Modem kontra router: jaka jest różnica?

Modem kontra router: jaka jest różnica?

Modem i router to słowa, które prawdopodobnie słyszałeś niezliczoną ilość razy. Bez nich nie da się połączyć z internetem i niezależnie od tego, czy o tym wiesz, czy nie, używasz zarówno modemów, jak i routerów częściej niż myślisz. Granica między nimi może być czasami trudna do odróżnienia, dlatego tak wiele osób jest zdezorientowanych. W tym przewodniku opisano, co robią zarówno modemy, jak i routery, oraz przedstawiono kilka sugestii, które urządzenie jest dla Ciebie najlepsze.

Co to jest modem?

Modem to urządzenie, które umożliwia łączenie się z Internetem.. Istnieje kilka typów modemów, w zależności od połączenia internetowego.

Modem kontra modem routera

Należą do nich modemy ADSL, kablowe i światłowodowe, żeby wymienić tylko kilka. Chociaż wszystkie działają nieco inaczej, nie musisz się tym martwić. Wszystko, co musisz wiedzieć, to rodzaj usługi internetowej, którą musisz wybrać odpowiedni modem.

Jeśli płacisz za własną usługę internetową, prawdopodobnie masz już modem w domu, zwykle dostarczany przez lokalnego dostawcę usług internetowych (ISP). Mają one połączenie z usługodawcą internetowym i połączenie, za pomocą którego urządzenia mogą łączyć się z Internetem.

Niektóre modemy, takie jak te dostarczane przez niektórych dostawców usług internetowych, mają również wbudowane routery. Zobaczymy, co to jest.

Co to jest router?

Router wysyła ruch internetowy do różnych urządzeń w Twoim domu. Umożliwiają one zabranie modemu dostarczonego przez dostawcę usług internetowych i podłączenie go do komputerów i różnych innych urządzeń. Większość routerów w dzisiejszych czasach umożliwia również konfigurowanie sieci bezprzewodowych.

Router będzie miał jeden port Ethernet dla modemu i kilka portów Ethernet dla komputerów stacjonarnych lub innych urządzeń korzystających z połączenia przewodowego. Jeśli jest to router bezprzewodowy, umożliwi również skonfigurowanie sieci bezprzewodowej w domu. To właśnie pozwala łączyć się z Internetem na laptopie, tablecie lub innych urządzeniach.

Istnieją różne standardy sieci bezprzewodowych, takie jak 802.11ac, 802.11n, 802.11g. 802.11ac jest obecnie popularnym formatem, ale nowe standardy bezprzewodowe pojawiają się co kilka lat z lepszym zasięgiem lub większą prędkością.

Router bezprzewodowy ma ograniczony zasięg, jeśli chodzi o połączenia, więc jeśli mieszkasz w dużym domu, niektóre obszary mogą nie mieć dobrego połączenia. Sieci mesh lub routery mesh rozwiązują ten problem, umieszczając wiele urządzeń, które współdzielą połączenie w całym domu, dzięki czemu zawsze możesz być w zasięgu jednego.

Czytać  iPad Pro 2020 vs iPad Pro 2021: Który z nich kupić?

Obecnie routery domowe często zawierają wiele funkcji bezpieczeństwa, takich jak zapora, aby zapewnić bezpieczeństwo urządzeń w sieci.

Modem a router

Teraz, gdy omówiliśmy różnice techniczne między modemem a routerem, przyjrzyjmy się różnicom praktycznym.

Oba urządzenia wyglądają dość podobnie – urządzenie z migającymi światłami z przodu i kilkoma wystającymi kablami z tyłu. Jak je rozróżniasz? Większość routerów ma również anteny do połączeń bezprzewodowych, podczas gdy samodzielny modem nigdy nie będzie miał anten.

Modem będzie również miał mniej połączeń kablowych: jedno do połączenia z usługodawcą internetowym, a drugie do komputera lub routera. Z drugiej strony router zazwyczaj ma jeden port do podłączenia modemu, a następnie cztery lub więcej urządzeń w domu.

Aby połączyć się z Internetem, technicznie potrzebujesz tylko modemu. Tylko jedno urządzenie na raz może łączyć się z modemem, podczas gdy po podłączeniu routera do modemu wiele urządzeń może korzystać z tego modemu. Nie zapomnij również o dodatkowych funkcjach bezpieczeństwa routera.

Oddzielny modem nie transmituje połączenia internetowego bezprzewodowo. Jeśli planujesz łączyć się bezprzewodowo, potrzebujesz routera.

Routery / urządzenia modemowe 2 w 1

Modem, który zawiera również wbudowany router, brzmi jak świetny pomysł, czasami tak jest, ale nie zawsze. Chociaż przydatne jest posiadanie obu urządzeń w jednym sprzęcie, może to być ograniczenie.

Modem kontra router 2 w 1

W większości przypadków, gdy natkniesz się na zestaw modem / router 2 w 1, jest on dostarczany przez dostawcę usług internetowych. Są one zaprojektowane tak, aby działały dla prawie każdego klienta obsługiwanego przez dostawcę usług internetowych, ale często oznacza to, że ani modem, ani router w pudełku nie są szczególnie dobre.

Jeśli zamierzasz kupić własny router i modem osobno, warto wybrać opcję 2 w 1. W takim przypadku, ponieważ kupujesz go na własne potrzeby, możesz upewnić się, że zarówno modem, jak i router urządzenia posiadają funkcje i funkcje, których potrzebujesz.

Który kupić?

Jeśli szukasz szybszych prędkości Internetu, możesz pokusić się o uaktualnienie modemu, routera lub obu. Który z nich przyniósłby największe korzyści? Czy powinieneś w ogóle aktualizować?

Kup modem, jeśli …

  • Twój dostawca usług internetowych umożliwia aktualizację modemu.
  • Twój obecny modem ma przestarzały lub złej jakości wbudowany router.
  • Poszukaj bardziej elastycznej konfiguracji sieci.
  • Potrzebujesz osobnego modemu bez wbudowanego routera.
Czytać  Sterowanie pasmem: Czy 2,4 GHz i 5 GHz to jedna sieć czy dwie?

Kup router, jeśli …

  • Chcesz podłączyć więcej urządzeń do modemu.
  • Chcesz przesyłać dane między urządzeniami w domu.
  • Masz urządzenia z bardziej nowoczesnymi technologiami Wi-Fi, niż może obsłużyć Twój obecny router.
  • Chcesz zaktualizować zabezpieczenia swojej sieci domowej.

Częste pytania

1. Czy nowy modem przyspieszy moje połączenie internetowe?

Możliwie. Ostatecznym arbitrem szybkości Internetu jest Twój dostawca usług internetowych. Jeśli twój obecny modem jest w stanie osiągnąć maksymalną prędkość, za którą płacisz, nowszy modem tego nie zmieni. Jeśli masz ograniczony stary modem, przejście na nowy może umożliwić szybsze połączenie z Internetem.

Jeśli niedawno przeszedłeś na wyższy abonament internetowy i nie widzisz większych prędkości, uaktualnienie modemu może pomóc.

2. Czy nowy modem przyspieszy wolne połączenie Wi-Fi?

O ile modem nie ma wbudowanego routera Wi-Fi, nie. Prędkości Wi-Fi mają tendencję do wyczerpywania się wcześniej niż prędkości Internetu. Możesz to sprawdzić, odwiedzając witrynę taką jak speedtest.net z połączenia przewodowego, a następnie połączenia bezprzewodowego do porównania.

3. Czy nowy router przyspieszy wolne Wi-Fi?

Czasem tak. Jeśli masz nowy tablet, ale router nie obsługuje na przykład najnowszych technologii Wi-Fi, tablet ulegnie awarii z prędkością starej technologii Wi-Fi. Zaktualizowanie routera pozwoli Twojemu urządzeniu na szybsze korzystanie z nowszej technologii.

Cztery. Skąd mam wiedzieć, jaki mam typ urządzenia?

Oprócz różnic, o których wspomnieliśmy, najłatwiejszym sposobem na stwierdzenie jest sprawdzenie numeru modelu i sprawdzenie go na stronie internetowej producenta.

Zwróć większą uwagę na swój router

W przypadku większości rzeczy, na których nam zależy pod względem bezpieczeństwa, szybkości Internetu i łatwości użytkowania, router jest ważniejszy niż modem. Twój modem łączy się z Internetem, ale router wykonuje wszystkie ważne połączenia dla Twoich urządzeń.

Jeśli Twój router sprawia Ci problemy, zapoznaj się z naszym przewodnikiem dotyczącym rozwiązywania problemów z routerem. Jeśli zdecydujesz, że potrzebujesz nowego routera, zadaj te osiem pytań.

Czy ten artykuł jest przydatny?