Jaki rozmiar jednostki alokacji jest najlepszy dla Twojej jednostki?

Jaki rozmiar jednostki alokacji jest najlepszy dla Twojej jednostki?

Jeśli kiedykolwiek sformatowałeś dysk twardy lub dysk flash USB, być może widziałeś ustawienie „Rozmiar jednostki alokacji”. Jest to ustawione domyślnie, ale możesz to zmienić, jeśli chcesz. Powinieneś? Jeśli tak, na co mam to ustawić? Co oznacza wielkość jednostki alokacji?

Na powyższe pytania istnieje wiele odpowiedzi, zarówno prostych, jak i nie tak prostych. Ponieważ dyski SSD w dużej mierze stają się domyślnym typem dysków w wielu systemach, negatywny wpływ zbyt małych rozmiarów dysków alokacji jest nieco zmniejszony, podczas gdy z drugiej strony korzyści wynikające z rozmiarów dysków Większa alokacja (lub klaster) może wzrosnąć.

Co oznacza wielkość jednostki alokacji?

W zależności od tego, z kim rozmawiasz, wielkość jednostki alokacji może być również określana jako „rozmiar grupy”. Tak czy inaczej, jest to dość proste. To najmniejsza możliwa porcja danych na Twoim dysku.

W zasadzie nawet całkowicie pusty plik będzie miał rozmiar swojej jednostki alokacji. Oznacza to, że wszystkie pliki na dysku będą przynajmniej ten rozmiar, potencjalnie zajmując dużą ilość miejsca na dysku twardym, jeśli masz wiele małych plików, ale duży rozmiar alokacji.

Najlepszy rozmiar jednostki alokacji Wybór rozmiaru

Aby użyć skrajnego przykładu, jeśli masz dziesięć plików o wielkości 8 KB, ale rozmiar jednostki alokacji wynosi 1 MB, każdy z tych plików zajmie 1 MB, więc całkowita ilość używanego miejsca na dysku wyniesie 10 MB, a nie 80 KB. To dużo zmarnowanej przestrzeni!

Domyślny rozmiar jednostki alokacji systemu Windows to 4096 bajtów (4 kilobajty), co jest dość małe i na większości komputerów prawdopodobnie nie spowoduje to dużej ilości zmarnowanego miejsca.

Zbyt mały rozmiar jednostki alokacji może prowadzić do spowolnienia systemu; mapowanie potrwa dłużej, ponieważ do każdego pliku zostanie przypisanych więcej jednostek mapowania. Jeśli rozmiar jednostki alokacji będzie zbyt duży, zajmie cenne miejsce na dysku.

Czytać  Co to jest Bluetooth i jak działa?

Jakiej jednostki alokacji rozmiaru należy użyć?

Optymalny rozmiar jednostki alokacji dla dysku często zależy od używanego systemu operacyjnego i rozmiaru dysku. Jako przykład firma Microsoft ma listę domyślne rozmiary dla różnych wersji systemu Windows dostępne na ich stronie internetowej.

Na dysku lub partycji systemu operacyjnego zdecydowanie zalecamy użycie domyślnego rozmiaru jednostki alokacji. Ale na różnych partycjach może się to zmienić w zależności od tego, do czego ich używasz.

Optymalna optymalizacja rozmiaru jednostki alokacji

Jeśli na przykład masz partycję lub dysk, którego używasz wyłącznie do filmów, warto użyć dużego rozmiaru jednostki alokacji, ponieważ pojedynczy plik filmu ma zwykle kilkaset MB lub nawet kilka GB. Możesz więc użyć maksymalnego rozmiaru jednostki alokacji wynoszącego 2 MB, ale pamiętaj, że spowoduje to, że mniejsze pliki (takie jak pliki napisów) wykorzystają co najmniej taką ilość miejsca.

Jeśli masz dysk poświęcony filmom, zdjęciom i muzyce, zmienia to wszystko, ponieważ pliki zdjęć i muzyki są znacznie mniejsze niż filmy. Postaraj się, aby rozmiar jednostki alokacji był nieco mniejszy niż rozmiar plików muzycznych i filmowych.

Nie ma wielu scenariuszy, w których zaleca się, aby rozmiar jednostki alokacji był mniejszy niż domyślny. Istnieje kilka nowoczesnych scenariuszy, w których będziesz pracować z plikami mniejszymi niż 1 KB i spowolni to tylko odczyt większych plików na dysku.

Dlatego podczas ustawiania rozmiaru jednostki alokacji zawsze skanuj dany dysk lub partycję i dowiedz się, co jest najlepsze dla tego konkretnego dysku. W razie wątpliwości pozostaw to ustawienie domyślne.

Czy powinienem używać różnych rozmiarów dysków SSD lub dysków twardych?

Jak wspomniano powyżej, fragmentacja nie stwarza takich samych problemów na dysku SSD, jak na dysku twardym. Z tego powodu można teoretycznie używać większych rozmiarów jednostek alokacji bez wpływu na wydajność. Czy to naprawdę przyspieszy sprawę?

Jednostka formatu najlepszego rozmiaru jednostki alokacji

Odpowiedź brzmi prawdopodobnie nie. Jak dotąd nie było żadnych rzeczywistych przykładów większych rozmiarów jednostek alokacji prowadzących do zmian w wydajności dysków SSD, chociaż teoretycznie może tak być ze względu na mniejszą złożoność systemu plików oraz szybsze prędkości odczytu i zapisu.

Czytać  Co to jest token niewymienialny?

Jeśli martwisz się przedwczesnym zużyciem dysku SSD, nie będzie to miało z tym wiele wspólnego. Zamiast tego zapoznaj się z naszym przewodnikiem, jak sprawdzić stan dysku twardego w systemie Windows 10. Zapoznaj się również z naszym przewodnikiem na temat różnicy między pamięcią DRAM a dyskiem SSD bez pamięci DRAM.

.

Czy ten artykuł jest przydatny?