Kupowanie dysku SSD: na co zwrócić uwagę

Kupowanie dysku SSD: na co zwrócić uwagę

Jeśli chcesz przełączyć się na dysk półprzewodnikowy (SSD) lub zaktualizować już posiadany, jak wybrać odpowiedni dysk SSD do swoich potrzeb i skąd wiesz, na co zwrócić uwagę, aby zacząć? Oto, na co zwrócić uwagę przy zakupie dysku SSD.

1. Pojemność jednostki

Ze względu na cenę dysków SSD większość ludzi nie inwestuje w dyski SSD o pojemności 2 TB, aby zaoszczędzić absolutnie wszystko. Obecnie dla większości klientów jest to zbyt drogie.

Używanie mniejszych dysków SSD nazywa się „dyskiem rozruchowym”. Dysk rozruchowy zawiera system operacyjny. Gdybyś miał zainstalować system Windows na dysku SSD, komputer uruchomiłby się znacznie szybciej, niezależnie od pozostałych specyfikacji technicznych. Możesz tam również umieścić niektóre powszechnie używane programy i gry.

Ilość, którą można przechowywać na dysku SSD bez potrzeby posiadania oddzielnej jednostki pamięci (czyli taniego dysku twardego), zależy od tego, ile chcesz wydać. Oto typowe pojemności i to, czego można oczekiwać od pamięci masowej w każdym zakresie:

  • Poziom 1: 120-256 GB – Idealny jako dysk rozruchowy do każdego komputera. Wystarczy do przeglądania i przetwarzania tekstu. Będzie to działać najlepiej w przypadku przechowywania w chmurze, aby rozszerzyć przestrzeń dyskową.
  • Poziom 2: 256 GB – Jeśli masz dobrą bibliotekę zdjęć, to dobry punkt wyjścia.
  • Poziom 3: 512 GB Jeśli grasz w wiele gier na PC lub masz dobrą bibliotekę filmów i zdjęć, powinieneś zacząć od tego poziomu pamięci.
  • Poziom 4: 1 TB – Pozwala to na jednoczesne zainstalowanie wielu gier AAA lub przechowywanie dobrej biblioteki filmów 4K.
  • Poziom 5: 2 TB & Poza – Doskonałe do prawie wszystkiego, ale dość drogie, więcej niż potrzebuje większość konsumentów.

2. Producent

Kupując dysk SSD, chcesz kupić od niezawodnej i wysoko ocenianej marki – pomyśl Samsung, Crucial lub SanDisk.

kupanssd-samsungssd

Kupowanie losowego dysku SSD bez nazwy to po prostu szukanie kłopotów, zwłaszcza jeśli jest on podejrzanie tani w porównaniu z dyskami o podobnych specyfikacjach jak jego konkurenci. Nie podejmuj takiego ryzyka ze swoim systemem operacyjnym i danymi osobowymi.

3. Rodzaj przepustowości (SATA/PCIe/NVMe) oraz prędkość odczytu/zapisu

Szybkość odczytu/zapisu jest jednym z bardziej technicznych aspektów dysku SSD, ale jest to również miara, według której mierzy się jego wydajność. Zasadniczo jest to prędkość, z jaką odczytujesz i zapisujesz dane. Wysoka prędkość odczytu oznacza szybsze ładowanie gier i programów (a także całego systemu operacyjnego, co prowadzi do superszybkiego czasu uruchamiania), a duża prędkość zapisu sprawia, że ​​zadania takie jak rozpakowywanie plików za pomocą 7Zip działają znacznie szybciej.

Chociaż wszystkie dyski SSD są szybsze niż dyski twarde, nie wszystkie działają z taką samą prędkością odczytu/zapisu.

Obecnie wszystkie dyski SSD można zaklasyfikować do jednej z dwóch kategorii: SATA SSD i PCIe SSD. Różnica między nimi polega na przepustowości wykorzystywanej przez dysk SSD, ponieważ PCIe jest wykładniczo szybszy.

Kup dysk SSD Rewrite M2sata SSD i M2nvme SSD
Dwa dyski SSD M.2: lewy SATA, prawy NVMe / PCIe

Najlepsze dyski SSD SATA działają w zakresie 500 MB i wyższym (ograniczonym przez przepustowość SATA), ale tańsze (i starsze) rozwiązania będą oczywiście znacznie krótsze.

Czytać  Jak rozwiązywać problemy z routerem (i dowiedzieć się, czy potrzebujesz nowego routera)

Dyski SSD PCIe (w tym dyski SSD NVMe) są ograniczone szybkością standardu PCI Express płyty głównej. W przypadku dysków SSD NVMe nowej generacji prędkości zaczynają się od około 1 GB. Dzięki PCI Express Gen4 niektóre dyski SSD mogą osiągnąć nawet 7 GB! Dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie specyfikacji prędkości przy zakupie dysków SSD.

4. Współczynnik kształtu: 2,5 cala, mSATA lub M.2

Dyski SSD SATA mogą mieć odpowiednie formaty 3,5″ lub 2,5″, a także mniejsze formaty mSATA (przestarzałe) i M.2 (nowoczesne). Jeśli nie używasz M.2, większość dysków SSD SATA jest sprzedawana w formacie 2,5 ″ i polecam je w celu uzyskania najlepszej kompatybilności systemu.

Kup dysk SSD Rewrite Sata i Msata SSD 1
Jeden 2,5-calowy dysk SSD SATA i jeden dysk SSD mSATA

Dyski SSD PCIe mogą być dostarczane w formacie M.2 za pośrednictwem dysków SSD NVMe, ale można je również zobaczyć w pełnych kartach rozszerzeń do komputerów stacjonarnych. Te karty rozszerzeń są niezwykle szybkie, ale bardzo drogie w porównaniu z dyskami SSD NVMe.

5. Czy powinienem zamiast tego rozważyć SSHD?

SSHD (Solid State Hard Drive) to popularna alternatywa dla dysku SSD. Ponieważ pamięć masowa SSD jest stale droższa niż pamięć masowa HDD, dyski SSHD będą wykorzystywać niewielką ilość pamięci masowej SSD jako pamięć podręczną dla całego dysku. Nie pozwoli to na pełne prędkości SSD, ale zapewnia umiarkowane zwiększenie prędkości w porównaniu ze standardowym dyskiem twardym i staje się szczególnie atrakcyjne, jeśli chcesz zachować bibliotekę multimediów bez potrzeby oddzielnego dysku.

Podobnie jak w przypadku większości dysków SSD, dysk SSHD będzie miał natychmiastowy i zauważalny wpływ na czas rozruchu, ale nie na tym samym poziomie, co właściwy dysk SSD. Poza tym scenariuszem wpływ dysku SSHD będzie mniej zauważalny, ale szybkie uruchamianie jest jednym z głównych powodów zakupu dysku SSD.

6. Czy dysk SSD bez DRAM jest lepszy czy gorszy?

Chociaż dyski SSD wolne od pamięci DRAM są tańsze niż standardowe dyski SSD, ich brak pamięci DRAM jest w rzeczywistości poważną słabością. Dysk SSD bez pamięci DRAM będzie cierpieć z powodu spadku wydajności podczas pracy wielozadaniowej, ze względu na brak dedykowanej pamięci RAM, która pomaga zarządzać tym obciążeniem.

To sprawia, że ​​dysk SSD bez pamięci DRAM jest szczególnie złą opcją do edycji wideo i innych zadań wielozadaniowych, a zazwyczaj nie zaoszczędzisz dużo pieniędzy na kompromis. Jednak dysk SSD bez pamięci DRAM jest nadal lepszy niż jakikolwiek inny dysk twardy i służy jako krok naprzód w stosunku do dysków SSHD, aby uzyskać jeszcze szybsze czasy rozruchu i ładowania na całej płycie.

7. Porównanie cen i specyfikacji

Ryzykując stwierdzenie oczywiste, cena jest jednym z największych czynników wyboru SSD. Jednak ceny dysków SSD regularnie się zmieniają. Do czasu, gdy to przeczytasz, dysk SSD, który polecam, może być wyceniony zupełnie inaczej niż teraz.

Więc zamiast polecać konkretne dyski SSD w określonych przedziałach cenowych, dam ci kilka porad dotyczących zakupu dysków SSD i innego sprzętu komputerowego – wypróbuj tę małą witrynę o nazwie PCPartPicker.

buyanssd-pcpartpicker1

Po otwarciu PCPartPicker kliknij „Rozpocznij kompilację systemu”. Zobaczysz ekran, na którym możesz rozpocząć składanie kompilacji systemu; jednak nie martw się tym wszystkim w tej chwili. To, czego w tej chwili szukasz, to „Wybierz miejsce do przechowywania”.

buyanssd-pcpartpicker2

Ten ekran może początkowo wydawać się onieśmielający, ale nie martw się.

Czytać  9 ustawień bezpieczeństwa iOS, które powinieneś zmienić teraz

Najpierw zaznacz pola po lewej stronie ekranu. Chcesz tylko wysoko oceniane jednostki, więc sprawdź te z oceną 4 i 5 gwiazdek. Pomiń producenta i pojemność; zaznacz „SSD” w Type.

Jak kupić pasek boczny aktualizacji Ssds 2021 Pcpartpicker?

Teraz musisz określić, jaki typ dysku SSD chcesz.

Jeśli chcesz dysk SSD M.2, kliknij „Tak” w menu rozwijanym NVMe na dole. Chociaż można uzyskać dyski SSD M.2 wykorzystujące przepustowość SATA, generalnie nie jest to warte żadnych niewielkich oszczędności w porównaniu z dyskami SSD NVMe o tej samej pojemności.

Jeśli nie masz gniazda M.2, NVMe nie będzie opcją. Możesz wybrać „PCI-E”, aby nadal kupować dyski SSD szybciej niż SATA, ale dyski SSD z kartami rozszerzeń są niezwykle drogie. Zalecamy wybranie „2,5 cala”, aby wyszukać dysk SSD SATA, jeśli nie ma on gniazda M.2.

Po określeniu typu dysku SSD, którego szukasz, przejdź do prawej strony ekranu i w sekcji „Cena” kliknij strzałkę w górę, aby ustawić cenę rosnąco dla całej listy dysków.

buyanssd-pcpartpicker3

Teraz po prostu przewiń w dół i znajdź dysk SSD o żądanej pojemności. (Możesz również wybrać sortowanie według ceny / GB, jeśli chcesz znaleźć dyski SSD o najlepszej wartości, które spełniają powyższe specyfikacje, ale najlepsza cena za GB zwykle nie występuje do 80 USD i więcej).

PCPartPicker to witryna, która gromadzi informacje o różnych komponentach i urządzeniach peryferyjnych komputera PC i umożliwia ich łatwą klasyfikację. Kiedy otwierasz strony produktów w PCPartPicker, w rzeczywistości otrzymujesz stronę, na której możesz wybrać różne witryny sklepowe (takie jak Newegg lub Amazon), aby kupić część, ale pokazana cena jest zawsze tym, kto ma tę konkretną część najtańszą.

Dzięki PCPartPicker możesz łatwo porównywać ceny i wydajność, jednocześnie śledząc markę i jakość. Po znalezieniu dysku (lub kilku dysków), które mają żądaną cenę i pojemność, otwórz ich strony w sklepie, w którym je kupujesz, aby zapoznać się z ich specyfikacjami technicznymi – wysokiej klasy dyski SSD są w rozmiarze 500 MBIRA zakres dla prędkości odczytu/zapisu, ale inne mogą być niższe.

Jeśli szukasz tylko dysków SSD o najwyższej wydajności, rozważ sprawdzenie UserBenchmark strona Porównaj wydajność różnych dysków SSD i uszereguj je na podstawie ich wydajności, zarejestrowanej w rzeczywistych testach porównawczych użytkowników na całym świecie.

Pożegnalne słowa

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci dowiedzieć się, czego potrzebujesz, aby znaleźć odpowiedni dysk SSD. Gdy masz dysk SSD, możesz również rozważyć sprawdzenie, co musisz zrobić podczas korzystania z dysku SSD i jak uaktualnić dysk twardy do SSD.

Kredyty obrazkowe: machu na Flickr; PCPartPicker; Vladsinger na WikiMedia Commons; na WikiMedia Commons

.

Czy ten artykuł jest przydatny?