Wi-Fi nie działa w systemie Linux? Oto jak to naprawić

Wi-Fi nie działa w systemie Linux?  Oto jak to naprawić

Jednym z największych wyzwań, przed którymi stają użytkownicy Linuksa, jest Wi-Fi. Sterowniki Wi-Fi często nie są zawarte w jądrze, w wyniku czego istnieje wiele problemów z modułami Wi-Fi firm innych niż Intel, które działają dobrze w systemie Linux. Tutaj opisujemy, co się dzieje, gdy Wi-Fi nie działa w systemie Linux i jak to naprawić.

Sprzęt Wi-Fi a problemy z oprogramowaniem

Problem z połączeniem Wi-Fi może być problemem sprzętowym lub programowym. Problemy sprzętowe są stosunkowo łatwe do zdiagnozowania; wszystko, co musisz zrobić, to otworzyć terminal i wprowadzić następujące polecenie:

Linux Wifi nie działa Ping Localhost

Jest to łatwy sposób sprawdzenia, czy fizyczny sprzęt działa. localhost działa jako adres do sprawdzania obwodów karty sieciowej. Jeśli to nie zadziała, może być konieczne wykonanie pewnych czynności na sprzęcie, samodzielnie lub przez kogoś innego.

Jeśli ten ping wróci do normy lub nawet nie widzisz swojej karty Wi-Fi, prawdopodobnie masz problem z oprogramowaniem.

Zainstaluj sterowniki z Ubuntu ISO

Jeśli Twoja dystrybucja w ogóle nie wykrywa sieci Wi-Fi lub jeśli pojawiają się błędy, możesz spróbować zainstalować lub ponownie zainstalować sterowniki Wi-Fi z pliku ISO Ubuntu. Po pierwsze, potrzebujesz pobierz Ubuntu ISO odpowiadające twojej wersji Ubuntu. (Prawdopodobnie musisz pobrać go na inne urządzenie lub pobrać za pomocą połączenia Ethernet w Ubuntu.)

Umieść plik ISO Ubuntu w katalogu domowym Ubuntu. Następnie w Terminalu wprowadź następujący skrypt, aby zamontować obraz ISO Ubuntu na dysku wirtualnym:

Przejdź do „Oprogramowanie i aktualizacje” z panelu sterowania, a następnie w nowym oknie zaznacz „CDrom z [your distro name and version] box ”i wprowadź hasło po wyświetleniu monitu.

Kliknij kartę „Dodatkowe sterowniki”, a następnie wybierz opcję „Karta sieci bezprzewodowej” i kliknij przycisk „Zastosuj zmiany”.

Problem pierwszy: urządzenie nie zostało wykryte

Jeśli Ubuntu (lub jakakolwiek dystrybucja nie wykrywa urządzenia bezprzewodowego), będziesz musiał uzyskać dostęp do terminala i wpisać następujące polecenie:

jeśli używasz bezprzewodowej karty / klucza USB z wtyczką i

Linux Wifi nie działa Lsusb

jeśli masz wewnętrzną kartę bezprzewodową.

Jeśli odpowiedź z tych poleceń wróci z wynikiem podobnym do poniższego zrzutu ekranu, masz szczęście: Ubuntu może znaleźć kartę. Zwykle jest identyfikowany przez „Kontroler sieciowy” lub „Kontroler Ethernet”.

W przeszłości wiele dystrybucji Linuksa miało trudności ze znalezieniem karty bezprzewodowej. Na szczęście obsługa znacznie się poprawiła, więc jest to teraz rzadki przypadek.

Czytać  Jak naprawić błąd „W repozytorium nie ma pliku publikacji”

Dodatkowe polecenia

Możesz również użyć następującego polecenia, aby sprawdzić, czy urządzenie widzi urządzenie bezprzewodowe; użytkownicy mogą wymagać instalacji lshw na swoim komputerze.

Linux Wifi nie działa Lshw

Wynik powinien wyglądać mniej więcej tak:

Jeśli tak jest, a system znajdzie kartę bezprzewodową, możesz przystąpić do instalacji sterownika / modułu zgodnie z poniższym opisem.

Problem drugi: brak modułu sterownika

Po udanym lsusb Y lspci poleceń, o ile dystrybucja Linuksa widzi kartę bezprzewodową, możesz założyć, że oprogramowanie układowe działa, po prostu system nie ma pojęcia, co zrobić z kartą. Tutaj potrzebne są sterowniki lub moduły.

Wróć do terminala i wpisz następujące polecenie:

Zobaczysz listę używanych modułów. Aby aktywować moduł, wpisz następujące polecenie, gdzie „nazwa modułu” to nazwa Twojego chipsetu.

Na przykład, jeśli Twój chipset sieci bezprzewodowej to „RT2870”, wyglądałby tak:

Linux Wifi nie działa Modprobe

Następnie uruchom lsmod polecenie ponownie, aby sprawdzić, czy zostało pomyślnie załadowane.

Wczytaj moduł automatycznie podczas uruchamiania

To rzadka okazja, ale czasami moduł nie utrzymuje się od samego początku. W takim przypadku możesz wymusić trwałe załadowanie. Wpisz następujące polecenie w Terminalu:

Otworzy się edytor tekstu nano. Dodaj nazwę modułu na dole i zapisz plik. Będziesz musiał zrestartować komputer i sprawdzić, czy karta bezprzewodowa może teraz widzieć sieci, aby umożliwić jej normalne połączenie.

Jeśli utkniesz, powtórz proces. Na szczęście Ubuntu ma kilka przydatnych stron pomocy w swoim pliku dokumentacja online które możesz również przeczytać. Możesz również skorzystać z wbudowanej pomocy w terminalu, wpisując:

Problem trzeci: DNS

Rzadko się zdarza, że ​​DNS stanowi problem; jednak warto zbadać, czy nadal występują problemy z połączeniem. W terminalu wpisz następujące polecenie, aby ocenić, skąd pochodzi DNS:

Spowoduje to wyświetlenie adresu LAN routera. Jeśli to nie zadziała, może być konieczna zmiana „wlan1” na to, czego używa twoja sieć bezprzewodowa. Aby uzyskać oznaczenie, można również użyć następującego polecenia:

Po uzyskaniu tych informacji następną metodą jest wysłanie polecenia ping do adresu LAN routera. Jeśli to zadziała, spróbuj pingować serwery DNS Google:

Czytać  Prawidłowe wykonywanie poleceń bash w tle

Dzięki tym wynikom możesz ustalić, gdzie występuje problem z DNS. Jeśli wszystkie urządzenia w domu lub biurze wyświetlają błędy ładowania strony, zmień DNS routera na serwery Google lub Open DNS. Będziesz musiał skonsultować się z producentem routera, aby dowiedzieć się, jak to zrobić, ale zwykle odbywa się to na stronach administracyjnych, najczęściej logując się do 192.168.0.1 lub podobnego.

Jeśli problem z DNS dotyczy tylko Ubuntu, wykonaj następujące kroki, korzystając z graficznego interfejsu użytkownika Network Manager:

  • Kliknij prawym przyciskiem myszy Menedżera sieci.
  • Edytuj połączenia.
  • Wybierz odpowiednie połączenie Wi-Fi.
  • Wybierz Ustawienia IPv4.
  • Zmień metodę na tylko adresy DHCP.
  • Dodaj 8.8.8.8, 8.8.4.4 w polu serwera DNS. Pamiętaj o przecinku, który oddziela adresy IP i nie zostawiaj spacji.
  • Zapisz, a następnie Zamknij.

Na koniec uruchom ponownie komputer lub uruchom ponownie Menedżera sieci z terminala:

Problem czwarty: brak administratora sieci

Załóżmy, że usunąłeś Menedżera sieci lub odinstalowałeś go przez przypadek. To naprawdę kłopotliwa sytuacja – nie masz internetu i administratora sieci, ale są rzeczy, które możesz zrobić.

Zakładając, że pakiet nadal znajduje się w pamięci podręcznej, możesz przejść do Terminala i wprowadzić:

Jeśli usunąłeś tę pamięć podręczną, możesz użyć kabla Ethernet do połączenia, podłączając go do portu Ethernet i ponownie uruchamiając powyższe polecenie.

Na koniec, jeśli żadne z powyższych nie działa, będziesz musiał edytować plik konfiguracyjny. Wybrałem gedit jako edytor tekstu, ale możesz użyć preferowanej opcji i zmodyfikować polecenie.

Zmodyfikuj go, aby przeczytać następujące informacje:

Następnie możesz zrestartować interfejs, wpisując następujący kod:

Więcej informacji na temat podsystemu bezprzewodowego Linux można znaleźć w kernel.org wiki.

Teraz, gdy Twoja sieć Wi-Fi jest już uruchomiona, dlaczego nie świętować, widząc najlepsze sposoby grania w gry Windows w systemie Linux? Lub, jeśli nie znasz wszystkich sposobów zmiany nazw plików w systemie Linux, zapoznaj się z naszym przewodnikiem na ten temat.

.

Czy ten artykuł jest przydatny?