Jak zresetować hasło roota w Linuksie?

Jak zresetować hasło roota w Linuksie?

W systemie Linux zwykli użytkownicy i superużytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do usług przy użyciu uwierzytelniania hasłem. W przypadku, gdy zwykły użytkownik nie pamięta swojego hasła, superużytkownik może zresetować hasło zwykłego użytkownika bezpośrednio z terminala. Co jednak, jeśli superużytkownik (lub użytkownik root) straci swoje hasło? Będą musieli odzyskać utracone hasło przed rozpoczęciem ekranu logowania. Dzięki temu każdy złośliwy użytkownik z fizycznym dostępem do hosta z systemem Linux może uzyskać pełną własność. W tym artykule opisano, jak odzyskać utracone hasło roota w systemie Linux za pomocą dwóch różnych metod.

Notatka– Metoda resetowania hasła roota jest podobna dla większości dystrybucji. Tutaj demonstrujemy proces za pomocą Ubuntu. Dla uproszczenia używamy również „hasła roota” w tym samouczku, ale można je interpretować zamiennie jako hasło roota.

1. Zresetuj utracone hasło roota systemu Linux z menu Grub

1. Przede wszystkim, aby odzyskać utracone hasło roota, musimy ponownie uruchomić hosta Linux, zakładając, że zapomniałeś hasła roota.

2. Gdy pojawi się strona GRUB, szybko wybierz opcję „* Opcje zaawansowane dla GNU / Linux”, naciskając klawisz strzałki w dół i przycisk Enter.

grub-zaawansowane-opcje

3. Teraz naciśnij ja do edycji poleceń.

Musisz go zmodyfikować lub zmienić z trybu „tylko do odczytu” na tryb „do odczytu-zapisu”. Znajdź wiersz zaczynający się od „Linux”. Szukaj ro i zmień to na rw. Dodać init=/bin/bash na końcu linii.

grub-edit-kernel-loading-menu

4. Naciśnij F10. Spowoduje to wyświetlenie ekranu z komunikatem.

grub-boot-bash-ekran

5. Zamontuj główny system plików w trybie do odczytu i zapisu:

6. Teraz możesz zresetować utracone hasło roota za pomocą następującego polecenia:

grub-bash-zresetuj-hasło-ekran

Gdy skończysz, wpisz:

Spowoduje to wyjście z monitu i ponowne uruchomienie komputera.

2. Zresetuj utracone hasło roota za pomocą Live CD

Jeśli masz Linux Live CD / USB, możesz go uruchomić i użyć go do zresetowania hasła roota.

Czytać  Jak dodać własny niestandardowy kolor w LibreOffice?

1. Pobierz najnowszą wersję Ubuntui utwórz z niego bootowalną Live CD / USB. Uruchom system z dysku wymiennego zamiast z dysku twardego.

2. Na ekranie wyświetlacza wybierz „Test Ubuntu”. Spowoduje to przejście do pulpitu Live CD.

ubuntu-live-cd-spróbuj-ubuntu

3. Otwórz terminal i wpisz następujące polecenie, aby zostać rootem:

4. Znajdź lokalizację partycji dysku twardego za pomocą następującego polecenia:

W większości przypadków będzie to „/ dev / sda1”, chociaż może się różnić w zależności od sposobu partycjonowania dysku twardego.

5. Zamontuj partycję systemowego dysku twardego do odzyskania za pomocą następującego polecenia:

ubuntu-livecd-mount-partycja

6. W tym momencie powinniśmy zamknąć się w katalogu „mnt/recovery”. Oznacza to, że udajemy, że znajdujemy się w normalnym systemie plików Linux. Nazywa się to po prostu chrootowaniem.

7. Użyj następującego polecenia, aby zresetować hasło roota systemu Linux:

8. Po zakończeniu wyjdź z powłoki chroota:

9. Odmontuj partycję główną:

i wyjdź z korzenia:

10. Na koniec wyjmij Live CD i uruchom ponownie system Linux.

Zmiana hasła roota w systemie Linux jest łatwa, gdy pokonasz zastraszanie dodatkowymi krokami, które musisz podjąć. Pamiętaj, że każdy, kto ma dostęp do Twojego komputera, może użyć tej metody do zresetowania hasła administratora lub roota. Jeśli chcesz być bardziej ostrożnym, kto ma dostęp do tego typu uprawnień, powinieneś zaszyfrować swój dysk twardy, aby nie można go było łatwo uruchomić lub zamontować.

Częste pytania

1. W jaki sposób pełne szyfrowanie dysku wpływa na możliwość zmiany hasła roota?

Chociaż szyfrowanie może skomplikować rzeczy, gdy próbujesz naprawić problem w systemie Linux, nie jest to przypadek, gdy próbujesz zmienić hasło roota. Nadal możesz łatwo to zrobić z gruba, jak opisano powyżej, o ile masz dostęp do dysku.

Czytać  Jak zainstalować i skonfigurować DaVinci Resolve w systemie Linux?

Jedyną różnicą jest to, że osoby z zewnątrz nie będą mogły po prostu wślizgnąć się i zrobić to samo.

2. Jaka jest różnica między hasłem administratora a hasłem root?

W większości przypadków użytkownik root jest taki sam jak superużytkownik. Zmiana hasła roota powinna również zmienić hasło administratora. W Ubuntu administratorem jest ten z identyfikatorem użytkownika 0. Jeśli skonfigurowałeś innego użytkownika z identyfikatorem UID 0, w tym przypadku hasła administratora i administratora nie są takie same.

3. Czy mogę ustalić datę ważności haseł?

Jeśli możesz! Używając -x flaga, możesz ustawić czas trwania hasła dla konkretnego użytkownika. Na przykład pisanie passwd -x 30 root sprawi, że hasło roota będzie ważne tylko przez 30 dni. Po wygaśnięciu musisz zmienić hasło.

Ponadto możesz użyć -w zaznacz, aby ustawić liczbę dni potrzebnych na zaawansowane ostrzeżenie o konieczności zmiany hasła. Pisanie na maszynie passwd -w 7 root wyśle ​​​​ci ostrzeżenia o zmianie hasła roota na tydzień przed terminem, który wcześniej ustaliłeś za pomocą -x flaga.

Czy chcesz kontynuować badania nad Linuksem? Mamy przewodnik po konfiguracji Bluetooth w systemie Linux. Możesz także sprawdzić naszą listę narzędzi do tworzenia własnej dystrybucji Linuksa!

Czy ten artykuł jest przydatny?