Jak zatrzymać uruchamianie aplikacji na Androida w tle

Jak zatrzymać uruchamianie aplikacji na Androida w tle

Czy bateria Twojego telefonu z Androidem wyczerpuje się szybciej niż oczekiwano? Jednym z powodów takiego stanu rzeczy mogą być aplikacje, które nadal działają w tle długo po przejściu do zupełnie innego zadania. Te aplikacje wyczerpują baterię, a także zużywają pamięć urządzenia. Możesz uniemożliwić aplikacjom na Androida działanie w tle i zaoszczędzić cenną pamięć telefonu oraz czas pracy baterii, korzystając z niektórych metod przedstawionych w tym przewodniku.

Notatka– W tym przewodniku używamy Google Pixel 3a z systemem Android 11. Kroki mogą się różnić w zależności od marki, modelu i wersji Androida, na którym działa Twoje urządzenie.

Dowiedz się, które aplikacje są uruchomione i zużywają najwięcej baterii

Pomoże Ci to dowiedzieć się, które aplikacje są otwarte i uruchomione, jak długo działają i ile zużywają pamięci RAM.

Aby to zrobić, przejdź do Ustawień i dotknij „Opcje programisty”. (Jeśli nie jest dostępny, kliknij ten link, aby dowiedzieć się, jak włączyć Opcje programisty). Powinno to znajdować się w podmenu System.

Zatrzymaj opcje programisty działającego w tle dla aplikacji na Androida

Wybierz „Uruchomienie usług”.

Zatrzymaj aplikacje na Androida Opcje programistyczne w tle Uruchamianie usług

Na ekranie Uruchomione usługi zobaczysz listę aplikacji działających w tle na Twoim urządzeniu.

Zatrzymaj aplikacje na Androida Opcje programisty w tle Lista uruchomionych usług

Aby zobaczyć aplikacje wyczerpujące baterię, ponownie przejdź do głównego ekranu Ustawienia. Powinieneś zobaczyć menu baterii. Z rozwijanego menu w prawym górnym rogu wybierz „Użycie baterii”.

Zatrzymaj zużycie baterii działające w tle w aplikacjach na Androida

Na nowym ekranie możesz zobaczyć aplikacje, które zużywają najwięcej baterii.

Zatrzymaj listę aplikacji zużywających baterię w aplikacjach na Androida

Jak wymusić zatrzymanie Androida przed aplikacjami działającymi w tle?

Aby uniemożliwić aplikacjom na Androida działanie w tle, wystarczy wymusić zatrzymanie. Jest to dość „agresywny” sposób zamykania aplikacji i oznacza, że ​​Twoje dane lub ostatnie postępy w grze mogą nie zostać zapisane, dopóki tego nie zatrzymasz, więc możesz o tym zapomnieć.

Pomyśl o tym jako o wyłączeniu komputera bez jego prawidłowego wyłączania – niesie to pewne ryzyko utraty niektórych danych, ale na dłuższą metę nie uszkodzi aplikacji ani jej nie usunie.

Notatka– Wymuszenie zatrzymania aplikacji na Androida nie uniemożliwia ich działania w tle przy następnym otwarciu.

Możesz wymusić zatrzymanie aplikacji na Androida bezpośrednio z menu „Uruchomione usługi” w Ustawieniach programisty lub bezpośrednio z podmenu „Wykorzystanie baterii”.

Czytać  8 powodów, aby przejść z Windows 10 na Linux

W sekcji „Uruchamianie usług”, jeśli wybierzesz aplikację, która używa dużo pamięci RAM, możesz ją wybrać i po prostu nacisnąć Stop, aby zatrzymać jej wykonywanie.

Zatrzymaj aplikacje na Androida w tle Zatrzymaj działanie usług

Możesz też wymusić zatrzymanie aplikacji podczas korzystania z baterii. Wybierz aplikacje, które chcesz zatrzymać, a następnie naciśnij „Wymuś zatrzymanie”.

Zobaczysz ostrzeżenie, które mówi: „Jeśli wymusisz zatrzymanie aplikacji, może nie działać poprawnie”. Nie przejmuj się tym ostrzeżeniem i dotknij OK.

Zatrzymaj tło aplikacji na Androida Zatrzymaj zużycie baterii

Alternatywnie, bardziej ogólną metodą zatrzymywania aplikacji jest przejście do Ustawień i dotknięcie „Aplikacje i powiadomienia”. Wybierz opcję, która pozwala zobaczyć wszystkie zainstalowane aplikacje.

Zatrzymaj aplikacje na Androida Aplikacje działające w tle Powiadomienia Zobacz wszystkie 1

Przewiń listę aplikacji i znajdź te, które chcesz zatrzymać. Aby zatrzymać aplikację, dotknij jej i wybierz „Wymuś zatrzymanie”. Spowoduje to zatrzymanie aplikacji podczas bieżącej sesji, chociaż uruchomi się ponownie po ponownym uruchomieniu telefonu.

Zatrzymaj aplikacje na Androida Aplikacje Powiadomienia Wymuś zatrzymanie

Jeśli nie potrzebujesz tej aplikacji całkowicie, możesz długo nacisnąć jej ikonę i wybrać Odinstaluj lub na tym samym ekranie dotknąć Odinstaluj i potwierdzić działanie.

Przestań odinstalowywać powiadomienia aplikacji na Androida

Optymalizacja telefonu dzięki adaptacyjnej baterii i uśpienia

Jeśli przejdziesz do „Ustawienia -> następnie Bateria”, aktywacja „Baterii adaptacyjnej” wydłuży żywotność baterii zgodnie z użytkowaniem telefonu. To ustawienie zasadniczo ogranicza ilość zasobów systemowych dostępnych dla aplikacji, z których prawie nie korzystasz.

Dowiedz się, których aplikacji chcesz używać, a których nie będziesz tego dnia używać, korzystając z uczenia maszynowego. Uczy się wzorców użytkowania i umieszcza często używane aplikacje w jednym z pięciu przedziałów oczekujących aplikacji: Częste, Aktywne, Zestaw roboczy, Rzadkie i Nigdy.

Zatrzymaj baterię adaptacyjną w tle z aplikacji na Androida

Telefony Samsung mają w tym zakresie kilka dodatkowych funkcji, które pozwalają wybrać aplikacje, które mają zostać uśpione, gdy ich nie używasz.

W telefonie Samsung przejdź do „Ustawienia -> Bateria i pielęgnacja urządzenia -> Bateria”.

W tym miejscu dotknij „Limity użytkowania w tle”, a następnie włącz suwak „Uśpij nieużywane aplikacje”. Poniżej możesz wybrać aplikacje, na których chcesz spać.

Zatrzymaj aplikacje na Androida działające w tle Samsung

Ogólna optymalizacja baterii

Możesz również przeprowadzić ogólną optymalizację wykorzystania baterii, przechodząc do „Ustawienia -> Aplikacje i powiadomienia -> Dostęp do specjalnych aplikacji”.

Wybierz „Optymalizacja baterii”. Wybierz „Wszystkie aplikacje” z menu rozwijanego, aby zoptymalizować zużycie baterii dla wszystkich aplikacji.

Czytać  Jak sprawdzić stan pamięci RAM w systemie Windows

Możesz także zoptymalizować zużycie baterii dla poszczególnych aplikacji, jeśli nie chcesz włączać optymalizacji baterii dla każdej aplikacji.

Zatrzymaj aplikacje na Androida z optymalizacją baterii w tle

Aktualizacje Androida zawierają różne funkcje, które pomagają zoptymalizować zużycie pamięci telefonu i żywotność baterii, a także inne problemy z wydajnością.

Częste pytania

1. Czy muszę poprawnie „zamykać” aplikacje na Androidzie?

Aplikacje na Androida mają fajny sposób na „zamykanie”. Inaczej jest na komputerze PC lub Mac, gdzie zwykle można zamknąć program i zakończyć jego proces, po prostu klikając ikonę „x” w rogu okna.

Na Androidzie sama idea „zamykania” aplikacji działa zupełnie inaczej. Nie ma dedykowanego przycisku do zamykania aplikacji, gdy jest ona otwarta. Tak, możesz nacisnąć przycisk „Strona główna” lub „Wstecz”, a aplikacja zniknie z ekranu, ale w tym momencie są one po prostu w trybie gotowości w tle.

Zatrzymaj aplikacje na Androida działające w tle Najnowsze aplikacje

Aby „usunąć” aplikację z działania w tle, dotknij kwadratowej ikony (lub „Ostatnie aplikacje” na urządzeniach Samsung), a następnie przesuń palcem w górę po każdej aplikacji, którą chcesz zamknąć.

2. Dlaczego aplikacje na Androida nadal działają w tle?

W większym stopniu niż system Windows na komputerze, aplikacje na Androida nadal działają, ponieważ często utrzymują połączenie online, aby informować użytkownika o otrzymywaniu wiadomości, wysyłaniu powiadomień i innych zachowaniach aplikacji zależnych od linii.

3. Czy zamykanie aplikacji działających w tle spowoduje zapisanie danych?

Dane są znacznie mniej ważne niż żywotność baterii, gdy aplikacje działają w tle. Korzystając z naszego przewodnika powyżej, możesz dowiedzieć się, które z nich wykorzystują najwięcej danych, co da ci wyobrażenie o tym, ile danych w tle używają w zależności od twojego użytkowania. Ale w większości istnieją lepsze sposoby na zmniejszenie zużycia danych niż zamykanie aplikacji działających w tle.

Pamiętaj, że oprócz zamykania aplikacji działających w tle możesz również zablokować dostęp do Internetu określonym aplikacjom, aby oszczędzać zasoby. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak przesyłać strumieniowo YouTube z telefonu z systemem iOS lub Android na komputer.

Czy ten artykuł jest przydatny?