Różnice między UEFI a BIOSem, którego należy użyć?

Różnice między UEFI a BIOSem, którego należy użyć?

UEFI kontra BIOS, który jest lepszy i którego powinienem użyć? To dobre pytanie dla każdego, kto chce dowiedzieć się, jak działa podstawowy sprzęt, aby mógł dostosować nakrętki i śruby swoich komputerów osobistych. Krótko mówiąc, UEFI jest nowszy, lepszy i ładowany na większości nowoczesnych komputerów. Ale rzeczy nie są tak proste jak czarno-białe. Oto zestawienie funkcji oferowanych przez UEFI i BIOS oraz dlaczego możesz wybrać jedną z nich.

Podstawy

BIOS i UEFI to dwa interfejsy oprogramowania układowego dla komputerów, które działają jako tłumacze między systemem operacyjnym a oprogramowaniem układowym komputera. Oba interfejsy są używane podczas uruchamiania komputera do inicjowania składników sprzętowych i uruchamiania systemu operacyjnego przechowywanego na dysku twardym.

Boot Uefi lub Legacy Bios

BIOS (Basic Input Output System) działa poprzez odczytywanie pierwszego sektora dysku twardego, który ma adres następnego urządzenia do zainicjowania lub kod do wykonania. System BIOS wybiera również urządzenie rozruchowe, które należy zainicjować, aby uruchomić system operacyjny. Ponieważ BIOS jest używany od samego początku (istnieje od ery MS-DOS), nadal działa w trybie 16-bitowym, ograniczając ilość kodu, który można odczytać i wykonać z pamięci ROM oprogramowania.

UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) wykonuje to samo zadanie nieco inaczej. Przechowuje wszystkie informacje o inicjalizacji i uruchomieniu w pliku .efi zamiast oprogramowania układowego. Ten plik jest przechowywany na dysku twardym na specjalnej partycji zwanej EFI System Partition (ESP). Partycja ESP zawiera również programy ładujące dla systemu operacyjnego zainstalowanego na komputerze.

UEFI ma na celu całkowite zastąpienie systemu BIOS i wprowadzenie wielu nowych funkcji i ulepszeń, których nie można zaimplementować w systemie BIOS. Niektóre z tych funkcji omówiono poniżej.

Przełamywanie ograniczeń rozmiaru

System BIOS używa głównego rekordu rozruchowego (MBR) do przechowywania informacji o danych na dysku twardym, podczas gdy UEFI używa tabeli partycji GUID (GPT). Główna różnica między nimi polega na tym, że MBR używa 32-bitowych wpisów w swojej tabeli, ograniczając całkowitą liczbę partycji fizycznych do zaledwie 4. Każda partycja może mieć maksymalny rozmiar tylko 2 TB, podczas gdy GPT używa wpisów 64-bitowych. tabela, która znacznie rozszerza wsparcie dla możliwości rozmiaru dysku twardego. (Więcej o różnicy między MBR a GPT).

Ponadto UEFI obsługuje większe dyski twarde i SDD. Teoretyczny limit rozmiaru UEFI dla dysków rozruchowych jest większy niż dziewięć zetabajtów, podczas gdy system BIOS może uruchamiać tylko z dysków o pojemności 2,2 terabajta lub mniejszej.

Szybkość i wydajność

Ponieważ UEFI jest niezależny od platformy, możesz poprawić czas i szybkość uruchamiania komputera. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku, gdy w komputerze zainstalowano duże dyski twarde. To ulepszenie zależy od konfiguracji działania UEFI. UEFI może działać najlepiej podczas inicjowania urządzeń sprzętowych. Zazwyczaj ta poprawa szybkości stanowi ułamek całkowitego czasu uruchamiania, więc nie zobaczysz dużej różnicy w całkowitym czasie uruchamiania. Deweloperzy mogą korzystać ze środowiska powłoki UEFI, które może wykonywać polecenia z innych aplikacji UEFI, dodatkowo optymalizując wydajność systemu.

Czytać  Jak naprawić niesformatowany i bezużyteczny dysk USB

Bezpieczeństwo

uefi_uefi

Secure Boot to funkcja UEFI, która została zaimplementowana w systemie Windows 8 i jest obecnie standardem w systemie Windows 10. Największą zaletą UEFI jest jego bezpieczeństwo w porównaniu z systemem BIOS. UEFI może zezwolić na ładowanie tylko autentycznych sterowników i usług podczas uruchamiania, zapewniając, że złośliwe oprogramowanie nie zostanie załadowane podczas uruchamiania komputera. Microsoft zaimplementował tę funkcję, aby przeciwdziałać problemom hakerskim w systemie Windows, podczas gdy Mac używa UEFI od dłuższego czasu. Bezpieczny rozruch wymaga podpisu cyfrowego od programów ładujących, które powinny wymagać podpisu cyfrowego jądra. Ten proces trwa do pełnego uruchomienia systemu operacyjnego. Ta funkcja bezpiecznego rozruchu jest również jednym z powodów, dla których trudniej jest zainstalować inny system operacyjny na komputerze z systemem Windows.

Dlaczego warto wybrać UEFI?

Jednym z powodów, dla których warto wybrać to zamiast bardziej znanego BIOS-u, jest to, że: Firma Intel nie zamierza już wspierać „tradycyjny” BIOS w 2020 roku.

uefi-bios-win10-select-uefi-firmware-settings

UEFI oferuje następujące funkcje i korzyści:

 • Języki: BIOS jest napisany w asemblerze, podczas gdy UEFI jest napisany w prostszym języku C.
 • Jednostki: UEFI obsługuje większe dyski HDD i SDD. Teoretyczny limit rozmiaru UEFI dla dysków rozruchowych jest większy niż dziewięć zetabajtów, podczas gdy system BIOS może uruchamiać tylko z dysków o pojemności 2,2 terabajta lub mniejszej.
 • Kierowcy: UEFI ma skomplikowane, ale dyskretne sterowniki, podczas gdy BIOS używa sterowników w opcjonalnej pamięci ROM (pamięć tylko do odczytu). W przypadku systemu BIOS aktualizacja sprzętu wymaga zresetowania pamięci ROM, aby były zgodne. Ta specyfikacja dotyczy oddzielnie pisanych i możliwych do uaktualnienia sterowników UEFI.
 • Czas uruchomienia: W większości przypadków UEFI zapewnia szybszy czas uruchamiania systemu operacyjnego.
 • Bezpieczeństwo: UEFI oferuje ulepszone funkcje bezpieczeństwa. „Bezpieczny rozruch” zapobiega uruchamianiu komputera z nieautoryzowanych lub niepodpisanych aplikacji. System operacyjny musi zawierać rozpoznawalny klucz. Bez włączonego bezpiecznego rozruchu komputer jest podatny na złośliwe oprogramowanie, które uszkadza proces uruchamiania.
 • Podmioty przetwarzające dane: UEFI działa w trybie 32-bitowym lub 64-bitowym. BIOS działa tylko w trybie 16-bitowym i może wykorzystywać tylko 1 MD pamięci wykonywalnej.
 • GUI: UEFI zapewnia bardziej intuicyjny graficzny interfejs użytkownika, po którym można nawigować za pomocą myszy i klawiatury, w przeciwieństwie do systemu BIOS.

Kolejną zaletą UEFI jest to, że forum interfejsów dla całej branży utrzymuje go i jest bardziej niezależny od producenta niż BIOS.

Dlaczego warto wybrać BIOS?

Oto niektóre z powodów, dla których użytkownik może wybrać Legacy BIOS zamiast UEFI:

 • BIOS jest idealny, jeśli nie potrzebujesz precyzyjnej kontroli nad działaniem komputera.
 • BIOS jest również wystarczający, jeśli masz tylko małe dyski lub partycje. Chociaż wiele nowszych dysków twardych przekracza limit BIOS 2 terabajtów, nie wszyscy użytkownicy potrzebują takiej ilości miejsca.
 • Funkcja „Bezpiecznego rozruchu” UEFI może spowodować, że producenci OEM będą uniemożliwiać użytkownikom instalowanie innych systemów operacyjnych na ich sprzęcie. Jeśli będziesz trzymać się BIOS-u, ominiesz ten problem.
 • BIOS zapewnia dostęp do informacji o sprzęcie w interfejsie, podczas gdy nie wszystkie implementacje UEFI to robią. Jednak specyfikacje sprzętowe są dostępne w systemie operacyjnym.
Czytać  Jak kontrolować Raspberry Pi przez Windows przez SSH

Niektóre nowsze komputery umożliwiają uruchomienie UEFI w trybie Legacy BIOS. Użytkownicy, którzy chcą mieć na komputerach starsze systemy operacyjne, w tym Windows 7, będą chcieli włączyć tę funkcję.

Częste pytania

1. Jak sprawdzić, czy używam UEFI lub BIOS?

Możesz łatwo sprawdzić, czy pracujesz w trybie BIOS, czy UEFI, klikając Start, wyszukując „informacje o systemie”, a następnie „Podsumowanie systemu” w panelu po lewej stronie, patrząc na „Tryb BIOS” po prawej stronie. UEFI oznacza UEFI (oczywiście), podczas gdy „Legacy” oznacza „BIOS” (trochę mniej oczywiste).

Informacje o systemie starszego systemu BIOS lub UEfi

2. Czy UEFI jest lepszy niż BIOS?

Jak być może odkryłeś, UEFI jest tym, którego używa się w większości przypadków. Podobno ma krótszy czas uruchamiania, może działać w trybie 64-bitowym i jest ogólnie bardziej zaawansowany pod względem funkcji i możliwości partycjonowania niż BIOS. Oczywiście, jeśli masz starszy komputer z systemem BIOS, będziesz musiał zaktualizować swoją płytę główną lub komputer, aby korzystać z UEFI.

3. Czy mogę przekonwertować BIOS na UEFI?

Teraz, gdy wiesz, że UEFI jest najlepszym rozwiązaniem w większości przypadków, prawdopodobnie chcesz to zmienić, prawda? Cóż, możesz, w zależności od kilku czynników. Jest kilka kroków, aby to zrobić i kilka rzeczy do rozważenia.

Możesz wykonać ten proces bezpośrednio w systemie Windows 10 (v1703 lub nowszym), chociaż może być również konieczne przełączenie z „Legacy BIOS” na UEFI za pomocą ustawień BIOS płyty głównej (dostępne po wielokrotnym naciśnięciu F8, F2 lub Z (zwykle) podczas uruchamiania komputera.

4. Jak zaktualizować UEFI (lub BIOS)?

Aktualizacja systemu BIOS (lub UEFI) to ważna decyzja, która jest zalecana, jeśli chcesz, aby najnowsze funkcje i płyta główna działały optymalnie, ale może mieć poważne konsekwencje, jeśli komputer ulegnie awarii podczas aktualizacji systemu BIOS lub awarii.

Nowsze płyty główne umożliwiają aktualizację BIOS-u bezpośrednio przez BIOS (dostępne podczas uruchamiania komputera), podczas gdy na laptopach aktualizacje są zwykle wykonywane automatycznie.

W przypadku starszych płyt głównych może być konieczne przejście do witryny producenta płyty głównej, pobranie na dysk flash prawidłowej wersji systemu BIOS dla właściwej płyty głównej, a następnie włożenie dysku flash do komputera, ponowne uruchomienie komputera i uruchomienie z dysku flash i proces aktualizacji systemu BIOS.

Większość nowoczesnych komputerów jest wyposażona w interfejs UEFI. Zapewni to najnowsze środki bezpieczeństwa, bardziej przyjazny dla użytkownika interfejs do dostrajania maszyny oraz obsługę nowoczesnych systemów operacyjnych i bardziej niezawodnych specyfikacji. Aby dowiedzieć się więcej o swoim komputerze, porównaj swój procesor z Cinebench lub jak zainstalować Sklep Google Play w systemie Windows 11?

Czy ten artykuł jest przydatny?