Przewodnik kupującego kartę graficzną 2021: na co zwrócić uwagę przy zakupie procesora graficznego

Przewodnik kupującego kartę graficzną 2021: na co zwrócić uwagę przy zakupie procesora graficznego

Jeśli myślisz o zbudowaniu lub zakupie potężnego sprzętu do gier, będziesz musiał zwrócić szczególną uwagę na kartę graficzną. Karta graficzna to najważniejszy element komputera do gier. Ale zakup procesora graficznego może być trudnym zadaniem, ponieważ należy wziąć pod uwagę wiele kwestii, od typu używanego monitora po rozmiar jego obudowy i nie tylko.

Ale to nie musi być takie trudne. Znając swój budżet, wymagania dotyczące komputera i cele dotyczące wydajności, jesteś o krok bliżej do znalezienia idealnej karty graficznej spełniającej Twoje potrzeby. Nasz przewodnik dla kupujących GPU objaśnia podstawy otaczających kart graficznych i rzuca światło na kluczowe cechy, na które należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie.

Gdzie jest wartość?

Dziś rynek GPU jest nasycony setkami kart graficznych różnych producentów, ale tylko dwie firmy produkują GPU, które zasilają te komponenty: Nvidia i AMD. Którą więc powinieneś kupić, Nvidię czy AMD? Wszystko sprowadzi się do twoich osobistych preferencji.

Przewodnik zakupów GPU 2021 Amd 6800 Xt
High-end 6800-XT AMD nie jest propozycją wartości kart AMD poprzedniej generacji.

W ostatniej generacji seria AMD 6000 nie oferowała takiej samej wartości podcięcia, jak w poprzednich generacjach. (1000 $ 6900-XT działa podobnie do 700 $ Nvidia RTX 3080, podczas gdy 6800-XT przewyższa RTX 3070 w większości gier, ale za 150 $ więcej). Chociaż AMD oferuje teraz cieszącą się dużym uznaniem technologię ray tracingu, nie jest w tym momencie tak dobra, jak oferta Nvidii.

Jeśli lubisz czystą wydajność, Nvidia powinna być Twoją opcją. Nic od AMD nie może dziś przebić zaawansowanych kart RTX Nvidii. Jednak mają wysoką cenę. Nvidia mówi: „Aby grać, musisz zapłacić.„Aby być uczciwym, najlepsza karta tej generacji, RTX 3090, jest nieco tańsza i kosztuje 1500 USD w porównaniu z zeszłorocznym RTX 2080 Super, który został wprowadzony na rynek za 1700 USD.

Gpu 2021 Nvidia Rtx 3080 Przewodnik zakupów
Nvidia RTX 3080 to wysokiej klasy karta w cenie, która nie jest zbyt wysoka jak na zwykłe standardy Nvidii.

Patrząc wstecz na zeszły rok, karty AMD, takie jak Radeon 5700 XT, oferowały znacznie więcej inwestycji. Z drugiej strony Nvidia rządzi rynkiem high-endowych GPU z mocniejszymi i droższymi kartami.

G-Sync czy FreeSync?

G-Sync i FreeSync to technologie opracowane odpowiednio przez Nvidię i AMD. Zakup monitora obsługującego jedną z tych funkcji pomoże zsynchronizować ekran z podłączonymi kartami graficznymi, pomagając zmniejszyć rozrywanie ekranu i opóźnienia wejścia.

Ponownie, technologia AMD (FreeSync) jest tańsza niż G-Sync firmy Nvidia, a wiele monitorów AMD FreeSync jest teraz również „zgodnych z G-Sync”. Warto je rozważyć, jeśli chcesz mieć monitor, który jest nie tylko tańszy niż pełny G-Sync, ale zapewnia większą elastyczność w przyszłości przy zakupie kart AMD lub Nvidia.

Tutaj jest Oficjalna lista kart graficznych Nvidia kompatybilnych z G-Sync i G-Sync.

Wydajność przy wielu budżetach

Cena idzie w parze z wydajnością, zwłaszcza jeśli chodzi o GPU. Dobry procesor graficzny pozwoli ci grać w najnowsze gry z płynną liczbą klatek na sekundę. Ale świetny procesor graficzny pozwoli ci bezproblemowo grać w te gry w wyższej rozdzielczości, a także tworzyć zaawansowane prace, takie jak edycja wideo 4K. Znajdziesz takie GPU w najwyższym przedziale cenowym. Sprawdź nasz przewodnik po hierarchii wydajności GPU poniżej.

Czytać  Co musisz wiedzieć przed zakupem używanego laptopa
GPU Klasa Przedział cenowy Wydajność
Nvidia GTX 1650, AMD RX 470, AMD R9 380, Nvidia GTX 1050-Ti Poziom podstawowy 100-200 USD Idealny do lekkich gier, niewymagających tytułów e-sportowych i wielu świetnych gier niezależnych. Idealny do zwykłych gier.
Nvidia GTX 1660S, AMD RX 570, AMD RX 580, Nvidia 1650 Super Budżet 200–300 USD Bardziej wymagające gry będą działać na niskich i średnich ustawieniach. Nie oczekuj rozdzielczości wyższych niż 1080p.
Radeon 5700-XT, Nvidia RTX 2070 Średni zakres 350–500 USD Możesz grać w najnowsze gry w średnich ustawieniach w rozdzielczości do 1440p. Na razie z pewnością wykona swoje zadanie, ale może zajść potrzeba aktualizacji za rok lub dwa. RTX 2070 zapewnia również śledzenie promieni.
Nvidia RTX 3070, AMD RX 6800-XT Wysokiej klasy 500–700 USD Wydajne i przyszłościowe procesory graficzne przeznaczone do gier 4K (choć nie zawsze zapewniają stabilne 60 klatek na sekundę).
Nvidia RTX 3090, Nvidia RTX 3080, AMD 6900-XT Kuzyn 700-1500 USD Prawdopodobnie przesada dla większości graczy. Głównie dla entuzjastów, którzy chcą być w czołówce technologii grafiki do gier i lubią niesamowitą liczbę klatek na sekundę w najwyższych rozdzielczościach.

Jeśli jesteś zapalonym graczem, który szuka całkowitego zanurzenia i bezkompromisowej rozgrywki w rozdzielczości 4K i jesteś gotowy na zaszczyt, skorzystaj z Nvidia 3080 jest to idealny GPU, chociaż ekstremalni gracze z nieograniczonymi budżetami mogą pokusić się o wybranie Nvidii 3090.

Na co zwrócić uwagę kupując kartę graficzną

Jak wspomniano powyżej, na rynku jest obecnie wielu producentów, takich jak Asus, EVGA, Gigabyte i inni, którzy tworzą własne marki kart graficznych. Wszystkie te karty działają z procesorami graficznymi Nvidia lub AMD.

Jednak różnią się one między sobą typem pamięci, zastosowanym radiatorem, szybkością, przepustowością i nie tylko. Znajomość sposobu działania każdego z tych elementów pomoże Ci wybrać idealną kartę dla siebie. Oto rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie karty graficznej.

1. Zgodność

Nie ma nic bardziej frustrującego niż niecierpliwe otwieranie obudowy w celu zainstalowania nowej karty graficznej, tylko po to, by stwierdzić, że jest ona o cal dłuższa. Zanim zdecydujesz się na zakup, zrób swoją pracę domową i dowiedz się, ile przestrzeni fizycznej może zaoferować Twoja walizka.

Czytać  Jak sprawić, by Twój komputer był kompatybilny z Bluetooth

Zwróć także uwagę na zasilanie. Ile amperów możesz dostarczyć na szynach 12 V? Ile watów ma moc znamionową i ile ma sześcio- i ośmiostykowych złączy PCIe? Odnieś te informacje do karty graficznej, którą chcesz kupić. Jeśli Twój komputer nie może sobie z tym poradzić, poszukaj karty graficznej, która wymaga mniej energii lub rozważ ulepszenie zasilania.

porty-kupujący-przewodnik-gpu

Na koniec sprawdź porty. Niektóre monitory używają DisplayPort, inne mają HDMI, a niektóre starsze jednostki używają tylko DVI. Upewnij się, że karta, którą chcesz kupić, ma złącza potrzebne do monitorów. Jeśli kupisz kartę z innymi portami niż twój monitor, może być konieczne zakupienie adaptera za dodatkową opłatą.

2. Platforma

Twój system dyktuje typ karty graficznej, którą powinieneś kupić. Znajomość ograniczeń systemu może zaoszczędzić pieniądze i zaoszczędzić ból głowy. Na przykład, jeśli używasz starszego dwurdzeniowego procesora, takiego jak Pentium lub Celeron, nie nadąża on za wysokiej klasy kartami graficznymi. W takich przypadkach wybierz karty ze średniej półki i oszczędzaj ciężko zarobione pieniądze.

Ekran jest również ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, ponieważ 1440p (2560 x 1440) to popularna rozdzielczość monitora do gier. Jeśli zamierzasz uruchomić trzy monitory 1080p w formacie surround, karta średniej klasy nie zapewni przyzwoitych szybkości klatek w nowoczesnych grach 3D.

3. Pamięć i przepustowość

Wielu powie ci, że im wyższa pamięć karty graficznej, tym lepsza wydajność, ale nie zawsze tak jest. O ile nie używasz go z ultra-wysokimi rozdzielczościami, takimi jak 4K lub z wieloma monitorami surround, ilość pamięci RAM nie będzie miała większego znaczenia. Ponadto większość, jeśli nie wszystkie, wysokiej klasy kart graficznych jest domyślnie wyposażona w dużą ilość pamięci.

To, na co musisz zwrócić większą uwagę, to przepustowość. Dane gotowe do przetworzenia przez GPU są zwykle przechowywane we własnej dedykowanej pamięci karty o nazwie GDDR3, GDDR5 lub (od niedawna) GDDR6. Należy pamiętać, że pamięć GDDR5 zapewnia dwukrotnie większą przepustowość niż pamięć GDDR3 taktowana z tą samą prędkością.

przewodnik-kupujących-pamięci-gpu

Ponieważ przepustowość pamięci jest ważnym wyznacznikiem wydajności, należy zawsze wybierać GDDR5, aby uzyskać najlepszą wydajność. W rzeczywistości 1 GB GDDR5 jest bardziej preferowane niż 4 GB GDDR3, jeśli chodzi o wydajność.

4. Rdzenie CUDA (Nvidia) lub procesory strumieniowe (AMD)

Chociaż rdzenie CUDA niewiele mówią o wydajności, są one bardzo ważne, szczególnie w grach. CUDA (Compute Unified Device Architecture) to zastrzeżony język obliczeń równoległych firmy Nvidia, który wykorzystuje GPU w określony sposób do wykonywania zadań z większą precyzją. Rdzeń CUDA jest odpowiednikiem Nvidii procesorów strumieniowych AMD.

Im więcej rdzeni CUDA lub procesorów strumieniowych, tym lepszy GPU będzie w generowaniu znakomitych obrazów. Jest to bardzo ważne w przypadku zadań wymagających dużej grafiki lub gier, w których liczba klatek na sekundę jest najważniejsza.

5. Wartości TDP

Podobnie jak procesor, GPU wytwarza ciepło dla całej wykonywanej pracy przetwarzania, co jest pokazane przez jego wartość TDP. Wartości TDP wskazują ilość mocy wymaganej do utrzymania GPU w akceptowalnej temperaturze. Im więcej mocy wymaga GPU, tym więcej ciepła wytworzy. W związku z tym zawsze wybieraj GPU z najmniejszą wartością TDP.

Inwestycja w wydajny procesor graficzny nie tylko zapewni Ci komputer PC do intensywnej pracy graficznej, ale także zapewni bardziej płynne i wciągające wrażenia z gry. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik dla kupujących GPU pomoże Ci łatwo zawęzić opcje do tych, które odpowiadają Twoim potrzebom. Zapraszam do komentowania i udostępniania.

I to wszystko w naszym przewodniku po zakupie GPU. Jeśli kupiłeś procesor graficzny i chcesz przeprowadzić test warunków skrajnych, aby upewnić się, że nie zmienia on Twojego komputera w toster, zapoznaj się z naszym przewodnikiem Furmark. Sprawdź także nasz przewodnik po eGPU, aby sprawdzić, czy warto je kupić.

Czy ten artykuł jest przydatny?