Jak wypróbować Windows 11 bez nukingu Windows 10?

Try Windows 11 Featured Image

Windows 11 zawiera wiele ulepszeń w stosunku do systemu Windows 10. Niestety, aby przeprowadzić pełną instalację systemu Windows 11, musisz zrezygnować ze stabilnego systemu Windows 10.

Dobrą wiadomością jest to, że możesz wypróbować system Windows 11 na swoim podstawowym komputerze bez kłopotania się z systemem Windows 10. Masz trzy opcje: użyj maszyny wirtualnej, podwójnego rozruchu lub symulatora systemu Windows 11. Możesz wybrać metodę, która najbardziej Ci odpowiada, a poniżej pokażemy, jak skonfigurować każdą z nich.

Użyj maszyny wirtualnej

Maszyna wirtualna (VM) umożliwia zainstalowanie systemu Windows 11 na systemie operacyjnym Windows 10. Krótko mówiąc, system Windows 11 będzie działał w oknie aplikacji na pulpicie systemu Windows 10.

Co będziesz potrzebował:

 • Aplikacja do wirtualizacji (Oracle VirtualBox)

Poza tym będziesz musiał sprawdzić Wymagania sprzętowe systemu Windows 11 aby upewnić się, że system operacyjny może działać na Twojej maszynie wirtualnej. Jeśli nie masz pewności co do niektórych rzeczy na liście, możesz chcieć przeprowadzić test zgodności z systemem Windows 11, zanim przejdziesz dalej.

Notatka: VirtualBox nie obsługuje TPM 2.0, który jest wymagany do instalacji systemu Windows 11. Jednak można to ominąć, modyfikując rejestr po uruchomieniu instalacji systemu Windows 11. Jeśli nie jesteś na to przygotowany, możesz przyjrzeć się dwóm pozostałym metodom opisanym w tym poście.

1. Zainstaluj VirtualBox na Windows 10

VirtualBox jest popularnym oprogramowaniem do tego celu, ponieważ jest łatwy w instalacji i konfiguracji. Ponadto nie pochłania zasobów komputera, czego oczekujesz od maszyny wirtualnej.

 1. Udaj się do Witryna VirtualBox.
 2. Kliknij opcję „Windows Hosts”, aby pobrać VirtualBox na swój komputer i zainstalować go, postępując zgodnie z instrukcjami.
Wypróbuj Windows 11 Zainstaluj Virtual Box

2. Utwórz maszynę wirtualną VirtualBox

Przed przystąpieniem do instalacji systemu Windows 11 musisz skonfigurować maszynę wirtualną VirtualBox.

 1. Zacznij od uruchomienia VirtualBox i kliknięcia przycisku Nowy w menu VirtualBox Manager.
Wypróbuj system Windows 11 Utwórz maszynę wirtualną
 1. W nowym oknie nazwij swoją maszynę wirtualną. W naszym przypadku jest to Windows11VM. Wybierz także lokalizację instalacji z co najmniej 64 GB miejsca na dysku. Na koniec wybierz „Windows 11” z menu Wersja i kliknij Dalej.
Wypróbuj Windows 11 Utwórz maszynę wirtualną Krok 2
 1. W następnym oknie musisz przydzielić co najmniej 4096 MB pamięci do maszyny wirtualnej. Jeśli masz zainstalowaną wystarczającą ilość pamięci RAM, przydziel więcej pamięci do maszyny wirtualnej. Pamiętaj, aby pozostawić odpowiednią ilość pamięci, aby system Windows 10 również działał płynnie.
Wypróbuj Windows 11 Virtualbox Utwórz maszynę wirtualną Krok 4
 1. Na kolejnych trzech ekranach kreator instalacji poprowadzi Cię przez konfigurację wirtualnego dysku twardego.
 2. Kliknij Utwórz, aby zakończyć instalację.
Wypróbuj Windows 11 Virtualbox Utwórz maszynę wirtualną Krok 7

3. Zainstaluj Windows 11 w VirtualBox

 1. Pobierz obraz dysku systemu Windows 11 (ISO), przechodząc do oficjalnego Strona pobierania systemu Windows 11.
Wypróbuj Windows 11 Pobierz Windows Iso 1
 1. Teraz otwórz VirtualBox i wybierz Windows11VM po lewej stronie.
Wypróbuj system Windows 11 Zainstaluj system Windows Krok 1
 1. Kliknij Start, aby kontynuować.
 1. Zostaniesz poproszony o wybranie dysku startowego. Kliknij ikonę folderu, aby wybrać pobrany plik ISO systemu Windows 11.
 2. Kliknij Start.
Wypróbuj system Windows 11 Zainstaluj system Windows w Virtualbox Krok 2

Notatka: Naciskać Zmiana + F10 a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami w sekcji „Modyfikuj rejestr podczas nowej instalacji systemu Windows 11” w poście omijania wymagań TPM przed przejściem do następnego kroku.

 1. Wybierz preferowany język, czas i ustawienia klawiatury i kliknij Dalej.
Wypróbuj system Windows 11 Zainstaluj system Windows Krok 2
 1. Kliknij „Zainstaluj teraz” na następnej stronie. Następnie zostaniesz poproszony o wprowadzenie klucza produktu Windows. Jeśli go nie masz, kliknij „Nie mam klucza produktu”.
Wypróbuj Windows 11 Virtualbox Zainstaluj Windows Krok 4a
 1. Wybierz wersję systemu Windows, którą chcesz zainstalować. Kliknij Następny.
 2. Zaakceptuj umowę użytkownika. Po zakończeniu kliknij „Niestandardowy: Zainstaluj tylko system Windows (zaawansowane)” i wybierz, gdzie zainstalować system Windows. Rozpocznie się proces instalacji.
Wypróbuj system Windows 11 Zainstaluj system Windows w Virtualbox Krok 6 1
 1. Po zainstalowaniu systemu Windows 11 będziesz mógł uzyskać do niego dostęp, uruchamiając VirtualBox i uruchamiając Windows11VM.
Wypróbuj Windows Virtual Box Install 7

Podwójny rozruch Windows 11 z Windows 10

Podwójne uruchamianie to po prostu jednoczesne uruchamianie dwóch systemów operacyjnych na jednym komputerze. Chociaż nie jest to tak płynne, jak uruchamianie maszyny wirtualnej, jest mniej wymagające pod względem zasobów komputera.

Czytać  Jak udostępniać pliki między systemami Android i Windows w sieci?

Aby uruchomić podwójny system Windows 11 z systemem Windows 10, komputer powinien mieć co najmniej 8 GB pamięci RAM, więcej niż 64 GB dostępnej pamięci, oprogramowanie układowe UEFI, moduł TPM w wersji 2.0 i obsługiwać funkcję bezpiecznego rozruchu. Aby upewnić się, że Twój komputer ma wszystko, czego potrzebuje, możesz wcześniej przeprowadzić test zgodności z systemem Windows 11.

1. Przygotuj partycję dla Windows 11

 1. Naciskać Wygrać + R.
 2. Wpisz compmgmt.msc i uderzył Wchodzić aby otworzyć „Zarządzanie komputerem”.
 3. Przejdź do „Zarządzania dyskami” w lewym menu i kliknij go, aby wyświetlić konfigurację dysku.
Wypróbuj system Windows 11 Zainstaluj system Windows Dual Boot Krok 1
 1. Wybierz dysk, który ma co najmniej 64 GB wolnego miejsca. Lepiej, jeśli możesz przydzielić więcej miejsca. Kliknij dysk prawym przyciskiem myszy i wybierz „Zmniejsz wolumin”.
Wypróbuj system Windows 11 Zainstaluj system Windows Dual Boot 2
 1. Wprowadź ilość miejsca do zmniejszenia w MB i kliknij Zmniejsz.
Wypróbuj system Windows Virtual Dual Boot 12
 1. Nieprzydzielone miejsce powinno być teraz widoczne w Menedżerze dysków. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz „Nowy prosty wolumin”.
Wypróbuj system Windows Virtual Dual Boot 11
 1. Na następnym ekranie uruchomi się kreator nowego woluminu. Pomoże Ci skonfigurować, sformatować i przypisać literę dysku i etykietę woluminu do nowej partycji dysku twardego. Upewnij się, że przypisano niezapomnianą etykietę woluminu (na przykład Windows11BootDrive). Kliknij Dalej, aby kontynuować.
Wypróbuj system Windows 11 Zainstaluj system Windows Dual Boot 4 1
 1. Kliknij Zakończ, aby zamknąć kreatora.

2. Zainstaluj Windows 11

 1. Pobierz Narzędzie do tworzenia multimediów w systemie Windows 11.
Wypróbuj instalację podwójnego rozruchu systemu Windows 11.1
 1. Przed uruchomieniem narzędzia podłącz dysk flash USB (co najmniej 8 GB) do komputera. Postępuj zgodnie z monitem, aby utworzyć rozruchowy dysk flash USB. Po zakończeniu procesu zobaczysz komunikat „Twój dysk flash USB jest gotowy”.
 1. Uruchom ponownie komputer w systemie BIOS i wybierz dysk USB jako urządzenie rozruchowe. Uruchomi się kreator instalacji systemu Windows 11.
 2. Postępuj zgodnie z monitem, aż dojdziesz do „Jakiego typu instalacji chcesz?” okno. Kliknij „Niestandardowy: Zainstaluj tylko system Windows (zaawansowane)” i kliknij Dalej.
Wypróbuj system Windows 11 Zainstaluj system Windows w Virtualbox Krok 6 1
 1. Wybierz utworzoną partycję (Windows11BootDrive), a następnie kliknij Dalej, aby zainstalować system Windows 11.
 2. Po zakończeniu instalacji będziesz mógł uzyskać dostęp do systemu Windows 10 i Windows 11 z menu rozruchowego po ponownym uruchomieniu komputera.
Wypróbuj system Windows 11 Dual Boot 12 1

Wypróbuj Symulator systemu Windows 11

Jednym z najłatwiejszych sposobów na poznanie systemu Windows 11 jest użycie ten symulator hostowany w chmurze. Po prostu przejdź do strony internetowej, aby zobaczyć, jak wyglądałby Windows 11, gdybyś go zainstalował.

Czytać  10 aplikacji Windows 10, które należy odinstalować natychmiast

Rzeczy, które możesz zrobić

 • Otwórz menu Start – możesz zobaczyć, jak wygląda menu Start, klikając ikonę Windows, która jest teraz domyślnie umieszczona centralnie. Przypięte aplikacje zobaczysz u góry menu, a polecane pozycje u dołu.
Wypróbuj Symulator Windows 11 2
 • Rzuć okiem na Windows Store – kliknij ikonę Sklepu Windows, aby poczuć nowy wygląd sklepu. Niestety w symulatorze nie można instalować aplikacji.
Wypróbuj Symulator systemu Windows 11 3
 • Wypróbuj nowe wyszukiwanie – kliknij ikonę wyszukiwania na pasku zadań, aby wyświetlić nowe menu wyszukiwania.
Wypróbuj Symulator systemu Windows 11 4

Dodatkowe funkcje – możesz także sprawdzić Eksplorator plików, przeglądarkę Edge i Ustawienia.

Wypróbuj Symulator systemu Windows 11 5

Zawijanie

Teraz, gdy wiesz, jak wypróbować system Windows 11 bez rezygnacji z systemu Windows 10, być może chcesz dowiedzieć się więcej o najnowszym systemie operacyjnym firmy Microsoft. Na przykład sprawdź tę listę ukrytych funkcji systemu Windows 11 lub dowiedz się o wszystkich sposobach dostosowania menu startowego systemu Windows 11.

Kredyt obrazu: Pixabay

Czy ten artykuł jest przydatny?

Zapisz się do naszego newslettera!

Nasze najnowsze samouczki dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej