Jak wyświetlić szczegóły karty sieciowej w systemie Windows

How To View Network Adapter Details In Windows Featured

Jeśli jesteś administratorem sieci lub zaawansowanym użytkownikiem, prawdopodobnie masz w komputerze wiele kart sieciowych. Zagłębianie się w szczegóły urządzenia może być zniechęcającą myślą, jeśli chcesz wyświetlić szczegóły karty sieciowej na wszystkich zainstalowanych kartach sieciowych, ale w rzeczywistości nie jest to takie trudne.

Tutaj pokazujemy kilka sposobów przeglądania szczegółów karty sieciowej w systemie Windows: jeden jest zintegrowany z systemem, a drugi to świetne narzędzie Nirsoft o nazwie NetworkInterfacesView, które pozwala kopać nieco głębiej.

Jednym z najłatwiejszych sposobów przeglądania szczegółów karty sieciowej w systemie Windows 10 i Windows 11 jest użycie narzędzia Informacje o systemie, które zawiera szczegółowe informacje o każdym interfejsie sieciowym osobno. Aby otworzyć narzędzie Informacje o systemie, wykonaj następujące czynności:

 1. Otwórz menu Start i wpisz msinfo32 lub „informacje o systemie”. Wybierz Informacje o systemie z wyników. Spowoduje to otwarcie narzędzia informacji o systemie. Należy pamiętać, że może upłynąć kilka chwil, zanim rzeczywiste dane zostaną wyświetlone w oknie.
 2. Przejdź do „Komponenty -> Sieć -> Karta”.
 3. Listę adapterów można przewijać w okienku po prawej stronie.
Jak wyświetlić szczegóły karty sieciowej w informacjach o systemie Windows

Aby skopiować dowolny wiersz informacji, po prostu wybierz wiersz i naciśnij klawisz kontrolny + C. Spowoduje to skopiowanie informacji do schowka. Możesz także wyeksportować pełne informacje o kartach sieciowych, przechodząc do „Plik -> Eksportuj”.

Możesz również uzyskać te same informacje za pomocą wiersza poleceń, ale informacje będą mniejsze niż te dostarczone przez narzędzie informacji o systemie. Aby uzyskać informacje o interfejsie sieciowym za pomocą wiersza poleceń, po prostu otwórz wiersz poleceń (otwórz Start, wpisz cmdi wybierz Wiersz polecenia) i wydaj następujące polecenie:

Spowoduje to wyświetlenie szczegółowych informacji o wszystkich interfejsach sieciowych, zarówno aktywnych, jak i nieaktywnych.

Jak wyświetlić szczegóły karty sieciowej w systemie Windows Ipconfig

Oprócz korzystania z wiersza polecenia, aby dowiedzieć się więcej o systemie Windows, wypróbuj te przydatne polecenia Uruchom, aby lepiej zarządzać komputerem.

2. Korzystanie z narzędzia NetworkInterfacesView

Interfejsy siecioweWidok to fajne przenośne narzędzie firmy Nirsoft. Zaletą NetworkInterfacesView jest to, że korzysta z rejestru systemu Windows, aby uzyskać informacje o aktywnych i nieaktywnych kartach sieciowych. Wyświetli listę zarówno używanych kart sieciowych, jak i tych, które były używane w przeszłości na komputerze. Otrzymasz trzy statusy urządzeń:

 • Aktywne urządzenia będą oznaczone zieloną ikoną stanu.
 • Urządzenia niedziałające będą oznaczone żółtą ikoną stanu.
 • Odłączone urządzenia będą oznaczone czerwoną ikoną stanu.
Jak wyświetlić szczegóły karty sieciowej w widoku interfejsów sieciowych systemu Windows

Domyślny widok NetworkInterfacesView zawiera tylko krótki przegląd wszystkich kart sieciowych. Widok rozszerza się podczas przewijania w poziomie. Jeśli chcesz wyświetlić szczegółowe informacje o konkretnym adapterze, po prostu kliknij dwukrotnie nazwę adaptera, a otworzy się nowe okno ze szczegółowymi informacjami o urządzeniu.

Jak wyświetlić szczegóły karty sieciowej w Windows Networkinterfacesview 2

Kolejną zaletą NetworkInterfacesView w porównaniu z wbudowanym narzędziem informacji o systemie jest to, że pozwala użytkownikowi zapisywać informacje o poszczególnych kartach sieciowych, a także eksportować pełne informacje o kartach sieciowych.

Czytać  Jak łatwo zaktualizować system do Windows 10

Aby zapisać szczegółowe informacje o pojedynczym elemencie, wybierz go, a następnie „Zapisz wybrany element” z menu Plik. Aby zapisać szczegółowe informacje o wszystkich wymienionych elementach, wybierz „Raport HTML – Wszystkie elementy”.

Jak wyświetlić szczegóły karty sieciowej w Windows Networkinterfacesview Zapisz 1

NetworkInterfacesView wyświetla następujące informacje o każdej karcie sieciowej:

 • Nazwa urządzenia
 • Nazwa połączenia
 • Adres IP
 • Maska podsieci
 • Brama domyślna
 • Serwery DNS
 • Informacje DHCP
 • Serwery DHCP
 • Identyfikator instancji
 • Identyfikator GUID instancji
 • MTU
 • Status
 • Adres MAC

Wszystkie te informacje można uzyskać z narzędzia informacji o systemie (msinfo32), ale NetworkInterfacesView umożliwia wyświetlanie szczegółów karty sieciowej w bardziej przyjaznym formacie.

Pomimo bardziej przestarzałego interfejsu narzędzie jest nadal obsługiwane i działa dobrze zarówno w 32-bitowych, jak i 64-bitowych wersjach systemu Windows 10 i Windows 11. Ponadto jest całkowicie bezpłatne.

3. Menedżer urządzeń

Wyświetl szczegóły karty sieciowej w systemie Windows za pomocą Menedżera urządzeń. To wbudowane narzędzie podaje szczegółowe informacje o całym sprzęcie komputera. Jest to często pomijane narzędzie, które dostarcza wielu informacji.

 1. Rodzaj Wygrać + X i wybierz „Menedżer urządzeń”.
Jak wyświetlić szczegóły karty sieciowej w Menedżerze urządzeń systemu Windows
 1. Rozwiń „Karty sieciowe”. Możesz sprawdzić, czy są jakieś błędy lub ostrzeżenia, szukając X lub ! obok dowolnego adaptera. W tym przypadku wszystko działa dobrze.
Jak wyświetlić szczegóły karty sieciowej w sieci Menedżera urządzeń systemu Windows
 1. Kliknij dwukrotnie dowolny adapter, aby wyświetlić szczegółowe informacje na jego temat.
Jak wyświetlić szczegóły karty sieciowej w szczegółach sieci Menedżera urządzeń systemu Windows
 1. Poruszaj się po każdej karcie, aby zobaczyć więcej szczegółów. Karta „Szczegóły” jest idealna do przeglądania większości właściwości dotyczących karty sieciowej. Zakładka „Zdarzenia” pokazuje ostatnie zdarzenia związane z urządzeniem. Możesz również sprawdzić konflikty zasobów w sekcji „Zasoby”. Oczywiście możesz dodawać lub usuwać sterowniki za pomocą zakładki „Sterowniki”.

4. Połączenia sieciowe

Ostatnim miejscem, w którym można wyświetlić szczegóły karty sieciowej w systemie Windows, są Zaawansowane ustawienia sieciowe. W tym miejscu możesz również włączać i wyłączać adaptery w razie potrzeby.

 1. Rodzaj Wygrać + X i wybierz „Połączenia sieciowe”. Możesz też przejść do „Start -> Ustawienia -> Sieć i internet”.
 2. Wybierz „Zaawansowane ustawienia sieciowe” u dołu prawego okienka.
Jak wyświetlić szczegóły karty sieciowej w zaawansowanych ustawieniach sieciowych systemu Windows
 1. Wybierz dowolną kartę sieciową, aby wyświetlić więcej szczegółów.
Jak wyświetlić szczegóły karty sieciowej w szczegółach zaawansowanych ustawień sieciowych systemu Windows
 1. Kliknij „Wyświetl dodatkowe właściwości” pod dowolnym adapterem, aby wyświetlić jeszcze więcej szczegółów.

Jeśli ci to nie odpowiada, jest inna opcja.

 1. Wybierz „Więcej opcji karty sieciowej” w „Ustawieniach pokrewnych” u dołu okna „Zaawansowane ustawienia sieciowe”. Spowoduje to przejście do Panelu sterowania.
 2. Jeśli nie widzisz tej opcji, przejdź do „Start” i wpisz „połączenia sieciowe”. Wybierz „Wyświetl połączenia sieciowe”, aby kontynuować.
 3. W Panelu sterowania kliknij prawym przyciskiem myszy dowolną kartę sieciową i wybierz „Właściwości”, aby wyświetlić więcej szczegółów.
Jak wyświetlić szczegóły karty sieciowej w Panelu sterowania systemu Windows

Możesz wyświetlić więcej szczegółów, skonfigurować adapter, zainstalować/odinstalować adapter i nie tylko.

Rozwiązywanie problemów z kartami sieciowymi

Jeśli chcesz zrobić coś więcej niż tylko wyświetlić szczegóły karty sieciowej, użyj wbudowanego narzędzia do rozwiązywania problemów z kartą sieciową. Został zaprojektowany, aby pomóc w znajdowaniu i diagnozowaniu błędów. Jeśli masz zainstalowanych wiele kart sieciowych, może to pomóc w szybkim zlokalizowaniu przyczyny problemu.

Jak wyświetlić szczegóły karty sieciowej w systemie Windows Znajdź kartę sieciową 2

Otwórz Start i wpisz „karta sieciowa”. Wybierz „Znajdź i napraw problemy z kartą sieciową” z wyników, a następnie przejdź przez narzędzie do rozwiązywania problemów.

Czytać  100% wykorzystania procesora w systemie Windows 10? Oto jak to naprawić

Często Zadawane Pytania

Co zrobić, jeśli brakuje karty sieciowej podczas przeglądania szczegółów karty sieciowej?

W przypadku braku karty sieciowej istnieją trzy możliwe problemy:

 • Karta sieciowa nie jest poprawnie zainstalowana — zwykle dzieje się tak tylko wtedy, gdy właśnie zainstalowałeś nową kartę lub inny nowy sprzęt i podczas tego procesu karta sieciowa została poluzowana.
 • Występuje problem ze sterownikiem — może się to zdarzyć podczas pierwszej instalacji karty sieciowej w systemie Windows, po aktualizacji systemu Windows oraz podczas uaktualniania do nowej wersji systemu Windows. Jeśli system Windows nie instaluje automatycznie odpowiedniego sterownika, poszukaj zaktualizowanego sterownika u producenta karty sieciowej.
 • Karta sieciowa zepsuła się — żaden sprzęt komputerowy nie jest odporny na zużycie. Nowsze adaptery mogą mieć wadę, komputer może mieć problemy z przegrzewaniem się lub jest po prostu zużyty (tylko starsze adaptery).

Jeśli nie brakuje karty sieciowej, ale wystąpił błąd, wybrane przez Ciebie narzędzie może wyświetlić więcej informacji o błędzie. Możesz również sprawdzić Podgląd zdarzeń (Start -> wpisz „Podgląd zdarzeń” -> Wybierz „Podgląd zdarzeń”). Przeczytaj ten samouczek, aby znaleźć poprawkę dotyczącą błędów odłączenia kabla sieciowego.

Jak zmusić system Windows do ponownej instalacji karty sieciowej?

Jeśli masz problemy z kartą sieciową, czasami pierwszym krokiem jest odinstalowanie jej z systemu Windows, ponowne uruchomienie i ponowne zainstalowanie systemu Windows. Dzieje się tak często po aktualizacjach systemu Windows lub po zainstalowaniu złego sterownika.

 1. Rodzaj Wygrać + X i wybierz „Menedżer urządzeń”.
 2. Rozwiń „Karty sieciowe”.
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy potrzebny adapter i wybierz „Odinstaluj urządzenie”.
 4. Uruchom ponownie i poczekaj, aż system Windows ponownie zainstaluje urządzenie, aby sprawdzić, czy to rozwiązuje problemy, które masz.

Dlaczego różne metody pokazują różne karty sieciowe w systemie Windows?

Wszystko zależy od tego, jakie typy kart sieciowych ma wyszukiwać narzędzie. Na przykład w Menedżerze urządzeń możesz zobaczyć więcej urządzeń, ponieważ to narzędzie wyświetla listę wszystkich odmian portów WAN obsługiwanych przez jeden port. Inne narzędzia zwykle wyświetlają tylko jeden adapter, ponieważ obsługuje on wszystkie połączenia.

Kredyt obrazu: Pixabay Wszystkie zrzuty ekranu wykonane przez Crystal Crowder.

Czy ten artykuł jest przydatny?

Zapisz się do naszego newslettera!

Nasze najnowsze samouczki dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej