Jak wykonać czystą instalację systemu Windows za pomocą narzędzia Media Creation Tool

Jak wykonać czystą instalację systemu Windows za pomocą narzędzia Media Creation Tool

Przeprowadzenie czystej instalacji systemu Windows może pomóc w rozwiązaniu problemów z nagromadzonym dyskiem twardym i powolnym rozruchem starszego komputera. Oto szczegółowe kroki, aby uzyskać czystą instalację systemu Windows za pomocą narzędzia Microsoft Media Creation Tool. To bardzo proste — wszystko, czego potrzebujesz, to istniejąca licencjonowana kopia systemu Windows i dysk flash USB.

1. Najpierw wykonaj kopię zapasową plików

Jeśli zdecydujesz się na czystą instalację, wszystkie Twoje programy, ustawienia i pliki zostaną usunięte. W rzeczywistości istnieje możliwość zachowania osobistych plików i aplikacji, ale jeśli naprawdę chcesz poprawić wydajność komputera, lepiej usunąć wszystkie dane i zacząć od nowa. Jedyne, co warto zapisać, to pliki, obrazy, zakładki przeglądarki, filmy i klucze produktów do zakupionego oprogramowania.

Kopia zapasowa zewnętrznego dysku twardego Windows 10 Clean Install

Jeśli masz inny komputer, podłącz go do przenośnego dysku twardego / dysku SSD, a nawet dysku USB w celu wykonania kopii zapasowej. Możesz także użyć kabla LAN do przesyłania danych między dwoma komputerami z systemem Windows. OneDrive to dobra opcja dla tych, którzy już używają Worda lub PowerPointa w ramach abonamentu Office365.

2. Pobierz i zainstaluj narzędzie do tworzenia multimediów

Najpierw musimy pobrać Microsoft Oficjalne narzędzie Windows Media Creation. Zostanie to wykorzystane do utworzenia pliku instalacyjnego na dysku USB, który powinien mieć co najmniej 8 GB miejsca, aby był bezpieczny, ale najlepiej jest użyć dysku flash o pojemności 16 GB.

Po pobraniu uruchom plik .exe i zaakceptuj poniższą umowę licencyjną. Narzędzie Windows Media Creation Tool zapyta, czy chcesz zaktualizować komputer lub utworzyć nośnik instalacyjny w postaci pliku USB lub ISO. Wybierz drugą opcję.

Czysta instalacja systemu Windows 10 Utwórz nośnik instalacyjny

Wybierz język, architekturę i wersję systemu Windows, które powinny być takie same, jak zalecane ustawienia na komputerze.

Wersja językowa czystej instalacji systemu Windows 10

W następnym kroku zostaniesz poproszony o wybór między USB a ISO na typie nośnika instalacyjnego. Wybierz opcję USB.

Usb lub iso clean zainstaluj Windows 10

Upewnij się, że masz włożony dysk flash do komputera z systemem Windows lub laptopa. Wszystkie istniejące pliki i dane zostaną usunięte, gdy w przestrzeni dyskowej zostanie utworzony najnowszy nośnik instalacyjny systemu Windows.

Czysta instalacja aktualizacji dysku flash w systemie Windows 10

Pozwól systemowi operacyjnemu Windows pobrać na dysk USB. To zajmie trochę czasu.

Pobieranie czystej instalacji systemu Windows 10

Po szybkiej weryfikacji pobierania na dysku USB zostanie utworzony nośnik instalacyjny systemu Windows. Poczekaj chwilę, aż to się skończy.

Czysta instalacja Windows 10 Windows 10 Media Creation

Następnie zobaczysz komunikat o powodzeniu, że dysk flash USB jest gotowy. Kliknij „Zakończ”, aby zakończyć instalację.

Czytać  Jak tworzyć filmy krótkometrażowe w YouTube na Androida i iOS
Czysta instalacja systemu Windows 10 Dysk USB jest gotowy

Nośniki instalacyjne Windows USB powinny być wyraźnie widoczne na komputerze. Przed czystą instalacją należy sprawdzić, czy na komputerze jest włączone bezpieczne uruchamianie UEFI.

Czysta instalacja systemu Windows 10 Instalacja dysku gotowa

3. Znajdź klucz produktu Windows

Być może zapomniałeś swojego oryginalnego klucza aktywacyjnego systemu Windows. Aby uzyskać do niego ponownie dostęp, nigdy nie rozważaj korzystania z bezpłatnych narzędzi, takich jak „ProduKey”, ponieważ Microsoft Security identyfikuje je jako złośliwe oprogramowanie. Znacznie łatwiej jest zregenerować klucz z natywnych aplikacji Windows, takich jak Command Prompt.

Z menu Start systemu Windows otwórz wiersz polecenia w trybie administratora. Aby wygenerować oryginalny klucz produktu Windows, wprowadź następujące informacje:

Klucz produktu do czystej instalacji systemu Windows 10

Wynikiem jest 25-znakowy klucz z myślnikami po co piątym znaku. Upewnij się, że nie zgubisz tego klucza ponownie i zapisz go w bezpiecznym miejscu.

4. Wyczyść instalację systemu Windows na komputerze z bootowalnym USB

Ostatnia część jest najłatwiejsza. Uruchom ponownie komputer za pomocą klawiszy rozruchowych (może to być F2, F10 lub F12, w zależności od producenta komputera) i uruchom komputer z dysku instalacyjnego USB systemu Windows. Wybierz preferencje języka i klawiatury, a następnie „Zainstaluj teraz”.

Czysta instalacja systemu Windows 10 Język Czas Waluta

Po zawarciu umowy licencyjnej będziesz mieć dwie opcje: aktualizację lub instalację niestandardową, która usunie wszystkie Twoje pliki, ustawienia i aplikacje. Upewnij się, że wykonałeś instalację niestandardową, ponieważ zapewni to czystą instalację.

Licencja na czystą instalację systemu Windows 10 przed instalacją

Następnie wybierz partycję na komputerze, na której chcesz przeprowadzić czystą instalację systemu Windows. Ogólnie jest to Dysk 0 z maksymalną ilością miejsca. Zobacz zdjęcie poniżej.

Jednostka narzędzia do tworzenia mediów 0

Instalacja systemu Windows rozpoczyna się po wybraniu partycji. Nie musisz robić nic więcej. Jednak w niektórych przypadkach konieczne będzie aktywowanie systemu Windows za pomocą klucza produktu. Wpisz ten, który zapisałeś w poprzedniej sekcji. Następnie zostaniesz poproszony o wybranie swojej wersji systemu Windows. Następnie poczekaj na zakończenie instalacji. Zostaniesz poproszony o utworzenie nowej nazwy użytkownika i hasła.

Częste pytania

1. Czy warto zainstalować czystą instalację systemu Windows?

Jeśli odpowiednio dbasz o istniejący system Windows dzięki regularnym aktualizacjom i odpowiednim środkom bezpieczeństwa (na przykład utrzymywanie funkcji SmartScreen jako „włączonej”), Twój system pozostanie szybki i niezawodny, a nawet z czasem ulegnie poprawie. W takim przypadku nie musisz niepotrzebnie ponownie instalować systemu Windows, chociaż w żaden sposób nie zaszkodzi to Twojemu komputerowi.

Czytać  Jak zainstalować .NET Framework 2.0 3.0 i 3.5 w systemie Windows?

Jeśli jednak twój system zwolnił i często napotykasz na awarie programów, nadszedł czas na czystą instalację. Jest to podobne do wykonywania „przywracania ustawień fabrycznych” na smartfonie.

2. Czy czysta instalacja systemu Windows usunie moje pliki?

Nie musisz usuwać plików podczas wykonywania czystej instalacji systemu Windows 10. Podczas uruchamiania z dysku instalacyjnego USB systemu Windows masz dwie opcje: uaktualnienie lub instalacja niestandardowa. Jeśli wybierzesz pierwszą opcję (aktualizacji), system Windows zostanie ponownie zainstalowany bez usuwania plików i programów.

3. Jaki jest główny cel czystej instalacji systemu Windows?

Celem czystej instalacji jest usunięcie wszelkich śladów uszkodzeń plików i problemów z dyskiem twardym, które nagromadziły się w czasie. Dlatego zaleca się instalację niestandardową, która usunie wszystkie twoje pliki i aplikacje. Z tego powodu tworzenie kopii zapasowych wszystkich plików jest zalecanym pierwszym krokiem. Zobacz pierwszą sekcję tego samouczka, aby uzyskać więcej informacji.

4. Jak wyczyścić system Windows bez ponownej instalacji?

Z każdą oficjalną aktualizacją system Windows stale poprawia wydajność komputera, dzięki czemu czyszczenie komputera staje się zbędnym i niepotrzebnym celem. Lepiej jest aktualizować system Windows, niż szukać sposobów na wyczyszczenie plików. Jednak przywracanie systemu jest niezwykle niezawodne w ochronie komputera z systemem Windows przed nagłymi błędami instalacji, spowolnieniami, opóźnionymi uruchomieniami, brakującymi sterownikami i innymi problemami. Jeśli Twój komputer działa poprawnie, dobrym pomysłem jest utworzenie punktu przywracania już teraz.

5. Jak mogę sprawić, by mój komputer był jak nowy?

Dzięki zaplanowanym aktualizacjom i stałym zabezpieczeniom systemu Windows Twoje urządzenie zasadniczo staje się lepsze niż nowe. Naprawdę zauważysz poprawę wydajności. Uzyskanie większej ilości pamięci RAM i terminowa wymiana kluczowego sprzętu przedłuży żywotność systemu na wiele lat.

Streszczenie

Widzieliśmy, jak narzędzie Windows Media Creation Tool ponownie zainstaluje czystą kopię systemu Windows na komputerze. Oto kilka kroków, które należy wykonać po zakończeniu ponownej instalacji. Jeśli nie chcesz ponownie instalować systemu Windows, ale potrzebujesz tylko awaryjnego urządzenia rozruchowego, zamiast tego utwórz dysk odzyskiwania, który korzysta z wbudowanego menu o nazwie Odzyskiwanie używanego przez system Windows.

Czy ten artykuł jest przydatny?