Jak zabezpieczyć hasłem foldery na Macu?

Jak zabezpieczyć hasłem foldery na Macu?

Folderów nie można bezpośrednio szyfrować w systemie macOS, ale można je umieścić w kontenerach chronionych hasłem. Skutkuje to ochroną Twoich folderów i zawartych w nich plików hasłem. Możesz chronić foldery hasłem w systemie macOS za pomocą wbudowanej aplikacji Disk Utility lub narzędzia innej firmy o nazwie Encrypto.

Korzystanie z Narzędzia dyskowego

Zawartość folderu można zabezpieczyć hasłem, kopiując go na chroniony hasłem obraz dysku. Spowoduje to utworzenie nowego pliku dmg, który będzie chroniony hasłem. Oryginalny folder pozostanie nienaruszony i można go usunąć po potwierdzeniu zawartości obrazu dysku.

1. Otwórz Narzędzie dyskowe z Spotlight lub „/ Aplikacje / Narzędzia / Narzędzie dyskowe.app”.

2. Wybierz „Plik -> Nowy obraz -> Nowy obraz folderu …” z paska menu.

chroniony hasłem folder-macos-disk-utility-wybierz-folder

3. Wybierz folder, który chcesz zabezpieczyć hasłem w wyskakującym oknie eksploratora plików.

4. Z menu „Szyfrowanie” wybierz „Szyfrowanie 128-bitowe AES” lub „Szyfrowanie 256-bitowe AES”. Druga opcja jest nominalnie bezpieczniejsza, ale szyfrowanie i odszyfrowywanie trwa dłużej. Oba formaty są wystarczająco bezpieczne, aby chronić Twoje dane, dlatego ogólnie zalecany jest szybszy 128-bitowy AES.

chroń-hasłem-folder-macos-disk-utility-wybierz-szyfrowanie

5. Po wyświetleniu monitu wprowadź hasło. To jest hasło, które wprowadzisz, aby odblokować obraz dysku. Nie powinno być takie samo jak hasło do komputera Mac. Upewnij się, że jest wystarczająco trudne do odgadnięcia.

6. W menu „Format obrazu” wybierz „Odczyt / zapis”, aby móc dodawać pliki do obrazu. W przeciwnym razie będziesz mógł tylko przeglądać pliki obrazów bez aktualizowania lub dodawania nowych plików do obrazu.

chroniony hasłem folder-macos-disk-utility-select-read-writer

7. Kliknij „Zapisz”, aby utworzyć zaszyfrowany obraz dysku. Spowoduje to rozpoczęcie krótkiego procesu w Narzędziu dyskowym, który powiadomi Cię, gdy zakończy tworzenie obrazu dysku z folderu.

chroniony hasłem folder-macos-disk-utility-encrypt-folder

8. O ile nie wybierzesz innej lokalizacji zapisu w powyższych krokach, obraz dysku pojawi się obok wybranego folderu.

Czytać  Jak tworzyć niestandardowe skróty klawiaturowe w systemie macOS

hasło-ochrona-folderu-macos-disk-utility-wynik

Ten plik DMG nie jest tym samym co folder, ale jest kopią zawartości folderu w formacie obrazu dysku. Ten obraz dysku jest chroniony hasłem, co wymaga podania hasła przed zamontowaniem i odczytaniem. Oryginalny folder nie został zmodyfikowany i nie jest zaszyfrowany.

Otwórz obraz dysku i wprowadź hasło, aby potwierdzić, że możesz uzyskać dostęp do obrazu i że zawiera on wszystkie pliki w folderze. Gdy masz pewność, że wszystko poszło gładko, usuń niezaszyfrowany folder. W ten sposób pozostanie tylko zaszyfrowany DMG.

Korzystanie z szyfrowania

Encrypto to narzędzie szyfrujące innej firmy dostępne w Mac App Store. Zapewnia większą łatwość użycia w szyfrowaniu i deszyfrowaniu w oparciu o prostą procedurę przeciągania i upuszczania.

1. Zainstaluj Encrypto z Sklep z aplikacjami na komputery Mac.

2. Otwórz Encrypto w folderze Aplikacje.

3. Przeciągnij folder, który chcesz zaszyfrować do okna Encrypto.

chroniony hasłem folder-macos-encrypto-drag-folder

4. Wprowadź hasło, którego chcesz użyć do ochrony folderu. Możesz również podać opcjonalną wskazówkę, jeśli boisz się zapomnieć poświadczeń hasła.

chroń-hasłem-folder-macos-szyfrowanie-wybierz-hasło

5. Po wprowadzeniu wystarczająco złożonego hasła kliknij „Zaszyfruj”, aby zaszyfrować folder do zaszyfrowanego pliku.

6. Po zakończeniu szyfrowania przeciągnij wynikowy zaszyfrowany plik w bezpieczne miejsce. Możesz także wybrać „Udostępnianie pliku> Zapisz jako …”, aby zapisać plik szyfrowania w innej lokalizacji.

chroniony hasłem folder-macos-encrypto-save-file

7. Aby otworzyć plik, kliknij dwukrotnie plik Encrypto. Wprowadź swoje hasło i kliknij „Odszyfruj”, aby odblokować folder.

chroniony hasłem folder-macos-encrypto-decrypt-file

Przeciągnij odszyfrowany folder do lokalizacji zapisu.

Konkluzja

Metoda Disk Utility ochrony folderu hasłem będzie działać na każdym komputerze Mac, ale jest trochę niezgrabna. Szyfrowanie jest znacznie łatwiejsze w użyciu, ale tworzy zastrzeżone pliki szyfrowania, które mogą nie być odporne na przyszłość. Wybierz metodę w oparciu o swoje potrzeby i obawy dotyczące bezpieczeństwa.

Czy ten artykuł jest przydatny?

Czytać  Jak dostosować pasek menu w systemie macOS