Klawiatura laptopa nie działa? Wypróbuj te rozwiązania

Klawiatura laptopa nie działa?  Wypróbuj te rozwiązania

W dużej mierze dlatego, że tak wielu z nas posiada laptopy, jest to, że wszystkie niezbędne elementy sprzętu, takie jak klawiatura i mysz, są w nie wbudowane. Jeśli te elementy przestaną działać, to w pierwszej kolejności niweczy to cel (i wydatki finansowe) posiadania laptopa.

Istnieje wiele powodów, dla których klawiatura laptopa przestanie działać, a także wiele rozwiązań tego problemu. Tutaj mówimy o różnych znanych problemach z klawiaturą laptopa i jak je naprawić.

Uwaga– Niektóre z tych wskazówek wymagają użycia klawiatury zewnętrznej, więc trzymaj ją w zawieszeniu.

Klawiatura laptopa nie działa po aktualizacji systemu Windows (Lenovo)

Aktualizacje systemu Windows nie zawsze działają dobrze. Chociaż mają na celu poprawę i stabilizację systemu, mogą również powodować dziwne skutki uboczne, takie jak, zgadłeś, powodując nieprawidłowe działanie klawiatury.

Użytkownicy laptopów Lenovo poinformowali, że niedawna „krytyczna aktualizacja” systemu Windows spowodowała, że ​​ich klawiatura przestała działać, a poprawka jest dziwnie związana z podświetleniem laptopa. Aby naprawić klawiatury laptopa Lenovo (i prawdopodobnie inne), które nie działają po aktualizacji systemu Windows, wypróbuj to:

1. Odłącz zewnętrzną klawiaturę, włącz komputer i w razie potrzeby zaloguj się do komputera za pomocą klawiatury ekranowej. (Oto kilka wskazówek dotyczących korzystania z klawiatury ekranowej).

2. Aby użyć klawiatury ekranowej, kliknij w prawym dolnym rogu ekranu blokady, a następnie kliknij „Ikona ułatwień dostępu -> Klawiatura ekranowa”.

Napraw klawiaturę laptopa nie działa klawiaturę ekranową

3. Po zakończeniu włącz podświetlenie klawiatury. Prawdopodobnie nie możesz tego zrobić za pomocą klawiatury, więc przejdź do oprogramowania klawiatury Lenovo (będzie się to różnić w zależności od laptopa) i włącz podświetlenie.

Naprawa klawiatury laptopa nie działa Lenovo Icue

4. Na przykład w laptopach Lenovo Legion nazywa się to „iCUE”, gdzie wybierasz lub tworzysz jeden z profili podświetlenia, aby włączyć podświetlenie.

5. Wykonaj „całkowite wyłączenie” laptopa. Zamiast wyłączać system Windows, naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania na laptopie, aż komputer się wyłączy.

6. Włącz laptopa z powrotem, a klawiatura powinna znów działać.

Klawiatura laptopa wolno reaguje

Jeśli twoja klawiatura działa, ale między naciśnięciem klawiszy a wejściem pojawiającym się na ekranie występuje opóźnienie, dobrą wiadomością jest to, że prawie na pewno nie jest to problem sprzętowy.

Czytać  Najlepsze wysokiej klasy myszy komputerowe, które powinieneś sprawdzić w 2021 r

Jednym z powodów powolnej reakcji na naciśnięcia klawiszy jest włączenie funkcji ułatwień dostępu „Klawisze filtrowania”. Powoduje to, że klawiatura ignoruje krótkie naciśnięcia klawiszy, aby ułatwić pisanie użytkownikom z drżącymi rękami. Nieoceniona funkcja dla niektórych, ale nie dla większości.

Klawiatura laptopa nie działa Napraw klawisze filtrów

Aby wyłączyć klawisze filtrów, kliknij menu Start, a następnie ikonę koła zębatego Ustawienia -> Ułatwienia dostępu. Kliknij Klawiatura w lewym panelu, a następnie przewiń w dół i upewnij się, że opcja „Użyj klawiszy filtrowania” jest wyłączona.

Jeśli to się nie powiedzie, możesz przewinąć ten przewodnik do sekcji dotyczącej ponownej instalacji sterowników klawiatury laptopa. Powolne lub niereagujące pisanie często może być wynikiem wadliwego sterownika.

Oprogramowanie klawiatury laptopa nie działa

Jeśli twój laptop uruchamia się w BIOS-ie po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, dobrą wiadomością jest to, że twoja klawiatura laptopa działa. Zła wiadomość jest taka, że ​​Windows nie widzi tego w ten sposób i będzie musiał Cię przekonać.

Uwaga– Aby wykonać ten proces, może być konieczne podłączenie zewnętrznej klawiatury do laptopa, ponieważ musisz mieć możliwość wpisania hasła do systemu Windows.

Sprawdź system Windows 10 pod kątem błędów plików systemowych klawiatury

Jeśli klawiatura laptopa nie działa z powodu problemu z oprogramowaniem, pierwszą rzeczą do zrobienia jest uruchomienie skanowania plików systemowych, które przeskanuje kluczowe pliki systemu Windows w poszukiwaniu błędów, a następnie, jeśli to możliwe, naprawi wszelkie uszkodzenia.

Aby to zrobić, naciśnij Wygrać , następnie wpisz cmd w polu wyszukiwania. Gdy w wynikach pojawi się wiersz polecenia, kliknij prawym przyciskiem myszy i kliknij „Uruchom jako administrator”.

W wierszu polecenia wprowadź następujące informacje i poczekaj na zakończenie procesu:

Klawiatura laptopa nie działa Sfc

Zainstaluj ponownie sterownik klawiatury

Przejdź do „Menedżera urządzeń”, a następnie przewiń w dół i kliknij Klawiatury. Jeśli obok domyślnej klawiatury laptopa (zwanej w naszym przypadku „Standardową klawiaturą PS/2”) znajduje się wykrzyknik, oznacza to, że system Windows napotkał problem. Kliknij prawym przyciskiem myszy na klawiaturze, kliknij „Odinstaluj urządzenie”, a następnie uruchom ponownie komputer.

Odinstalowywanie klawiatury laptopa, która nie działa

Klawiatura powinna natychmiast zainstalować się ponownie, nawet jeśli właśnie zalogowałeś się do systemu Windows, i miejmy nadzieję, że powinna znów działać.

Czytać  Co to jest VRAM i jak ją zwiększyć

Odinstaluj dodatkowe klawiatury

Czasami sterowniki innych klawiatur, które wcześniej podłączałeś, mogą zakłócać działanie i automatycznie wyłączać klawiaturę laptopa. Rozpocznij konfigurację klawiatury od nowa, odinstalowując wszystkie sterowniki laptopa inne niż klawiatura główna.

laptop-klawiatura-nie-działająca-odinstaluj-ukryta-klawiatura

W Menedżerze urządzeń ponownie kliknij Widok, a następnie „Pokaż ukryte urządzenia”. Przejdź do klawiatur, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy i odinstaluj wszystko, co nazywa się „HID Keyboard Device”. Jest to właściwie ogólny termin, ponieważ można tu uwzględnić różne inne urządzenia zewnętrzne, w tym myszy. Pamiętaj: aby ponownie zainstalować urządzenie, wystarczy je podłączyć.

Sprzęt klawiatury laptopa nie działa

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest dokładne określenie, co jest nie tak z klawiaturą. Czy jest to problem ze sprzętem (poważniejszy) czy z oprogramowaniem?

Aby wyizolować problem, podczas uruchamiania laptopa, kilkakrotnie naciśnij przycisk, który przeniesie Cię do ekranu BIOS. Różni się to w zależności od marki laptopa, ale zwykle jest to Wymazać, F2, F8 lub F12 Kod Klucza. Jeśli twój laptop uruchamia się w systemie Windows, oznacza to, że naciskasz niewłaściwy przycisk lub, w rzeczywistości, twoja klawiatura nie działa na poziomie sprzętowym.

Jeśli jesteś pewien, że nacisnąłeś właściwy przycisk, a BIOS nie uruchamia się, prawdopodobnie w klawiaturze laptopa wystąpił problem ze sprzętem. Może to być coś tak prostego, jak poluzowane złącze między klawiaturą a płytą główną.

kabel-złącze-klawiaturę-laptop

Jeśli nie czujesz się komfortowo z otwieraniem laptopa, rozważ zabranie go do specjalisty, który może go obejrzeć. Jeśli chcesz sam spróbować zweryfikować problem, możesz użyć narzędzia do podniesienia klawiatury i sprawdzenia połączenia pod spodem (na własne ryzyko). Gdy zobaczysz kran łączący klawiaturę z płytą główną, upewnij się, że nie jest luźny (lub, co gorsza, uszkodzony) i mocno w gnieździe.

Jeśli taśma lub złącze są uszkodzone, konieczna będzie naprawa laptopa. Jeśli był po prostu luźny, być może rozwiązałeś swój problem!

Możesz również napotkać problemy z touchpadem laptopa, w czym również możemy Ci pomóc. Następnie po ponownym uruchomieniu laptopa możesz jeszcze bardziej zwiększyć produktywność, dostosowując domyślne skróty klawiaturowe w systemie Windows 10.

.

Czy ten artykuł jest przydatny?