Przewodnik po ekranie notebooka: rozmiar ekranu, jasność, częstotliwość odświeżania i inne

Przewodnik po ekranie notebooka: rozmiar ekranu, jasność, częstotliwość odświeżania i inne

Jeśli szukasz laptopa, jedną z rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, jest typ używanego ekranu. Nie wszystkie wyświetlacze są wykonane jednakowo, a wyświetlacz niskiej jakości może być przyczyną zerwania umowy. W końcu będziesz się na nią gapić przez długi czas. Niestety, zrozumienie wszystkich pozornie bezsensownych akronimów, klasyfikacji i liczb może być mylące. Nie znasz różnicy między ekranem IPS a ekranem TN? Nie wiesz, ile „nitów” musi mieć Twój ekran? Trafiłeś we właściwe miejsce. Oto rzeczy, o których należy pamiętać przy wyborze ekranu laptopa.

Rozmiar ekranu

Pierwszą rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o ekran laptopa, jest to, jak duży ma być. Ekrany laptopów są mierzone po przekątnej od rogu do rogu. Różnią się wielkością; jednak większość z nich należy do kategorii 13–15 cali, ale można znaleźć laptopy mniejsze (11–12 cali). Wręcz przeciwnie, można znaleźć laptopy ze znacznie większymi ekranami. Najczęściej jest to 17 cali; jednak są takie, które są jeszcze większe.

Rozmiary ekranu laptopa

Zwykle najczęściej używane są ekrany o przekątnej od 13 do 15 cali. Waga laptopa rośnie wraz z rozmiarem ekranu, więc jeśli używasz laptopa głównie w podróży, prawdopodobnie będziesz chciał wybrać model 13-calowy. Jeśli Twój laptop mieszka głównie w domu, prawdopodobnie będziesz chciał wybrać 15-calowy ekran, ponieważ dodatkowa przestrzeń ułatwi pracę nad nim dla oczu.

Rozdzielczość ekranu

Wszystkie ekrany laptopów są wykonane z pikseli. Piksele to zasadniczo małe pojedyncze kropki, które pokazują różne elementy na ekranie laptopa. Pracując zgodnie, te piksele mogą wyświetlać obraz, który widzisz na ekranie laptopa. Im więcej masz pikseli, tym wyższa rozdzielczość ekranu. Ekran o wyższej rozdzielczości oznacza ostrzejszy i wyraźniejszy obraz.

Piksele ekranu laptopa

Robiąc zakupy, zobaczysz laptopy z ekranami o różnych rozdzielczościach. Zalecamy wybór komputera z ekranem 1920 x 1080 lub wyższym. Znajdziesz ekrany o niższej rozdzielczości. Te maszyny będą generalnie tańsze. Jest to w dużym stopniu przypadek „masz to, za co płacisz”. Wyświetlacze o wyższych rozdzielczościach mają więcej pikseli, co oznacza, że ​​mogą wyświetlać więcej treści.

Porównanie rozdzielczości ekranu laptopa

Możesz także zdecydować się na ekrany do laptopów z wyświetlaczami o wyższej rozdzielczości, na przykład 2560 x 1440 (2K) lub 3840 x 2160 (4K). Chociaż te wyższe rozdzielczości zapewniają ostrzejszy ekran, mogą zużywać więcej energii.

Czytać  Czy warto kupić eGPU w 2022 roku?

Rodzaje paneli

Jeśli chodzi o ekrany do laptopów, producent może wybierać spośród wielu paneli, a wszystkie mają różne ceny. Nie powinno dziwić, że panele wyższej jakości są droższe, a dodatkowy koszt jest przenoszony na konsumenta.

Panele do laptopów

TN (skręcony nematyczny) – To najstarszy rodzaj płyt, a ich produkcja jest łatwa i tania. W rezultacie wyświetlacze TN są często spotykane w urządzeniach z niższej półki. Zwykle cierpią z powodu gorszych kątów widzenia i mniej dokładnego odwzorowania kolorów. To powiedziawszy, panele TN są znane ze stosunkowo wysokich częstotliwości odświeżania i są bardziej oszczędne.

IPS (przełączanie w płaszczyźnie) – Panele te starały się rozwiązać problemy z ekranami TN. Panele IPS mają doskonałe kąty widzenia i lepszą dokładność kolorów. Jak można się domyślić, panele IPS są droższe w produkcji. Więc generalnie można je znaleźć na urządzeniach ze średniego i wysokiego zasięgu.

OLED (organiczna dioda elektroluminescencyjna) – Wszystkie ekrany składają się z pikseli z podświetleniem, które pozwala użytkownikowi zobaczyć ekran. W przypadku tradycyjnych wyświetlaczy LED podświetlenie oświetla wszystkie piksele. Może to spowodować, że niektóre kolory będą wyblakłe, a czerń stanie się bardziej szara. Z drugiej strony diody OLED mogą włączać i wyłączać podświetlenie każdego pojedynczego piksela. Skutkuje to dokładniejszym odwzorowaniem kolorów i prawdziwą czernią. Podczas gdy wyświetlacze OLED są powszechne na smartfonach, są nieco rzadsze na laptopach. Mimo to wielu producentów oferuje laptopy z wyświetlaczami OLED; jednakże są to zazwyczaj najbardziej zaawansowane oferty.

Jasność

Jasność ekranu twojego laptopa ma znaczący wpływ na użyteczność twojego laptopa. Używanie laptopa na zewnątrz lub w dobrze oświetlonym miejscu może spowodować odbarwienie ekranu. Słaba widoczność ekranu może zrujnować Twoją produktywność, więc posiadanie ekranu, który można czytać na zewnątrz, jest koniecznością. Oznacza to, że ekran musi być jaśniejszy niż światło otoczenia, aby był czytelny.

Ekran laptopa na zewnątrz

Jasność ekranu mierzona jest w „nitach”. Aby wszystko było proste, pamiętaj, że im wyższe gnidy, tym jaśniejszy ekran. W przypadku laptopów ogólny konsensus jest taki, że ekran powinien mieć co najmniej 250 nitów. To powiedziawszy, jeśli masz tendencję do korzystania z laptopa na zewnątrz lub w bezpośrednim świetle słonecznym, prawdopodobnie będziesz chciał wybrać laptopa zdolnego do wystawienia więcej niż 300 nitów. Istnieją ekrany, które mają znacznie większą liczbę nitów; jednak jaśniejszy ekran zużywa więcej energii, powodując szybsze wyczerpywanie się baterii.

Czytać  Modem kontra router: jaka jest różnica?

Aktualizuj stawki

Częstotliwość odświeżania określi, jak gładki będzie obraz. Aby obraz był płynny, ekran musi „przerysowywać” to, co jest wyświetlane wiele razy na sekundę. Szybkość, z jaką wyświetlacz może to zrobić (mierzona w hercach), nazywana jest częstotliwością odświeżania.

Ekrany komputerów uruchamiane są z częstotliwością odświeżania 60 Hz, co zapewnia płynny ruch. Cokolwiek mniej i operacje takie jak poruszanie myszą wydawałyby się szarpane. Niektóre modele laptopów mogą pochwalić się znacznie wyższymi częstotliwościami odświeżania: w naturze można znaleźć wyświetlacze 120, 144, 240, a nawet 360 Hz. Ekrany laptopów z wyższymi częstotliwościami odświeżania są zwykle dostępne w droższych modelach. Jednak wyższe koszty niekoniecznie oznaczają, że odniesiesz korzyści.

Gry na ekranie laptopa

Przeciętny użytkownik laptopa prawdopodobnie nie zauważy dużej różnicy między standardem 60 Hz a wyższym. To powiedziawszy, jeśli jesteś graczem, zauważysz ostrzejsze obrazy. To, czy skorzystasz z wyższej częstotliwości odświeżania, zależy od tego, co zamierzasz zrobić z maszyną i od Twojej indywidualnej percepcji. Niektórzy ludzie polegają na wyższej częstotliwości odświeżania, podczas gdy inni ją ignorują. Wszystko jest w oku patrzącego.

Czego szukasz na ekranie laptopa? Dajcie nam znać w komentarzach!

.

Czy ten artykuł jest przydatny?