Jak zainstalować Safari w systemie Linux

Linux Safari Install 00 Featured Image

Kiedy myślisz o głównych przeglądarkach internetowych, prawdopodobnie masz na swojej liście funkcje Safari firmy Apple. Jednak pomimo swojej popularności Safari nigdy nie została oficjalnie wydana dla Linuksa – szczególnie dziwne, biorąc pod uwagę, że macOS i Linux mają historyczne powiązania z UNIX.

Jeśli jesteś użytkownikiem Linuksa i programistą internetowym i chcesz zapewnić obsługę przeglądarki Safari, dobrą wiadomością jest to, że istnieje kilka obejść, aby uruchomić Safari w systemie Linux. Chociaż będziesz ograniczony do Safari 5, ta wersja nadal zawiera wszystko, czego potrzebujesz do surfowania po Internecie.

Instalowanie przeglądarki Safari w systemie Linux

Istnieją dwa potencjalne obejścia instalacji Safari w systemie Linux: użycie WINE (warstwa kompatybilności, a nie napój) lub użycie WINE oraz Graj na Linuksiektóry zapewnia graficzny interfejs użytkownika (UI) dla WINE.

Jako dodatkowy bonus możesz użyć WINE i PlayOnLinux do zainstalowania wielu innych aplikacji Windows oprócz Safari.

Jak zainstalować WINO?

WINE jest jednym z najbardziej znanych pakietów linuksowych i można go znaleźć w większości menedżerów Software Center/Package. W Ubuntu (lub dystrybucji opartej na Ubuntu) możesz zainstalować WINE za pomocą następującego polecenia:

Należy zauważyć, że wersja WINE w Ubuntu jest dość przestarzała. Jeśli chcesz uzyskać najnowszą stabilną wersję WINE, wykonaj następujące czynności:

 1. Dodaj klucz WINO.
wget -nc https://dl.winehq.org/wine-builds/winehq.key
sudo apt-key add winehq.key
 1. Dodaj repozytorium.
sudo apt-add-repository 'deb https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/ impish main'

Powyższe polecenie dotyczy Ubuntu 21.10 (impish). Jeśli używasz wersji innej niż Ubuntu 21.10, zmień odpowiednio nazwę (np. „bionic”, „xenial” itp.)

 1. Zaktualizuj system:
 1. Na koniec zainstaluj stabilną wersję WINE.
sudo apt install --install-recommends winehq-stable

WINE zostanie teraz zainstalowane. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszym przewodnikiem dotyczącym instalacji WINE w systemie Linux.

Instalowanie Safari przy użyciu WINE

Przed pobraniem Safari musimy utworzyć katalog pobierania i budowania.

 1. Otwórz okno terminala i uruchom następujące polecenia:
mkdir -p ~/build/safari
cd ~/build/safari
 1. Pobierz Safari za pomocą wget Komenda:
wget http://appldnld.apple.com/Safari5/041-5487.20120509.INU8B/SafariSetup.exe
 1. Po zakończeniu pobierania uruchom Instalatora Safari w następujący sposób:
 1. W tym momencie możesz zostać poproszony o pobranie dodatkowego oprogramowania, takiego jak Mono lub Gecko. Jeśli pojawi się monit, kliknij „Zainstaluj” i poczekaj na pobranie tych pakietów.
 1. Gdy masz już całe niezbędne oprogramowanie pomocnicze, instalator Safari powinien uruchomić się automatycznie.
Linux Safari Zainstaluj 01 Instalator Wine

Po zakończeniu standardowej konfiguracji Safari przeglądarka zostanie zainstalowana i będziesz mógł zacząć korzystać z Safari w systemie Linux!

Linux Safari Zainstaluj 02 Zainstalowane Safari

Instalowanie Safari za pomocą PlayOnLinux

WINE nie zawsze jest najbardziej przyjaznym dla użytkownika oprogramowaniem, więc możesz rozważyć zainstalowanie PlayOnLinux, który zapewnia graficzny interfejs użytkownika dla bazowego kodu WINE.

 1. Aby zainstalować PlayOnLinux, użyj następującego polecenia:
sudo apt install playonlinux
 1. Możesz teraz znaleźć PlayOnLinux w menu aplikacji.
 1. W oknie PlayOnLinux wybierz „Zainstaluj program”.
Linux Safari Zainstaluj 03 Playonlinux Witamy
 1. Wpisz „Safari” w pasku wyszukiwania.
Linux Safari Zainstaluj 04 Safari Search
 1. Gdy pojawi się przeglądarka internetowa, wybierz ją i kliknij „Zainstaluj”.
 2. Przeczytaj oświadczenie, a jeśli je akceptujesz, kliknij „Dalej -> Dalej”.
Czytać  Cztery sposoby na przyspieszenie Ubuntu

Instalator Safari zostanie pobrany na Twój komputer.

Korzystanie z kreatora instalacji Safari w systemie Linux

Po zainstalowaniu PlayOnLinux wyświetli się niestandardowy kreator instalacji, który poprowadzi Cię przez instalację Safari.

 1. Na ekranie pojawi się krótkie podsumowanie opiekuna instalatora, a także miejsce, w którym zainstaluje on przeglądarkę.
Linux Safari Install 05 Kreator instalacji Playonlinux
 1. Naciśnij „Dalej”, aby rozpocząć proces instalacji. Instalator najpierw utworzy piaskownicę, w której zainstaluje wersję WINE zgodną z Safari w systemie Linux.
Linux Safari Zainstaluj 06 Wine Sandbox Tworzenie 1
 1. W niektórych przypadkach PlayOnLinux zapyta, czy chcesz zainstalować opcjonalny pakiet WINE Mono. Jest to warstwa zgodności, która zapewnia, że ​​programy .NET mają wymagane pliki DLL do prawidłowego działania. Jeśli otrzymasz tę wiadomość, naciśnij „Zainstaluj”.
Linux Safari Zainstaluj 07 Wine Mono Zainstaluj
 1. PlayOnLinux zapyta Cię również, czy chcesz zainstalować opcjonalny pakiet WINE Gecko. Podobnie jak w Mono, zapewni to bardziej bezproblemową kompatybilność z przeglądarką Safari. Jeszcze raz naciśnij „Zainstaluj”.
 2. Kreator zapyta, czy chcesz użyć niestandardowego pliku binarnego, czy pobrać instalator. Wybierz „Pobierz program”, a następnie naciśnij „Dalej”.
Linux Safari Zainstaluj 08 Pobierz instalator Safari
 1. PlayOnLinux uruchomi instalator Safari i będziesz mógł kontynuować standardowy proces instalacji przeglądarki.
 2. Pamiętaj, aby podczas instalacji odznaczyć obie opcje „Zainstaluj Bonjour dla Windows” i „Automatycznie aktualizuj Safari”.
Linux Safari Zainstaluj 09 Wyłącz aktualizacje Bonjour

Instalowanie motywu Safari dla Firefoksa w systemie Linux

Korzystanie z natywnego klienta Safari 5 w systemie Linux może być pomocne dla niektórych użytkowników. Ta konkretna wersja przeglądarki może stwarzać pewne problemy, zwłaszcza jeśli odwiedzasz nowoczesne strony internetowe. Dzieje się tak głównie dlatego, że przeglądarka Safari 5 nie otrzymuje już nowych aktualizacji od Apple.

W rezultacie korzystanie z tej wersji Safari może skutkować uszkodzonymi lub niezabezpieczonymi witrynami. Na przykład nie można uzyskać dostępu do YouTube z rodzimego klienta Safari 5.

Linux Safari Zainstaluj 10 niekompatybilnych Youtube

Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest użycie nowoczesnej przeglądarki i przekonwertowanie jej, aby wyglądała jak przeglądarka Apple. Na przykład można wziąć Firefoksa i zmotywować go, aby wyglądał jak nowoczesna wersja Safari.

Konwersja Firefoksa przez White Sur GTK

Konwersja Firefoksa do wyglądu Safari jest stosunkowo prosta dzięki motywowi WhiteSur-gtk dla Firefoksa.

 1. Pobierz motyw, pobierając plik ZIP ze strony autora Strona Github lub uruchomienie następującego polecenia:
wget https://github.com/vinceliuice/WhiteSur-gtk-theme/archive/refs/heads/master.zip
Linux Safari Zainstaluj 11 Pobierz motyw Github
 1. Wyodrębnij plik ZIP repozytorium do bieżącego katalogu roboczego i wejdź do niego, uruchamiając następujące polecenia:
unzip ./master.zip
cd ./WhiteSur-gtk-theme-master
Linux Safari Zainstaluj pakiet 12 rozpakowanych motywów
 1. Uruchom początkowy skrypt instalacyjny, który przygotuje wszystkie niezbędne pliki i zależności dla motywu Firefoksa, uruchamiając następujące polecenie:
 1. Uruchom instalator motywu Firefox, wpisując:
 1. Spowoduje to automatyczne skopiowanie wszystkich niezbędnych ustawień i konfiguracji klienta Firefox.
Czytać  Przewodnik dla początkujących po Git

Należy pamiętać, że instalator nie uruchomi się, jeśli Firefox jest aktualnie uruchomiony. Jednak po zakończeniu możesz ponownie załadować przeglądarkę, aby wyświetlić przekonwertowaną instancję Firefoksa.

Linux Safari Zainstaluj 13 przekonwertowanych Firefoksa

Jeśli cała ta rozmowa sprawiła, że ​​​​zaciekawiło Cię, co możesz zrobić więcej z Linuksem. Możesz sprawdzić ten artykuł, w którym omawiamy, jak używać seda do podstawowych zadań.

Często Zadawane Pytania

Czy można zainstalować Safari w systemie Linux za pomocą instalatora na Maca?

Niestety nie. Chociaż możliwe jest instalowanie plików DMG w systemie Linux, natywna przeglądarka Safari dla systemu macOS jest przeznaczona tylko do działania w tym systemie operacyjnym, ponieważ przeglądarka korzysta z funkcji specyficznych dla komputerów Mac, które pozwalają na dobrą integrację z systemem macOS. Na przykład funkcja Szybka notatka w Safari do prawidłowego działania wymaga zewnętrznych programów Apple.

Mam już zainstalowane WINE. Czy można zainstalować na nim PlayOnLinux?

TAk! Domyślnie PlayOnLinux tworzy własny zestaw wirtualnych dysków, na których umieszcza niestandardową wersję WINE, której używa. Z tego powodu bezpieczna jest instalacja PlayOnLinux wraz z główną wersją WINE. Na przykład, gdy instalujesz Safari przez PlayOnLinux, tworzy czystą piaskownicę, w której instaluje wszystkie potrzebne programy i poprawki WINE.

Co więcej, to podejście oznacza również, że usunięcie programu, który wcześniej zainstalowałeś za pośrednictwem PlayOnLinux, jest niezwykle proste: naciśnij „Kliknij prawym przyciskiem myszy” na wpisie „Safari 5” w menu głównym i wybierz „Usuń”.

Czy można usunąć motyw Safari i przywrócić domyślne ustawienia Firefoksa?

TAk! Usunięcie motywu Safari i przywrócenie instalacji Firefoksa do ustawień domyślnych jest stosunkowo proste. Najpierw wróć do wyodrębnionego katalogu White Sur. Stamtąd musisz wpisać następujące polecenie: ./tweaks.sh -f -r && ./install.sh -u.

Spowoduje to usunięcie wszystkich plików związanych z Safari dla Firefoksa, a także usunięcie wszystkich plików motywów z komputera. Po wykonaniu tej czynności ostatnią rzeczą, którą musisz zrobić, jest ponowne uruchomienie przeglądarki, aby ponownie załadować ustawienia domyślne.

Kredyt obrazu: Unsplash. Wszystkie zrzuty ekranu autorstwa Ramces Red.

Czy ten artykuł jest przydatny?

Zapisz się do naszego newslettera!

Nasze najnowsze samouczki dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej