Linux 5.1.3 oferuje wsparcie dla Mac M1

Linux 5.1.3 oferuje wsparcie dla Mac M1

Apple zmienił grę w zeszłym roku, kiedy umieścił swój własny układ w swoich nowych komputerach Mac. W zeszłym miesiącu zmienił grę jeszcze bardziej, dodając M1 do swoich nowych iPadów Pro. Teraz gra znów się zmienia. Dzięki jądru Linux 5.1.3 Linux uzyskał natywną obsługę do użytku na Macu M1.

Linux na Macu M1 z Corellium

M1 jest zupełnie nowy zarówno dla Maca, jak i iPada Pro.Mac używał chipów Intela, a iPad Pro był ograniczony przez ten sam układ, który był używany w iPhone’ach. Ale teraz zarówno komputery Mac, jak i iPad Pro otrzymują dużo mocy z M1.

W ubiegłym tygodniu Corellium przyniósł ten sukces do Linuksa po pomyślnym przeniesieniu Ubuntu na komputery Mac M1. Zespół Corellium wyjaśnił, że udało się to osiągnąć dzięki zmodyfikowanej wersji obsługi Linuksa i USB.

Linux M1 Mac Macbook Air

Apple niekoniecznie było pomocne w tym wysiłku. Starszy wiceprezes Apple ds. inżynierii oprogramowania, Craig Federighi, powiedział wcześniej, że nie będzie natywnego uruchamiania systemu Windows lub Linux. Nie byłoby podwójnego buta ani Boot Camp. Wirtualizacja była jedyną metodą używaną przez Apple.

Dyrektor generalny Corellium, Chris Wade, napisał na Twitterze o sukcesie tego procesu: „Linux jest teraz w pełni użyteczny na Macu Mini M1. Uruchamianie pełnego pulpitu Ubuntu (rpi) z USB. Sieć działa poprzez klucz USB c. Aktualizacja zawiera wsparcie dla USB, 12C, DART.”

Hector Martin, programista, który ma zwyczaj uruchamiania systemu operacyjnego na niekonwencjonalnym sprzęcie, również przeniósł Linuksa na komputery M1 Mac. Twórca Linuksa Linus Torvalds również chciał zainstalować Linuksa na Macu M1. „Od dłuższego czasu czekałem na laptopa ARM, który może obsługiwać Linuksa”, powiedział jesienią ubiegłego roku, kiedy ogłoszono nowe Mac M1. „Nowa [MacBook] Powietrze byłoby prawie idealne, z wyjątkiem systemu operacyjnego.”

Logo Linux M1 Mac

Ale Apple ma ku temu powód. Nie dodawaj do tego natywnego wsparcia, zwłaszcza z Camp Corellium. Corellium udostępnia wirtualny iPhone badaczom bezpieczeństwa w celu zbadania luk w zabezpieczeniach. Apple nie był z tego zadowolony i posunął się nawet do złożenia pozwów. Jak dotąd postępowanie prawne zakończyło się niepowodzeniem.

Czytać  Unijny wymóg USB-C może umieścić plany iPhone'a na Hyperdrive

Linux 5.1.3 na Macu M1

Linux dodał teraz oficjalną obsługę Mac M1 z Jądro Linux 5.1.3. W rzeczywistości obsługiwanych było kilka układów opartych na ARM.

Nowy 24-calowy MacBook Air, MacBook Pro, Mac Mini i iMac może obsługiwać system Linux natywnie. Metoda Corellium nie obsługuje natywnie systemu Linux na komputerze Mac M1, więc nie może wykorzystać wydajności M1.

Linux M1 Mac Mini

Inne zmiany w 5.1.3 obejmują funkcje bezpieczeństwa i obsługę Free Sync HDMI.

Torvalds ogłosił na swoim blogu wydanie Linux Kernel 5.1.3: „Więc mieliśmy dość spokojny tydzień od czasu wydania rc7 i nie widzę powodu, aby opóźniać wydanie 5.13. … Oczywiście, jeśli ostatni tydzień był mały i spokojny, 5.13 jest generalnie dość duży. W rzeczywistości jest to jedno z największych wydań 5.x, z ponad 16 tys. rewizji (ponad 17 tys., jeśli liczyć scalenia) od ponad 2 tys. programistów. … A przy 5.13 poza bramą oznacza to oczywiście, że jutro rozpocznie się topnienie 5.14. Mam już kilka oczekujących próśb o ściągnięcie, ale jak zwykle prosiłbym ludzi, aby przynajmniej szybko przetestowali Knal 5.13, zanim przejdę do ekscytujących nowych oczekujących rzeczy.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego nowe iPady Pro nie mogą jeszcze w pełni wykorzystać M1 i jak uruchomić aplikację Mac M1, taką jak aplikacja Intel.

Czy ten artykuł jest przydatny?