Jaką przepustowość wykorzystuje połączenia wideo?

Bandwidth Feature Image

Jeśli masz szybkie, nieograniczone połączenie internetowe, prawdopodobnie nie zastanawiasz się dwa razy przed rozpoczęciem rozmowy wideo w jakości HD. Kiedy jednak natkniesz się na wolniejsze połączenia lub limity danych, prawdopodobnie zaczniesz się zastanawiać, ile wykorzystują połączenia wideo z przepustowością i czy naprawdę chcesz zamienić kilka godzin przeglądania na spotkanie Zoom. Wykorzystanie przepustowości może się znacznie różnić w zależności od aplikacji, jakości i uczestników, ale nadal można uzyskać ogólne oszacowanie, ile będziesz używać, zwłaszcza jeśli zmienisz ustawienia jakości aplikacji do czatu wideo, aby pozostały niskie.

Jakiej przepustowości używasz do połączeń wideo?

Dokładny pomiar ilości danych używanych w rozmowie wideo zależy od wielu różnych czynników, dlatego prawdopodobnie większość programów podaje „minimalne” i „zalecane” liczby, a nie szacunki dotyczące użycia. Jednak konwersja Mb/s na MB/s i użycie „zalecanej” przepustowości do pomiaru minut i godzin to całkiem bezpieczny sposób na oszacowanie ruchu. Jednak następnie musisz pomnożyć przez dwa, aby uwzględnić zarówno ruch związany z przesyłaniem, jak i pobieraniem.

Aby dokładnie porównać przepustowość, jaką wykorzystuje każda konkretna aplikacja do wideokonferencji, najpierw wykonałem test przepustowości, w którym w przeglądarce była otwarta tylko jedna statyczna karta.

Jak widać poniżej, wymagana przepustowość była minimalna i wynosiła tylko 74,61 Kb/s w dół i 27,86 Kb/s w górę.

Przepustowość połączeń wideo Nic

Ponadto istnieje wiele aplikacji do rozmów wideo, a każda z nich wykorzystuje inną przepustowość, co jeszcze bardziej utrudnia przybliżenie. Jednak Zoom, Skype, FaceTime i Google Meet to jedne z najpopularniejszych platform wideo. Testując każdy z nich, dane powinny dać dość dobre oszacowanie, czego można się spodziewać również po innych aplikacjach.

Wykorzystanie przepustowości powiększenia

Podczas prostego, pięciominutowego połączenia w Zoom przez komputer, doświadczyłem następujących sytuacji pod względem wykorzystania przepustowości:

Powiększenie przepustowości połączeń wideo

W szczycie potrzebowałem tylko 373,68 Kbps do pobrania i 313,45 Kbps do wysłania. Jak widać, moje średnie zużycie przepustowości było znacznie niższe, 133,74 Kb/s w górę i 171,65 Kb/s w dół. To dość mało, biorąc pod uwagę, że moje połączenie internetowe może zapewnić około 100 razy więcej, i przeciętna sieć Wi-Fi jest zdolny do co najmniej 25 Mb/s.

Chociaż te liczby są dość niskie, Powiększ stronę pomocy udostępnia te zalecenia dotyczące przepustowości dla rozmów wideo 1:1, według stanu na luty 2022 r.

Definicja Zalecane góra/dół Łącznie MB/min Łącznie MB/godz.
480p/standardowy 600/600 kb/s 9 540
720p 1,2/1,2 Mb/s 18 1080 (1,08 GB)
1080p 3,8/3,0 Mb/s 27 1620 (1,62 GB)

W przypadku połączeń grupowych zalecenia nieznacznie się zmieniają:

Definicja Zalecane góra/dół Łącznie MB/min Łącznie MB/godz.
480p/standardowy 1,0 Mb/s/600 Kb/s 13,5 810
720p 2,6/1,8 Mb/s 22,5 1350 (1,35 GB)
1080p 3,8/3,0 Mb/s 45 2700 (2,7 GB)

Według Zoom, wykorzystanie przepustowości zostanie zoptymalizowane na podstawie sieci każdego uczestnika. Ponadto Zoom mówi, że w trybie miniatur zużycie danych do pobrania automatycznie spadnie, aby odzwierciedlić odbieraną rozdzielczość.

Wykorzystanie przepustowości Skype

Podobnie jak w przypadku Zoom, przeprowadziłem prostą rozmowę wideo przez komputer za pomocą Skype. W tym czasie doświadczyłem następujących sytuacji w zakresie wykorzystania przepustowości.

Przepustowość połączeń wideo Skype 1

Ogólnie rzecz biorąc, Skype wydawał się zużywać nieco mniej przepustowości, pomimo korzystania z tych samych ustawień i rozdzielczości, co w przypadku Zoomu. W rzeczywistości średnie wymagania dotyczące przepustowości dla Skype’a mieściły się w zakresie 100 Kb/s, przy czym moje odpoczywało przy 105,23 Kb/s w dół i 104 Kb/s w górę.

Czytać  3 świetne elementy upiększające JSON, aby Twoje dane się wyróżniały

Chociaż mnie to zaskoczyło, zgadza się to z różnicami w wymaganiach dotyczących przepustowości między dwoma klientami połączeń wideo. Możesz zobaczyć sugestie dotyczące przepustowości Skype (które zostały zebrane bezpośrednio od jego strona pomocy) poniżej:

Definicja Zalecane góra/dół Łącznie MB/min Łącznie MB/godz.
480p/standardowy 300/300 Kb/s 4,5 270
720p 500/500 Kb/s 7,5 450
1080p 1,5/1,5 Mb/s 22,5 1350 (1,35 GB)

W przypadku połączeń grupowych:

Ludzie Zalecane góra/dół Łącznie MB/min Łącznie MB/godz.
3 512 Kb/s / 2 Mb/s 37,68 2260 (2,26 GB)
5 512 Kb/s / 4 Mb/s 67,68 4061 (4,06 GB)
7+ 512 Kb/s / 8 Mb/s 127,68 7660.8 (7,66 GB)

Dzięki tym liczbom Skype dodaje dużo dodatkowych danych, gdy dołącza więcej osób, ale w przypadku rozmów 1: 1 jest dość lekki, w oparciu o moje doświadczenie.

Wykorzystanie przepustowości FaceTime

Jak być może już wiesz, FaceTime to platforma wideo specyficzna dla Apple. Możesz jednak FaceTime z kimś na swoim komputerze, jeśli wyślą ci link do czatu. Poprosiłem użytkownika iPhone’a, aby wysłał mi żądanie FaceTime, a następnie zmierzył przepustowość w taki sam sposób, jak w przypadku innych platform.

Przepustowość połączeń wideo Facetime

Jak widać z powyższych danych, miałem podobne wymagania dotyczące przepustowości w przypadku FaceTime, jak w przypadku Skype’a. Średnia przepustowość tutaj była nieco wyższa niż Skype, przy średnim pobieraniu 107,61 Kb/s i średnim przesyłaniu 114,82 Kb/s. Inną ważną uwagą byłoby to, że w przeciwieństwie do Zoom i Skype zauważyłem, że FaceTime faktycznie wymaga większej przepustowości wysyłania niż pobierania, co może stanowić problem dla osób ze znacznymi różnicami w szybkości pobierania i wysyłania.

Niestety, Apple nie podaje wymagań dotyczących przepustowości dla FaceTime, a jedynie podaje wymagania sprzętowe i wymagania dotyczące systemu operacyjnego. Większość pomiarów podaje, że wykorzystuje około 3 MB danych na minutę lub 180 MB na godzinę, co czyni go dość ekonomiczną opcją wideorozmów.

Wykorzystanie przepustowości w Google Meet

Ponieważ coraz więcej miejsc pracy przechodzi na Google Workspace, pomocne może być również poznanie przepustowości wykorzystywanej przez Google Meet. Przetestowałem to z sesją wideo 1:1 w Google Meet.

Przepustowość połączeń wideo Google

Google Meet ma zdecydowanie najniższe wymagania dotyczące przepustowości spośród czterech używanych przeze mnie platform do wideokonferencji. W rzeczywistości moje połączenie wymagało jedynie średnio 32,17 Kbps w dół i 60,22 Kbps w górę. Myślę jednak, że ważne jest, aby pamiętać, że przepustowość wysyłania tutaj była prawie dwukrotnie większa niż przepustowość pobierania przez cały czas trwania połączenia.

Chociaż do zakończenia rozmowy w Google Meet potrzebowałem praktycznie zerowej przepustowości, Google zapewnia znacznie wyższe wymagania dotyczące minimalnej przepustowości przez jego strona pomocy.

Definicja Zalecane góra/dół
Standard 1/1 Mb/s
HD 3,2/2,6 Mb/s

Jak mierzona jest przepustowość

Jeśli wejdziesz na stronę internetową aplikacji do czatów wideo, zazwyczaj mierzą one wymagania dotyczące przepustowości w megabitach na sekundę, co nie jest tak przydatne, biorąc pod uwagę, że bardziej interesuje nas liczba megabajtów, których używamy w ciągu kilku minut. Na szczęście matematyka, którą trzeba przekonwertować, nie jest zbyt skomplikowana.

Notatka: Używam Mbps dla megabitów na sekundę i MB/s dla megabajtów na sekundę, żeby łatwiej je rozróżnić.

Przepustowość połączeń wideo Megabajt Konwersja megabitów

1 megabajt (MB) = 8 megabitów (Mb)

Przepustowość połączeń wideo Konwersja megabitów na megabajty

1 megabit (MB) = 1/8 megabit (Mb)

Oznacza to, że jeśli widzisz liczbę w Mb/s, możesz po prostu podzielić ją przez 8, aby uzyskać odpowiednik MB/s.

Czytać  Jak zmienić swoją nazwę użytkownika i pseudonim na Discord

Aby przekonwertować to na bardziej użyteczną jednostkę czasu minut, po prostu pomnóż przez 60. Aby przekonwertować na godziny, ponownie pomnóż przez 60.

Oto krótkie odniesienie.

Megabitów na sekundę
(Mb/s)
Megabajtów na sekundę
(MB/s)
Megabajtów na minutę Megabajtów na godzinę
1 0,125 7,5 450
2 0,25 15 900
4 .5 30 1800 (1,8 GB)
8 1 60 3600 (3,6 GB)

Przekonwertowanie Mb/s podanych w zaleceniach dotyczących przepustowości aplikacji na megabajty na godzinę daje ogólne pojęcie o tym, ile danych prawdopodobnie wykorzystasz w rozmowie wideo, ale nie wszystkie połączenia są sobie równe.

Czynniki w wykorzystaniu danych połączeń wideo

Prawie każda większa aplikacja do czatu wideo ma ustawienia jakości od „okropnych” do „całkiem czystych”, a wiele z nich wykorzystuje algorytmy, które automatycznie dostosowują jakość w zależności od urządzenia i połączenia. Różnica danych między standardową rozdzielczością 360p a wysoką rozdzielczością 1080p jest jednak znacząca, ponieważ połączenia HD zużywają od dwóch do czterech razy większą przepustowość niż połączenia SD. Jeśli chcesz oszczędzić swój Internet, dobrym sposobem jest obniżenie jakości do najniższego ustawienia.

Przepustowość połączeń wideo Sd Vs Hd

Nie zapominaj jednak, że podczas rozmowy wideo dane przemieszczają się w dwóch kierunkach: w górę iw dół. To sprawia, że ​​rozmowy wideo są znacznie bardziej głodne niż typowe jednokierunkowe przesyłanie strumieniowe wideo, ponieważ zazwyczaj będziesz jeździć przez dwukrotnie lub więcej niż dwukrotnie większą przepustowość.

Pobieranie przepustowości połączeń wideo

Dodanie dodatkowych osób do rozmowy wymaga również większej ilości danych po stronie pobierania (w końcu nadal przesyłasz tylko jeden strumień), ale ilość dodatkowych zależy od aplikacji. Zoom obsługuje połączenia grupowe znacznie wydajniej niż Skype, chociaż Skype najwyraźniej wykorzystuje mniejszą przepustowość do połączeń 1:1.

Udostępnianie ekranu to najmniej obciążające dane zadanie, jakie możesz wykonać podczas rozmowy wideo, zwykle zajmuje mniej niż 200 Kb/s (1,5 MB/s).

Podsumowanie: połączenia wideo wykorzystują przepustowość

Stwierdzenia dotyczące tego, co składa się na „dużo danych”, nie starzeją się dobrze, a gigabajt zdecydowanie nie jest tak duży, jak dziesięć lat temu, ale rozmowy wideo nadal mają dość duży wpływ na przepustowość. Dzieje się tak głównie dlatego, że przesyłasz sporo, czego zwykle nie musisz robić w Netflix lub YouTube.

Aplikacja, z której korzystasz, również może mieć duże znaczenie, ponieważ niektóre z nich są dość ubogie w dane, gdy rozmowa toczy się 1:1, ale przebijają o wiele więcej, gdy dodani są uczestnicy (patrząc na ciebie, Skype). To jednak według ich oficjalnych szacunków. W moich testach odkryłem, że wykorzystanie przepustowości zwykle jest mniejsze, a nie wyższe. Twój przebieg może się jednak różnić w zależności od połączenia, urządzenia i sposobu korzystania z połączenia, więc najlepiej jest założyć scenariusz najintensywniejszego użytkowania.

Często Zadawane Pytania

1. Jakie są minimalne wymagania dotyczące przepustowości dla połączeń wideo?

Większość aplikacji do rozmów wideo wykorzystuje co najmniej około 500 Kb/s (3,75 MB/min) w przypadku jednokierunkowych połączeń wideo w standardowej rozdzielczości i maksymalnie około 1,8 Mb/s (13,5 MB/s) w przypadku jednokierunkowych połączeń wideo w wysokiej rozdzielczości. Podwojenie tych wartości, aby uwzględnić przepływ dwukierunkowy, daje łącznie minimum 7,25 MB/minutę, maksymalnie 27 MB/minutę.

2. Jak mogę przetestować przepustowość Internetu?

Istnieje kilka sposobów sprawdzenia wykorzystania przepustowości i całkowitej przepustowości połączenia internetowego. Najprostszym sposobem na zrobienie tego na komputerze jest otwarcie Menedżera zadań systemu Windows, aby zobaczyć przepustowość połączenia przewodowego lub bezprzewodowego. Możesz także korzystać ze stron internetowych, takich jak Ookla Speedtest do mierzenia prędkości pobierania i wysyłania w czasie rzeczywistym.

3. Czy mogę coś zrobić, aby zwiększyć przepustowość Internetu?

Jeśli zauważysz, że masz problemy z rozmowami wideo, możesz zrobić kilka rzeczy, aby zwiększyć przepustowość. Po pierwsze, możesz sprawdzić, czy otrzymujesz przepustowość, za którą płacisz od swojego dostawcy Internetu. Jeśli jest to problem wewnętrzny, możesz sprawdzić ustawienia routera lub zmienić kanał sygnału sieci Wi-Fi. Na koniec możesz zwolnić przepustowość, kontrolując, które urządzenia mają priorytet w Twojej sieci domowej.

Kredyt obrazu: Anna Szvets na Pexels

Dane dotyczące przepustowości zebrane za pomocą System operacyjny bitomierza

Czy ten artykuł jest przydatny?

Zapisz się do naszego newslettera!

Nasze najnowsze samouczki dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej