Jak znaleźć najlepszy kanał WiFi dla częstotliwości 5 Ghz?

Jak znaleźć najlepszy kanał WiFi dla częstotliwości 5 Ghz?

Jeśli kiedykolwiek manipulowałeś przy routerze, prawdopodobnie zrobiłeś to, aby zmienić kanał Wi-Fi, ponieważ Twój internet był zbyt wolny lub może przeczytałeś gdzieś ten kanał „X” (tylko przykład; nie ma kanału X real) jest idealny, wolny od innych ludzi i zakłóceń sygnału.

Ale teraz, gdy większość routerów jest dostarczana z możliwością przesyłania sygnałów na częstotliwościach 5 GHz, a nie tylko na niskich częstotliwościach 2,4 GHz, pojawia się duże pytanie: „Jaki jest najlepszy kanał 5 GHz?Podobnie jak w przypadku kanałów 2,4 GHz, nie ma uniwersalnej odpowiedzi; zależy to od liczby osób wokół ciebie korzystających między innymi z tego samego kanału i zakłóceń sygnału zewnętrznego, ale jest jeszcze kilka rzeczy do rozważenia, jeśli twój router pracuje na szybszej częstotliwości 5GHz i sprawdzić najlepszy kanał Wi-Fi dla połączenia 5GHz.

Na 5 GHz jest więcej kanałów

Kiedy wejdziesz do ustawień routera na częstotliwości 5 Ghz, zobaczysz, że masz o wiele więcej kanałów do wyboru. Im wyższy kanał, tym wyższa częstotliwość, rosnąca w krokach co 5 MHz na kanał. To technicznie Oznacza to, że im wyższa częstotliwość, tym więcej danych można przesłać w krótszym czasie, ale nie jest to takie proste, więc zanim wybierzesz najwyższy możliwy kanał na routerze WiFi, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

W paśmie 5GHz dostępne są cztery „pasma”, każde z kilkoma kanałami WiFi. Oto obraz, który da ci pomysł. (Pasmo ISM jest zarezerwowane do użytku przemysłowego, naukowego i medycznego). Pierwsze pasmo, UNII-1, jest przeznaczone głównie do użytku domowego, ponieważ od Unii-2 router musi mieć wbudowane DFS (Dynamic Frequency Selection) i TPC (Transmit Power Control), które automatycznie dostosują kanał i moc wyjście routera, aby nie zakłócało sygnałów wojskowych, radarowych, stacji pogodowych itp.

Czytać  Czy warto kupić telewizor 4K w 2021 roku?

najlepszy schemat pasków kanału 5GHz

Zaloguj się do routera i zobacz, które kanały 5 GHz są dla Ciebie dostępne. Kanały 5 GHz generalnie nie nakładają się na siebie (w przeciwieństwie do wielu kanałów 2,4 GHz), ponieważ w wielu krajach sąsiednie kanały są „połączone”, aby mieć większą przepustowość. Oznacza to, że na routerze widać, że kanały są oddzielone czterema cyframi. Istnieją dwadzieścia trzy kanały, które nie nakładają się na 5 GHz, a nie tylko trzy na 2,4 GHz, dzięki czemu każdy kanał jest równie dobry, jeśli chodzi o brak zakłóceń z innych kanałów.

najlepsze pasma-kanał-5ghz-2ghz-5ghz-ustawienia-x

Jaki jest więc najlepszy kanał 5 GHz?

Jak wspomniałem wcześniej, nie ma uniwersalnego „najlepszego” kanału dla częstotliwości 5 GHz, ale istnieją sposoby, aby dowiedzieć się, który z nich jest dla Ciebie najlepszy. Pobierz aplikację WiFi Analyzer, np. Wi-FiInfoView na PC lub WiFiAnalyzer dla Androida, a następnie spójrz na sytuację kanału w Twojej okolicy. Czy na tym samym kanale jest wiele osób? To może cię spowolnić. Jeśli korzystasz z WiFIAnalyzer, stuknij ikonę menu w lewym górnym rogu, a następnie „Channel Rating” i „5 GHZ” u góry ekranu. Spowoduje to ocenę Twojego kanału na podstawie siły sygnału, przeciążenia i zakłóceń.

best-5ghz-channel-bands-wifianalyzer-channel-rating

Wyższe numery kanałów, działające na wyższych częstotliwościach, są zwykle wykorzystywane przez radary, stacje pogodowe i wojsko. Jeśli tak się stanie podczas korzystania z Wi-Fi, sygnał może przełączyć się na inną częstotliwość. Nie powinno to stanowić problemu, chociaż może powodować chwilowe zakłócenia przy zmianie kanału. Istnieją również starsze modele telefonów, które nadal działają na wyższych częstotliwościach/kanałach, chociaż prawdopodobieństwo, że wpłynie to na Twój sygnał, jest bardzo małe.

To powiedziawszy, być może najlepiej jest trzymać się kanałów z pierwszego „pasma”, o którym mówiłem wcześniej (36, 40, 44, 48), ponieważ są one przeznaczone do użytku domowego i są mniej podatne na zakłócenia z czynników zewnętrznych. . Ponieważ są to zwykle kanały „domyślne”, będzie z nich korzystać więcej osób, więc powinieneś użyć sprawdzania Wi-Fi, aby dowiedzieć się, które z nich są mniej przeciążone i zapewniają najlepszy sygnał.

Czytać  Alternatywy dla AirPods: 6 najlepszych bezprzewodowych słuchawek dousznych, które powinieneś dostać

Wniosek

Jedną z wielkich zalet 5G jest to, że nakładanie się kanałów nie jest problemem wirtualnym, więc praktycznie żaden kanał, z którego zdecydujesz się korzystać, nie zostanie naruszony. Przy liczbie dostępnych kanałów pozostawienie routera w trybie „Auto” prawdopodobnie spowoduje przełączenie go na taki, który ma najmniejsze przeciążenie i zakłócenia. Jeśli to nie zadziała, powyższe narzędzia i wskazówki powinny skierować Cię w stronę kanału 5GHz, który w pełni wykorzysta Twój elegancki, nowoczesny router.

Czy ten artykuł jest przydatny?