Różnice między Deep Web i Dark Web: co musisz wiedzieć

Różnice między Deep Web i Dark Web: co musisz wiedzieć

Jeśli Aquaman czegoś nas nauczył, to tego, że pod powierzchnią dzieje się więcej, niż nam się wydaje. Kontynuując ten temat żeglarski, istnieje wiele podobieństw między Internetem a oceanami. Oba mają płytkie, głębokie i ciemne warstwy pajęczyny. Warstwy te są w dużej mierze niezbadane. W tym przewodniku przyjrzymy się głębokiej sieci i ciemnej sieci i pokażemy różnice między głęboką siecią a ciemną siecią.

Co to jest Surface Web?

Ten aspekt Internetu jest łatwy do wytłumaczenia. Sieć powierzchniowa jest tym, co teraz widzisz i jest to „Internet”, który wszyscy poznaliśmy. Jest to część Internetu, z którą możesz łatwo połączyć się z przeglądarki. Innymi słowy, każdy, kto ma połączenie z Internetem, może publicznie uzyskać dostęp do powierzchni internetowej.

Wyszukiwarka DuckDuckGo.

Możesz również usłyszeć inne nazwy związane z siecią powierzchniową, na przykład sieć widzialna, sieć indeksowana i „lightnet”.

Choć mogłoby się wydawać, że sieć powierzchniowa jest ogromna, w kontekście jest ona niewielka. Nawet jeśli jest w pobliżu Zaindeksowano 4 miliardy stron internetowych, reprezentuje to około 5 do 10 procent wszystkich istniejących stron internetowych. Aby dowiedzieć się, gdzie są pozostałe, musimy sięgnąć głębiej.

Wyjaśnienie głębokiej i ciemnej sieci

Do odkrycia są jeszcze dwie warstwy Internetu. W rzeczywistości głęboka sieć jest bardziej istotna do zrozumienia, ponieważ zawiera również ciemną sieć. Zacznijmy tutaj.

Głęboka sieć

Jeśli dziesięć procent sieci jest widocznych i indeksowanych, oznacza to, że od 90 do 95 procent nie jest indeksowanych. To jest głęboka sieć. Możesz również usłyszeć, że nazywa się to niewidzialną siecią, ponieważ nie możesz uzyskać dostępu do żadnej z tych stron za pomocą wyszukiwarki.

Kiedy większość ludzi mówi o głębokiej sieci, rozmowa ma często niecne lub złośliwe zastosowanie. Jednak głęboka sieć w ogóle Nie jest magnes dla przestępców i nielegalnego zachowania.

Czytać  Karta graficzna nie działa? Oto przyczyny i rozwiązania

Zamiast tego zawiera wiele niewinnych (i przydatnych) stron. Weźmy na przykład pod uwagę internetową skrzynkę odbiorczą poczty e-mail, ekran bankowości osobistej, przekierowania do kasy i płatności i wiele więcej. To wszystko jest częścią głębokiej sieci i można śmiało powiedzieć, że internet nie mógłby działać, gdyby nie miał ścisłego łącza.

Za część głębokiej sieci można również uznać takie strony, jak szkice postów w witrynie, a także firmowe intranety i inne uwierzytelnione witryny, takie jak paywalle.

Oto kluczowe aspekty, które sprawiają, że coś jest częścią głębokiej sieci:

  • Strony nie mogą być indeksowane w wyszukiwarkach.
  • Niedostępne dla publiczności.
  • Wiele firm używa go do przetwarzania płatności, dokonywania transakcji, wyświetlania ekranów potwierdzających i nie tylko.
  • Często będziesz potrzebować uwierzytelnienia, takiego jak nazwa użytkownika lub hasło, aby uzyskać dostęp do strony w głębokiej sieci.

Jeśli myślisz o codziennym przeglądaniu, często okazuje się, że wiele odwiedzanych stron należy do głębokiej sieci.

Chociaż istnieje jeszcze jedna warstwa do odkrycia, jest ona również częścią głębokiej sieci. Spójrz.

Ciemna sieć

Kiedy większość ludzi używa terminu „głęboka sieć”, tak naprawdę mają na myśli ciemną sieć. Znajdziesz to również jako „darknet” w przeciwieństwie do lightnet i „Onionland” ze względu na sposób, w jaki uzyskujesz dostęp do stron w ciemnej sieci.

Witryny tutaj są niewidoczne, nieindeksowane i niedostępne podczas normalnego przeglądania Internetu. Zamiast tego będziesz potrzebować dedykowanej przeglądarki: Frezarka do cebuli (TOR).

Logo przeglądarki Tor.

Jest to bezpłatne narzędzie typu open source, które ułatwia anonimową komunikację. Działa w celu ukrycia Twojej tożsamości i lokalizacji za pomocą tysięcy przekaźników i zagnieżdżonych sieci nakładek. W związku z tym trudno jest śledzić użytkowników ciemnej sieci, co oznacza, że ​​przyciągają one dużą uwagę tych, którzy chcą zaangażować się w nielegalne zachowania.

Czytać  „Co to za piosenka?”: Najlepsze sposoby na rozpoznanie piosenki w Internecie

W rzeczywistości ciemna sieć zawiera linki do wielu działań przestępczych, takich jak oprogramowanie ransomware, rynki narkotykowe, terroryzm i inne. Ponieważ zapewnia prawie całkowitą anonimowość, nie jest to bezpieczne miejsce do odwiedzenia ze względów finansowych i psychicznych.

Mimo to firmy jak Facebook mają podejrzane strony internetowe, które próbują przechwycić część ich ruchu. W dark webie można również znaleźć inne media głównego nurtu, takie jak New York Times.

W podsumowaniu

Podobnie jak morze, Internet jest ogromny i nie wiemy, co czai się w większości z nich. W związku z tym nie możesz wychodzić poza sieć powierzchniową, chociaż będziesz również korzystać z sieci głębokiej, nawet o tym nie wiedząc. Duża część głębokiej sieci jest legalna i legalna, chociaż ciemna sieć jest prawie nielegalną częścią głębokiej sieci, która zawiera wszelkiego rodzaju nielegalne i nielegalne działania.

Jeśli chcesz znaleźć alternatywy dla sieci Tor, możemy pomóc. Czy odwiedzasz ciemną sieć, a jeśli tak, jaka jest atrakcyjność? Daj nam znać w sekcji komentarzy!

.

Czy ten artykuł jest przydatny?