Jak wyświetlić historię uruchamiania i wyłączania komputera w systemie Windows 10?

Jak wyświetlić historię uruchamiania i wyłączania komputera w systemie Windows 10?

Czasami użytkownik chce poznać historię uruchamiania i zamykania komputera. W większości przypadków administratorzy systemu muszą znać historię, aby rozwiązywać problemy. Jeśli z komputera korzysta wiele osób, dobrym środkiem bezpieczeństwa może być sprawdzenie czasu uruchamiania i wyłączania komputera, aby upewnić się, że komputer jest używany zgodnie z prawem. W tym artykule omówimy dwa sposoby śledzenia czasów uruchamiania i wyłączania komputera.

Użyj dzienników zdarzeń, aby wyodrębnić czasy uruchamiania i wyłączania

Podgląd zdarzeń systemu Windows to wspaniałe narzędzie, które zapisuje wszelkiego rodzaju rzeczy, które dzieją się na komputerze. Podczas każdego zdarzenia przeglądarka zdarzeń rejestruje wpis. Przeglądarka zdarzeń jest obsługiwana przez usługę dziennika zdarzeń, której nie można zatrzymać ani wyłączyć ręcznie, ponieważ jest to główna usługa systemu Windows. Przeglądarka zdarzeń rejestruje również czas rozpoczęcia i zakończenia usługi dziennika zdarzeń. Możemy wykorzystać te chwile, aby zorientować się, kiedy nasz komputer się uruchamia lub wyłącza.

Zdarzenia z usługi dziennika zdarzeń rejestrowane są dwoma kodami zdarzeń. Identyfikator zdarzenia 6005 wskazuje, że usługa dziennika zdarzeń została uruchomiona, a identyfikator zdarzenia 6009 wskazuje, że usługi dziennika zdarzeń zostały zatrzymane. Przejdźmy przez cały proces wydobywania tych informacji z przeglądarki zdarzeń.

1. Otwórz Podgląd zdarzeń (naciśnij Wygrać + R i napisz eventvwr).

Zobacz Przeglądarka zdarzeń historii wyłączania komputera 1

2. W lewym okienku otwórz Dzienniki Windows -> System.

Wyświetlanie historii wyłączania komputera z systemem podglądu zdarzeń

3. W środkowym panelu pojawi się lista zdarzeń, które miały miejsce podczas działania systemu Windows. Naszą troską są tylko trzy wydarzenia. Najpierw sklasyfikujmy dziennik zdarzeń za pomocą identyfikatora zdarzenia. Kliknij tag identyfikatora zdarzenia, aby posortować dane według kolumny identyfikatora zdarzenia.

Przeglądanie historii zamykania podczas uruchamiania komputera Przeglądarka zdarzeń Sortuj zdarzenia

4. Jeśli twój dziennik zdarzeń jest ogromny, ranking nie będzie działał. Możesz także utworzyć filtr z okienka akcji po prawej stronie. Wystarczy kliknąć „Filtruj bieżący rekord”.

Czytać  Jak zainstalować system Windows 11 na komputerze?

5. Wpisz 6005, 6006 w polu Identyfikator zdarzenia oznaczonym jako . Możesz również określić okres czasu w Zarejestrowany.

Zobacz dziennik filtrów przeglądarki zdarzeń podczas uruchamiania komputera PC

  • Identyfikator zdarzenia 6005 będzie oznaczony etykietą „Usługa dziennika zdarzeń uruchomiona”. Jest to równoznaczne z uruchomieniem systemu.
  • Identyfikator zdarzenia 6006 będzie oznaczony etykietą „Usługa dziennika zdarzeń zatrzymana”. Jest to równoznaczne z zamknięciem systemu.

Jeśli chcesz dokładniej zbadać dziennik zdarzeń, możesz sprawdzić identyfikator zdarzenia 6013, który pokaże czas pracy komputera, a identyfikator zdarzenia 6009 wskazuje informacje o procesorze wykryte podczas uruchamiania. Identyfikator zdarzenia 6008 poinformuje Cię, że system uruchomił się po nieudanym zamknięciu.

Korzystanie z TurnedOnTimesView

WłączoneCzasyWidok to proste i przenośne narzędzie do analizy dziennika zdarzeń pod kątem czasu uruchamiania i zamykania. Narzędzie może być używane do przeglądania listy czasów zamykania i uruchamiania komputerów lokalnych lub dowolnego komputera zdalnego podłączonego do sieci. Ponieważ jest to narzędzie przenośne, wystarczy rozpakować i uruchomić plik TurnedOnTimesView.exe. Natychmiast wyświetli czas uruchomienia, czas zamknięcia, czas działania między każdym uruchomieniem i zamknięciem, przyczynę zamknięcia i kod zamknięcia.

event_turnedonview

Powód wyłączenia jest zwykle związany z komputerami z systemem Windows Server, gdzie musimy podać przyczynę, jeśli wyłączamy serwer.

Aby wyświetlić czasy uruchamiania i wyłączania komputera zdalnego, przejdź do „Opcje -> Opcje zaawansowane” i wybierz „Źródło danych jako komputer zdalny”. Wprowadź adres IP lub nazwę komputera w polu Nazwa komputera i naciśnij przycisk OK. Teraz lista pokaże szczegóły zdalnego komputera.

event_remote_computer

Chociaż zawsze możesz użyć przeglądarki zdarzeń do szczegółowej analizy czasów uruchamiania i wyłączania, TurnedOnTimesView służy temu celowi dzięki bardzo prostemu interfejsowi i dokładnym danym. W jakim celu monitorujesz czas uruchamiania i wyłączania komputera? Jaką metodę wolisz kontynuować?

Czy ten artykuł jest przydatny?