Kalifornia pozwala samochodom autonomicznym na pobieranie opłat od pasażerów

Kalifornia pozwala samochodom autonomicznym na pobieranie opłat od pasażerów

Branża pojazdów autonomicznych rozwija się w ślimaczym tempie. Wszyscy gracze chcą być pierwszymi, którzy wypuszczają swoje pojazdy na drogę, ale w pełni autonomiczny pojazd nie został zatwierdzony dla konsumentów. Mały krok zrobiono niedawno w Kalifornii, kiedy firma uzyskała pozwolenie na pobieranie opłat od pasażerów za przejazdy ich autonomicznymi samochodami.

Przyznano licencję rejsową

Cruise, dział samochodów autonomicznych General Motors, została zatwierdzona przez Kalifornijską Komisję Użyteczności Publicznej (CPUC) pobierać opłaty od pasażerów za przejazdy ich robotosią.

W ciągu ostatniego miesiąca CPUC pozwoliło Cruise jako pierwszemu producentowi samochodów autonomicznych oferować wycieczki próbne po San Francisco w pojazdach bez kierowcy. Rejs ubiegał się o zezwolenie na pobieranie opłat od pasażerów, a także dostaw.

Rejs samochodami autonomicznymi2

W zeszłym roku Cruise wprowadził swój prototypowy pojazd, Cruise Origin. Nie ma kierownicy, pedałów ani elementów sterujących. Za niecałe dwa lata rozpocznie się produkcja w zakładzie GM w DetroitHamtramck.

Microsoft ogłosił na początku tego roku, że współpracuje z Cruise.

Inne firmy produkujące samochody autonomiczne

Siedem innych firm również posiada zezwolenia CPUC, ale nie może zapewnić przejazdów pasażerskich bez kierowcy. Należą do nich Waymo, Zoox i Aurora. Około 55 firm posiada kalifornijskie zezwolenia DMV na testowanie pojazdów bez kierowcy. Jedyną z tych firm, która otrzymała pozwolenie na sprzedaż swoich autonomicznych samochodów, jest Nuro, ale nie może ona przewozić pasażerów.

W innym miejscu firma Google zajmująca się samochodami autonomicznymi, Waymo ogłosiło, że współpracuje z Google Maps zamówić taksówki bez kierowcy Waymo One bezpośrednio z aplikacji Google Maps. Jeśli znajdujesz się w obszarze metropolitalnym Phoenix, możesz skorzystać z aplikacji, aby poprosić o przejazd, zamiast otwierać osobną aplikację po znalezieniu swojej lokalizacji w Mapach Google.

Moje osobiste prace

To kolejny krok dla Waymo. Działa w okolicy od kilku lat. Zarówno Cruise, jak i Waymo podejmują stosunkowo małe kroki w branży samochodów autonomicznych, ale od pewnego czasu było jasne, że droga musi przejść przez dostawy i wspólne przejazdy.

Czytać  Instagram dla Facebook Developing Kids

Jedną z przeszkód na drodze do samochodów autonomicznych jest liczba przypisywanych im ofiar śmiertelnych. Przeczytaj o pierwszym śmiertelnym wypadku pieszych spowodowanym przez samochód autonomiczny w 2018 roku.

Jak myślisz, ile czasu zajmie w pełni autonomiczne samochody na naszych drogach? Czy zaufałbyś usłudze pasażerskiej działającej za pośrednictwem floty autonomicznych samochodów? Daj nam znać w komentarzach poniżej.

Źródło obrazu: Rejs, Waymoi domena publiczna<

Czy ten artykuł jest przydatny?