Jak zainstalować pakiet Deb w Arch Linux

Jak zainstalować pakiet Deb w Arch Linux

Jeśli korzystasz z Linuksa od jakiegoś czasu, być może zauważyłeś, że jedną z najczęstszych metod instalowania aplikacji innych firm jest użycie pakietu .Deb. Często jest to jedyny sposób na zdobycie tego oprogramowania, ponieważ programiści nie zadają sobie trudu, aby przejść przez proces pakowania w dziesiątki różnych formatów oferowanych przez platformę Linux.

Wiele dystrybucji Linuksa nie opartych na Debianie ma własne sposoby obejścia tego problemu. Jednak ze wszystkich dystrybucji Linuksa Arch Linux ma najciekawsze sposoby na uruchomienie pakietu Debiana. W tym artykule opisujemy trzy sposoby osiągnięcia tego celu i dyskutujemy, który z nich jest najlepszy.

Notatka– Poniższe kroki będą działać dla każdej dystrybucji opartej na Arch.

Instalacja przez AUR

AUR to pierwsze miejsce, które należy sprawdzić, szukając oprogramowania, które nie jest oficjalnie obsługiwane przez Arch Linux. Zawsze najpierw sprawdź tutaj. Jest to usługa, która pozwala każdemu przesłać skrypt PKGBUILD, zaprojektowany do automatycznego pobierania oprogramowania z różnych miejsc, pobierania niektórych lub wszystkich zależności niezbędnych do jego uruchomienia i kompilowania natywnego pakietu Arch Linux.

Korzystając z AUR, można to zrobić na dwa sposoby:

1. Użyj kreatora AUR

Jeśli chcesz szybko załatwić sprawy bez przechodzenia przez obręcz, użyj pomocnika AUR, takiego jak yay lub yaourt. Nie pozwoli to na zainstalowanie pliku .deb, ale możesz znaleźć pakiet w formacie arch, stworzony przez użytkowników arch.

Aby dowiedzieć się więcej o AUR hepers i jak je zainstalować, zapoznaj się z naszą listą pięciu niesamowitych pomocników AUR. Gdy już go masz, po prostu znajdź AUR, zainstaluj go i gotowe.

Najprawdopodobniej, jeśli używasz Manjaro, Endeavour, Garuda lub dowolnej innej dystrybucji opartej na Arch, będziesz miał zainstalowany kreator AUR. Przejrzyj dokumentację swojej dystrybucji, aby zobaczyć, co zawiera. Zarówno Garuda, jak i Endeavour używają yay.

Jeśli wolisz mieć środowisko graficzne, zawsze możesz zainstalować pamac-aur pakiet z jego helperem AUR – jeśli nie jest jeszcze zainstalowany. Pamiętaj, że będziesz musiał włączyć obsługę AUR po instalacji w „Preferencje -> Strony trzecie”.

Linuxdebarch Pamacaur

2. Ręczna instalacja pakietów AUR

Innym sposobem na zdobycie nieoficjalnych pakietów jest przejście do Strona internetowa AUR, korzystając z paska wyszukiwania i pobierając „migawkę”. Jest to mniej zautomatyzowany proces, ale warto, jeśli chcesz bardziej szczegółowo kontrolować sposób tworzenia lub instalowania pakietów. Zamiast od razu instalować pakiet, usunie pakiet natywny, który możesz modyfikować do własnych celów.

Oznacza to, że jeśli masz skonfigurowane niestandardowe repozytorium osobiste, możesz łatwo umieścić te nowo utworzone pakiety bezpośrednio w repozytorium w celu łatwej instalacji.

Notatka: Jeśli planujesz używać tylko repozytoriów podstawowych Arch i AUR, instalowanie pakietów z pomocnikiem AUR jest znacznie lepszą opcją niż ręczne kompilacje.

arch-linux-google-chrome-aur-migawka

Większość (jeśli nie wszystkie) programów, które są dostępne tylko w formacie DEB, można znaleźć w AUR. Oto jak zbudować jeden jako pakiet Arch od podstaw.

  1. Upewnij się że masz git oraz podstawowe pakiety programistyczne dla Archa instalowane przez wpisanie

w swoim terminalu.

  1. Zwróć uwagę na „Git Clone URL” na stronie AUR pakietu, który chcesz pobrać, zainstalować i skopiować. Użyj tego adresu URL w otwartym terminalu w katalogu domowym w następujący sposób:
Czytać  NGINX kontra OpenLiteSpeed: Jaki jest najlepszy lekki serwer?

Spowoduje to pobranie repozytorium git pakietu z PKGBUILD plik konfiguracyjny dla potężnego Arch makepkg narzędzie.

  1. Pisze

aby przejść do katalogu kompilacji pakietu, który właśnie pobrałeś.

  1. Pisze

aby utworzyć pakiet i zainstalować go automatycznie.

Jeśli jesteś ciekawy, -s (--syncdeps) automatycznie przechwytuje wszystkie zależności związane z pakietem dostępnym w oficjalnych repozytoriach Arch Linux, podczas gdy -i (--install) nakazuje systemowi nie tylko skompilowanie pakietu, ale także osadzenie go w systemie (na przykład utworzenie pozycji menu, wykonanie niezbędnej integracji w argumentach jądra, jeśli takie istnieją, itp.).

Zainstaluj przez Debtap

Jeśli z jakiegoś powodu potrzebnego Debia nie ma w AUR, zainstaluj Zadłużenie. Jest to program, który rozmontowuje pakiet Debiana i zamienia go w pakiet Archa, który Twój menedżer pakietów może „zrozumieć”.

arch-linux-debtap

Ostrzeżenie: Użyj tej metody według własnego uznania. ten .deb Instalowany pakiet może zostać uszkodzony, jeśli opiekunowie pakietów, od których zależy, otrzymają aktualizacje, które usuwają funkcje lub funkcje. Nie zdarza się to przez cały czas, ale powinieneś mieć świadomość, że ta metoda nie zawsze działa dobrze.

  1. Rozpocznij od zainstalowania Debtap za pośrednictwem AUR, postępując zgodnie z instrukcjami w poprzedniej sekcji.
  2. Po zainstalowaniu uruchom sudo debtap -u raz, aby zaktualizować własne repozytoria debtap. W przeciwnym razie aplikacja nie będzie działać.
  3. Pobierz plik .deb, który chcesz przekonwertować, cd w katalogu, do którego go pobrałeś i użyj następującego polecenia:
  1. Za każdym razem, gdy Debtap poprosi Cię o wprowadzenie danych, możesz po prostu to zignorować i nacisnąć Wejść w na klawiaturze.
  2. Po zakończeniu Debtap utworzy plik „pkg. *. Zst ”, że menedżer pakietów może zinterpretować i zainstalować przy użyciu procedur instalacji offline.
  3. cd w katalogu, w którym właśnie przekonwertowałeś pakiet .deb i wpisz:

Instalacja ręczna

Ostrzeżenie: Ta metoda jest bardzo niepewna i powinna być używana tylko wtedy, gdy nie ma innej opcji i masz już zaawansowaną wiedzę na temat działania niektórych pakietów i pewnych zachowań, których oczekuje Arch. Na przykład niektóre aplikacje (takie jak Plymouth, Virtualbox itp.) może wymagać linków do jądra, które można utworzyć tylko poprzez edycję plików konfiguracyjnych i przebudowanie jądra za pomocą tych linków. Co więcej, korzystając z tej metody nie zainstaluj także zależności pakietu.

Chociaż nie jest to najbardziej eleganckie rozwiązanie, gdy nie ma możliwości przekonwertowania pliku .deb za pomocą Debtap lub skompilowania za pomocą pkgbuild AUR, najlepszą metodą jest wyodrębnienie pakietu Debiana i umieszczenie plików tam, gdzie powinny.

Czytać  Jak naprawić problem Nie można pisać do terminala w systemie Linux?

Chociaż może to być znacznie bardziej żmudne niż poprzednie metody, jest bardziej niezależne od platformy, co oznacza, że ​​możesz używać tej metody w wielu innych dystrybucjach, takich jak Void Linux, Fedora i openSUSE. Nie testowałem tego na Gentoo i Slackware, więc Twój przebieg może się różnić w zależności od tego, jak obie dystrybucje lubią instalować pakiety.

Pakiety Debiana są plikami zawierającymi pliki binarne, więc nie ma potrzeby ich kompilowania. Aby zainstalować pliki w dowolnym pakiecie Deb w Arch, najpierw rozpakuj go do folderu. Pamiętaj, że będziesz musiał również wyodrębnić plik znany jako „dane” do tego folderu.

arch-linux-debian-pakiety-google-chrome

Na przykład, aby najpierw zainstalować Google Chrome cd w wyodrębnionym folderze Deb z wyodrębnioną zawartością „data.tar.xz”.

Następnie uruchom ls polecenie, aby wyświetlić wszystkie foldery znajdujące się w pliku danych w pakiecie Deb. Zanotuj nazwy tych folderów. cd do każdego katalogu i przenieś zawartość tych katalogów tam, gdzie one należą w systemie.

Na przykład:

Częste pytania

1. Dlaczego Debtap trwa tak długo?

Debtap wykorzystuje metadane dostępne w pliku .deb, aby zbudować możliwie najwierniejszy pakiet Arch, aby zminimalizować problemy i dostarczyć odpowiednich informacji o tym, jakie zależności powinien zainstalować pacman oprócz samego pakietu. Wiąże się to ze znaczną ilością nudy, która wykracza poza zwykłe rozpakowywanie tarballa.

Oprócz tego skrypt Debtap konwertuje pliki z pojedynczym rdzeniem procesora, dzięki czemu wydajność pojedynczego rdzenia jest czynnikiem decydującym o tym, jak długo zajmie systemowi zakończenie operacji. Poczekaj, aż duże paczki potrwają kilka minut.

2. Czy po uruchomieniu Debtapa mogę użyć instalatora graficznego?

Tak! Jeśli masz zainstalowaną jakąkolwiek wersję pamaca, możesz uruchomić plik tar-zst, który Debtap generuje za pomocą menedżera plików. Wybierając pamac jako program do uruchomienia pliku, możesz po prostu kliknąć go dwukrotnie, tak jak każdy pakiet .deb w Debianie, aby zainstalować go i wszystkie jego zależności automatycznie.

3. Jak Debtap wypada w porównaniu z AUR?

Powinieneś postrzegać Debtap jako ostateczną „brudną” metodę instalowania czegoś, czego naprawdę potrzebujesz i jakoś nie możesz znaleźć w AUR. Jeśli możesz znaleźć coś w AUR, zawsze lepszą opcją jest zainstalowanie tego pakietu niż użycie pliku .deb.

Kończący się

Jedną z największych zalet Arch Linux jest liczba sposobów, w jakie użytkownicy mogą instalować pakiety, od AUR do niestandardowych repozytoriów, po dekompilację pakietów z innych dystrybucji do uruchomienia. Chociaż ta informacja nie jest nowa, z pewnością jest dobrym źródłem informacji dla tych, którzy są nowicjuszami w Arch i szukają sposobów na zainstalowanie swoich ulubionych programów.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak używać AUR w Arch Linux.

Źródło obrazu: USA, Missouri, St. Louis, panorama miasta i park o poranku przez 123RF

Czy ten artykuł jest przydatny?