Nowy algorytm Facebooka pokazuje spam w 20 najlepszych linkach

Facebook Spam Links Featured

Meta próbowała nadać pozytywny obrót swoim najnowszym wiadomościom na temat Facebooka, ale wciąż jest to niepokojące. „Raport szeroko oglądanej treści” został udostępniony z nowym sposobem obliczania, które linki znajdują się na najwyższych pozycjach, ale tak naprawdę pokazuje, że większość jego najczęściej czytanych treści na Facebooku to spam.

Meta publikuje „Raport szeroko oglądanej treści” na Facebooku

Publikacja przez Meta szeroko oglądanego raportu dotyczącego treści z I kw. 2022 r. wyjaśnia, że ​​zmieniła sposób obliczania listy 20 najczęściej udostępnianych linków na Facebooku.

Wcześniej ten raport zawierał wszystkie linki udostępnione na Facebooku. Został jednak skrytykowany za umieszczanie linków, które nie wyświetlały podglądu. Dało to przewagę stronom na Facebooku, które udostępniały linki z ukrytym spamem.

„Idąc dalej, linki będą musiały renderować podgląd, aby były liczone jako wyświetlenie, ponieważ dokładniej odzwierciedla to, co widzą ludzie” ujawnił towarzyszący wpis na blogu.

Meta skonfigurowała to, stwierdzając: „ten raport podkreśla najczęściej oglądane treści organiczne w Feed w USA, w tym domeny, linki, strony i posty. Zawiera treści polecane przez Facebooka i wyklucza treści reklamowe.”

Sześć najlepszych linków zostało usuniętych z powodu spamu

Meta udostępniła wyniki Facebooka z I kwartału 2022 r. zarówno starym, jak i nowym algorytmom, ale ujawniło to niepokojące wiadomości: sześć z 20 najpopularniejszych linków zostało usuniętych z Facebooka, ponieważ uznano je za spam.

Stary algorytm pokazywał 20 najlepszych linków, przy czym pierwsze i trzy miejsca trafiały do ​​linków na YouTube, a drugie do myincrediblerecipes.com. 11 i 14 link zostały zablokowane w raporcie „za naruszenie naszych zasad dotyczących nieautentycznych zachowań” z adnotacją, że „treści z linkami do tej domeny nie mogą być już tworzone na Facebooku”.

Chociaż Meta poprzedza drugi algorytm, stwierdzając, że zawiera on linki „od humoru, kultury do majsterkowania”, pokazał sześć linków, które zostały zablokowane za „naruszenie naszych zasad dotyczących nieautentycznego zachowania”, w tym pierwszy i drugi link.

Czytać  Jadąc na Chromebooka: być może uda Ci się odebrać telefon

Meta przyznała w poście na blogu, że „usunięte linki pochodziły z tej samej domeny”. Te linki pochodziły z wietnamskiego Naye News. Nie wiadomo, które linki zostały usunięte ani co znalazło się w treści. Jednak linki zgromadziły łącznie ponad 112 milionów wyświetleń, zanim domena została usunięta.

Dodatkowo link w czwartym miejscu był wirusowym filmem YouTube ze spotkania w ratuszu z senatorem Wisconsin Ronem Johnsonem i pielęgniarką, która wysuwała roszczenia dotyczące leczenia COVID. Link został zdegradowany na Facebooku po tym, jak weryfikatorzy faktów odkryli, że twierdzenia są fałszywe.

Odsyłacz w 15. miejscu to witryna, która przekierowuje teraz do witryny, która próbuje skłonić odwiedzających do pobrania złośliwego oprogramowania. Początkowo wyświetlał mem, który brzmiał: „Powiedzieli mi, że wirus jest wszędzie. Powiedziałem im, że taki jest Bóg. Czy mogę otrzymać Amen? Założę się, że nie odpiszesz.

Po ujawnieniu spamu w 20 najpopularniejszych linkach, Meta powiedziała w poście na blogu, że „testuje nowe sposoby na zmniejszenie liczby kliknięć, przynęty na zaangażowanie i spamu” na Facebooku. Możesz również być bardziej proaktywny, ucząc się, jak rozpoznać e-maile phishingowe i podobne oszustwa na Facebooku.

Wyróżnione źródło obrazu: Unsplash

Czy ten artykuł jest przydatny?

Zapisz się do naszego newslettera!

Nasze najnowsze samouczki dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej