Wszystko, co musisz wiedzieć o menu kontekstowych systemu Windows 11

Wszystko, co musisz wiedzieć o menu kontekstowych systemu Windows 11

Menu prawego przycisku Windows 10 było odkładane przez długi czas, aby ulepszyć projekt. Ponieważ jego elementy poleceń są rozmieszczone bez ograniczeń wzdłuż pionowych linii, mogą szybko się sumować i zaśmiecać pulpit. Menu kontekstowe systemu Windows 11 mają na celu rozwiązanie tego problemu w atrakcyjny wizualnie sposób: poprzez użycie elementów skróconych i nadanie priorytetu poleceniom, których naprawdę potrzebujesz, nad tymi, których nie używasz tak często. Tutaj znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o tym nowym domyślnym ustawieniu w systemie Windows 11, a także o tym, jak wrócić do klasycznych menu systemu Windows 10.

Menu kontekstowe systemu Windows 11 to kluczowa funkcja pulpitu systemu Windows 11, Eksploratora plików, plików, folderów, aplikacji i innych elementów interakcji. Te menu, dostępne za pomocą prostego kliknięcia prawym przyciskiem myszy, oferują pełną listę poleceń związanych z dowolnym z tych elementów. Wiele z tych poleceń jest niezbędnych do podstawowych operacji na plikach: Wytnij, Kopiuj, Wklej, Aktualizuj, Udostępnij, Otwórz za pomocą, Wyślij do, Właściwości itp. Ale są też polecenia pomocnicze, które nie są często używane.

Duża wizualna zmiana w systemie Windows 11 w porównaniu z systemem Windows 10 polega na tym, że menu kontekstowe przyjęły minimalistyczne podejście, aby najpierw pokazać najważniejsze i najczęściej używane opcje. Wiele podstawowych opcji menu znajdziesz dokładnie tam, gdzie ich potrzebujesz. W przeszłości nie było logicznego schematu grupowania poleceń prawego przycisku myszy. Teraz jest, ale w skróconym formacie.

Menu kontekstowe obcięte w systemie Windows 11

Domyślnie system Windows 11 prezentuje większość nowych elementów menu kontekstowego w formie okrojonej. Chociaż na początku może to być denerwujące, ponieważ niektóre z tych skróconych kroków mogą być wymagane przy pierwszym kliknięciu prawym przyciskiem myszy, nowy projekt jest bardziej produktywny na dłuższą metę w porównaniu z klasycznym menu kontekstowym systemu Windows.

Główne zalety menu kontekstowych w systemie Windows 11 to:

 • Pozycje globalne na górze– Najpopularniejsze polecenia globalne (wytnij, kopiuj, wklej, usuń i zmień nazwę) są ułożone jeden na drugim i blisko siebie.
 • Polecenia związane z grupą– W systemie Windows 10 „Otwórz” i „Otwórz za pomocą” były oddzielne, co nie jest przydatne. Menu kontekstowe systemu Windows 11 rozwiązało ten niedobór, aby zaoszczędzić czas.
 • Widocznie dostępne menu właściwości– W systemie Windows 10, jeśli chcesz uzyskać dostęp do „Właściwości”, klikając plik prawym przyciskiem myszy, musisz przewinąć do dołu ekranu. W systemie Windows 11 znajduje się w pierwszej piątce równomiernie rozmieszczonych pozycji menu z innych podstawowych poleceń.

Ponieważ kopiowanie ścieżki i kompresowanie pliku w ZIP są często używanymi opcjami, zostały one również wyraźnie wyświetlone na górze.

Menu kontekstowe pulpitu Win11 Kliknij prawym przyciskiem myszy

W porównaniu do Windows 10, Windows 11 nie usunął żadnego wpisu w menu kontekstowym prawym przyciskiem myszy. Istnieje wiele konkretnych poleceń dotyczących folderów, plików i aplikacji, które są teraz zgrupowane pod „Pokaż więcej opcji” lub skrótem Reszta + F10. Po kliknięciu tam dodatkowe opcje mogą być łatwo dostępne jako drugi krok.

Menu kontekstowe pulpitu Win11 Pokaż więcej opcji

Skrócone menu kontekstowe w systemie Windows 11 jest ogromnym ulepszeniem w stosunku do systemu Windows 10, który obsługiwał pełne menu kontekstowe. Gdy będziesz dodawać nowe aplikacje do urządzenia z systemem Windows 10, wiele z nich zacznie wypełniać wpisy kontekstowe po kliknięciu prawym przyciskiem myszy wzdłuż niekończącej się linii pionowej. Nie można uzyskać dostępu do menu „Właściwości” bez przewinięcia na dół ekranu.

Menu kontekstowe w Windows11 Stare klasyczne menu w Windows10

Różne rodzaje menu kontekstowych w Windows 11

 • Globalne menu kontekstowe– Pojawi się we wszystkich plikach, folderach i aplikacjach i obejmie uniwersalne działania systemu Windows, takie jak wycinanie, kopiowanie, wklejanie, zmiana nazwy i udostępnianie.
 • Menu kontekstowe plików– Niektóre menu kontekstowe są specyficzne dla określonych typów plików. Na przykład opcje menu kontekstowego dla dokumentu PDF różnią się znacznie od opcji edytora wideo, takiego jak VLC.
 • Menu kontekstowe aplikacji– Różni twórcy aplikacji tworzą menu kontekstowe dla systemu Windows 11, więc dostępne opcje są bardziej specyficzne dla aplikacji.
Czytać  Jak ponownie zainstalować DirectX w systemie Windows

Możesz zastąpić skrócone menu kontekstowe z systemu Windows 11 oryginalną wersją pełnoekranową. Nasze rozwiązania zależą od tego, czy chcesz tymczasowo wyświetlić pełne menu kontekstowe w określonym folderze, czy bardziej trwałe rozwiązanie dla całego pulpitu.

1. Pokaż pełne menu kontekstowe w folderze

 1. Aby wyświetlić pełne menu kontekstowe w wybranym folderze, przejdź do ikony z trzema kropkami na górnej wstążce i wybierz „Opcje folderów”.
 2. Pozycja menu „Otwórz okna folderów w osobnym oknie” nie jest zaznaczona. Wystarczy to sprawdzić raz i kliknąć „Zastosuj”, aby potwierdzić.
Opcje folderów menu kontekstowego Win11 Uruchom system Windows oddzielnie
 1. Doprowadzi to do szerszego zakresu opcji, takich jak przypinanie plików/aplikacji.
Menu kontekstowe Win11 Klasyczne menu w folderach

2. Zmień kolejność czytania kontekstu dla przycisków i innych elementów sterujących

Jeśli nie jesteś zadowolony z skróconego menu kontekstowego, możesz zmienić poziom kontekstu przycisków i kontrolek na wyższą kategorię. To pokaże Ci więcej opcji.

 1. W menu wyszukiwania systemu Windows 11 otwórz opcję poziomu kontekstu dla przycisków i kontrolek.
Menu kontekstowe Win11 Kontekst w wyszukiwaniu
 1. Domyślnie odczyt kontekstu jest ustawiony na „kontekst natychmiastowy”. Zmień go na „pełny kontekst starych i nowych kontrolek”, najwyższy poziom.
Menu kontekstowe Windows11 Pełny kontekst starego i nowego

3. Pełne menu kontekstowe Windows 11 przy użyciu CLSID

Potrzebujesz bardziej trwałego rozwiązania do wyświetlania najbardziej wszechstronnego menu kontekstowego na urządzeniu z systemem Windows 11? Popularna sztuczka rejestru, która używa CLSID, załatwia sprawę. Odnosi się do unikalnej identyfikacji dowolnej aplikacji na urządzeniu z systemem Windows. Aby uzyskać najlepsze wyniki, będziemy musieli zaktualizować niektóre wpisy rejestru CLSID.

 1. Iść do Wygrać + r aby otworzyć edytor rejestru.
 2. Podążaj następującą ścieżką:
 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy CLSID, aby wygenerować nowy klucz. Nadaj mu następującą nazwę:
Win11 Regedit Clsid Newkey Menu kontekstowe
 1. Jego wartość danych nie jest przechowywana. Kliknij dwukrotnie, aby zmienić wartość. Dodaj „InprocServer32” jako nowy klucz.
 2. Wartość musi być „nieustawiona”. Kliknij dwukrotnie domyślny klucz.
Menu kontekstowe Win11 Regedit Zestaw wartości Inprocserver32
 1. Edytuj ciąg. Nie wpisuj niczego i po prostu naciśnij „OK”, aby kontynuować.
Menu kontekstowe Win11 Regedit Inprocserver32 pusta wartość
 1. Po ponownym uruchomieniu pojawi się pełne menu kontekstowe dla systemu Windows 11.
 2. Niektóre opcje kontekstu, do których możesz teraz uzyskać bezpośredni dostęp, uruchamiają aplikację lub plik jako administrator, otwierają lokalizację pliku i przypinają ją do Start.
Menu kontekstowe Win11 Przywrócono klasyczne menu
 1. Masz również wiele dodatkowych nowych opcji na prostym pulpicie, takich jak Personalizuj, Ustawienia wyświetlania, Odśwież i Wklej skrót. Jest to najbardziej zbliżone do klasycznego menu kontekstowego Windows 10.
Menu kontekstowe Win11 Klasyczne menu na pulpicie

Aby wrócić do nowego stylu menu kontekstowych w systemie Windows 11, wystarczy usunąć utworzony wcześniej klucz rejestru. Po ponownym uruchomieniu lub ponownym uruchomieniu Windows Explorer.exe nowy styl menu kontekstowego będzie ponownie widoczny.

Win11 Menu kontekstowe Regedit Clsid Key usunięty

Menu kontekstowe systemu Windows 11 są powoli obsługiwane zarówno przez Microsoft, jak i aplikacje zewnętrzne. Oto kilka przykładów.

Czytać  Jak podłączyć kontroler PS4 do systemu Windows 10

1. Malowanie

W systemie Windows 11 Paint otrzymał bardziej uproszczoną funkcjonalność w menu kontekstowych, które są wyświetlane w nagłówku wstążki. Wszystkie opcje, takie jak wycinanie, kopiowanie, udostępnianie, usuwanie, zmiana nazwy i właściwości są teraz dostępne z minimalnych ikon na wstążce.

Menu kontekstowe Win11 Paint Menusjpg

2. Eksplorator plików

Przejdź do dowolnego folderu, aby uzyskać dostęp do opcji menu kontekstowego, takich jak wycinanie, kopiowanie, wklejanie, przenoszenie i nowe skompresowane dokumenty / foldery na górnym panelu. Ze względu na mniejszy wysiłek związany z przewijaniem ta dodatkowa opcja pozwala zaoszczędzić czas rzeczywisty, jeśli chcesz pracować z wieloma plikami w folderze.

Menu kontekstowe Win11 Opcje folderów Menu kontekstowe

3. OHP

VLC jest jednym z pierwszych zewnętrznych programów obsługujących menu kontekstowe systemu Windows 11. Po zainstalowaniu VLC w systemie Windows 11 zobaczysz nową fajną opcję włączania menu kontekstowych.

Instalacja Vlc z menu kontekstowego Win11

Nowe menu kontekstowe w systemie Windows 11 są wyraźnie widoczne w odtwarzaczu multimedialnym VLC.

Menu kontekstowe Win11 Vlc

W chwili pisania tego tekstu inni twórcy aplikacji powoli przyjmują nowy styl menu kontekstowego w systemie Windows 11. W nadchodzących miesiącach zobaczymy, jak coraz więcej z nich dostosuje się do środowiska użytkownika systemu Windows 11.

4. Zdjęcia

Menu kontekstowe systemu Windows 11 są zgodne z aplikacją Zdjęcia. Dzięki odpowiednim ikonom menu wszędzie, bardziej atrakcyjna wizualnie jest edycja zdjęć / filmów w tym oprogramowaniu.

Menu kontekstowe Win11 w aplikacji Zdjęcia

Częste pytania

1. Jak usunąć wpisy menu kontekstowego specyficzne dla aplikacji w systemie Windows 10/11?

Wiele razy wpisy menu kontekstowego systemu Windows 10/11 specyficzne dla aplikacji mogą zajmować dodatkowe miejsce. Im więcej programów dodasz, tym więcej wpisów tego typu zostanie utworzonych. Aby zminimalizować wpływ, przejdź do „Edytora rejestru” i postępuj zgodnie z poniższą ścieżką:

Tam usuń wpisy dotyczące aplikacji.

Menu kontekstowe Win11 Regedit Shellex

2. Czy mogę używać darmowych narzędzi do edycji menu kontekstowych prawego przycisku myszy w systemie Windows 11?

Jeśli możesz. Wiele pobrań stron trzecich osiąga podobne lub spersonalizowane wyniki. Ale w przypadku edycji rejestru lepiej jest korzystać z wbudowanych narzędzi firmy Microsoft, takich jak Notatnik, wiersz poleceń i Terminal systemu Windows.

Nowe menu kontekstowe systemu Windows 11 to coś więcej niż tylko kosmetyczne dodatki. Zapewniają również pewne niezbędne funkcje, które omówiliśmy tutaj.

Windows 11 zyskuje na popularności. Jeśli chcesz go pobrać i zainstalować na komputerze z systemem Windows 10, zapoznaj się z naszym szczegółowym przewodnikiem i kilkoma rzeczami do zrobienia przed i po zainstalowaniu systemu Windows 11.

Czy ten artykuł jest przydatny?