Kongres dołącza do walki z zagranicznym oprogramowaniem szpiegującym

Congress Joins Fight Foreign Spyware Featured

Częścią tego, co utrudnia położenie kresu hakowaniu, jest to, że jest ich tak dużo. Istnieje „oprogramowanie” na wszystko: złośliwe oprogramowanie, oprogramowanie ransomware, a nawet oprogramowanie szpiegujące. Przy tej nadmiarze Kongres USA w końcu zacznie przyglądać się zagranicznym programom szpiegującym, w szczególności Pegasusowi.

Zainteresowanie House Intelligence Committee w NSO Group

Nie mówimy też o żadnym spyware; chodzi o oprogramowanie szpiegujące, o którym wiadomo, że podsłuchuje dziennikarzy, aktywistów, a przede wszystkim urzędników amerykańskich.

W szczególności mówimy o oprogramowaniu NSO Group z siedzibą w Izraelu. Szpieguje użytkowników mobilnych za pośrednictwem ich smartfonów. Pegaz jest dozwolona do sprzedaży rządom wyłącznie w celu zapobiegania terroryzmowi i przestępczości. Jednak według reporterów nie pozostało wyłącznie do tego celu.

Problem polega na tym, że oprogramowanie szpiegujące dotyka nie tylko urzędników państwowych – powoduje również problemy dla przyjaciół i rodzin urzędników państwowych, dziennikarzy itp.

Laboratorium Obywatelskie Uniwersytetu Toronto poinformowało, że nastoletni syn dziennikarza CNN padł ofiarą Pegaza. Inna ofiara Pegaza, Carine Kanemba, córka aktywistki, która zainspirowała film „Hotel Rwanda”, będzie zeznawać przed Komitetem Wywiadu Izby Reprezentantów. Wcześniej zauważyła, że ​​dyktatorzy z dostępem do technologii sprawiają, że „żaden Amerykanin nie jest bezpieczny”.

Reprezentant Jim Himes, który zasiada w komisji Izby, powiedział, że Kongres nie był na szczycie zagranicznego oprogramowania szpiegującego, ponieważ niewielu prawodawców ma wgląd w sytuację. Ponadto Kongres nie jest znany z tego, że jest obeznany z technologią. Uważa jednak, że sytuacja może się zmienić.

„Nie jestem pewien, czy pięć lat temu wyobrażaliśmy sobie, że mały kraj w Afryce może wykorzystać zdolności podobne do NSA przeciwko ambasadorowi USA”.

Więcej niedawnych obaw związanych z zagranicznym oprogramowaniem szpiegującym

Kongres jest wreszcie zaniepokojony zagranicznymi programami szpiegującymi i chce się w nie zaangażować. L3Harris z siedzibą w USA próbował kupić NSO Group, ale Biały Dom zaczął się niepokoić. Kierownictwo firmy podobno powiedziało, że amerykańscy urzędnicy szpiegujący dali im zielone światło na wykup.

Czytać  Usługa muzyczna TikTok może być kolejnym projektem Byte Dance

„W momencie, gdy wiemy, że jest tam i nam się to nie podoba, w następnej chwili musimy go kupić” — powiedział Himes o zainteresowaniu FBI. „FBI nie było tak otwarte, jak byśmy chcieli, jeśli chodzi o charakter ich zakupu”.

W zeszłym roku Kongres uchwalił przepisy, które wymagają od Departamentu Stanu stworzenia listy sprzedawców oprogramowania szpiegującego, z którymi nie będą już prowadzić interesów. Niedawno, w ciągu ostatnich kilku tygodni, Izba dodała zapisy w corocznych ustawach dotyczących obrony i wywiadu, które utrudnią amerykańskim grupom kupowanie firm wymienionych na liście ograniczeń handlowych Departamentu Handlu. NSO Group znalazła się na tej liście.

Co więcej, rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson promuje „bezprecedensowe, ogólnorządowe wysiłki mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się zagranicznych komercyjnych narzędzi hakerskich wśród podmiotów, które ich nadużywają”.

Obejmuje to zakazanie rządowi kupowania lub używania zagranicznego oprogramowania szpiegującego. Hines chciałby, aby Stany Zjednoczone pracowały nad opracowaniem metod wyszukiwania programów szpiegujących, które są trudne do wykrycia, a następnie udostępniły te informacje sojusznikom tego kraju. Kanemba chciałby, aby Stany Zjednoczone nie udzielały tak szybko pomocy zagranicznej krajom wykorzystującym oprogramowanie szpiegujące.

Starszy badacz Citizen Lab, John Scott-Railton, uważa, że ​​w Stanach Zjednoczonych powinny obowiązywać dożywotnie zakazy, aby zapobiec zatrudnianiu byłych urzędników państwowych przez firmy zajmujące się oprogramowaniem szpiegującym. Dodatkowo firmy te nie powinny otrzymywać pieniędzy podatników.

Ponieważ Kongres będzie bardziej zainteresowany zagranicznym oprogramowaniem szpiegującym, być może doprowadzi to do większego zainteresowania złośliwym oprogramowaniem i ogólnie hakerami, dzięki czemu być może będziemy mogli zakończyć obawy. Miejmy nadzieję, że złośliwe oprogramowanie Emotet zaczęło wzbudzać zainteresowanie Kongresu, gdy okazało się, że wysyła e-maile podszywające się pod IRS.

Kredyt obrazu: Unsplash

Czytać  Przeglądarka DuckDuckGo, aby rozpocząć blokowanie Microsoft Trackers

Czy ten artykuł jest przydatny?

Zapisz się do naszego newslettera!

Nasze najnowsze samouczki dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej