliknij „Usługi prywatności lokalizacji”, aby otworzyć okno umożliwiające zmianę ustawień lokalizacji.

Zrozum, że Twoja lokalizacja jest obecnie używana w lokalizacji systemu Windows 10

Po prostu klikając suwak w sekcji „Usługi lokalizacji”, możesz wyłączyć aplikacje Microsoft Store, aby nie mogły śledzić Twojej lokalizacji. Aby wyłączyć ją na całym urządzeniu (dla wszystkich kont użytkowników na urządzeniu, nie tylko na Twoim), kliknij przycisk „Zmień”, jeśli powyższy tekst mówi „Lokalizacja tego urządzenia jest włączona”.

Możesz jednak zezwolić niektórym aplikacjom na dostęp do Twojej lokalizacji. Przewiń w dół, aby zobaczyć listę aplikacji, które mogą korzystać z Twoich usług lokalizacyjnych.

Zrozum, że Twoja lokalizacja jest obecnie używana w aplikacjach lokalizacyjnych systemu Windows 10

Jeśli jesteś fanem rzeczy, które możesz robić za pomocą Cortany, możesz włączyć usługi lokalizacyjne dla tej konkretnej aplikacji, aby mogła nadal działać poprawnie. Zastanów się dokładnie nad swoją prywatnością i aplikacjami, z których korzystasz, zanim się zalogujesz i wyłączysz takie funkcje.

Zmień ustawienia lokalizacji w systemie Windows 11

Proces zmiany ustawień lokalizacji w systemie Windows 11 jest prawie identyczny jak w systemie Windows 10, chociaż interfejs wygląda nieco nowocześniej. Przejdź do „Ustawienia” i wybierz „Prywatność i bezpieczeństwo” po lewej stronie. Tutaj znajdziesz uprawnienia związane z Twoją lokalizacją, mikrofonem i kamerą.

Czytać  Jak naprawić problem z kopiowaniem i wklejaniem, który nie działa w systemie Windows

Użyj suwaków, aby globalnie włączać i wyłączać usługi, lub przewiń w dół każdą sekcję, aby zobaczyć, które aplikacje używają lub proszą o pozwolenie. Następnie będziesz mógł aktywować i dezaktywować poszczególne aplikacje.

Niektóre aplikacje śledzą moją lokalizację

Może pamiętasz, że wcześniej odnosiłem się tylko do „aplikacji Microsoft Store” zamiast „aplikacji Windows 10”. Dzieje się tak, ponieważ usługa lokalizacji w systemie Windows 10 ma wpływ tylko na aplikacje ze sklepu Microsoft Store.

Pliki wykonywalne, które otrzymujesz gdzie indziej, takie jak Google Chrome, nadal mogą uzyskiwać dane o lokalizacji przez sieci Wi-Fi, połączenie Ethernet i technologię Google dopasowywania lokalizacji. Twój adres IP, widziany przez wiele witryn i aplikacji, może nadal informować innych o Twojej lokalizacji, chyba że korzystasz z serwera proxy lub VPN. Wyłączenie funkcji lokalizacji systemu Windows 10 nie pomoże ci w tym.

Jeśli chcesz chronić prywatność swojej przeglądarki, dowiedz się, jak to zrobić w Chrome i Firefox.

Częste pytania

1. Czy mogę po prostu wyłączyć powiadomienie?

Jeśli nie obchodzi Cię, czy aplikacje używają Twojej lokalizacji, ale nienawidzisz denerwujących powiadomień „Twoja lokalizacja jest obecnie używana”, możesz wyłączyć samo powiadomienie. Nie zmienia to w żaden inny sposób ustawień lokalizacji.

  1. Przejdź do „Ustawienia -> Personalizacja -> Pasek zadań”.
  2. Przewiń w dół, aż zobaczysz obszar powiadomień. Kliknij „Wybierz ikony wyświetlane na pasku zadań”.
Zrozum, że Twoja lokalizacja jest obecnie używana na pasku zadań systemu Windows 10
  1. Odznacz „Lokalizacja” z listy dostępnych opcji. Jeśli nie masz włączonych usług lokalizacyjnych, nie będzie to opcja na Twojej liście. Oczywiście powiadomienia też nie otrzymasz.

Możesz też całkowicie wyłączyć ikonę systemu lokalizacji, aby wyczyścić pasek zadań.

  1. Wróć do „Ustawienia -> Personalizacja -> Pasek zadań”.
  2. Tym razem przewiń w dół do obszaru powiadomień i wybierz „Włącz lub wyłącz ikony systemowe”.
  3. Użyj przełącznika, aby wyłączyć „Lokalizacja”. W dowolnym momencie możesz ponownie włączyć ikonę i powiadomienia. Pamiętaj, aby ponownie włączyć ikonę lub nie będziesz otrzymywać powiadomień.
Zrozum, że Twoja lokalizacja jest obecnie używana w ikonach paska zadań systemu Windows 10

Wyłącz powiadomienie i ikonę tylko wtedy, gdy w pełni ufasz aplikacjom korzystającym z danych o Twojej lokalizacji. W przeciwnym razie możesz nie wiedzieć, że nowa aplikacja Microsoft Store uzyskuje dostęp do Twojej lokalizacji.

Czytać  Jak zmienić system Windows 10 S na Windows 10 Home

2. Czy wyłączenie moich usług lokalizacyjnych uniemożliwia wszystkim aplikacjom korzystanie z mojej lokalizacji?

Coś. Odpowiedź na to pytanie jest trudna, ponieważ niektóre aplikacje używają Twojego adresu IP i danych przeglądania do tworzenia unikalnego odcisku palca połączonego z Twoim urządzeniem. Oznacza to, że jeśli odwiedzasz lokalne restauracje i firmy, a Twój adres IP jest śledzony w obszarze ogólnym, Twoja przeglądarka ma przynajmniej pojęcie o stanie, w którym się znajdujesz. Zazwyczaj nawigator może zidentyfikować Twoje miasto lub przynajmniej jedno pobliskie miasto.

Jak wspomniano powyżej, VPN może pomóc Ci tego uniknąć. Możesz także skonfigurować NextDNS, aby uzyskać więcej opcji prywatności podczas przeglądania.

Większość przeglądarek ma również pewną formę zapobiegania śledzeniu, aby zmniejszyć liczbę przeglądarek i stron internetowych, które wiedzą o Tobie. Chociaż nie jest doskonały, to pomaga. Nawet Edge wprowadził opcję zapobiegania śledzeniu.

3. Jak mogę zarządzać dostępem do lokalizacji dla aplikacji innych niż Microsoft Store?

Chociaż nie każda pobrana aplikacja sprawi, że Twoja prywatność będzie priorytetem, wielu to zrobi. Sprawdź ustawienia w swojej aplikacji pod kątem prywatności, lokalizacji, GPS, śledzenia lub podobnego ustawienia.

Warto również sprawdzić, czy w sklepie Microsoft Store znajduje się aplikacja, którą chcesz pobrać z witryny innej firmy. Przynajmniej wtedy będziesz mieć możliwość włączenia lub wyłączenia śledzenia lokalizacji w ustawieniach systemu Windows.

Kończący się

Krótko mówiąc, „Twoja lokalizacja jest obecnie w użyciu” to komunikat, który otrzymujesz, ponieważ aplikacja zakupiona w sklepie Microsoft Store korzysta z usługi lokalizacji systemu Windows 10 lub Windows 11 w celu określenia Twojej lokalizacji. Wyłączenie tej usługi zapobiegnie temu zachowaniu, ale nie wpłynie na inne aplikacje (takie jak większość przeglądarek internetowych), które w inny sposób odkrywają Twoją lokalizację.

Chcesz chronić swoją prywatność poza systemem Windows? Zacznij od tych bardziej ukierunkowanych na prywatność alternatyw WhatsApp.

Czy ten artykuł jest przydatny?