Jak wyłączyć powiadomienia komputera w systemie Windows

Featured Img Disable Computer Notifications Windows11 10

Urządzenia z systemem Windows mają wiele powiadomień systemowych i aplikacji (czasami błędnie nazywanych wyskakującymi okienkami programów), które ostrzegają o zdarzeniach zachodzących w czasie rzeczywistym. Niezależnie od tego, czy są to przychodzące połączenia VoIP, przypomnienia kalendarza programu Outlook, czy częste monity o aktualizację wersji systemu Windows, wszystkie mogą wydawać się równie pilne.

Jednak nie zawsze tak jest; a nawet gdyby tak było, każde wymagane działanie użytkownika może z łatwością poczekać trochę dłużej. Powiadomienia mogą być szczególnie denerwujące, gdy ciężko pracujesz lub oglądasz ulubioną grę lub program telewizyjny.

Aby te alerty nie były natrętne, zalecamy ich wyłączenie, tymczasowe ukrycie lub włączenie tylko tych ważnych. Pokażemy Ci, jak wyłączyć powiadomienia komputera w systemie Windows.

Jak trwale wyłączyć powiadomienia

Kiedy naprawdę musisz się skupić, powinieneś wiedzieć, jak wyłączyć wszystkie powiadomienia na swoim komputerze. Ten rodzaj wyciszania jest kontrolowany przez centrum powiadomień.

 1. Otwórz opcję menu „Ustawienia powiadomień i działań” w polu wyszukiwania. W systemie Windows 11 możesz również przejść do niego za pomocą ikony Ustawienia w „System -> Powiadomienia”. W systemie Windows 10 odpowiednia opcja to „System -> Powiadomienia i akcje”.
Windows Wyłącz powiadomienia Windows11 Podsumowanie działań dotyczących powiadomień
 1. Gdy okno preferencji powiadomień jest widoczne, wyłącz przycisk przełączania „Powiadomienia”; jest domyślnie włączony. Spowoduje to wyłączenie wszystkich powiadomień z aplikacji i innych nadawców, co oznacza, że ​​nie musisz zajmować się nimi jeden po drugim. Zwróć uwagę, że przełączniki obok poszczególnych aplikacji są wyszarzone.
Wyłącz powiadomienia w systemie Windows Powiadomienia systemowe w systemie Windows11 wyłączone 1
 1. Aby całkowicie wyłączyć powiadomienia systemu Windows 11, odznacz pola „Zaproponuj sugestie dotyczące konfiguracji urządzenia” i „Uzyskaj wskazówki i sugestie, gdy korzystam z systemu Windows”.
Windows Wyłącz powiadomienia Windows11 Brak sugestii Wskazówki

Aby upewnić się, że ustawienie Skupienie nie koliduje z trwałym i całkowitym wyłączeniem powiadomień systemowych, pozostaw je w pozycji „Wyłączone”.

Windows Wyłącz powiadomienia Windows11 Focus Assist wyłączony

Windows 10 ma podobny mechanizm wyłączania wszystkich powiadomień, z wyjątkiem jednej rzeczy: rozmieszczenie menu i sformułowanie odpowiednich opcji (w tym Focus assist) różni się nieco w porównaniu z Windows 11.

Wyłącz powiadomienia w systemie Windows Akcje powiadomień w systemie Windows 10 są wyłączone

Jak odrzucić powiadomienia

Zamiast wyłączać wszystkie alerty i wyskakujące okienka systemu Windows, znacznie wygodniejsze może być ciche usuwanie powiadomień na tle pulpitu. Można to zrobić na dwa sposoby: za pomocą Centrum akcji i przez przekroczenie limitu czasu powiadomienia.

Użyj skrótu klawiaturowego Wygrać + A aby otworzyć Centrum akcji. Jeśli ma jakieś powiadomienia, zobaczysz wokół nich biały kontur. Po prostu naciśnij Del klawisz, aby usunąć powiadomienia.

Wyłącz powiadomienia Windows Brak nowych powiadomień

Możesz też odrzucić powiadomienia, ustawiając minutnik. W systemie Windows 11 wyszukaj opcję o nazwie „Limit czasu powiadomień po” w ustawieniach systemu.

Windows Wyłącz powiadomienia Przekroczono limit czasu powiadomień Windows11 po wyszukiwaniu

Opcja timera jest dostępna w „Dostępność -> Efekty wizualne”.

Czytać  Jak korzystać z Dolby Atmos w systemie Windows

Z menu rozwijanego „Odrzuć powiadomienia po tym czasie” wybierz czas, przez który powiadomienie ma pozostać na ekranie. Może minąć nawet pięć sekund, zanim powiadomienie zostanie automatycznie odrzucone.

Windows Wyłącz powiadomienia Windows11 Limit czasu powiadomień Odrzuć powiadomienia

Chociaż system Windows 10 nie ma przycisku limitu czasu powiadomień, możesz ręcznie ustawić licznik czasu w Edytorze rejestru.

 1. Otwórz Edytor rejestru za pomocą skrótu klawiaturowego Wygrać + R.
 2. Wyszukaj następującą ścieżkę:
 1. Kliknij dwukrotnie komponent DWORD „Message Duration” w prawym panelu. Spowoduje to otwarcie nowego wyskakującego okna edycji.
Windows Wyłącz powiadomienia Windows10 Limit czasu dostępności wiadomości Czas trwania
 1. Zmień bazę danych wartości DWORD (32-bitową) z domyślnej szesnastkowej na dziesiętną. Teraz możesz ustawić dane wartości na co najmniej 5 sekund.
Windows Wyłącz powiadomienia Dane wartości limitu czasu dostępności systemu Windows10

Jak wyłączyć określone powiadomienia aplikacji

Jeśli chcesz wyłączyć powiadomienia dla wybranych aplikacji, zachowując je dla innych, możesz to zrobić. Aby wyłączyć określone powiadomienia aplikacji w systemie Windows:

 1. Przejdź do „Wybierz, które aplikacje mają wyświetlać powiadomienia” w polu wyszukiwania. W systemie Windows 11 można również przejść do menu z „System -> Powiadomienia”, a w systemie Windows 10 z „System -> Powiadomienia i akcje”.
Windows Wyłącz powiadomienia Windows11 Wybierz wyszukiwarkę aplikacji
 1. Wybierz dowolną aplikację, dla której chcesz wyłączyć powiadomienia i wyłącz konkretną aplikację. W poniższym przykładzie wybieramy Microsoft Store.
 2. Kliknij przycisk strzałki obok przełącznika, aby uzyskać bardziej szczegółowe ustawienia. Oczywiście najlepiej pominąć dostosowywanie, ponieważ istnieje tak wiele innych aplikacji, z którymi trzeba się uporać.
Windows Wyłącz powiadomienia Dostęp do określonych powiadomień aplikacji Windows11

Jak tymczasowo ukryć powiadomienia za pomocą funkcji Focus Assist

Aby uzyskać korzyści płynące z powiadomień komputera bez ich zbytniego narzucania się, zalecamy włączenie Asystenta Windows Focus, zaawansowanej funkcji dla zaawansowanych użytkowników dostępnej z zasobnika systemowego Windows. Może zminimalizować rozpraszanie uwagi, tymczasowo ukrywając powiadomienia za pomocą „automatycznej reguły”.

 1. Otwórz „Automatyczne reguły ustawiania ostrości” w polu wyszukiwania. W systemie Windows 11 możesz przejść do opcji w „System”. W systemie Windows 10 poszukaj opcji w „Ustawieniach”.
Windows Wyłącz powiadomienia Automatyczne reguły Windows11 Focus Assist
 1. W sekcji Reguły automatyczne w obszarze Asystent skupienia wyłącz przełącznik dla opcji, których nie potrzebujesz. (Aby uzyskać bardziej szczegółowe ustawienia, kliknij przycisk strzałki obok każdej reguły automatycznej).

Na przykład, jeśli ustawisz ciche godziny na noc, nie będą Ci przeszkadzać nic poza wiadomościami priorytetowymi.

Podobnie możesz ograniczyć wszystkie powiadomienia do „Tylko alarmów”, powiedzmy, podczas grania w grę. Ta opcja jest również przydatna podczas korzystania z aplikacji w trybie pełnoekranowym (na przykład podczas oglądania Netflix/YouTube w przeglądarce internetowej).

Wyłącz powiadomienia w systemie Windows 11 Ustawienie reguł Focus Assist w systemie Windows wyłączone

Jeśli chcesz ustawić reguły dla typów otrzymywanych powiadomień, przewiń do sekcji „Wspomaganie ostrości” i wybierz odpowiednio przycisk radiowy „Tylko priorytetowe” lub „Tylko alarmy”. (Domyślnie przycisk radiowy jest ustawiony na „Wył.”)

Wyłącz powiadomienia w systemie Windows Tylko w systemie Windows11 Focus Assist

Opcja „Tylko priorytetowe” umożliwia otrzymywanie powiadomień o ważnych kontaktach i aplikacjach, jednocześnie wyciszając resztę. Kliknij link „Dostosuj listę priorytetów” poniżej tej opcji, aby skonfigurować, czy uwzględniać powiadomienia dla VoIP, przypomnienia (niezależnie od używanej aplikacji) i przypięte kontakty na pasku zadań.

Windows Wyłącz powiadomienia Szczegóły listy priorytetów funkcji Focus Assist w systemie Windows

Na koniec przejdź do listy aplikacji w sekcji Lista priorytetów. Tutaj możesz dodawać/usuwać aplikacje w zależności od tego, czy chcesz, aby wysyłały powiadomienia z priorytetem.

Windows Wyłącz powiadomienia Windows11 Focus Assist Wybierz aplikacje Usuń

Często Zadawane Pytania

1. Jak wyświetlić historię powiadomień w systemie Windows?

Wszystkie stare powiadomienia systemu Windows są przechowywane w formacie bazy danych (.db). Wyświetl je w „C: -> Użytkownicy -> Nazwa użytkownika -> Dane aplikacji -> Lokalne -> Microsoft -> Windows -> Powiadomienia”. Aby otworzyć ten plik DB, użyj aplikacji takiej jak Przeglądarka kciuków dostępne na GitHubie.

Windows Wyłącz powiadomienia Powiadomienia Windows10 Db

2. Jak wyłączyć powiadomienia na ekranie blokady systemu Windows?

W systemie Windows 11 powiadomienia na ekranie blokady można łatwo wyłączyć w „System -> Powiadomienia”. Usuń zaznaczenie pola wyboru „Pokaż powiadomienia na ekranie blokady” w obszarze Powiadomienia. W razie potrzeby wyłącz przypomnienia i przychodzące połączenia VoIP na ekranie blokady z tego samego miejsca. W systemie Windows 10 opcje te pojawiają się w „System -> Powiadomienia i akcje”.

Windows wyłącz powiadomienia Powiadomienia systemowe Windows11 włączone 1

3. Jak wyłączyć dźwięki powiadomień systemu Windows?

Dźwięki powiadomień systemu Windows można wyłączyć w „System -> Powiadomienia” w systemie Windows 11 i „System -> Powiadomienia i akcje” w systemie Windows 10. Ma to jednak wpływ tylko na dźwięki aplikacji, ale nie na nagłe komunikaty ostrzegawcze. Aby wyłączyć dźwięki powiadomień dla ogólnych alertów systemowych:

 1. Otwórz Panel sterowania i w sekcji „Sprzęt i dźwięk” kliknij menu „Dźwięk”. Spowoduje to otwarcie nowego wyskakującego okna.
Wyłącz powiadomienia systemu Windows Powiadomienie systemu Windows Brak
 1. Przejdź do zakładki „Dźwięki” i pod aktywnym schematem dźwiękowym systemu Windows przewiń w dół i wybierz „Powiadomienie” w obszarze Zdarzenia programu.
 2. Teraz przejdź do listy rozwijanej „Dźwięki” poniżej i ustaw ją jako „Brak”. Kliknij „Zastosuj”, aby zapisać zmiany.
Czytać  Jak rozwiązać błąd „Plik jest otwarty w innym programie” w systemie Windows 10?

Kredyt obrazu: Dean Pugh o Unsplash

Czy ten artykuł jest przydatny?

Zapisz się do naszego newslettera!

Nasze najnowsze samouczki dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej