Jak usunąć wirusa z komputera bez użycia programu antywirusowego?

Jak usunąć wirusa z komputera bez użycia programu antywirusowego?

Czasami wirusy mogą przedostać się przez systemy obronne i zagrozić systemowi operacyjnemu. Jeśli się spieszysz, możesz spróbować usunąć zwykłe wirusy komputerowe bez oprogramowania antywirusowego za pomocą wiersza poleceń.

Rzeczy do rozważenia przed użyciem wiersza poleceń do usuwania wirusów i złośliwego oprogramowania z komputera

Użyj wiersza polecenia, aby usunąć wirusy tylko wtedy, gdy masz wiedzę techniczną na temat działania komputerów. Uruchamianie określonych poleceń z uprawnieniami administratora może być ryzykowne i możesz utracić dane lub pliki systemowe, jeśli użyjesz ich niewłaściwie.

Sarbasri Bhaumik Kibtvu56u0w Unsplash

Poza tym istnieje limit tego, co wiersz polecenia może zrobić, aby usunąć złośliwe oprogramowanie. Możesz go użyć do usunięcia niektórych popularnych wirusów, ale nie możesz tego zrobić z innymi. Na przykład nie można usunąć oprogramowania ransomware za pomocą wiersza polecenia. Do tego będziesz potrzebować oprogramowania, które może odszyfrować twoje pliki.

Upewnij się, że masz dostęp administratora do swojego komputera, ponieważ bez niego niektóre wirusy nie zostaną poprawnie usunięte.

Jak komputery są infekowane wirusami?

Jednym ze sposobów zmniejszenia ryzyka infekcji złośliwym oprogramowaniem jest poznanie, w jaki sposób komputery zdobywają wirusy i unikanie ich. Twój komputer może zostać zainfekowany wirusem na kilka sposobów:

 • Pobieranie danych z niebezpiecznych witryn może spowodować zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem. Większość witryn obsługujących piractwo związane z filmami, dźwiękiem, grami i oprogramowaniem jest pełna wirusów.
 • Wiadomości Spam zawierają również złośliwe oprogramowanie, a otwieranie z nich załączników może zainfekować komputer.
 • Reklamy i wyskakujące powiadomienia mogą również pobierać złośliwe oprogramowanie na Twój komputer po ich kliknięciu.
 • Podłączenie zainfekowanego urządzenia peryferyjnego (takiego jak dyski USB lub zewnętrzne dyski twarde) może również zainfekować system wirusami.
 • Łączenie się z niezabezpieczonymi sieciami może narazić komputer na wirusy, które są już obecne w sieci.

Jak sprawdzić, czy Twój komputer jest zainfekowany wirusami?

Jeśli zachorujesz, doświadczysz objawów, które pomogą lekarzom określić Twoją chorobę. Komputery są pod tym względem podobne do nas. Po zainfekowaniu komputer będzie zachowywał się w nietypowy sposób, aby ostrzec Cię o możliwym włamaniu do systemu operacyjnego.

Michael Geiger Jjpqavj autorstwa K Unsplash

Oto kilka przykładów:

 • Wydajność komputera spada, a uruchamianie i uruchamianie programów trwa zbyt długo.
 • Niektóre złośliwe programy spowodują przegrzanie komputera lub uruchomienie wentylatorów z dźwiękiem przypominającym odrzutowiec.
 • Możesz utracić dostęp do niektórych lub wszystkich swoich plików albo złośliwe oprogramowanie może je całkowicie usunąć.
 • Nawet jeśli ich nie pobrałeś, na pulpicie i w menu Start mogą pojawić się nietypowe aplikacje.
 • Twoja przeglądarka może działać wolniej.
 • Zaczniesz otrzymywać powtarzające się ostrzeżenia z oprogramowania antywirusowego
 • Nieoczekiwane zamknięcie i ponowne uruchomienie systemu.
 • Przepracowany procesor, pamięć RAM i dysk twardy.
 • Niektóre złośliwe programy mogą przejąć uprawnienia administratora i uniemożliwić dostęp do niektórych lub wszystkich funkcji komputera.
Czytać  Jak korzystać z Dolby Atmos w systemie Windows

Jak przeskanować komputer w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania za pomocą wiersza poleceń

Przed usunięciem wirusa z komputera za pomocą wiersza poleceń, najpierw przeskanuj system. Większość wirusów ukrywa się w plikach lub dyskach w systemie, a większość z nich zmienia swoje właściwości, aby pozostać niewidocznymi lub niewykrytymi.

Aby wyszukać złośliwe oprogramowanie za pomocą wiersza poleceń:

 1. Otwórz wiersz polecenia z uprawnieniami administratora. Możesz to zrobić za pomocą paska wyszukiwania lub funkcji Uruchom.
 1. Gdy to zrobisz, otrzymasz wiadomość z potwierdzeniem, że chcesz korzystać z praw administratora na swoim komputerze. Kliknij „Tak”, aby kontynuować.
 1. Po zakończeniu otworzy się okno CMD.
 1. Aby rozpocząć skanowanie, wpisz sfc /scannow i naciśnij Enter.
 1. W zależności od specyfikacji komputera proces ten może zająć trochę czasu. Poczekaj, aż skanowanie się zakończy.

System Windows spróbuje również naprawić uszkodzone pliki, gdy to skanowanie jest uruchomione. W niektórych przypadkach może to rozwiązać Twoje problemy. W przeciwnym razie może być konieczne odnalezienie i usunięcie plików wirusów z dysków.

Jak rozpoznać wirusy

Identyfikacja wirusów komputerowych nie zawsze jest prostym procesem, ale po ich zidentyfikowaniu będziesz wiedział, jak je usunąć. Oto kilka sposobów identyfikacji wirusów na komputerze.

Łów

Wiele rozwiązań oprogramowania antywirusowego ma już ogromne bazy danych różnych typów złośliwego oprogramowania. Używanie ich do skanowania plików może pomóc w identyfikacji wirusa według nazwy.

Na przykład program Windows Defender wykorzystuje swoje wewnętrzne narzędzia do analizy behawioralnej, aby określić, czy plik lub program jest jakąś formą złośliwego oprogramowania. Komercyjny program antywirusowy również ma tę zdolność.

Według źródła

W jaki sposób złośliwe oprogramowanie zainfekowało Twój komputer? Czy pobrałeś go z załącznika w e-mailu? Zapisz szczegóły tego e-maila i przeskanuj plik w poszukiwaniu wirusów. Czy to z dysku USB? Przeskanuj wszystkie zawarte w nim pliki w poszukiwaniu podejrzanych plików. Gdy zidentyfikujesz plik powodujący problem, możesz go usunąć.

Według zachowania komputera

Chociaż mniej jasne, możesz użyć zachowania swojego komputera, aby określić, jakie złośliwe oprogramowanie go zainfekowało.

Na przykład oprogramowanie ransomware szyfruje pliki i odmawia dostępu do partycji dysku twardego. Adware powoduje irytujące wyskakujące okienka w przeglądarce i komputerze podczas przeglądania sieci.

Chociaż oprogramowanie ransomware może wymagać oprogramowania do deszyfrowania, łatwiej będzie sobie z nim poradzić.

Znajdź i usuń wirusy za pomocą polecenia atrybut

Aby usunąć wirusy z określonego dysku lub partycji, możesz użyć attrib Komenda. To polecenie może ustawiać, wyświetlać i usuwać różne właściwości plików i folderów.

Składnia „Atrybut”

Oto krótkie podsumowanie tego, jak używać polecenia attrib. Aby uruchomić polecenie, musisz je wywołać za pomocą attrib:

 • R reprezentuje atrybut tylko do odczytu
 • S reprezentuje atrybut systemu
 • A reprezentuje atrybut pliku
 • H reprezentuje ukryty atrybut
 • + zastosuj wybrany atrybut do pliku lub folderu
 • - usuwa wybrany atrybut z pliku lub folderu
 • /S przeszukuje całą ścieżkę dokumentu, w tym podfoldery w folderach
 • /D Dołącz dowolny Hot Folder
 • Pathname to lokalizacja, w której znajduje się plik lub folder docelowy.
Czytać  Jak korzystać z układu Snap w systemie Windows 11 w systemie Windows 10

To polecenie może usunąć różne typy wirusów, w tym „autorun.inf” i trojana Glupteba.

Jak usunąć wirusa za pomocą polecenia „Attrib”?

 1. Aby rozpocząć, uruchom wiersz poleceń z uprawnieniami administratora
 2. Po otwarciu CMD wybierz zainfekowany dysk wraz z jego literą. (w moim przypadku E 🙂 To zachowuje wszystkie funkcje, które wykonasz wewnątrz tej partycji.
 1. Użyj polecenia dir [drive-letter]: attrib -s -h /s /d * . * aby uzyskać dostęp do wybranego pliku / folderu.
Cmd Usuń wirusa 6
 1. Po zidentyfikowaniu niechcianego pliku możesz go teraz usunąć za pomocą polecenia: del [virusname]

Spowoduje to trwałe usunięcie wirusa z systemu

Jakie wirusy może usunąć CMD?

To zależy od samego wirusa. CMD może usunąć niektóre wirusy, ale nie usunie innych.

Możesz użyć cmd do usunięcia popularnych wirusów niskiego poziomu, takich jak „autorun.inf”. W przypadku bardziej złożonych wirusów będziesz potrzebować dedykowanego oprogramowania antywirusowego, aby całkowicie usunąć je z systemu.

Wirusy zachowują się inaczej, a niektóre replikują się w rejestrze i mogą zmieniać lub usuwać pliki z systemu. Aby wyeliminować takiego wirusa, konieczna byłaby naprawa systemu i odzyskanie plików.

Jeśli to możliwe, używaj oprogramowania antywirusowego do usuwania złożonego złośliwego oprogramowania. Jeśli Twój system komputerowy zostanie zainfekowany oprogramowaniem ransomware, cmd nie zrobi wiele, aby Ci pomóc, przynajmniej na razie.

Częste pytania

1. Czy naprawdę można usunąć wirusa, po prostu go usuwając?

Jeśli będziesz postępować zgodnie z tymi instrukcjami, możesz usunąć wirusa, usuwając go. Jeśli masz już oprogramowanie antywirusowe, nie powinno to stanowić problemu. Wiele programów antywirusowych usuwa również pliki wirusów i zwykle jest to trwałe.

2. Czy powinienem używać wiersza poleceń do usuwania wirusów zamiast oprogramowania antywirusowego?

Możesz użyć metody wiersza poleceń do usuwania wirusów, jeśli nie masz zainstalowanego programu antywirusowego, ale nie ochroni ona komputera przed infekcją bez zaawansowanych funkcji zapewnianych przez większość dobrych programów antywirusowych: Np. Kwarantanna, skanowanie itp. w tej metodzie, aby chronić komputer przed infekcją; raczej użyj go w razie potrzeby, aby usunąć wirusa, jeśli to konieczne.

3. Czy wirus może przetrwać przywrócenie ustawień fabrycznych?

Przede wszystkim nie. Zresetowanie komputera przywraca go do stanu sprzed zakupu. Jest to skuteczny sposób na oczyszczenie dysku twardego z wirusów i naprawę uszkodzeń.

Czy ten artykuł jest przydatny?