Jak usunąć katalog w systemie Linux

Jak usunąć katalog w systemie Linux

Istnieje kilka sposobów na usunięcie katalogu w systemie Linux. Możesz obsłużyć to graficznie ze środowiska graficznego lub zrobić to bezpośrednio z wiersza poleceń. Tak czy inaczej to zadziała i oba są równie skuteczne.

Graficzna metoda usuwania katalogu w systemie Linux

Każde środowisko graficzne (i menedżer plików) jest nieco inne. W tym artykule wyjaśniono, jak używać Budgie z Nemo jako administrator, ale proces jest mniej więcej taki sam na wszystkich komputerach stacjonarnych.

Usuń folder Kosz

Otwórz menedżera plików i znajdź lokalizację katalogu, który chcesz usunąć. Po znalezieniu kliknij prawym przyciskiem myszy ten katalog, aby otworzyć menu dostępnych akcji. W zależności od środowiska możesz zobaczyć „Usuń” i „Przenieś do kosza” lub po prostu „Przenieś do kosza”. Zawsze bezpieczniej jest skasować katalog, ponieważ możesz go odzyskać, jeśli popełnisz błąd. Kliknij „Przenieś do kosza” w swoim menu.

Menedżer plików czasami pyta, czy naprawdę chcesz usunąć folder. Potwierdź, że tak. Katalog zostanie przeniesiony z bieżącej lokalizacji i pojawi się w folderze kosza. Został już tylko jeden krok, aby całkowicie usunąć go z istnienia!

Usuń folder Opróżnij kosz

Jeśli jesteś absolutnie pewien, że nie potrzebujesz właśnie usuniętego katalogu, otwórz kosz. Zobaczysz tam folder, a nawet możesz przeglądać jego zawartość.

Jeśli niczego nie potrzebujesz, możesz kliknąć folder prawym przyciskiem myszy, aby go trwale usunąć, lub kliknąć puste miejsce w katalogu, aby wyświetlić menu z opcją opróżnienia kosza. W Nemo znajduje się wygodny przycisk „Opróżnij kosz” (na zdjęciu) w prawym górnym rogu okna. Rób to, co wolisz. Pamiętaj, że nie można tego cofnąć. Katalog nie powraca.

Używanie wiersza poleceń do usuwania katalogu w systemie Linux

Istnieje jeszcze bardziej bezpośredni sposób na usunięcie katalogu z wiersza poleceń. ten rm Polecenia można użyć do usunięcia zarówno plików, jak i katalogów.

Jest to przydatne jako metoda, która daje większą kontrolę nad systemem usuwania plików lub jako sposób na usunięcie czegoś, gdy menedżer plików jest niedostępny.

Aby w pełni wyjaśnić, co to polecenie może zrobić, musimy otworzyć terminal i przejść w bezpieczne miejsce, aby przetestować różne polecenia. Katalog Dokumenty w twoim folderze domowym powinien działać poprawnie.

Usuń folder Terminalcd

ten ~ jest to symbol reprezentujący Twój osobisty katalog.

Zacznijmy od utworzenia folderu za pomocą mkdir Test. Możesz spróbować usunąć ten krótkotrwały folder za pomocą rm Test.

Usuń folder Usuń błąd

To nie do końca zadziałało, prawda?

Mimo że rmInstrukcja opisuje funkcję polecenia jako „usuń pliki lub katalogi”, jest małe zastrzeżenie: samo polecenie nie usunąć katalogi.

Aby usunąć katalog, musisz uruchomić polecenie w trybie rekurencyjnym, używając -r flaga. Katalogi zwykle zawierają inne małe pliki, więc ta flaga jest konieczna. Zanim zaczniesz ekscytować się tym małym odkryciem, ważne jest, aby pamiętać, że niektóre dystrybucje Linuksa ostrzegają Cię przed usunięciem katalogu.

Ponieważ jesteśmy pewni, że chcemy pozbyć się katalogu test, musimy użyć -f flaga, która wymusza usunięcie bez pytania. Ostatnie polecenie powinno wyglądać tak:

Usuń folder pomyślnie

Spróbuj jeszcze raz, ale tym razem umieść kilka plików w Test. Możesz to łatwo zrobić za pomocą swojego menedżera plików, ale ponieważ jesteś już w terminalu, dlaczego nie pobawić się kilkoma innymi poleceniami, które mogą się przydać w późniejszym czasie.

Usuń folder Zaawansowane

Wydaje się, że to dużo do ogarnięcia, ale to, co zrobiłeś, jest łatwe do wytłumaczenia. Najpierw utworzyłeś katalog o nazwie „Test”. Następnie polecił swojej powłoce przejście do tego katalogu i utworzenie czterech plików. ten .. po cd poinstruował swoją powłokę, aby cofnęła się o jeden katalog do rodzica Testa (czyli z powrotem do folderu dokumentów).

Czytać  Jak komentować wiele linii w Vim Editor

Ostatnie polecenie, które napisałeś, spowodowało rekurencyjne wymuszenie usunięcia Testu i wszystkich zawartych w nim plików. Dlatego -r Flaga jest wymagana podczas usuwania katalogów.

Jest więcej niż na pierwszy rzut oka

W większości -r oraz -f flagi w rm są praktycznie wszystkim, czego użyjesz podczas wpisywania polecenia w swoim terminalu. Oto kilka innych przydatnych flag:

-iProsi o usunięcie każdego pliku. Jest to przydatne, gdy wykonujesz rekurencyjne usuwanie folderu zawierającego pliki, które możesz lub nie pamiętasz, jest ważne. Jeśli chcesz potwierdzić usunięcie, wpisz y Gdy pojawi się monit. Pisze n jeśli chcesz zachować ten plik. Przechowywanie pliku podczas usuwania rekurencyjnego może zatrzymać proces usuwania. Przykład:

Usuń interaktywny folder

-dUsuń katalog tylko wtedy, gdy jest pusty. Jest to niezbędna flaga, gdy chcesz wyczyścić foldery, których nigdy nie zawracałeś sobie głowy. Jest to szczególnie przydatne, gdy chcesz napisać skrypt usuwający wszystkie puste foldery w określonym obszarze dysku. Jeśli po prostu wydajesz polecenia w terminalu, ta flaga nie przyda się zbytnio. Przykład:

Usuńfolder opróżnij flagę

-vKariera rm w trybie pełnym. Ta flaga pomaga w rozwiązywaniu problemów, sprawdzając, co rm informuje o każdym kroku, gdy próbujesz wykonać jego instrukcje. Jeśli coś jest nie tak, to właśnie tego używasz, aby przejść przez ten proces. Przykład:

Usuń szczegółowy folder

--version – Informuje, która wersja rm biegniesz. Prawdopodobnie nigdy nie będziesz musiał używać tej flagi, ale jest tam na wypadek, gdybyś zastanawiał się, czy jest w najnowszej wersji.

Usuń wersję z folderu

Jeszcze tylko jedno polecenie

Żaden artykuł na temat usuwania plików w Linuksie nie jest kompletny bez mówienia o tym rmdir. Jest to zasadniczo klon rm -d, z własną unikalną flagą użyteczności. Jeśli się uwzględni rmdir może usuwać tylko puste katalogi, większość użytkowników nie zwraca na to uwagi. Jest to jednak bardzo przydatne w skryptach, gdy chcesz szybko przejrzeć dużą liczbę katalogów i jak najszybciej usunąć wszystko, co jest puste.

Jedyna flaga, która jest naprawdę godna uwagi w rmdir To jest -p, który usuwa wszystkie katalogi nadrzędne z pustego katalogu, jeśli są one również puste. Skrypty mogą to wykorzystać, aby przejść na szczyt każdej hierarchii plików i szybko usunąć wszystkich pustych rodziców z pustych folderów w celu wykonania zadań czyszczenia. ten rm -d flaga jest w tym przypadku ograniczona, ponieważ usuwa tylko katalog, który jest w danym momencie pusty, ale nie skanuje katalogu nadrzędnego po usunięciu jego dziecka.

Czytać  10 najlepszych debuggerów Linuksa dla inżynierów oprogramowania

Częste pytania

1. Co mam zrobić, jeśli „odmówiono mi pozwolenia”?

Jeśli masz problemy z uprawnieniami podczas usuwania czegoś, najpierw sprawdź, czy nie próbujesz usunąć czegoś istotnego dla Twojego systemu lub używanych aplikacji. Gdy jesteś pewien, że usuwasz jakiś nieistotny plik lub katalog, przejdź do swojego terminala i wpisz sudo Przed twoim rm Komenda. Powinno to uniknąć wszelkich ograniczeń uprawnień.

Nie masz ochoty korzystać z wiersza poleceń? Większość menedżerów plików zainstalowanych z dystrybucjami Linuksa powinna być w stanie Ci tutaj pomóc. Kliknij prawym przyciskiem myszy dowolne puste miejsce w widoku pliku i powinieneś zobaczyć opcję „Otwórz jako root” lub „Otwórz jako administrator”. Kliknij na to i wprowadź hasło, gdy zostaniesz o to poproszony, powinno otworzyć się nowe okno z podwyższonymi uprawnieniami, co pozwoli ci robić, co chcesz, zgodnie z treścią twojego serca.

2 jest rm bezpieczna?

Tak i nie. ten rm Polecenie to tylko polecenie usunięcia. Nie kwestionuje, czy usuwane pliki i katalogi są poufne, czy nie. Dopóki masz pewność, że nie usuwasz czegoś, co nie powinno zostać usunięte, rm To jest bezpieczne.

Ogólnie rzecz biorąc, nie spowoduje to problemów dla systemu operacyjnego, jeśli jest utrzymywany w granicach katalogu „/ home”. Kiedy już wyjdziesz poza to, nie będziesz już na spokojnych morzach i naprawdę powinieneś uważać, dokąd płyniesz.

3. Czy mogę używać rm lub rmdir w innych systemach operacyjnych?

To całkowicie zależy od systemu operacyjnego, o którym mówimy. ten rm polecenie dla macOS to uderzająco podobne do Linuksa, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że oboje noszą starą szatę, którą był kiedyś UNIX.

W systemie Windows sytuacja wygląda nieco inaczej. Nie ma jednego polecenia do usuwania plików i katalogów, a zestaw operacji jest podzielony na dwie różne grupy. Wiersz poleceń systemu Windows rozpoznaje rd aby usunąć katalogi i del aby usunąć pojedyncze pliki. Flagi dla rd jak to jest w twoja strona man pokaż pewne podobieństwa do Linuksa rm -rf.

wniosek

Biorąc pod uwagę wszystkie podane tutaj informacje, mam nadzieję, że przeczytanie tego zapewni Ci pewien poziom pewności w korzystaniu z terminala i menedżera plików, aby usunąć bałagan na dysku. Tylko nie zapomnij o ostrożności i rób każdy krok z pewnym szacunkiem dla władzy, którą posiadasz. Nie ma potrzeby się spieszyć. Twój terminal i menedżer plików nigdzie się nie wybierają!

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zainstalować Linuksa w systemie Windows z WSL i zresetować hasło roota w systemie Linux.

Czy ten artykuł jest przydatny?