Przełącznik Ethernet kontra koncentrator kontra rozdzielacz: jaka jest różnica?

Przełącznik Ethernet kontra koncentrator kontra rozdzielacz: jaka jest różnica?

Masz kilka portów Ethernet i chcesz przekształcić jeden kabel Ethernet w dwa. Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jest prawdopodobnie podział sieci Ethernet. Masz kilka opcji: koncentrator, rozdzielacz lub przełącznik. Każde rozwiązanie ma coś innego do zaoferowania, dlatego przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia ważne jest, aby określić, które z nich ma najwięcej do zaoferowania. Tutaj pokazujemy różnice między przełącznikiem Ethernet, koncentratorem i rozdzielaczem, abyś mógł dokonać właściwego wyboru.

Przegląd przełączników Ethernet, koncentratorów i rozgałęźników

Wszystkie te komputery będą miały kabel Ethernet i umożliwią podłączenie wielu urządzeń Ethernet. To, jak sprytnie to robią, robi różnicę. Ważne jest, aby zrozumieć możliwości kupowanej technologii.

Rozdzielacz Ethernet

Zacznijmy od tego, co prawdopodobnie najbardziej kusiło Cię, aby kupić, gdy chciałeś przekształcić jedno połączenie Ethernet w kilka. (Insynuacja: nie rób tego!)

ethernet-switch-vs-hub-vs-splitter-diff-splitter

Rozgałęźnik Ethernet wygląda dość skromnie. Jest to małe urządzenie z trzema portami Ethernet, dwoma z jednej strony i jednym z drugiej. Jeśli masz nadmiar krótkich kabli Ethernet, ale tylko jeden lub dwa długie kable, tutaj przydaje się rozdzielacz.

Uwaga– Rozdzielacz Ethernet w rzeczywistości nie zwiększa liczby urządzeń, które można podłączyć przez Ethernet, a na drugim końcu będzie potrzebny rozdzielacz, aby „rozdzielić” połączenie na dwa kable, więc za każdym razem potrzebne będą dwa rozgałęźniki Ethernet.

Zobaczmy przykład:

Masz w pokoju typowy router domowy i komputer stacjonarny Y konsola do gier z drugiej. Chcesz podłączyć oba do sieci Ethernet, ale w każdym pokoju jest tylko jeden port Ethernet. Możesz poprowadzić dwa kable z routera, podłączyć je do rozdzielacza, podłączyć rozdzielacz do ściany i odwrócić go po drugiej stronie za pomocą innego rozdzielacza, który podłącza się do dwóch urządzeń, które chcesz podłączyć. To wszystko, z czym może sobie poradzić dzielnik.

Główną wadą rozdzielacza Ethernet jest to, że zmniejsza liczbę kabli używanych w kablu Ethernet Cat 5e i zmniejsza przepustowość danych z 1000 Mb / s do 100 Mb / s, co jest ledwie dorównujące większości domowych połączeń internetowych. Pozwala to na użycie jednego kabla do dwóch połączeń Ethernet.

Chociaż rozgałęźniki Ethernet są tanie i wydają się być dobrym rozwiązaniem, spowalniają ruch w sieci. Może to wpłynąć na wydajność urządzeń podłączonych do sieci Ethernet. Rozdzielacze Ethernet są również ograniczone do maksymalnie dwóch urządzeń na kabel.

Czytać  Alternatywy dla AirPods: 6 najlepszych bezprzewodowych słuchawek dousznych, które powinieneś dostać

W niektórych ograniczonych sytuacjach dobrym rozwiązaniem są rozgałęźniki Ethernet. Jednak prawie zawsze lepiej jest wybrać przełącznik lub koncentrator Ethernet.

Koncentrator Ethernet

Następny jest koncentrator Ethernet, który został dość przestarzały przez przełącznik (opisany poniżej). Podłączasz kabel do routera, a reszta urządzeń może być podłączona do innych portów bez konieczności „rozdzielania”. Brzmi świetnie, ale hub jest równie nieinteligentny jak rozdzielacz.

Pomyśl o koncentratorze jako o ogromnej komorze echa wypełnionej ruchem sieciowym, do której przychodzą pakiety i krzyczą, aby znaleźć urządzenia, z którymi próbują się połączyć. Dane trafiają do jednego portu, a koncentrator po prostu wzmacnia je do wszystkich innych podłączonych do niego urządzeń. Mówiąc bardziej technicznie, koncentratory nie mogą pozwalać urządzeniom na wysyłanie i odbieranie danych w tym samym czasie, co nazywa się komunikacją półdupleksową.

ethernet-switch-vs-hub-vs-splitter-Difference-netgear-hub

Skutkuje to kolizjami i blokadami danych, obciążeniem cennej przepustowości i spowolnieniem sieci, zwłaszcza w przypadku jednoczesnego korzystania z wielu urządzeń.

Pamiętaj, że koncentratory Ethernet wyglądają bardzo podobnie do przełączników, więc nie popełnij błędu, kupując koncentrator, gdy naprawdę chcesz mieć przełącznik.

Przełącznik Ethernet

Wracając do naszego pierwotnego tematu zamiany jednego kabla Ethernet na dwa, prawdziwą gwiazdą tego przewodnika jest przełącznik Ethernet. Sposób, w jaki to działa, jest niezwykle prosty. Możesz użyć jednego portu, aby podłączyć przełącznik do routera przez Ethernet, a następnie podłączyć urządzenia Ethernet do pozostałych portów, takich jak koncentrator.

Jednak przełącznik ma prawdziwe myślenie, co oznacza, że ​​dane trafiają do jednego portu, a przełącznik uczy się, gdzie musi iść, i wysyła je na tym innym porcie. Oznacza to, że gdy przełącznik ma rozwiązaną tablicę przełączników, nie ma transmisji, jak w przypadku koncentratorów, i po prostu wie, gdzie wysłać dane na podstawie tej wewnętrznej tabeli, którą śledzi. Zasadniczo jeden port Ethernet zamienia się w wiele portów.

przełącznik-ethernet-vs-hub-vs-splitter-różnica-przełącznik-netgear

Przełączniki umożliwiają komunikację w trybie pełnego dupleksu między urządzeniami, co oznacza, że ​​dane mogą być wysyłane i odbierane w tym samym czasie, co skutkuje szybszą siecią.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​przełączniki Ethernet również nie są drogie. Powinieneś być w stanie kup przełącznik Ethernet za około 15 USD.

Dlaczego nie spróbować alternatywy?

Jeśli chcesz podłączyć wiele urządzeń, kabel sieciowy to tylko jedna opcja. Istnieje kilka metod udostępniania tego samego sygnału między wieloma urządzeniami, w tym niektóre opcje Wi-Fi.

Czytać  Jak naprawić niesformatowany i bezużyteczny dysk USB

Oto trzy alternatywy dla tradycyjnego rozdzielacza sieciowego.

1. Mesh Wi-Fi

Zamiast przesyłać sygnały Wi-Fi z jednego punktu, kratowe routery Wi-Fi mają wiele punktów dostępu, czasami nazywanych satelitami. Te satelity przechwytują sygnał z routera i retransmitują go.

Ponieważ wszystkie punkty dostępowe przesyłają ten sam sygnał, nie ma potrzeby zmiany połączeń Wi-Fi podczas przechodzenia z jednego punktu dostępowego do drugiego. Jeśli regularnie napotykasz martwe strefy Wi-Fi w domu lub biurze, możesz być idealnym kandydatem do korzystania z sieci Wi-Fi typu mesh. Popularne rozwiązania routerów kratowych obejmują rozwiązania firmy Google Nest Wi-Fi, Netgear Orbi, Y eero.

2. Ethernet Over Power Line (EOP)

EOP to miejsce, w którym przesyłasz dane do sieci wewnętrznej (LAN) przy użyciu istniejących kabli elektrycznych w budynku.

EOP składa się z nadajnika i odbiornika. Podłącz nadajnik do gniazdka elektrycznego, a następnie podłącz nadajnik do routera za pomocą kabla Ethernet. Podłącz odbiornik do gniazdka elektrycznego i użyj kabla Ethernet, aby podłączyć odbiornik do urządzenia.

Nadajnik EOP przetwarza sygnał w zakresie wysokich częstotliwości w okablowaniu elektrycznym, a odbiornik demoduluje ten sygnał. Tworzy to fizyczne połączenie między urządzeniem obsługującym Ethernet a routerem, bez konieczności stosowania dodatkowych kabli. Zakładając, że kupujesz zgodne adaptery EOP, możesz skonfigurować wiele odbiorników w domu lub w biurze.

3. MoCA

Jeśli masz zainstalowane kable koncentryczne, możesz użyć Adapter MoCA do wysyłania sygnałów Ethernet przez istniejące okablowanie. Jeśli Twój dom został podłączony do telewizji kablowej, zwykle będziesz mieć już okablowanie koncentryczne. Oznacza to, że możesz potencjalnie podłączyć jedną kartę MoCA do routera, a drugą w pobliżu portu koncentrycznego w każdym pomieszczeniu, w którym chcesz uzyskać dostęp do Internetu.

Jeśli musisz podłączyć dodatkowe urządzenia za pomocą okablowania koncentrycznego, możesz również użyć rozdzielacz współosiowy.

Kończący się

Teraz, gdy znasz już różnice między przełącznikiem, koncentratorem i rozdzielaczem Ethernet, wiesz, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie. W większości przypadków zalecamy przełącznik Ethernet, ponieważ jest to naprawdę najbardziej wszechstronne rozwiązanie. Jeśli jesteś graczem, sprawdź również, czy Ethernet lub Wi-Fi są bardziej odpowiednie do gier, a jeśli chcesz tylko połączyć ze sobą dwa komputery, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, jak połączyć dwa komputery za pomocą tylko jeden kabel Ethernet. .

.

Czy ten artykuł jest przydatny?