Jak zabezpieczyć swojego Chromebooka

How To Secure Chromebook

Chromebooki to lekkie laptopy Google z systemem operacyjnym Chrome. Maszyny te są przeznaczone do użytku głównie podczas połączenia z Internetem. Są z założenia bezpieczne, trwałe i bezpieczne, zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi komputerami. Google naprawdę odrobiło swoją pracę domową, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Chromebooków. Oferuje interesujące zautomatyzowane i konfigurowalne funkcje, aby zapewnić bezpieczeństwo informacji i laptopa. Sprawdźmy różne sposoby zabezpieczania Chromebooka.

1. Zaktualizuj swojego Chromebooka

Podobnie jak w przypadku każdego systemu operacyjnego, instalowanie regularnych aktualizacji ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu i bezpieczeństwa urządzenia. Zasadniczo Chromebook automatycznie szuka dostępnych aktualizacji. Otrzymasz powiadomienie, jeśli aktualizacja będzie dostępna, co ułatwia aktualizowanie. Wystarczy ponownie uruchomić Chromebooka, aby go zaktualizować.

Możesz także okresowo ręcznie sprawdzać dostępność aktualizacji, jak pokazano poniżej:

 1. Kliknij godzinę wyświetlaną w prawym dolnym rogu pulpitu, aby otworzyć okienko „szybkich ustawień”. Kliknij ikonę Ustawienia w tym okienku.
Otwórz ustawienia Chromebooka
 1. Przejdź do „Informacje o systemie operacyjnym Chrome” z lewego paska bocznego i kliknij „Sprawdź aktualizacje”.
Aktualizacja Chromebooka
 1. Jeśli aktualizacja jest dostępna, rozpocznie się pobieranie. Po pobraniu kliknij przycisk Uruchom ponownie obok aktualizacji. Powiadomienie o aktualizacji zobaczysz także w panelu powiadomień swojego Chromebooka.
Ponowne uruchomienie aktualizacji Chromebooka

2. Użyj kodu PIN zamiast hasła

Zwykle Chromebooki używają do logowania tego samego hasła, co Twoje konto Google. Zalecamy zastąpienie tej bariery kodem PIN.

 1. Otwórz Ustawienia na swoim Chromebooku.
 2. Przejdź do „Bezpieczeństwo i prywatność”, a następnie „Zablokuj ekran i zaloguj się”.
Ustawienia ekranu blokady Chromebooka
 1. Wprowadź hasło do konta Google w wyskakującym okienku.
 2. Wybierz opcję PIN lub hasło w „Zablokuj ekran z trybu uśpienia” i kliknij opcję „Ustaw PIN”. Po wyświetleniu monitu wprowadź kod PIN, którego chcesz użyć. (Proszę nie używać zwykłych lub osobistych numerów, takich jak urodziny, rocznice itp.)
Pin blokady ekranu Chromebooka

Następnie użyj tego samego kodu PIN, aby za każdym razem logować się na Chromebooku. Jeśli zapomnisz kodu PIN, nadal możesz zalogować się przy użyciu hasła do konta Google, klikając opcję „Przełącz na hasło” na ekranie logowania. Jeśli zapomnisz zarówno kodu PIN, jak i hasła, konieczne będzie przywrócenie ustawień fabrycznych Chromebooka.

3. Pokaż ekran blokady po przebudzeniu ze snu

Ogólnie rzecz biorąc, gdy zamkniesz pokrywę Chromebooka, urządzenie przejdzie w stan uśpienia. Po ponownym otwarciu nie pyta o hasło. Nie jest to bezpieczne, ponieważ każdy może wtedy uzyskać dostęp do Twojego Chromebooka. Aby rozwiązać ten problem, wymuś wyświetlenie ekranu blokady, który wymaga podania hasła, po wybudzeniu go ze snu.

 1. Przejdź do „Ustawienia → Bezpieczeństwo i prywatność → Ekran blokady i logowanie”.
Ustawienia ekranu blokady Chromebooka
 1. Wpisz swoje hasło Google.
 2. Włącz przełącznik „Pokaż ekran blokady po wybudzeniu ze snu”.
Ekran blokady Chromebooka Budzenie w trybie uśpienia

Jeśli odsuwasz się na chwilę od urządzenia, użyj przycisku Szukaj + L skrót klawiaturowy do natychmiastowego zablokowania Chromebooka.

Czytać  Jak bezpłatnie korzystać z pakietu Microsoft Office na Chromebooku

4. Skorzystaj z trybu gościa

Czy ktoś chce pożyczyć Twojego Chromebooka? Obawiałbym się takiej prośby, gdyby nie dostępność trybu gościa.

Tryb gościa na Chromebooku to łatwy i bezpieczny sposób na tymczasowe korzystanie z Chromebooka innym osobom bez konieczności manipulowania Twoimi osobistymi dokumentami, aplikacjami, ustawieniami lub innymi usługami Google.

Tryb gościa tworzy osobny profil, aby umożliwić tymczasowemu użytkownikowi korzystanie z Twojego Chromebooka. Nie wymaga logowania na konto Google i oferuje pustą kartę dla gościa bez żadnych istniejących aplikacji ani historii. Użytkownicy-goście nie mogą instalować ani odinstalowywać aplikacji. Tym, co czyni ten tryb bardziej interesującym, jest to, że gdy użytkownik wyloguje się z trybu gościa, system operacyjny Chrome usuwa wszystkie ślady jego sesji. Usuwa historię przeglądania, pobierane pliki, niestandardowe ustawienia itp. Nowy gość ponownie otrzyma pusty profil.

Aby zalogować się do profilu gościa, włącz Chromebooka i na ekranie logowania kliknij „Przeglądaj jako gość”.

Profil gościa Chromebooka

Aby przejść do trybu gościa po zalogowaniu się na główne konto na Chromebooku, najpierw kliknij godzinę w prawym dolnym rogu i naciśnij przycisk „Wyloguj się”.

Wyloguj się z Chromebooka

Dojdziesz teraz do ekranu blokady. Kliknij przycisk „Przeglądaj jako gość” na dole.

Jeśli nie widzisz opcji przeglądania jako gość, przejdź do „Ustawienia → Bezpieczeństwo i prywatność → Zarządzaj innymi osobami” i włącz przełącznik „Włącz przeglądanie jako gość”.

5. Ogranicz logowanie do wybranych użytkowników

Jeśli wielu użytkowników ma dostęp do Twojego Chromebooka za pośrednictwem swoich profili użytkowników, ale nie chcesz, aby wszyscy się logowali, możesz ograniczyć logowanie tylko do kilku użytkowników. Włączenie tej funkcji dodaje kolejną warstwę bezpieczeństwa, usuwając opcję „Dodaj osobę” z ekranu blokady, co w przeciwnym razie pozwoliłoby każdemu na utworzenie nowego profilu użytkownika na Twoim Chromebooku.

 1. Przejdź do Chromebooka „Ustawienia → Bezpieczeństwo i prywatność → Zarządzaj innymi osobami”.
Chromebook Zarządzaj innymi osobami
 1. Włącz przełącznik obok opcji „Ogranicz logowanie do następujących użytkowników”. Kliknij „Dodaj użytkownika”, aby dodać innych użytkowników, którzy powinni mieć dostęp do swojego profilu na Twoim Chromebooku.
Chromebook Ogranicz logowanie

6. Bezpieczna przeglądarka Chrome

Przeglądarka Chrome to serce i dusza Chromebooka. Aby chronić swojego Chromebooka, musisz go zabezpieczyć i chronić. Najpierw odinstaluj wszystkie stare lub nieużywane rozszerzenia i zainstaluj kilka z tych najlepszych rozszerzeń zabezpieczeń i prywatności Chrome. Odwiedź „Więcej -> Więcej narzędzi -> Rozszerzenia” w Chrome, aby zarządzać rozszerzeniami.

Czytać  9 wskazówek dotyczących używania i dostosowywania półki na Chromebooka

Po drugie, włącz Bezpieczne przeglądanie, przechodząc do „Ustawienia Chrome -> Prywatność i bezpieczeństwo”. Włącz Ulepszoną ochronę lub przynajmniej Standardową ochronę w sekcji Bezpieczne przeglądanie.

Chromebook Chrome Bezpieczne przeglądanie 1

Zgubiłeś Chromebooka? Wyloguj się zdalnie

Jeśli Twój Chromebook zostanie skradziony, zgubiony lub wpadnie w niepowołane ręce, możesz zdalnie wylogować się z Chromebooka z innego urządzenia. To nie pomoże Ci odzyskać Chromebooka, ale przynajmniej Twoje dane pozostaną bezpieczne.

 1. Otworzyć Ustawienia konta Google stronę internetową i zaloguj się na konto Google, z którego korzystałeś na Chromebooku.
 2. Kliknij „Bezpieczeństwo” na lewym pasku bocznym.
Karta bezpieczeństwa konta Google
 1. Przewiń w dół i poszukaj sekcji „Twoje urządzenia”. Kliknij „Zarządzaj urządzeniami”, jeśli Twój Chromebook nie pojawia się na liście urządzeń.
Konto Google Zarządzaj urządzeniami

4. Wybierz wpis dla swojego Chromebooka.

Chromebook Zarządzaj urządzeniem

5. Kliknij w przypisany do niego przycisk „Wyloguj”.

Chromebook Zdalnie zarządzaj urządzeniem Wyloguj się

Często Zadawane Pytania

Czy na Chromebooku należy instalować oprogramowanie antywirusowe?

Chromebooki nie wymagają aplikacji antywirusowych jako takich, ponieważ system operacyjny Chrome to zablokowany system operacyjny, który skutecznie zwalcza niektóre błędy użytkownika, które przyczyniają się do złośliwego oprogramowania, a tym samym zabezpieczenie urządzenia.

Na przykład Chromebooki oferują „piaskownicę”, aby odizolować karty/aplikacje od siebie. Nawet jeśli jedna karta lub aplikacja zostanie zainfekowana, nie wpłynie to na inne. Po drugie, Chromebooki weryfikują proces uruchamiania, tj. Chrome OS sprawdza uruchamianie systemu, aby upewnić się, że system operacyjny nie został naruszony. Jeśli wykryje coś złego w systemie, naprawia się automatycznie.

Jak chronić swoje konto Google?

Istnieje oczywista potrzeba posiadania konta Google, aby w pełni korzystać z Chromebooka i musisz zabezpieczyć swoje konto Google, aby zabezpieczyć Chromebooka. Aby to zrobić, na początek włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe, dodaj pomocniczy numer telefonu i adres e-mail oraz użyj silnego hasła do swojego konta Google.

Jak ustawić Chromebooka jako prywatnego?

Aby Twój Chromebook był prywatny, zatrzymaj synchronizację danych, przełącz się na inny portal wyszukiwania i zmień informacje DNS. Dowiedz się, jak zwiększyć prywatność na Chromebooku.

Czy ten artykuł jest przydatny?

Zapisz się do naszego newslettera!

Nasze najnowsze samouczki dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej