Używanie du do zwolnienia miejsca na dysku w systemie Linux

Używanie du do zwolnienia miejsca na dysku w systemie Linux

Jeśli jesteś nowy w świecie Linuksa, być może zastanawiasz się, jak zwolnić miejsce na dysku. Nie zawsze jest to tak proste, jak odinstalowanie niektórych programów. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz wiele plików, które zajmują miejsce rozproszone po całym systemie plików. Chociaż istnieje wiele różnych sposobów na zwolnienie miejsca na dysku w systemie Linux, przeczytaj jeden z najszybszych: użyj du i kilka podstawowych poleceń terminala.

Co to jest du?

du to standardowe polecenie w systemie Linux, które szybko wyświetla informacje o wykorzystaniu dysku. Sama nazwa polecenia oznacza „wykorzystanie dysku”. Choć może się to wydawać bardzo proste, du Ma wiele opcji i zastosowań, dzięki którym jest cennym narzędziem zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników Linuksa.

Jak zacząć używać du

Być może zastanawiasz się, jak zacząć używać du. Najprostszym i najbardziej podstawowym sposobem jest oczywiście użycie polecenia bez żadnych opcji:

Podstawowe 1

Nie jest to jednak szczególnie przydatna informacja. Podane tutaj dane wyjściowe są często używane przez inne programy i skrypty, ale aby były przydatne dla przeciętnego użytkownika, będziemy musieli uwzględnić kilka opcji.

Jedną z tych opcji jest konwersja danych wyjściowych rozmiaru do formatu, który można odczytać. Aby to zrobić, musisz dodać -h flaga lub --human-readable flaga.

Dużo czytelne dla ludzi 1

Dzięki temu rozmiar plików po lewej stronie jest znacznie łatwiejszy do przeanalizowania. Ale jest tu jeszcze wiele do rozwiązania. Na szczęście istnieją inne opcje, które to ułatwiają.

ten -s flaga podsumuje użycie dysku w danym katalogu. Często łączy się to z -h flaga dająca bardzo proste i łatwe do odczytania podsumowanie katalogu.

Du Hs

W zależności od katalogów, do których pytasz du, może być konieczne zwiększenie uprawnień za pomocą sudo lub podobne. Na przykład: gdy chcesz zobaczyć, ile dysku używa katalog główny.

Czytać  Jak kopiować i wklejać tekst, pliki i foldery w terminalu Linux?

Chociaż istnieje wiele innych przydatnych opcji, z których możesz korzystać du, ten -h oraz -s Flagi są jedynymi, których potrzebujemy do oczyszczenia miejsca na dysku.

Jak zwolnić miejsce na dysku Linuksa za pomocą du

Teraz, gdy wiesz, jak używać du, możesz go użyć do zwolnienia miejsca na dysku komputera.

Najszybszym sposobem na wyczyszczenie dysku jest sprawdzenie, co zajmuje najwięcej miejsca. Możesz to zrobić, wychodząc du przeskanuj cały system. Aby to zrobić, dodasz gwiazdkę na końcu ścieżki katalogu. Gwiazdka działa jako symbol wieloznaczny i nakazuje poleceniu przejrzeć wszystko w katalogu.

Du 1 katalog główny

To pokazuje, który katalog w systemie plików zajmuje najwięcej miejsca. Stamtąd możesz użyć tego samego polecenia w każdym katalogu, aby dowiedzieć się, które podkatalogi i pliki zajmują najwięcej miejsca.

W wielu przypadkach będziesz szukać w swoim katalogu domowym, ponieważ tam będziesz przechowywać swoje osobiste pliki. Możesz to zrobić, wyszukując ~/ponieważ jest to skrót od twojego katalogu domowego.

Du Dom

W razie potrzeby powtarzaj te polecenia, aby zawęzić, które katalogi zajmują najwięcej miejsca.

Na przykład, jeśli masz w swoim katalogu domowym katalog o nazwie „Pamięć”, który zajmuje dużo miejsca, użyj du aby dowiedzieć się, które pliki są największe.

Przechowywanie

Stąd możesz po prostu usunąć pliki, których nie chcesz używać rm Komenda.

Zrób to dla wszystkich innych plików, których już nie chcesz na dysku, aby zwolnić żądaną ilość miejsca do przechowywania.

Częste pytania

1. Czy istnieje sposób sortowania według rozmiaru pliku?

Tak, możesz potoku wyjście z du w ciągu sort sortować według rozmiaru pliku.

2. Jak sprawdzić, ile mam wolnego miejsca na dysku?

Czy użyłbyś? df, zupełnie inne polecenie o bardzo prostym użyciu, aby zobaczyć, ile masz wolnego miejsca na dysku:

Czytać  Zrozumienie struktury katalogów wirtualnych systemu Linux

3. Czy powinienem używać du do usuwania programów z komputera?

Nie, ta metoda jest przydatna tylko w przypadku plików, które sam zapisałeś. Jeśli chcesz usunąć program, musisz użyć menedżera pakietów lub centrum oprogramowania swojej dystrybucji.

Kończący się

Jak widać, zwolnienie miejsca na dysku w Linuksie za pomocą wiersza poleceń jest dość proste. Gdy nauczysz się korzystać z du i wszystkich jego opcji, przekonasz się, że jest to również znacznie szybsze i łatwiejsze niż większość innych metod.

Ale to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o polecenia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakich poleceń użyć, aby znaleźć pliki w systemie Linux.

Czy ten artykuł jest przydatny?