Jak zainstalować macOS na dysku USB

Jak zainstalować macOS na dysku USB

Sklonowana wersja instalacji systemu macOS na przenośnym dysku USB może być nieoceniona, jeśli system nie uruchomi się nagle. Może zapewnić opcje rozwiązywania problemów, a nawet umożliwić kontynuowanie pracy z identyczną kopią plików. Podczas gdy wewnętrzne dyski twarde są najlepszym sposobem na tworzenie rozruchowych kopii systemu, dysk USB może również działać. W tym przewodniku dowiesz się, jak zainstalować macOS na dysku USB.

Jak zainstalować macOS na dysku USB

Do tej metody będziesz chciał użyć aplikacji Disk Utility. Najpierw kliknij prawym przyciskiem myszy dysk USB w Narzędziu dyskowym i kliknij „Wymaż”.

Sformatuj dysk USB jako „Mac OS Extended (Journaled)” i wybierz schemat mapy partycji GUID.

Sformatuj dysk USB za pomocą Narzędzia dyskowego.

Jeśli nie możesz znaleźć opcji konfiguracji tablicy partycji, wybierz opcję „Widok -> Pokaż wszystkie urządzenia”.

Pokazuje wszystkie urządzenia w Narzędziu dyskowym.

Kliknij prawym przyciskiem myszy dysk USB, kliknij Wymaż i wybierz tabelę partycji.

Wybierz schemat w Narzędziu dyskowym.

Po zakończeniu procesu pobierz macOS. Jeśli nie masz konkretnego powodu, aby zainstalować starszą wersję systemu macOS, pobierz najnowszy instalator z App Store.

Pobieranie macOS Big Sur z App Store.

Biorąc pod uwagę rozmiar macOS Big Sur (około 13 GB), może to chwilę potrwać. Po zakończeniu pobierania może się otworzyć i zacząć prowadzić Cię przez proces instalacji, ale nie chcesz tego robić. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby zobaczyć inny sposób na utworzenie rozruchowego instalatora.

Otwórz Terminal (znajdujący się w folderze Narzędzia) i skopiuj poniższy fragment. Pamiętaj, że będziesz chciał zmienić symbol zastępczy nazwy dysku USB:

Ten kod zawiera kilka założeń:

  • Instalujesz macOS Big Sur na dysku USB.
  • Pobrany instalator zostanie zapisany w folderze Aplikacje.

Oczywiście będziesz musiał zmienić ścieżki plików, jeśli żadna z nich nie jest prawdziwa. W przypadku innych systemów operacyjnych jabłko udostępnia niezbędne fragmenty, których potrzebujesz.

Po naciśnięciu Powrót klucz, rozpocznie się proces instalacji. Pamiętaj, że musisz wprowadzić hasło administratora i potwierdzić, że chcesz usunąć bieżący dysk.

Potwierdzenie wymazania dysku USB w terminalu.

Wykasowanie USB może trochę potrwać, ale w pewnym momencie pojawi się pytanie, czy Terminal może uzyskać dostęp do plików na dysku USB. Musisz potwierdzić, że możesz.

Czytać  Jak zatrzymać uruchamianie aplikacji na Androida w tle

Stamtąd proces instalacji skopiuje pliki na twój USB. Zmieni również nazwę USB na dowolną skonfigurowaną dla pobranego instalatora. W naszym przykładzie jest to „Zainstaluj macOS Big Sur”.

Cały proces kopiowania dysku USB w Terminalu.

W tym momencie możesz wyjść z Terminala i wysunąć dysk USB.

Jak sklonować dysk twardy na dysk USB

Jeśli masz wystarczająco duży dysk USB, aby pomieścić dane na dysku rozruchowym, możesz utworzyć bezpośredni klon dysku rozruchowego. Jeśli użyjesz odpowiedniego oprogramowania, ten dysk będzie również bootowalny.

Istnieje jednak wiele opcji tutaj Superduper lub Carbon Copy Cloner Oni są fantastyczni. Ten samouczek wykorzystuje narzędzie Carbon Copy Cloner (CCC) do tworzenia klonu dysku twardego.

Aplikacja Carbon Copy Cloner.

Proces jest bardzo prosty.

1. Wybierz dysk rozruchowy jako źródło klonu.

Wybór dysku źródłowego w Carbon Copy Cloner.

2. Ustaw dysk USB jako miejsce docelowe operacji klonowania.

Wybór docelowego dysku w Carbon Copy Cloner.

3. Kliknij „Start”, aby rozpocząć proces klonowania. Spowoduje to nadpisanie i zastąpienie zawartości dysku USB klonem dysku rozruchowego.

Stąd będziesz chciał uruchomić system z samego dysku.

Jak uruchomić komputer z dysku USB

Po zainstalowaniu systemu macOS na dysku USB lub sklonowaniu dysku twardego konieczne będzie ponowne uruchomienie komputera i uruchomienie z dysku USB.

Możesz uruchomić macOS z rozruchowej instalacji USB, tak jak z dysku wewnętrznego. Nie ma różnicy operacyjnej między tymi dwoma systemami. Jednak działanie z dysku USB będzie wolniejsze niż z wewnętrznego dysku SSD.

Aby uruchomić komputer z dysku USB, ustaw rozruchowy dysk USB jako dysk rozruchowy do następnego rozruchu w „Preferencje systemowe -> Dysk startowy”, a następnie kliknij „Uruchom ponownie”, aby ponownie uruchomić komputer Mac.

Wybór dysku startowego.

Twój Mac uruchomi się ponownie z USB zamiast z domyślnego dysku startowego. Możesz także użyć Menedżera uruchamiania, aby wybrać dysk startowy podczas uruchamiania systemu macOS.

Jeśli używasz komputera Apple Silicon, musisz włożyć dysk USB, wyłączyć komputer Mac, a następnie ponownie uruchomić i przytrzymać klawisz zasilania, aż dojdziesz do Menedżera uruchamiania.

W przypadku komputerów Mac Intel uruchom ponownie i przytrzymaj Opcja aby przejść do okna wyboru rozruchu.

Czytać  5 najlepszych sposobów pobierania rolek z Instagrama

W przypadku obu typów maszyn użyj klawiszy strzałek na klawiaturze, aby wybrać dysk USB z listy urządzeń rozruchowych, kliknij, aby potwierdzić, a dysk USB zacznie się uruchamiać.

Teraz możesz normalnie uruchamiać system operacyjny i używać tego dysku USB do uruchamiania komputera Mac.Operacje dyskowe na dysku rozruchowym można również bezpiecznie wykonywać z pamięci USB.

Częste pytania

1. Czy mogę podzielić instalację na kilka dysków USB?

Z naszego doświadczenia wynika, że ​​nie będziesz w stanie tego zrobić. W związku z tym będziesz potrzebować wystarczająco dużego dysku USB, aby przechowywać Big Sur. Zalecamy 16 GB, aby zapewnić wystarczająco dużo „zapasu” podczas procesu instalacji.

2. Czy mogę użyć połączenia USB innego niż USB-C?

Tak. Nasze testy nie dały nam żadnych problemów z użyciem złącza USB 2.0 na USB-C, dzięki czemu możesz uruchomić swoje starsze dyski USB.

3. Czy mogę uruchomić starsze wersje systemu macOS z dysku USB?

Nasze testy były tutaj niejednoznaczne. Teoretycznie nie ma powodu, dla którego nie powinieneś być w stanie uruchomić starszej wersji systemu macOS, a Apple oferuje sposoby instalowania starszych wersji na USB. Jeśli jednak Twój Mac jest oparty na Apple Silicon, możesz napotkać niezgodności.

Nie wiemy również, czy napotkasz problemy, jeśli chcesz zainstalować starszy system operacyjny, którego nie masz. Krótko mówiąc, nie zalecamy tego i prawdopodobnie nie jest obsługiwany.

Kończący się

Użytkownicy Linuksa wiedzą, że uruchamianie z dysku USB jest użytecznym sposobem uzyskania dostępu do systemu operacyjnego. Użytkownicy MacOS mogą również zainstalować system operacyjny na dysku USB i pracować z tą samą instalacją, która znajduje się na ich dysku wewnętrznym (i szybciej). W rzeczywistości możesz to zrobić na kilka sposobów: używając Narzędzia dyskowego do sformatowania dysku przed zainstalowaniem systemu macOS lub klonując dysk za pomocą narzędzia innej firmy.

Jeśli masz dysk USB, który wymaga naprawy, dowiedz się, jak naprawić niesformatowane dyski USB. Do czego będziesz używać instalacji USB macOS? Daj nam znać w sekcji komentarzy!

Czy ten artykuł jest przydatny?