Jak włączyć Wake-on-LAN w Ubuntu?

Enable Wake On Lan Ubuntu Featured

Wszyscy odczuwamy chęć zautomatyzowania wszystkiego. Nasze samochody, domy, a zwłaszcza nasze komputery. Wake-on-LAN to doskonały sposób na zautomatyzowanie włączania komputera.

Chociaż ten przewodnik skupi się na tym, jak włączyć Wake-on-LAN w Ubuntu, możesz go zastosować do dystrybucji Linuksa, a nawet znaleźć tę funkcję w systemie Windows.

Co to jest Wake-on-LAN

Wake-on-LAN lub WOL to funkcja, która umożliwia włączenie komputera z innego urządzenia za pośrednictwem sieci. Czyni to, wysyłając maleńki „magiczny” pakiet danych z komputera hosta. Sterownik sieciowy komputera odbierającego może odbierać te dane i sygnalizować włączenie urządzenia.

Jak przygotować konfigurację do Wake-on-LAN

Aby funkcja Wake-on-LAN działała, Twoja karta Ethernet musi obsługiwać tę funkcję. Ta funkcja jest standardem od co najmniej 10 lat, więc są duże szanse, że tak się stanie, ale zawsze dobrze jest sprawdzić dwukrotnie.

Twój interfejs Ethernet to karta sieciowa Twojego urządzenia. Każda karta ma unikalną nazwę. Możesz go znaleźć za pomocą następującego polecenia terminala:

Nazwa, której szukasz, jest podobna do „enp8s0”. Był to unikalny identyfikator karty sieciowej używany w tym samouczku.

Wake-on-Lan

Ethtool to aplikacja typu open source, która umożliwia zmianę ustawień sterownika sieciowego. W przypadku wake-on-LAN pozwoli to komputerowi zrozumieć odbierane dane.

Polecenie do zainstalowania ethtool to:

Narzędzie jest również dostępne na pkgs.org jeśli napotkasz problemy z instalacją z terminala.

Następnie musisz dowiedzieć się, czy Twoja karta sieciowa obsługuje wake on LAN.

sudo ethtool <Your interface name>

Otrzymasz szczegółowe informacje na temat sprzętu interfejsu Ethernet. To, czego szukamy, to:

Supports Wake-on: g
Wake-on: g

Pierwsza linia informuje, czy Twój komputer obsługuje funkcję Wake-On-LAN. Oprócz g mogą być inne litery. Na razie potrzebujemy tylko „g”.

Drugi wiersz pokazuje, czy funkcja Wake-On-LAN jest włączona. Nie przejmuj się tym zbytnio, ponieważ naszym następnym zadaniem będzie włączenie go.

Włącz Wake-on-LAN

Polecenie włączenia funkcji Wake-on-LAN wygląda następująco:

sudo ethtool --change <Your ethernet interface name> wol g

Umożliwi to usługę i umożliwi włączenie komputera przez urządzenie sieciowe. Aby włączyć urządzenie za pomocą tej funkcji, wystarczy wpisać następujące polecenie w terminalu, programie Windows PowerShell lub wierszu poleceń.

wakeonlan -i <IP Address> <MAC Address>

Teraz umożliwi to jednokrotne włączenie za pomocą magicznego pakietu. Jednak usługa nie włącza się podczas uruchamiania i jest wyłączana po pierwszym uruchomieniu. Najlepiej, jeśli chcesz mieć możliwość włączania go za każdym razem.

Czytać  10 przydatnych tekstów w języku Python, które musisz znać

Automatyzacja Wake-on-LAN

Najpierw musisz dowiedzieć się, gdzie ethtool jest zainstalowany. To polecenie terminala zrobi to.

Po drugie, musisz utworzyć plik, który włączy usługę przy starcie. Możesz to zrobić w swoim ulubionym edytorze tekstu i umieścić plik w „/etc/systemd/system/”.

Zawartość pliku powinna być:

[Unit]
Description=Enable Wake On Lan
 
[Service]
Type=oneshot
ExecStart = <Your filepath> --change <Your ethernet interface name> wol g
 
[Install]
WantedBy=basic.target

Istotnym elementem w tej sekcji jest serwis i instalacja części. Oneshot to domyślny parametr typu. Oznacza to, że twój menedżer usług (systemd w Ubuntu) wykona polecenia sekwencyjnie i raz. Idealnie, ponieważ chcesz raz zmienić ustawienie wake-on-LAN.

Sekcja instalacji informuje systemd, że usługa WOL powinna działać na pierwszym poziomie. Koncepcja poziomów, grupowania i sposobu działania menedżera systemu to kolejna królicza nora, ale na razie wszystko, co musisz wiedzieć, to to, że rozpocznie się podczas uruchamiania.

Problemem, który możesz napotkać w tej sekcji, są uprawnienia. Domyślnie Ubuntu nie pozwala na dodawanie plików do folderu systemd. Możesz to zmienić za pomocą chmod. Musisz mieć do tego uprawnienia do odczytu i zapisu.

Ostatnie kroki

Ostatnim krokiem jest ponowne uruchomienie demona i włączenie usługi. Stanie się to automatycznie po ponownym uruchomieniu systemu, ale szybciej to zrobić w terminalu.

sudo systemctl daemon-reload
sudo systemctl enable wol.service

Kontrolki Systemctl systemd i demony są zasadniczo aplikacjami pomocniczymi. To, co tutaj robisz, to ponowne uruchomienie nadzorcy, aby wykrył nowy plik w folderze systemd.

Możesz sprawdzić, czy usługa działa za pomocą:

Bezprzewodowe budzenie przez LAN

Teraz możesz włączyć komputer przez sieć LAN, ale co z bezprzewodowym wake-on-LAN lub woWLAN? W tym artykule istnieje tylko aplikacja przystawki (menedżer sieci), która pozwala to zrobić.

Czytać  Co to jest XDP (ekspresowa ścieżka danych) w systemie Linux?

Możesz zainstalować to ze sklepu Snap lub terminala za pomocą tego polecenia.

sudo snap install network-manager
Wake On Lan Snap Store

Pamiętaj, że ta aplikacja ma tylko 1 gwiazdkę w sklepie. Podczas testów aplikacja działała w terminalu zgodnie z oczekiwaniami. Posiada również pełną dokumentację firmy Canonical.

Możesz spróbować włączyć woWLAN za pomocą innego menedżera sieci, ale domyślna (sieć) nie ma możliwości jej włączenia.

Możesz włączyć bezprzewodowe wake-on-LAN za pomocą tego polecenia:

sudo snap set network-manager wifi.wake-on-wlan=magic

Jeśli korzystasz z otwartej sieci lub uważasz na zagrożenia bezpieczeństwa, możesz ustawić hasło za pomocą:

sudo snap set network-manager wifi.wake-on-wlan-password=<Your password>

Korzystanie z tej metody ma pewne zalety w porównaniu z ethtool. Jest szybszy w instalacji i umożliwia bezprzewodowe wake-on-LAN. Ma dostęp na poziomie jądra, więc jeśli komputer utraci zasilanie, nadal możesz korzystać z wake-on-LAN po przywróceniu zasilania.

Problem polega na tym, że Canonical zaleca go tylko dla podstawowych użytkowników Ubuntu. Nie ma ku temu konkretnego powodu, ale prawdopodobnie zatrzyma aplikację i uniemożliwi użytkownikom złamanie ich systemu operacyjnego.

Często Zadawane Pytania

Czy mogę wyłączyć komputer za pomocą funkcji Wake-on-LAN?

Możesz wybudzić komputer tylko ze stanu wstrzymania lub wyłączenia. Są na to sposoby, nie używają wake-on-LAN.

Czy włączenie Wake-on-LAN stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa?

Tylko urządzenia w tej samej sieci mogą włączać urządzenie za pomocą funkcji wake-on-LAN. Ubuntu wymaga również uwierzytelnienia po włączeniu. Dopóki unikasz niebezpiecznych sieci Wi-Fi, możesz bezpiecznie włączyć Wake-On-LAN.

Po utracie zasilania urządzenia funkcja Wake-on-LAN nie działa. Jak mogę to naprawić?

Ethtool nie utrzymuje się po utracie zasilania. Ponowne zalogowanie powinno ponownie włączyć usługę. Jeśli użyłeś metody menedżera sieci, będzie ona trwała po utracie zasilania.

Kredyt obrazu: Zespół techników łączy sieć kablową z routerem przez 123RF

Czy ten artykuł jest przydatny?

Zapisz się do naszego newslettera!

Nasze najnowsze samouczki dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej