Rzeczy do zrobienia przed i po ponownej instalacji systemu Windows 10

Rzeczy do zrobienia przed i po ponownej instalacji systemu Windows 10

Gdy komputer nie zachowuje się tak, jak powinien, ponowna instalacja systemu Windows jest czasami jedyną drogą. Wystarczy włożyć nośnik instalacyjny i postępować zgodnie z instrukcjami kreatora. Biorąc to pod uwagę, problem zaczyna się po zainstalowaniu systemu Windows 10.

Na przykład nie możesz połączyć się z Internetem z powodu problemów ze sterownikami, zapomnij zainstalować niektóre aplikacje, utracisz ustawienia i konfiguracje aplikacji itp. Jeśli masz plan z wyprzedzeniem, procedura ponownej instalacji będzie znacznie łatwiejsza.

Przed ponowną instalacją systemu Windows 10

1. Zrób kopię zapasową lub utwórz klon systemu Windows 10

Jest to pierwsza rzecz, którą należy zrobić, gdy rozważamy ponowną instalację. Przeglądaj swój dysk C: i twórz kopie zapasowe swoich osobistych plików, takich jak zdjęcia, filmy i dokumenty. Szczególnie spójrz na ogólne foldery, takie jak Pulpit, Dokumenty, Obrazy, Pobrane itp.

Klonowanie HDD na SSD poprzez wybranie miejsca docelowego i źródła

Następnie musisz wykonać kopię zapasową ustawień i innych danych ulubionych aplikacji. Na przykład, jeśli używasz klienta poczty Thunderbird, możesz wykonać kopię zapasową folderu profilu. Pomaga to przywrócić aplikację Thunderbird bez ręcznego ponownego dodawania wszystkich kont e-mail.

Każda aplikacja ma własny sposób eksportowania ustawień i konfiguracji, więc nie spiesz się i wykonaj kopię zapasową tych ustawień. Ponieważ możesz łatwo zaimportować te ustawienia i ustawienia za pomocą zaledwie kilku kliknięć, pomaga to zaoszczędzić dużo czasu po ponownej instalacji systemu Windows.

Alternatywnie, jeśli chcesz, aby nowa instalacja systemu Windows 10 była dokładnie taka, jak przed ponowną instalacją, możesz zamiast tego sklonować system Windows 10. To mały proces, ale zdecydowanie warto, jeśli chcesz odtworzyć system operacyjny dokładnie tak, jak był.

2. Upewnij się, że masz wszystkie klucze produktu

Aby aktywować oprogramowanie premium, takie jak Windows, Office itp., musisz mieć klucze produktu. Dobrym pomysłem jest posiadanie tych kluczy produktów wcześniej. Pozwala to na aktywację oprogramowania zaraz po jego zainstalowaniu.

Możesz użyć bezpłatnych narzędzi programowych, aby szybko znaleźć i skopiować klucze produktu dla różnych programów, a my napisaliśmy przewodnik, jak korzystać z kilku z nich, aby znaleźć klucz produktu Windows 10.

Czytać  Jak korzystać z narzędzia Nvidia Ansel - najlepszego narzędzia do tworzenia zrzutów ekranu z gry

Jedną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że możesz nie otrzymać kluczy produktu do całego oprogramowania premium. Jeśli okaże się, że brakuje klucza produktu do oprogramowania premium, możesz spróbować odzyskać go ze skrzynki odbiorczej poczty e-mail lub po prostu skontaktować się z programistą.

3. Pobierz sterowniki (jeśli nie masz dostępu do internetu)

Podczas konfigurowania nowej instalacji systemu Windows będziesz mieć możliwość przejścia do trybu online. Zwykle układ Wi-Fi lub port Ethernet na płycie głównej będzie działać, nawet jeśli nie zainstalowałeś jeszcze sterowników w systemie Windows. Zwykle po otwarciu systemu Windows komputer automatycznie instaluje sterowniki dla całego podłączonego sprzętu i urządzeń.

Ale jeśli nie masz pewności, czy masz Internet, możesz pobrać określone sterowniki na zewnętrzny port USB przed ponowną instalacją systemu Windows 10. Najważniejsze z nich to:

  • Sterowniki chipsetu laptopa. Powinno to obejmować zintegrowaną grafikę, dźwięk i sieć.
  • Sterowniki graficzne (jeśli masz dedykowany procesor graficzny)
  • Sterowniki dźwięku (za pośrednictwem oficjalnej strony laptopa lub Realtek)

4. upewnij się, że masz aktualny nośnik instalacyjny

Microsoft wydaje główne aktualizacje systemu Windows 10 dwa razy w roku. Dlatego przed ponowną instalacją upewnij się, że masz aktualny nośnik instalacyjny. Jeśli nie masz pewności, możesz pobrać najnowszą wersję ISO ze strony Oficjalna strona Microsoft i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby utworzyć rozruchowy dysk USB. Nasz przewodnik pomoże Ci skonfigurować system Windows 10 ISO.

Po ponownej instalacji systemu Windows 10

1. Zainstaluj sterowniki urządzeń

Pierwszą rzeczą do zrobienia po zainstalowaniu systemu Windows jest zainstalowanie wszystkich pobranych wcześniej sterowników. Ponownie, jeśli jesteś online, wiele sterowników zostanie zainstalowanych automatycznie, chociaż jeśli masz procesor graficzny Nvidia lub AMD, prawdopodobnie będziesz musiał zainstalować je ręcznie z Sterownik Nvidii lub Sterownik AMD teren.

ponownie zainstaluj-zainstaluj-windows-sterowniki

2. Zaktualizuj system Windows

Po zainstalowaniu sterowników sprzętu należy zainstalować aktualizacje systemu Windows. W większości przypadków aktualizacje te zawierają poprawki błędów, poprawki zabezpieczeń i aktualizacje funkcji.

Czytać  Jak skonfigurować OpenVPN w systemie Windows

Aby zaktualizować system Windows 10, otwórz aplikację Ustawienia, naciskając skrót klawiaturowy Wygrać + ja, przejdź do „Aktualizacje i zabezpieczenia -> Windows Update” i kliknij przycisk „Sprawdź aktualizacje”.

zainstaluj ponownie-windows-windows-update

3. Pobierz i zainstaluj całe swoje oprogramowanie

Następnie pobierz i zainstaluj całe niezbędne oprogramowanie. W przypadku oprogramowania ogólnego przeznaczenia, takiego jak przeglądarki, odtwarzacze multimedialne, przeglądarki obrazów itp., używaj Mała dziewczynka. To bezpłatne oprogramowanie automatyzuje wszystko i instaluje popularne oprogramowanie za pomocą jednego kliknięcia.

ponownie zainstaluj okna-ninite

4. Skonfiguruj Windows i opcje aplikacji

Po zainstalowaniu całego niezbędnego oprogramowania nadszedł czas na konfigurację ustawień systemu Windows. Kiedy mówię o ustawieniach systemu Windows, mam na myśli typowe ustawienia, takie jak wyświetlanie rozszerzeń plików, wyłączanie niechcianych elementów startowych, ustawianie Windows Hello, zmiana domyślnych aplikacji itp.

reinstalacja-opcje-folderów-window

5. Włącz komunikat potwierdzający usunięcie

Jest to jedno z tych małych udogodnień, które wielokrotnie uratowały mnie przed przypadkowym usunięciem ważnych plików, szczególnie podczas sprzątania na komputerze.

Domyślnie system Windows 10 natychmiast wysyła usunięte pliki do Kosza bez uprzedniego pytania o potwierdzenie. Zwiększa to prawdopodobieństwo przypadkowej utraty lub usunięcia plików.

Aby było trochę bezpieczniej, możesz włączyć pole potwierdzenia usunięcia z poprzednich wersji systemu Windows. Kliknij Kosz prawym przyciskiem myszy, kliknij Właściwości, a następnie zaznacz pole „Pokaż okno dialogowe potwierdzenia usunięcia”.

Rzeczy do zrobienia przed Po zainstalowaniu systemu Windows Usuń Potwierdź

6. Utwórz kopię zapasową obrazu do wykorzystania w przyszłości

Ten krok jest opcjonalny. Jednak tworzenie obrazu kopii zapasowej po zainstalowaniu i skonfigurowaniu systemu jest zawsze najlepszą rzeczą do zrobienia. Ten obraz kopii zapasowej umożliwia szybkie przywrócenie systemu Windows, jeśli w przyszłości wydarzy się coś złego. Oczywiście po przywróceniu systemu Windows nadal musisz aktualizować system Windows i inne oprogramowanie, ale jest to znacznie lepsze niż ponowna instalacja i przechodzenie przez cały proces.

ponownie zainstaluj kopię zapasową i przywróć okna

Gdy wszystko zostanie skonfigurowane, będziesz musiał wypełnić system Windows 10 nowym oprogramowaniem, więc dlaczego nie sprawdzić naszej listy najlepszych witryn do pobrania oprogramowania dla systemu Windows? Mamy również pomocny przewodnik dotyczący sprawdzania i utrzymywania stanu dysku twardego w systemie Windows 10.

.

Czy ten artykuł jest przydatny?