Jak ustawić taryfowe połączenie Wi-Fi w systemie Android

How To Set A Metered Wifi Connection On Android

W idealnym świecie każdy miałby nieograniczony dostęp do Wi-Fi. Ale tak nie jest. Urządzenia mobilne często wolą korzystać z Wi-Fi, ale możesz ustawić taryfowe połączenie Wi-Fi w Androidzie, aby mieć lepszą kontrolę nad wykorzystaniem danych. Możesz to ustawić w jednej sieci Wi-Fi w wielu sieciach.

Jak Android obsługuje mierzone Wi-Fi

Zwykle duże aktualizacje domyślnie korzystają z Wi-Fi w systemie Android. W momencie połączenia aplikacje, a nawet sam system, mogą próbować zaktualizować. Może to szybko pochłonąć Twoje dane, zwłaszcza w przypadku większych aktualizacji systemu i aplikacji. Aby uniknąć wygórowanych opłat, możesz nakazać Androidowi traktowanie Wi-Fi tak samo jak danych mobilnych.

Gdy masz połączenie z taryfowym połączeniem Wi-Fi w systemie Android, nic nie jest pobierane bez Twojej zgody. Czasami krytyczna aktualizacja zabezpieczeń może się nadal instalować, ale powinno to być rzadkie. Google czasami przesyła te aktualizacje pomimo aktywnego połączenia, aby zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo. Myślę, że w ciągu ostatnich ośmiu lat zdarzyło mi się to tylko dwa razy.

Jednak poszczególne aplikacje nadal stanowią problem. Na przykład aplikacje mediów społecznościowych nie dbają o to, czy Twój plan Wi-Fi jest ograniczony, czy nie. W większości aplikacji społecznościowych istnieją ustawienia, które ograniczają użycie, na przykład nie odtwarzają filmów automatycznie.

Ustaw taryfowe połączenie Wi-Fi

Proces różni się w zależności od używanej obecnie wersji Androida. Ponieważ obecnie używam Androida 9, zacznę od Androida 9 i wcześniejszych. Wymaga to jeszcze kilku kroków, ponieważ Android ukrywa ustawienie w użyciu danych, zamiast czynić to bardziej oczywistym, umieszczając je w ustawieniach Wi-Fi.

Otwórz Ustawienia na swoim urządzeniu z Androidem i dotknij „Sieć i Internet”.

Jak ustawić odmierzone połączenie Wi-Fi w sieci Android?

Upewnij się, że masz połączenie z Wi-Fi. Połączenie taryfowe możesz ustawić tylko wtedy, gdy masz połączenie z Wi-Fi. Pojawią się wszystkie zapisane sieci, które możesz zmienić, bez względu na to, z którą siecią jesteś aktualnie połączony. Dotknij „Wykorzystanie danych”.

Jak ustawić odmierzone połączenie Wi-Fi na danych Androida?

Stuknij menu w prawym górnym rogu i wybierz „Meterowane sieci Wi-Fi”.

Jak ustawić taryfowe połączenie Wi-Fi na Androidzie?

Możesz także zaznaczyć „Pokaż użycie Wi-Fi” z tego menu, jeśli chcesz wyświetlić wykorzystanie Wi-Fi w oknie Użycie danych wraz z danymi mobilnymi. Włączenie tej opcji to dobry pomysł, aby szybko sprawdzić, które aplikacje wykorzystują najwięcej danych, aby w miarę możliwości znaleźć alternatywę lub ograniczyć wykorzystanie danych przez aplikację.

Czytać  Jak nagrywać wideo ProRes na iPhonie 13 Pro

Włącz sieć, do której chcesz ograniczyć dostęp, i gotowe.

Jak ustawić odmierzone połączenie Wi-Fi na Androidzie?

W przypadku Androida 10 połącz się z Wi-Fi i przejdź do Ustawień. Dotknij „Sieć i Internet”. Wybierz Wi-Fi.

Stuknij sieć, z którą jesteś aktualnie połączony, a następnie Zaawansowane i wybierz Mierzony. Wybierz „Traktuj zgodnie z pomiarem”.

Jak widać, w Androidzie 10 łatwiej znaleźć to ustawienie.

Zapisz swoje dane Wi-Fi

Chociaż istnieje wiele sposobów na zmniejszenie zużycia danych na urządzeniach mobilnych, wiele z tych samych metod działa również w przypadku ograniczonych planów Wi-Fi. Kilka dodatkowych szybkich wskazówek dotyczących oszczędzania jeszcze większej ilości danych na mierzonym połączeniu Wi-Fi w systemie Android to:

  • Korzystaj z mobilnej transmisji danych tak często, jak to możliwe, jeśli masz nieograniczony pakiet danych
  • Unikaj przesyłania strumieniowego i/lub korzystaj z usług przesyłania strumieniowego z opcjami offline
  • Ogranicz użycie danych w tle w aplikacjach. (Ustawienia -> Aplikacje i powiadomienia -> Informacje o aplikacji. Wybierz aplikację i dotknij „Wykorzystanie danych”. Wyłącz „Dane w tle” i upewnij się, że „Nieograniczone użycie danych” jest wyłączone.)
  • Graj w gry oferujące rozgrywkę offline, aby uniknąć reklam głodnych danych

Najważniejszym krokiem jest monitorowanie korzystania z Wi-Fi i zwracanie szczególnej uwagi na aplikacje intensywnie użytkowane. Co najważniejsze, zapobiegaj automatycznemu włączaniu się. Pomaga to uniknąć kosztownych nadwyżek co miesiąc.

Czy ten artykuł jest przydatny?

Zapisz się do naszego newslettera!

Nasze najnowsze samouczki dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej