Jak zmienić układ klawiatury w systemie Linux

Change Keyboard Layout Linux Featured

Kiedy spędzasz naprawdę dużo czasu pracując przy komputerze, dowiadujesz się, że twoje preferencje mają znaczenie. Skonfigurowanie komputera dokładnie tak, jak chcesz, może sprawić, że praca będzie wykonywana płynnie, a przeciągnie się przez coś, co w innym przypadku byłoby proste. Twoja klawiatura i jej układ są tutaj głównym czynnikiem, niezależnie od tego, czy piszesz, kodujesz, czy po prostu polegasz na skrótach klawiszowych.

Mimo że każdy z nich ma swój własny sposób radzenia sobie z tym, każde środowisko pulpitu Linux ułatwia dostosowanie układu klawiatury do języka, regionu i osobistych preferencji.

LXDE

Lekkie środowisko pulpitu X11 (LXDE) to proste środowisko dla nowoczesnych systemów operacyjnych opartych na Linuksie. Ponieważ ma minimalny projekt, zmiana układu klawiatury dla LXDE jest prosta.

Układ klawiatury 19 Lxde Desktop
 1. Kliknij ikonę LXDE w lewym dolnym rogu ekranu, aby wyświetlić sekcję Menu, a następnie najedź kursorem myszy na „Preferencje”.
 2. Aby zmienić układ klawiatury, kliknij „Preferencje IBus”. Okno Preferencje IBus kontroluje zachowanie wewnętrznego sterownika klawiatury w systemie Linux.
Układ klawiatury 20 Lxde Ustawienia Wybierz
 1. Aby zmienić układ klawiatury, przejdź do zakładki „Metoda wprowadzania”.
Układ klawiatury 21 Ustawienia klawiatury Lxde
 1. Okno preferencji wyświetli wszystkie układy klawiatury, które masz w urządzeniu. Aby dodać nowy, naciśnij „Dodaj”.
 2. To z kolei spowoduje wyświetlenie mniejszego menu z listą najczęściej używanych języków. Możesz także kliknąć pionową elipsę (⋮) po początkowych opcjach, aby wyszukać inne dostępne języki.
Układ klawiatury 22 Lxde Dodaj klawiaturę
 1. Zamknij okno preferencji, aby zapisać konfigurację. Możesz teraz przełączać się między różnymi układami klawiatury, naciskając ikonę IBus na pasku zadań LXDE.
Układ klawiatury 23 Przełącznik języka Lxde

GNOME/Budgie

 1. Otwórz aplikację „Ustawienia”. Znajdź kartę „Klawiatura” na liście po lewej stronie okna i kliknij ją.
Układ klawiatury 01 Ustawienia Gnome
 1. Korpus okna przesunie się, aby wyświetlić bieżące ustawienia wprowadzania, a zobaczysz sekcję „Źródła wprowadzania”, w której możesz zmienić lub dodać układy klawiatury.
Układ klawiatury 02 Wybór języka
 1. Kliknij znak plus (+) bezpośrednio pod bieżącym językiem. Otworzy się nowe okno i zasugeruje kilka typowych opcji związanych z aktualnie wybranym językiem.
 2. Jeśli szukasz czegoś innego, naciśnij trzy kropki na dole listy. Wybór zostanie rozszerzony, aby wyświetlić jeszcze więcej powiązanych opcji. Jeśli nadal nie widzisz tego, czego szukasz, wybierz „Inne” u dołu listy.
 3. Gdy masz wybrany układ i język, kliknij, aby go podświetlić, i naciśnij przycisk „Dodaj” w prawym górnym rogu okna.

Plazma KDE .Comment

 1. Otwórz ustawienia plazmy. Przewiń w dół menu po lewej stronie okna. Pod nagłówkiem „Sprzęt” znajdź „Urządzenia wejściowe” i kliknij go.
Układ klawiatury 03 Ustawienia Kde
 1. Okno przesunie się, aby wyświetlić elementy w sekcji „Urządzenia wejściowe”. Upewnij się, że „Klawiatura” jest wybraną zakładką po lewej stronie i zwróć uwagę na główną część okna.
Układ klawiatury 04 Ustawienia wejścia
 1. Znajdź i wybierz kartę „Układy” w górnej części okna, a następnie zaznacz pole „Konfiguruj układy” i odblokuj opcje układu klawiatury.
Układ klawiatury 05 Kde Dodaj układ
 1. Naciśnij przycisk „Dodaj”, aby skonfigurować nowy układ klawiatury. Plasma otworzy nowe okno, które pozwoli Ci wybrać język, układ i wariant.
 2. Możesz nadać swojemu nowemu wpisowi nazwę, a nawet przypisać skrót klawiszowy, aby łatwo się do niego przełączyć. Kiedy skończysz, naciśnij „OK”, aby dodać nowy układ klawiatury.
Czytać  Python range () wyjaśnił: co to jest i jak go używać

XFCE

W XFCE ustawienia układu klawiatury można znaleźć w aplikacji ustawień klawiatury. Możesz się tam dostać za pomocą ogólnej aplikacji „Ustawienia” dla XFCE lub bezpośrednio przez „Klawiatura” w sekcji „Ustawienia” w menu.

Układ klawiatury 06 Ustawienia klawiatury Xfce
 1. Po otwarciu okna wybierz zakładkę „Układ” u góry. Wszystko będzie wyszarzone, ponieważ XFCE domyślnie użyje języka twojego systemu. Usuń zaznaczenie pola „Użyj ustawień domyślnych systemu”, aby otworzyć elementy sterujące.
 2. Aby zmienić układ klawiatury, wybierz istniejący układ i „Edytuj” go za pomocą tego przycisku lub naciśnij przycisk „Dodaj”, aby uzyskać nowy układ.
Układ klawiatury 07 Xfce Dodaj język
 1. Otworzy się nowe mniejsze okno z listą dostępnych języków. Jeśli język ma dostępne opcje układu, obok niego pojawi się czarna strzałka. Kliknij strzałkę, aby wyświetlić opcje.
 2. Znajdź żądany język i układ i naciśnij „OK” u dołu okna, aby go dodać.

Cynamon

 1. Ustawienia klawiatury można znaleźć w aplikacji „Ustawienia” Cinnamon. Przewiń w dół i w sekcji „Sprzęt” kliknij Ustawienia „Klawiatura”.
Układ klawiatury 08 Ustawienia cynamonu
 1. Okno przesunie się, aby wyświetlić dostępne ustawienia. W górnej części okna znajdź kartę „Układy” i wybierz ją.
Układ klawiatury 09 Ustawienia języka cynamonowego
 1. Twoje okno przełączy się ponownie, aby wyświetlić aktualny układ klawiatury w polu po lewej stronie z dostępnymi opcjami po prawej stronie. Aby dodać nowy układ klawiatury, naciśnij znak plus (+) na dole pola po lewej stronie.
Układ klawiatury 10 cynamon Dodaj język
 1. Cynamon otworzy nowe okno z listą alfabetyczną wszystkich dostępnych języków i układów. Zlokalizuj swoje lub użyj podanej wyszukiwarki, aby przyspieszyć działanie. Wybierz układ i naciśnij „Dodaj”.

KUMPEL

 1. Znajdź ustawienia klawiatury w sekcji „Preferencje” menu MATE i uruchom ją.
Układ klawiatury 11 Menu Start Mate
 1. Po otwarciu aplikacji wybierz zakładkę „Układy” u góry okna.
Układ klawiatury 12 ustawień klawiatury Mate
 1. Okno zmieni się, wyświetlając bieżący układ klawiatury i kilka opcji, takich jak model klawiatury. Naciśnij przycisk „Dodaj”, aby wybrać nowy układ klawiatury.
Układ klawiatury 13 Mate Dodaj nowy układ
 1. MATE otworzy nowe okno, które wyświetla dużą grafikę klawiatury. U góry zobaczysz opcję przełączania między wyszukiwaniem według języka lub kraju. Wyniki są takie same, więc używaj tego, z czym czujesz się bardziej komfortowo.
 2. Wybierz swój język lub kraj, a następnie znajdź preferowany układ.
 3. Gdy wybierzesz układy, zobaczysz zmianę grafiki klawiatury, aby je odzwierciedlić. Po ustawieniu naciśnij „Dodaj”.

Oświecenie

Enlightenment to proste, ale eleganckie środowisko graficzne, które można zainstalować w nowoczesnych dystrybucjach Linuksa. Wiedząc o tym, zmiana układu klawiatury dla tego środowiska jest niezwykle łatwa.

Układ klawiatury 14 Pulpit oświecenia
 1. Kliknij lewym przyciskiem na pulpicie. Spowoduje to wyświetlenie menu kontekstowego Enlightenment, w którym możesz wybrać różne funkcje systemu.
 2. Najedź kursorem myszy na „Ustawienia -> Wszystko -> Wejście”. Spowoduje to przejście do menu Enlightenment’s Bindings, w którym możesz dostosować zachowanie środowiska na niektórych wejściach klawiatury i myszy.
Układ klawiatury 15 Ustawienie oświecenia Wybierz
 1. Naciśnij „Klawiatura”, aby otworzyć okno mapy klawiatury Enlightenment, a następnie kliknij „Dodaj”. To powie Enlightenment, że chcesz zainstalować nową mapę klawiatury dla swojego systemu.
Układ klawiatury 16 Ustawienia klawiatury Enlightenment
 1. Mapy klawiatury różnią się w zależności od modelu, układu i wariantu, więc możesz zainstalować oba warianty niezależne od języka, takie jak DVORAK i francuski układ AZERTY, w tym samym menu. W moim przypadku, ponieważ uczę się niemieckiego, wybiorę „Układ”, a następnie przewinę w dół, aby wybrać „Niemiecki (de)”.
Układ klawiatury 17 Oświecenie Dodaj nowy układ
 1. Spowoduje to załadowanie niemieckiego układu klawiatury dla mojej klawiatury. Jednak, aby w pełni go włączyć, musisz zwiększyć priorytet drugiego układu, wybierając go i przesuwając w górę w oknie Mapa klawiatury.
Układ klawiatury 18 Klawiatura zmiany oświecenia
 1. Naciśnij „OK”, aby zapisać zmiany.
Czytać  Jak łatwo zmienić nazwy plików w systemie Linux

Często Zadawane Pytania

Czy istnieje różnica między modelem, układem i wariantem klawiatury?

TAk! Chociaż te trzy opcje wyglądają podobnie, model, układ i wariant odnoszą się do trzech odrębnych części wewnętrznego sterownika klawiatury systemu Linux. Model klawiatury odnosi się do ogólnego typu klawiatury używanej z urządzeniem.

Na przykład standardowa klawiatura biurkowa byłaby klawiaturą 110-klawiszową, podczas gdy laptop może być nieco mniejszy. Wartość modelu klawiatury informuje jądro Linuksa, jakich kluczy i sygnałów powinien oczekiwać podczas pisania.

Z drugiej strony układ i wariant klawiatury to wewnętrzne odwzorowania klawiszy określonego modelu klawiatury. Zmiana układu lub wariantu w maszynie nie zmienia sygnałów, których oczekuje jądro, więc model 110-klawiszowy może być używany zarówno dla francuskiego układu AZERTY, jak i niemieckiego układu QWERTZ.

Czy mogę użyć innego układu klawiatury, nawet jeśli mam klawiaturę amerykańską?

TAk! Jak opisano powyżej, układ klawiatury nie zależy od typu używanej klawiatury, więc możliwe jest zainstalowanie układu klawiatury dla języka, który używa innej klawiatury. Na przykład udało mi się zainstalować niemiecki układ klawiatury, mimo że używam klawiatury angielskiej.

Jednym z problemów związanych z tym podejściem jest jednak to, że symbole wydrukowane na klawiaturze nie będą prawidłowo wyrównane do wewnętrznej tablicy symboli w systemie Linux. Na przykład naciśnięcie klawisza Y zostanie wyświetlony klawisz na klawiaturze amerykańskiej z układem niemieckim Z.

Zmieniłem układ klawiatury i teraz niektóre klawisze nie działają. Czy moja klawiatura jest zepsuta?

Nie! Jest to bezpośredni wynik niezgodności między modelem klawiatury a układem w komputerze. Niektóre układy klawiatury wymagają do działania określonego modelu.

Z tego powodu niektóre układy klawiatury będą szukać określonych sygnałów klawiatury z oczekiwanych modeli, ignorując inne sygnały z nieznanych modeli. Na przykład japoński układ klawiatury wykorzystuje inny model klawiatury, aby umożliwić przełączanie między różnymi zestawami znaków.

Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu jest użycie typu klawiatury, której układ oczekuje od komputera, więc jeśli zamierzasz używać układu japońskiego, musisz również użyć japońskiego modelu klawiatury.

Kredyt obrazu: Postać śledztwa w miejscu zbrodni na klawiaturze przez 123RF. Wszystkie zrzuty ekranu autorstwa Ramces Red

Czy ten artykuł jest przydatny?

Zapisz się do naszego newslettera!

Nasze najnowsze samouczki dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej