Jak uruchomić w trybie awaryjnym w systemie Windows

Boot To Safe Mode Windows Featured

Tryb awaryjny to jedno z najważniejszych miejsc na komputerze z systemem Windows. Kiedy coś pójdzie nie tak na twoim komputerze, czego nie możesz rozwiązać za pomocą systemu operacyjnego, wtedy tryb awaryjny może być odpowiednim miejscem.

Ale jak uruchomić komputer w trybie awaryjnym? W systemie Windows jest to z pewnością nieco inne niż kiedyś, ponieważ klasyczna metoda „naciśnij F8 podczas uruchamiania komputera” nie działa już na nowszych komputerach ze względu na szybkość ich uruchamiania.

Ale wciąż istnieje kilka sposobów na uruchomienie systemu Windows w trybie awaryjnym, a tutaj pokażemy Ci najważniejsze. Pamiętaj, że te metody działają zarówno w systemie Windows 10, jak i Windows 11.

Uruchom z nośnika odzyskiwania lub nośnika instalacyjnego

Jeśli w ogóle nie możesz uruchomić systemu Windows (jeśli na przykład utknąłeś w cyklu samonaprawy lub po prostu podczas próby otwarcia systemu Windows po prostu pojawia się pusty ekran), najlepszym sposobem na uruchomienie w trybie awaryjnym jest użycie odzyskiwania lub oryginalny dysk instalacyjny systemu Windows.

boot-windows-10-tryb-bezpieczny-instalacja-narzędzie-mediów

Jeśli nie masz żadnego z nich, nie panikuj, ponieważ oba są stosunkowo łatwe do stworzenia. (Aby to zrobić, musisz jednak znaleźć działający komputer z systemem Windows). Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz przewodnik dotyczący tworzenia dysku odzyskiwania systemu Windows. Jeśli chcesz utworzyć rozruchowy dysk USB z systemem Windows, pobierz narzędzie do instalacji systemu Windows tutaj i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Po utworzeniu dysku instalacyjnego lub odzyskiwania włóż go do dysku USB i uruchom ponownie komputer.

Jeśli używasz dysku instalacyjnego, komputer uruchomi się do ekranu konfiguracji systemu Windows, w którym należy kliknąć „Dalej”, a następnie „Napraw komputer”.

boot-windows-10-tryb-bezpieczny-napraw-komputer

Dysk USB powinien uruchomić Cię na niebieskim ekranie menu startowego systemu Windows. Tutaj kliknij „Rozwiązywanie problemów -> Opcje zaawansowane -> Zobacz więcej opcji odzyskiwania -> Ustawienia uruchamiania -> Uruchom ponownie”.

Uruchom ponownie w trybie awaryjnym systemu Windows 10

Twój komputer powinien ponownie uruchomić się na nowym niebieskim ekranie o nazwie Ustawienia uruchamiania. Tutaj naciśnij przycisk 4, 5 lub 6 w zależności od iteracji trybu awaryjnego, w który chcesz wejść.

Windows-10-tryb-bezpieczny-wybierz-tryb-bezpieczny

Metoda Shift + Restart

Jeśli system Windows uruchamia się (nawet do ekranu logowania), najszybszym sposobem na przejście do trybu awaryjnego jest prawdopodobnie skorzystanie z tej metody.

Czytać  Co robi Ctrl + Z? Więcej niż myślisz

Kliknij przycisk zasilania w systemie Windows (do którego można uzyskać dostęp nie tylko z menu Start, ale także z ekranu logowania systemu Windows — przydatne, jeśli z jakiegoś powodu nie możesz zalogować się do systemu Windows). Następnie przytrzymaj Reszta klikając opcję „Uruchom ponownie”.

Uruchom w trybie awaryjnym Windows Safe Shift
trzymaj Reszta klawisz podczas klikania Uruchom ponownie, aby szybko przejść do trybu awaryjnego

Powinno to uruchomić menu startowe na niebieskim ekranie, o którym mówiliśmy w pierwszej wskazówce. Od tego momentu możesz postępować zgodnie z tymi instrukcjami, aby przejść do trybu awaryjnego systemu Windows.

Za pomocą ustawień systemu Windows

Inną metodą uruchomienia w trybie awaryjnym, z której można korzystać w systemie Windows, jest przejście do Ustawień (ikona koła zębatego w menu Start lub wpisanie settings w pasku wyszukiwania systemu Windows).

Kliknij „Aktualizacja i zabezpieczenia”, a następnie kliknij „Uruchom ponownie teraz” pod nagłówkiem „Zaawansowane uruchamianie”.

boot-windows-10-safe-mode-settings-advanced-startup

Spowoduje to przejście do menu rozruchowego niebieskiego ekranu z pierwszej wskazówki. Kliknij „Rozwiązywanie problemów -> Opcje zaawansowane -> Zobacz więcej opcji odzyskiwania -> Ustawienia uruchamiania -> Uruchom ponownie”. Po uruchomieniu komputera w Ustawieniach uruchamiania wybierz 4, 5 lub 6 w zależności od wersji trybu awaryjnego, której chcesz użyć.

Wyjdź z bezpiecznego trybu

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli ponownie uruchomisz komputer z trybu awaryjnego, uruchomi się on z powrotem do normalnej wersji systemu Windows. Ale często zdarza się, że komputer czasami „blokuje się” w trybie awaryjnym nawet po ponownym uruchomieniu. W takim przypadku poniżej opisano, jak uniemożliwić uruchomienie komputera w trybie awaryjnym.

W trybie awaryjnym naciśnij Zarobić + rnastępnie napisz msconfig w polu Uruchom.

Uruchom w trybie awaryjnym Windows Msconfig

W oknie Konfiguracja systemu kliknij kartę Rozruch, a następnie w sekcji „Opcje rozruchu” usuń zaznaczenie pola „Bezpieczny rozruch”.

Uruchom w trybie awaryjnym Windows Safe Boot

Stare metody rozruchu w trybie awaryjnym systemu Windows są niedostępne, a nowe są dostępne. Jeśli nadal masz problemy z komputerem z systemem Windows, musisz zapoznać się z najnowszymi problemami z aktualizacją systemu Windows (i jak je naprawić). Zawsze dobrze jest wiedzieć, jak rozwiązać problemy z rozdzielczością ekranu.

Czytać  Jak używać ShadowExplorer do przywracania plików z Przywracania systemu

Czy ten artykuł jest przydatny?