Masz dość Facebooka? Oto 5 alternatyw

Masz dość Facebooka? Oto 5 alternatyw

Facebook nie ma sobie równych jako narzędzie do nawiązywania kontaktów społecznych i organizacji. Jednak ta sama masowa skala, która czyni go tak użytecznym, sprawia, że ​​problemy z prywatnością, ciągłe śledzenie, naruszenia bezpieczeństwa i ogólna domena są jeszcze bardziej niepokojące. Prawdopodobnie dlatego szukasz alternatyw dla Facebooka.

Konkurencyjne sieci społecznościowe, niezależnie od tego, jak dobre są ich cechy, są zwykle słabo zaludnione, ponieważ nie zbudowały niezbędnej masy krytycznej ludzi. Jeśli chcesz urozmaicić swoje media społecznościowe, poniższe alternatywy Facebooka, choć niewielkie w porównaniu, to jedne z najlepszych opcji.

Notatka: Liczby „aktywnych użytkowników” są zgłaszane głównie przez same usługi, a dokładne standardy stosowane do ich pomiaru mogą się różnić.

1. ja my

 • Użytkownicy: Łącznie 8 milionów, do 2,8 mln aktywnych.
 • Zawiera reklamy: Nie
 • Jest zdecentralizowany: Nie
 • Dostępne w: Android, iOS, Internet, Windows, Mac

Jeśli wychodzisz z liczb, ja my jest obecnie najbardziej opłacalną alternatywą Facebooka. Chociaż tylko niektórzy z 8 milionów zarejestrowanych użytkowników są aktywni, wystarczają one przynajmniej na utrzymanie wielu społeczności oraz utrzymanie i działanie aplikacji. Ma wiele funkcji, których oczekujesz od Facebooka, w tym grupy, prywatne czaty, tagowanie, uprawnienia do treści, a nawet kilka dodatków, takich jak przechowywanie w chmurze i niestandardowe profile dla różnych grup.

Facebook Alts Mewe Dyrektor

Niektóre funkcje wymagają opłat abonamentowych, takich jak dodatkowe miejsce w chmurze, szyfrowany czat, rozmowy głosowe i wideo na żywo, strony, tryb ciemny itp. Jest to przede wszystkim sposób, w jaki MeWe zarabia pieniądze, ponieważ nie zawiera reklam i nie śledzi Cię ani nie sprzedaje. Twoja informacja.

MeWe dba o to, aby Twój kanał był ściśle niefiltrowany i chronologiczny, co odzwierciedla ogólną politykę platformy, aby nie ingerować w jego zawartość. Mają mały zespół moderatorów, którego zadaniem jest identyfikowanie i usuwanie mowy nienawiści i innych szkodliwych postów, ale platforma generalnie nie podejmuje większych kroków w celu zarządzania kontrowersyjnymi elementami.

Sama aplikacja może Cię nie zaskoczyć, ale wydaje się kompletna i nie ma stromej krzywej uczenia się, jeśli pochodzisz z Facebooka. Interfejs w połączeniu z liczbą użytkowników plasuje go wśród czołowych konkurentów Facebooka, ale nie jest ani otwarty, ani zdecentralizowany, co może zniechęcić tych, którzy nie chcą ufać żadnemu podmiotowi.

2. Mastodont

 • Użytkownicy: 2,9 – 4,4 mln, 1.2 miliona aktywny
 • Zawiera reklamy: Nie
 • Jest zdecentralizowany: Tak (Fediverse)
 • Dostępne w: Android, iOS, Internet, Windows, Mac

Chociaż jest bardziej podobny do Twittera pod względem stylu i funkcjonalności, Mastodont Niemniej jednak zdobywa miejsce wśród najlepszych alternatyw dla Facebooka, dzięki stosunkowo dużej populacji, skutecznej decentralizacji, łatwemu w użyciu interfejsowi i systemom moderacji społeczności. Jest to część szerszego zestawu usług znanych jako „Fediverse„Co oznacza, że ​​działa przy użyciu standardu oprogramowania typu open source, który pozwala każdemu hostować serwery i kontrolować własne dane.

Dyrektor alternatywny Facebooka Mastodon

Podczas zakładania konta będziesz musiał wybrać serwer (zwykle powiązany z interesującą społecznością), aby je hostować, ale będziesz mieć dostęp do treści ze wszystkich innych „instancji” Mastodon, a także z innych ActivityPub – Sieci społecznościowe oparte na Friendica lub PixelFed .

Czytać  6 najlepszych narzędzi podsumowujących online do skracania tekstu

Mastodon jest wolny od reklam, kanał jest całkowicie chronologiczny i nieposortowany, a system nie zbiera informacji o Tobie. Jeśli jednak nie chcesz skonfigurować własnej instancji, nadal powinieneś ufać osobie przechowującej dane Twojego konta.

Host serwera ustala również reguły dotyczące tego, w tym rodzaj dozwolonej zawartości. Ponieważ każdy może uruchomić serwer, istnieją instancje, które pozwalają na opublikowanie w zasadzie wszystkiego, ale tylko tych, które są zgodne z Pakt Sługi Mastodonta Wytyczne dotyczące niezawodności i moderacji znajdują się na stronie głównej.

Użytkownicy Twittera będą łatwiej dostosować się do Mastodon niż użytkownicy Facebooka, ale jest to dobry sposób, aby być na bieżąco z ludźmi i grupami, o ile nie masz nic przeciwko brakującym funkcjom. Zasadniczo, jeśli Twitter go nie ma, Mastodon prawdopodobnie też go nie ma.

3. Diaspora

Diaspora jest jedną z najstarszych alternatyw dla Facebooka (rozpoczętą w 2010 roku) i jako część Fediverse jest open source i jest dostępna dla każdego do użytku i hostowania. Użytkownicy mogą wybrać „pod”, aby przechowywać informacje o swoim koncie i tam założyć konto. Gdy ich dane znajdą się na tym serwerze, mogą wchodzić w interakcje z dowolnym innym użytkownikiem w sieci, niezależnie od lokalizacji hosta.

Facebook Alts Diaspora Główna

Ma mniej więcej takie same standardy prywatności jak Mastodon – bez reklamowania danych, śledzenia lub sprzedaży, ale nadal musisz do pewnego stopnia zaufać właścicielowi kapsuły. Zawsze masz możliwość hostowania własnego, jeśli chcesz mieć maksymalną kontrolę.

Interfejs Diaspory jest łatwy w użyciu. Użytkownicy Facebooka/Twittera poczują się stosunkowo jak w domu. Zawiera posty, hashtagi i niesklasyfikowany kanał informacyjny, ale brakuje w nim grup, wydarzeń i innych rzeczy, do których być może przywykłeś na Facebooku. Rozwój jest dość powolny, więc te funkcje prawdopodobnie nie pojawią się w najbliższym czasie, chyba że zainteresowanie odrodzi się. Jednak Diaspora istnieje od dawna i przynajmniej warto to rozważyć, porównując alternatywy Facebooka.

Cztery. Umysły

 • Użytkownicy: 1,25+ miliona, 105 000+ aktywów
 • Zawiera reklamy: Nie
 • Jest zdecentralizowany: W części
 • Dostępne w: Android, iOS, internet

Umysły to moderowana przez społeczność, zorientowana na prywatność, otwarta alternatywa dla Facebooka, która zdołała przyciągnąć co najmniej 1,25 miliona użytkowników (stan na 2018 r.; zaktualizowane liczby użytkowników nie są dostępne). Wykorzystuje również token oparty na Ethereum, aby nagradzać twórców treści i prowadzić gospodarkę cyfrową w sieci oraz wykorzystuje zdecentralizowany system zarządzania, w którym losowo wybrani użytkownicy mogą głosować na decyzje dotyczące moderacji treści. Sama infrastruktura nie jest zdecentralizowana w taki sposób, jak Mastodon i Diaspora, ale rozważają podobny system oparty na węzłach.

Facebook Alts Minds Dyrektor

Pod względem funkcji Minds całkiem dobrze wypada w porównaniu z Facebookiem. Możesz konfigurować grupy, wysyłać wiadomości, publikować, komentować, przeglądać chronologiczny kanał informacyjny i wykonywać większość innych podstawowych czynności, których oczekujesz od usługi sieci społecznościowej. Nowi użytkownicy uznają interfejs za intuicyjny, zwłaszcza jeśli pochodzą z Facebooka.

Czytać  Instagram nie działa? Oto 10 sposobów, aby to naprawić

Żadne reklamy innych firm nie są wyświetlane w Minds (lub śledzeniu), ale członkowie mogą płacić za Minds Tokens, aby „wypychać” ich zawartość do kanałów informacyjnych użytkowników i na paskach bocznych. Zarejestrowanie się w wersji „Plus” lub „Pro” spowoduje wyłączenie tych reklam i zapewni dostęp do niektórych specjalnych funkcji i narzędzi dla twórców, którzy chcą zarabiać na platformie.

5. Społeczny

 • Użytkownicy: Nieznany
 • Zawiera reklamy: Nie
 • Jest zdecentralizowany: Potencjalnie w przyszłości
 • Dostępne w: Android, iOS, Internet

Rozliczanie się jako sieć społecznościowa oparta na blockchain (odnosi się do kryptowaluty SCL i prawdopodobnie przyszłego przechowywania i hostingu danych), Społeczny Obecnie działa w otwartej wersji beta. W tej chwili jest to całkiem funkcjonalna aplikacja z podstawowymi funkcjami społecznościowymi i narzędziem do migracji z Facebooka, które może zaimportować Twój profil i informacje z kanału informacyjnego.

Facebook Alts Sociall Główna

Sociall nie reklamuje, nie śledzi ani nie sprzedaje Twoich informacji stronom trzecim i daje Ci pełną kontrolę nad Twoimi danymi, w tym możliwość ich usunięcia, jeśli sobie tego życzysz. Zespół dąży również do moderacji opartej na społeczności, a nie do odgórnego zarządzania treścią.

Chociaż mogą one być przeznaczone do przyszłego rozwoju, obecnie brakuje funkcji, takich jak grupy, wydarzenia i prywatne wiadomości, co sprawia, że ​​​​Sociall jest w zasadzie tylko aplikacją do obsługi wiadomości. Aktualizacje rozwoju są rzadkie i możesz znaleźć ludzi pytających „Czy Sociall nie żyje?” półregularnie. Jednak zazwyczaj sprawdzają się kilka razy w roku, aby potwierdzić, że nadal działają, a gdy dodadzą więcej funkcji i wyjdą z wersji beta, mogą zintensyfikować marketing.

Dokonywanie zmian

Największą przeszkodą, jaką napotkasz podczas przeglądania alternatyw na Facebooku, jest to, jak bezużyteczne wydają się wszystkie w porównaniu. Dlatego najlepszą taktyką przejścia jest prawdopodobnie pójście z grupą. Jeśli zaczynasz jakąś społeczność lub spotkanie, rozważ użycie czegoś takiego jak MeWe lub Minds jako miejsca spotkań online. Jeśli potrzebujesz tylko sposobu, aby nadążyć za kilkoma wybranymi osobami, prawie każda z wymienionych powyżej alternatyw będzie dla Ciebie odpowiednia.

Istnieje wiele usług, które szykują się, aby stać się kolejnym fenomenem mediów społecznościowych. Jednak w tej chwili nie ma kompletnego substytutu, a najlepszą rzeczą, jaką możesz prawdopodobnie zrobić, to użyć rozszerzeń zapobiegających śledzeniu, takich jak Facebook Container, włączyć szyfrowanie Messengera, określić, dokąd trafiają Twoje informacje, i spróbować zachować prywatność podczas zmiany wszystkiego. możesz skorzystać z usług alternatywnych.

Czy ten artykuł jest przydatny?