Zezwalaj standardowym użytkownikom na uruchamianie programu z uprawnieniami administratora w systemie Windows

Zezwalaj standardowym użytkownikom na uruchamianie programu z uprawnieniami administratora w systemie Windows

Jeśli z systemu korzysta wielu użytkowników, najprawdopodobniej przypisujesz im standardowe konta użytkowników. Pozwala to regulować to, co instalują i jak mogą manipulować ustawieniami systemu i aplikacji. Choć jest to dobre, czasami może być konieczne zezwolenie standardowemu użytkownikowi na uruchamianie programu z uprawnieniami administratora.

W takich sytuacjach możesz użyć bezpłatnego narzędzia innej firmy o nazwie RunAs Tool.Ale jeśli nie chcesz korzystać z narzędzia innej firmy, oto jak utworzyć własny skrót do programu docelowego w taki sposób, aby działał z uprawnieniami administratora, bez wprowadzania hasła administratora.

Zezwalaj standardowym użytkownikom na uruchamianie programów jako administrator

Aby umożliwić standardowym użytkownikom uruchamianie programu z uprawnieniami administratora, używamy Runas Komenda. Aby zacząć, musisz wiedzieć dwie rzeczy, zanim będziesz mógł cokolwiek zrobić. Pierwsza to nazwa komputera, a druga to nazwa użytkownika konta administratora.

Jeśli nie znasz nazwy komputera, naciśnij Wygrać + X, a następnie wybierz opcję „System”.

win-run-as-admin-select-system

Powyższe działanie otworzy okno System. Tutaj znajdziesz nazwę swojego komputera na liście.

Jak zezwolić standardowym użytkownikom na uruchamianie programu z uprawnieniami administratora Nazwa urządzenia Device

Nazwę użytkownika administratora można znaleźć w oknie Konta użytkowników. Przejdź do „Start -> Ustawienia -> Konta -> Twoje dane”.

Jak zezwolić standardowym użytkownikom na uruchamianie programu z prawami administratora Nazwa użytkownika User

Gdy masz już szczegóły, możesz utworzyć skrót. Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie i wybierz opcję „Nowy”, a następnie „Utwórz skrót”.

win-run-as-admin-nowy-skrót

Powyższe działanie otworzy okno „Utwórz skrót”. Kliknij przycisk „Przeglądaj” i wybierz aplikację, którą użytkownicy mają uruchamiać z uprawnieniami administratora.

win-run-as-admin-create-okno-skrótów

W moim przypadku wybieram prostą aplikację o nazwie Znajdź wszystko. Ta aplikacja indeksuje cały system, aby szybciej znajdować pliki i wymaga uprawnień administratora do działania. Możesz także skonfigurować wyszukiwanie rozszerzone do wyszukiwania w systemie Windows 10.

Po wybraniu aplikacji tak wygląda okno „Utwórz skrót”.

Jak zezwolić standardowym użytkownikom na uruchamianie programu za pomocą aplikacji z uprawnieniami administratora?

Wpisz następujące polecenie na początku ścieżki pliku. Nie zapomnij zastąpić ComputerName i Username rzeczywistymi szczegółami.

Ukończone polecenie wygląda tak.

Jak zezwolić standardowym użytkownikom na uruchamianie programu z bezpośrednim dostępem do aplikacji z uprawnieniami administratora?

Gdy skończysz, kliknij przycisk „Dalej”, aby kontynuować.

Czytać  Spersonalizuj swój pulpit Windows 10 za pomocą Rainmeter

Wpisz nazwę skrótu i ​​kliknij przycisk „Zakończ”.

Jak zezwolić standardowym użytkownikom na uruchamianie programu z nazwą skrótu do aplikacji z uprawnieniami administratora?

Jest to. Utworzyłeś niestandardowy skrót do swojego programu. Domyślnie utworzony skrót nie będzie miał odpowiedniej ikony.

Jak zezwolić standardowym użytkownikom na uruchamianie programu z ikoną skrótu praw administratora?

Możesz jednak zmienić ikonę, klikając przycisk „Zmień ikonę” w oknie Właściwości. Dostęp do okna Właściwości można uzyskać, klikając skrót prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierając opcję „Właściwości”.

Jak zezwolić standardowym użytkownikom na uruchamianie programu ze zmianą ikony uprawnień administratora?

Po zakończeniu zmiany ikony kliknij ją dwukrotnie. Za pierwszym razem musisz wprowadzić hasło administratora. Zaloguj się i naciśnij przycisk Enter.

Jak zezwolić standardowym użytkownikom na uruchamianie programu z symbolem przepustki uprawnień administratora?

Po pierwszym uruchomieniu, za każdym razem, gdy użytkownik uruchomi aplikację za pomocą utworzonego właśnie skrótu, uruchomi się z uprawnieniami administratora. savecred Opcja w powyższym poleceniu zapisze hasło administratora, aby użytkownicy mogli uruchamiać aplikację jako administrator bez konieczności wprowadzania hasła.

W rzeczywistości, jeśli otworzysz Menedżera poświadczeń systemu Windows i przejdziesz do „Poświadczeń systemu Windows”, zobaczysz zapisane hasło.

Jak zezwolić standardowym użytkownikom na uruchamianie programu z poświadczeniami praw administratora?

Jeśli kiedykolwiek chcesz ograniczyć użytkownikowi możliwość uruchamiania aplikacji docelowej jako administrator, po prostu usuń skrót lub usuń zapisane poświadczenia z Menedżera poświadczeń systemu Windows.

Zmień uprawnienia

Chociaż metoda skrótu ogólnie działa lepiej, możesz także zmienić uprawnienia do programu lub folderu, do którego standardowy użytkownik musi uzyskać dostęp. Jednak staje się to trudne. Chociaż możesz dać im pełny dostęp do uruchamiania programu, nie da im to dostępu do edycji innych części systemu, których może wymagać program, takich jak rejestr.

Warto jednak spróbować. To tylko dodaje możliwość uruchamiania programu z uprawnieniami administratora w określonym programie lub folderze.

Przejdź do folderu programu. W moich testach niektóre programy działały po prostu zmieniając uprawnienia do samego pliku wykonywalnego, podczas gdy inne wymagały dostępu do całego folderu.

Jeśli dajesz użytkownikom kontrolę nad folderem, kliknij prawym przyciskiem myszy folder i wybierz „Właściwości”. Wybierz zakładkę „Bezpieczeństwo”. Jeśli dajesz dostęp tylko do pliku wykonywalnego, kliknij prawym przyciskiem myszy plik wykonywalny i wybierz „Właściwości” i „Zabezpieczenia”.

Zezwalaj standardowemu użytkownikowi na uruchamianie programu z zabezpieczeniami praw administratora

Wybierz „Edytuj”. Wybierz użytkownika z podanej listy i zmień uprawnienia na „Pełna kontrola” w obszarze Zezwalaj lub wybierz „Dodaj”, aby dodać nowego użytkownika i przyznać mu dostęp do pełnej kontroli.

Zezwalaj standardowemu użytkownikowi na uruchamianie programu z uprawnieniami administratora

Naciśnij Zastosuj, aby zapisać zmiany. Aby to zrobić, musisz być zalogowany jako administrator.

Czytać  Jak zmapować dysk WebDAV w systemie Windows

Czy chcesz, aby Twoje konto administratora miało jeszcze więcej uprawnień? Dowiedz się, jak aktywować konto superadministratora w systemie Windows 10.

.

Czy ten artykuł jest przydatny?