Jak zamontować i uzyskać dostęp do partycji Ext4 na Macu?

Jak zamontować i uzyskać dostęp do partycji Ext4 na Macu?

Jeśli używasz Linuksa, prawdopodobnie masz jeden lub dwa dyski twarde sformatowane za pomocą Ext4 lub powiązanego systemu plików. Zakładając, że pracujesz tylko z Linuksem, to nie jest problem. Kiedy potrzebujesz uzyskać dostęp do danych z tego systemu plików Ext4 w innym systemie operacyjnym, zaczynasz mieć problemy.

Na przykład komputery Mac nie obsługują systemów plików Ext4. Jeśli podłączysz dysk, po prostu nie zostanie rozpoznany. Na szczęście można to obejść na kilka sposobów.

Opcja tymczasowa: użyj maszyny wirtualnej

Jeśli potrzebujesz tylko przeczytać kilka plików i nie chcesz iść na bardziej trwałe rozwiązanie, istnieje dość łatwe rozwiązanie. Wystarczy zainstalować wersję Ubuntu lub wybraną dystrybucję Linuksa na hoście maszyny wirtualnej, takiej jak VirtualBox, a następnie zamontuj urządzenie tak jak każdą inną i przeczytaj.

Sama instalacja VirtualBox jest dość prosta, a jeśli masz dysk twardy w formacie Ext4, prawdopodobnie znasz instalację systemu Linux. Jeśli nie, czytaj dalej, aby poznać inne opcje.

Dodaj obsługę Ext4 do macOS

Jeśli często korzystasz z dysków w formacie Ext4 i/lub chcesz skopiować z nich pliki na dysk macOS, potrzebujesz lepszej opcji. Będziesz musiał zainstalować oprogramowanie, a mianowicie macFUSE (wcześniej znany jako osxfuse) i ext4fuse.

  1. Przejdź do witryny macFUSE i kliknij kartę Pobrane u góry strony, a następnie pobierz najnowszą wersję dla systemu macOS. Będzie się to nazywać czymś w rodzaju macfuse-4.2.3.dmg.
  2. Po pobraniu instalatora kliknij go dwukrotnie, aby go otworzyć, a następnie kliknij dwukrotnie ikonę „Zainstaluj macFUSE”, aby rozpocząć instalację.
Jak zamontować Access Ext4 Zainstaluj Macfuse
  1. Pod koniec procesu instalacji otrzymasz wiadomość, że rozszerzenie systemu zostało zablokowane i zostaniesz poproszony o zezwolenie w ustawieniach. Kliknij ikonę kłódki w lewym dolnym rogu, a następnie kliknij „Zezwól”.
Jak zamontować Access Ext4 Zezwalaj na rozszerzenie systemu

Jesteś teraz gotowy do zainstalowania ext4fuse. Najłatwiej to zrobić za pomocą Homebrew. Po zainstalowaniu Homebrew (lub jeśli jest już zainstalowany) uruchom następujące polecenie:

Jak zamontować instalację Access Ext4 Osxfuse

Słowo ostrzeżenia

Chociaż te narzędzia mogą pomóc w czytaniu z dysków sformatowanych w Ext4, nie są one zbyt stabilne. Dopóki montujesz dyski tylko do odczytu, tak jak w tym samouczku, nie ryzykujesz zbyt wiele. Jeśli spróbujesz użyć tych narzędzi do zapisywania na dyskach Ext4, możesz utracić dane.

Czytać  Jak otworzyć dowolny folder w Finderze z terminala Mac

Jeśli chcesz przenosić pliki tam iz powrotem na dysku współdzielonym z systemem Linux, ta metoda nie jest zalecana. Zamiast tego użyj innego systemu plików, takiego jak ExFAT, lub wypróbuj opcję komercyjną wymienioną poniżej.

Montowanie dysków Ext4 w systemie macOS

Teraz, gdy masz już zainstalowany wspornik Ext4, musisz zidentyfikować dysk, który chcesz zamontować. Aby to zrobić, uruchom następujące polecenie:

Zanotuj swój identyfikator partycji, który będzie wyglądał jak „/ dev / disk3s1”. Zakładając, że to identyfikator, uruchomiłbym następujące polecenie, aby zamontować dysk:

MY_DISK powyżej może mieć dowolną wybraną nazwę.

Przejdź do katalogu „/ tmp /” w Finderze i powinieneś zobaczyć zawartość swojej partycji na liście. Jeśli twój dysk ma wiele partycji, możesz je zamontować, wykonując te same czynności, które opisano powyżej. Tylko upewnij się, że używasz różnych nazw katalogów, aby je zamontować.

Jak zamontować dysk montażowy Access Ext4?

Trzecia opcja, która będzie Cię kosztować

Jeśli naprawdę potrzebujesz dostępu do odczytu / zapisu i chcesz zapłacić, Paragon Software może mieć dla Ciebie opcję. Firma oferuje ExtFS dla komputerów Mac oprogramowanie, które twierdzi, że jest bezpieczne i szybkie. Firma twierdzi nawet, że jej oprogramowanie może naprawiać Ext4 i inne systemy plików.

Jak zamontować Access Ext4 Mac Extfs dla komputerów Mac?

Nie testowaliśmy tego oprogramowania, więc nie możemy powiedzieć, czy działa zgodnie z twierdzeniami. Oferuje bezpłatną wersję próbną, ale dla bezpieczeństwa możesz na wszelki wypadek wykonać kopię zapasową dysków. Jeśli chcesz kupić oprogramowanie, jest ono dostępne za 39,95 USD.

Częste pytania

1. Czy mogę zapisywać na partycjach EXT4 za pomocą macFUSE / ext4fuse?

Istnieje eksperymentalna obsługa zapisu do systemów plików EXT4 za pomocą tych narzędzi, ale może to łatwo doprowadzić do utraty danych. Jeśli masz zamiar to zrobić, nie zalecamy robienia tego z żadnymi danymi, których nie możesz utracić.

Czytać  6 sposobów na naprawienie problemu z Apple Watch, który nie odblokowuje komputera Mac

2. Czy MacFUSE działa z innymi systemami plików?

Tak. Niektóre z innych popularnych systemów plików obsługiwanych przez macFUSE to NTFS-3G, OXFS i SSHFS.

3. Czy odczytywanie plików tymi narzędziami uszkodzi mój system plików EXT4?

Tak długo, jak montujesz partycje tylko do odczytu, jak sugerujemy w tym artykule, nie masz szans na utratę danych. Biorąc to pod uwagę, jeśli planujesz przenieść pliki z Linuksa do macOS, możesz wybrać system plików lepiej kompatybilny z obydwoma systemami operacyjnymi, takimi jak exFAT.

4. Czy te narzędzia będą działać z systemami plików EXT2 lub EXT3?

Tak. Oprócz EXT4 ext4fuse obsługuje systemy plików EXT2 i EXT3.

5. Czy mogę tworzyć partycje EXT4 za pomocą któregokolwiek z tych narzędzi?

Ani macFUSE / ext4fuse, ani ExtFS for Mac nie obsługują partycjonowania. Jeśli absolutnie musisz to zrobić na komputerze Mac, sugerujemy używanie Linuksa w środowisku maszyny wirtualnej, jeśli to możliwe.

Chociaż Ext4 na macOS jest daleki od niemożliwego, jest to również frustrujące, ponieważ Apple nie obsługuje tego formatu. Biorąc pod uwagę, że firma koncentruje się na własnych technologiach, nie spodziewamy się tej zmiany w najbliższej przyszłości. W tej chwili utrzymanie go należy do firm takich jak Paragon Software i społeczności open source.

Oczywiście Ext4 również nie jest w tej chwili w pełni obsługiwany przez system Windows. Biorąc pod uwagę rosnącą integrację systemu Linux w systemie Windows, może się to w końcu zmienić. Na razie mamy przewodnik, jak zamontować i uzyskać dostęp do systemów plików Ext4 w systemie Windows.

Czy ten artykuł jest przydatny?