Jak uruchomić skrypt w języku Python na komputerze Mac

Jak uruchomić skrypt w języku Python na komputerze Mac

Python jest językiem bardzo podobnym do Maca. Porzuca wiele konwencji składniowych tradycyjnych języków programowania na rzecz kodu czytelnego dla człowieka, hierarchii opartej na kartach i abstrakcyjnego zarządzania pamięcią. Jest to szczególnie świetny pierwszy język programowania, który pozostawia wiele osób szukających wyjaśnień, jak wykonywać pozornie proste zadania, bez samouczka, który mógłby je wyjaśnić. Uruchamianie skryptu w Pythonie na macOS jest zwykle jedną z tych rzeczy.

Jeśli nie znasz języka, możesz rozpoznać skrypty napisane w Pythonie po charakterystycznym rozszerzeniu pliku „.py”. Skrypty Pythona można uruchamiać na dwa różne sposoby, w zależności od dostępnych narzędzi.

Z terminalem

Ta bardziej uniwersalna metoda wykorzystuje tylko wbudowane narzędzia i programy narzędziowe.

1. Zanotuj ścieżkę do skryptu Python w Finderze.

run-python-script-macos-finder-python-script-location

Jeśli nie masz pewności, który sposób jest, możesz łatwo się tego dowiedzieć. Kliknij plik prawym przyciskiem myszy, przytrzymując przycisk Opcja i wybierz „Kopiuj … jako nazwa ścieżki”, aby skopiować ścieżkę do schowka.

run-python-script-macos-finder-copy-path-name

1. Użyj cd polecenie, aby przejść do folderu zawierającego plik Pythona. Jeśli skopiowałeś powyższą nazwę ścieżki, wklej ją po cd Komenda.

run-python-script-macos-terminal-cd-to-folder

2. Wpisz następujące polecenie, aby uruchomić skrypt:

run-python-script-macos-terminal-run-python-script

Oczywiście wymień filename rzeczywistą nazwą Twojego skryptu. W naszym przykładzie zamieniamy nazwę pliku na configure.py.

Python Launcher

Domyślnie macOS jest dostarczany z zainstalowanym Pythonem 2.7.3. Jednak nie jest to najnowsza wersja Pythona. Jeśli masz zainstalowany Python 3, będziesz mieć dostęp do kilku innych narzędzi programowych. Należą do nich Python Launcher, program GUI, który uruchamia skrypty w języku Python. Jeśli jest zainstalowany na komputerze Mac, możesz uruchamiać skrypty Pythona z Findera.

1. Znajdź plik skryptu Python w Finderze.

run-python-script-macos-finder-python-script-location

2. Kliknij plik prawym przyciskiem myszy i wybierz „Otwórz za pomocą -> Python Launcher” z menu kontekstowego.

Czytać  Jak przeskanować sieć lokalną za pomocą Terminala w systemie macOS

run-python-script-macos-python-launcher-open-with-menu

Alternatywnie, skrypty Pythona można przeciągnąć na ikonę Python Launcher. Działa to z ikoną Python Launcher zarówno w Docku, jak iw folderze Aplikacje.

Konfiguracja programu uruchamiającego w języku Python

run-python-script-macos-python-launcher-preferences

Możesz także dostosować program uruchamiający Python za pomocą kilku dodatkowych opcji. Dzięki tym opcjom możesz wybrać swoją wersję Pythona, włączyć narzędzia do debugowania i dostosować sposób działania skryptu. Te opcje będą szczególnie interesujące dla osób z pewną znajomością języka programowania Python.

Okno Preferencje Python Launcher otwiera się automatycznie w tle, gdy jest uruchomiony Python Launcher. Możesz także otworzyć go ręcznie, wybierając „Python Launcher -> Preferences” z paska menu Python Launcher.

Okno preferencji można również wywołać przed uruchomieniem skryptu. Przeciągnij skrypt na ikonę Python Launcher, przytrzymując klawisz opcji, a menu preferencji zostanie wygenerowane przed uruchomieniem skryptu, umożliwiając dostosowanie ustawień, które będą miały zastosowanie tylko do niego. Zazwyczaj zmiany w preferencjach Python Launcher mają charakter globalny i wpływają na wszystkie przyszłe skrypty.

Konkluzja

Pliki Pythona można również uruchamiać w środowisku Python IDE, IDLE. Ma to sens dla programistów Pythona pracujących w środowisku IDE. Ale jeśli chcesz tylko szybko uruchomić scenariusz, to tak, jakbyś zapalił papierosa pociskiem wycieczkowym. Może imponujące, ale nie to, co można nazwać „koniecznym”.

Czy ten artykuł jest przydatny?