Jak używać polecenia Chown w systemie Linux do zmiany właściciela pliku?

Jak używać polecenia Chown w systemie Linux do zmiany właściciela pliku?

W systemach Linux każdy plik jest powiązany z właścicielem i właścicielem grupy. Jeśli nie masz odpowiednich uprawnień, nie będziesz w stanie uzyskać dostępu ani edytować plików lub katalogu. W systemie Linux istnieje narzędzie „zmień właściciela” (chown), które umożliwia zmianę właściciela pliku/katalogu, a także właściciela grupy. Zobaczmy, jak możesz użyć polecenia chown w systemie Linux, aby lepiej zarządzać plikami i folderami.

Jak używać polecenia chown w systemie Linux

Polecenia można używać zgodnie z następującą składnią:

Sprawdź aktualne uprawnienia pliku

Przed zmianą właściciela (lub właściciela grupy) pliku należy najpierw wyświetlić listę bieżących uprawnień pliku, używając ls -l. Za pomocą tego polecenia będziesz mógł zobaczyć właściciela i właściciela grupy plików, na których chcesz operować.

Zmiana grupy Chown 1

Zmień tylko właściciela pliku/katalogu

W systemie Linux można zmienić tylko aktualnego właściciela pliku. Podobnie jak w składni poleceń, masz coś w rodzaju dwóch kolumn oddzielonych :. Pierwsza kolumna reprezentuje nowego właściciela, a druga kolumna reprezentuje nowego właściciela grupy. Ponadto, aby zmienić właściciela pliku, potrzebujesz uprawnień administratora, co oznacza przedrostek sudo do wszystkich chown polecenia.

Sprawdź wyjście polecenia za pomocą ls -l:

Widać, że „maketech” jest teraz nowym właścicielem naszego pliku. Domyślnie polecenie działa tylko dla pojedynczego pliku lub katalogu. Jeśli chcesz zastosować zmiany do wszystkich plików i podkatalogów w folderze, musisz użyć przycisku -R parametr:

Możesz również zmienić właściciela pliku, używając identyfikatora UID użytkownika:

Zmień tylko właściciela grupy pliku lub katalogu

Jeśli chcesz przyznać innym użytkownikom uprawnienia dostępu do pliku, możesz umieścić ich w grupie, a następnie zmienić właściciela pliku.

Sprawdź wynik.

Zmiana grupy Chown 2

Jak widzisz, wstawiamy dwukropek : przed nazwą nowego właściciela grupy, aby wskazać, że jest to nazwa grupy, a nie nazwa nowego użytkownika.

Czytać  Jak zainstalować aplikację komputerową Telegram w systemie Linux

Zmień użytkownika i grupę pliku

Jeśli chcesz zmienić właściciela i właściciela grupy pliku lub katalogu, musisz podać obie wartości:

W ten sposób przypisujesz nowego właściciela katalogu, a także grupę (tj. użytkowników w grupie), którą możesz również obsługiwać.

Komenda chown w systemie Linux jest odpowiedzialna za zmianę własności pliku przez użytkownika i / lub grupę. Często używane w połączeniu z poleceniem chmod w celu lepszego zarządzania uprawnieniami do plików w systemie Linux.

.

Czy ten artykuł jest przydatny?