Jak zresetować hasło użytkownika WSL

Jak zresetować hasło użytkownika WSL

Podsystem Windows dla systemu Linux, powszechnie znany jako WSL, to funkcja, która umożliwia użytkownikom uruchamianie obsługiwanych dystrybucji systemu Linux w systemie Windows. W przeciwieństwie do podwójnego rozruchu, WSL działa w systemie Windows jak typowa aplikacja Windows. W WSL zapomniane hasła są obsługiwane inaczej niż w normalnym środowisku Linux, ponieważ nie ma programu ładującego, który można edytować. Nie ma również systemu rozruchowego, który może przejąć, aby uruchomić powłokę root. Ten przewodnik przeprowadzi Cię przez kroki, aby zresetować hasło użytkownika WSL.

Korzystanie z konta root

Prostym sposobem na odzyskanie lub zresetowanie zapomnianego hasła użytkownika WSL jest użycie konta root. W większości dystrybucji WSL konto root jest włączone i nie ma ustawionego hasła.

Ponieważ WSL automatycznie loguje się do ustawionego konta domyślnego bez pytania o hasło, możemy zmienić plik konfiguracyjny i ustawić domyślne konto jako root.

Aby zmienić konfigurację, musimy użyć pliku wykonywalnego instancji WSL. Domyślnie plik wykonywalny znajduje się w lokalizacji „C:użytkownicynazwa użytkownikaappdataLocalMicrosoftWindowsApps\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

Zamień nazwę użytkownika na nazwę użytkownika konta i nazwę dystrybucji na swoją dystrybucję WSL. Na przykład plik wykonywalny openSUSE 15.3 Leap to: „C: Users mte AppData Local Microsoft WindowsApps openSUSE-Leap-15.3.exe”

Aby zmienić ustawienia dystrybucji, uruchom wiersz poleceń i wprowadź polecenie pasujące do nazwy twojej dystrybucji. Na przykład dla openSUSE ustaw domyślnego użytkownika jako root za pomocą polecenia:

Powyższe polecenie zmieni domyślnego użytkownika na root dla instancji openSUSE WSL.

W przypadku innych dystrybucji poleceniami są:

Ubuntu

Ubuntu 18,04

Ubuntu 20.04

Kali Linux

Debiana

Arch Linux

Ostatnim krokiem jest zalogowanie się do swojej dystrybucji i zmiana hasła dla docelowej nazwy użytkownika. Dystrybucję można uruchomić za pomocą menu Start, wiersza polecenia lub wybierając ją z terminala Windows.

Uruchom terminal WSL

Po uruchomieniu musisz zalogować się jako root.

Czytać  „Co to za piosenka?”: Najlepsze sposoby na rozpoznanie piosenki w Internecie

Na koniec użyj passwd polecenie zmiany hasła. Na przykład, aby zmienić hasło dla cap nazwę użytkownika, ustaw polecenie jako:

Przywróć domyślnego użytkownika

Po zresetowaniu hasła dla konkretnego użytkownika lepiej zmienić domyślnego użytkownika zamiast konta root.

Aby to zrobić, użyj config polecenie i zastąp nazwę użytkownika żądanym kontem. Na przykład:

Pamiętaj, aby zastąpić go nazwą swojej dystrybucji.

Kończący się

W tym samouczku pokazano, jak zresetować hasło użytkownika WSL. Kroki opisane w tym samouczku są proste i bezpieczne dla instancji WSL. Jednak dobrą praktyką jest ochrona systemów. Jeśli zdecydowałeś się na zawsze przejść na Linuksa, sprawdź tutaj najlepsze dystrybucje Linuksa dla użytkowników Windows lub dowiedz się, jak w prosty sposób przejść z Windowsa na Linuksa.

.

Czy ten artykuł jest przydatny?