Jak uruchamiać stare gry w systemie Windows 10

Jak uruchamiać stare gry w systemie Windows 10

Czujesz nostalgię? Chcesz uruchomić klasyczne gry na PC, takie jak Duke Nukem, na swoim nowoczesnym komputerze? Niestety łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Oto kilka sposobów uruchamiania starych gier w systemie Windows 10.

Dlaczego stare gry nie działają w systemie Windows 10?

Systemy operacyjne zmieniają się znacząco w czasie. Nowoczesne systemy nie wykorzystują już zależności wymaganych przez starszy sprzęt i oprogramowanie. Ponieważ uaktualnienia sprzętu i oprogramowania wymagają bardziej zaawansowanych systemów operacyjnych, starsze fragmenty kodu, które nie są już potrzebne, zostały odrzucone.

Na przykład 64-bitowa architektura nowoczesnych systemów operacyjnych, takich jak Windows 10, po prostu nie jest kompatybilna ze starszą 16-bitową architekturą znalezioną w Windows 95 lub Windows 98. Oznacza to, że nie zawsze można uruchamiać gry Windows 95 w systemie Windows. . To powiedziawszy, istnieje kilka sztuczek, dzięki którym Twoje gry będą działać.

Uruchom stare gry Doom

Notatka– Każda gra będzie miała inne wymagania i zależności. W związku z tym wymienione poniżej kody mogą nie działać we wszystkich grach.

W przypadku gier na dyskach weź zewnętrzny napęd DVD

Minęła prawdopodobnie dobra dekada, odkąd nowe komputery stacjonarne i laptopy były dostarczane z wbudowanymi napędami CD/DVD. Po prostu sprzęt się rozwinął. Większość gier jest cyfrowa, a większość nowoczesnych urządzeń jest typu plug-and-play, automatycznie instalując niezbędne sterowniki.

Graj w stare gry za pomocą napędu DVD systemu Windows 10

Jeśli Twój komputer nie ma zewnętrznego napędu CD / DVD / Blu-Ray, ale masz starsze gry na dyskach, w które chcesz grać, powinieneś być w stanie je uruchomić, kupując wtyczkę typu „plug and play” DVD USB. Ołów. Zwykle kosztują około 30 dolarów i zwykle są to płyty DVD-RW (możesz więc nagrywać i zgrywać płyty, jeśli nadal lubisz takie rzeczy!). Po prostu podłącz dysk do komputera, pozwól mu zainstalować sterowniki, a następnie włóż grę, którą chcesz zainstalować.

Jednak nawet po tym kroku wciąż pozostaje wiele do zrobienia.

Uruchom jako administrator

Nowoczesne systemy operacyjne, takie jak Windows 10, mają kilka funkcji bezpieczeństwa, które nie były dostępne w starszych systemach operacyjnych. Niezamierzonym skutkiem ubocznym tego jest to, że te funkcje bezpieczeństwa mogą uniemożliwić uruchamianie starych gier.

Na przykład UAC (Kontrola konta użytkownika) pomaga złagodzić złośliwe oprogramowanie siejące spustoszenie w systemie. Aby to zrobić, unikaj automatycznej instalacji plików z nieznanych lub niezweryfikowanych źródeł. Niestety, może to uniemożliwić zainstalowanie gier retro na nowoczesnym komputerze. Dzieje się tak, ponieważ plik wykonywalny (.exe), który instaluje pliki niezbędne do uruchomienia gry, jest zablokowany przed instalacją na komputerze.

Uruchom starego menedżera gier

Aby tego uniknąć, musisz uruchomić plik .exe z uprawnieniami administratora. Aby to zrobić, po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy plik .exe gry i wybierz z menu opcję „Uruchom jako administrator”. Przy odrobinie szczęścia Twoja gra będzie działać. To proste rozwiązanie; jednak będziesz musiał to robić za każdym razem, gdy chcesz zagrać.

Tryb zgodności

Nowoczesne wersje systemu Windows mają funkcję, która pozwala użytkownikom symulować starsze wersje systemu Windows, zwaną trybem zgodności. Jeśli planujesz grać w swoją grę więcej niż raz, uruchamianie jej z uprawnieniami administratora szybko się starzeje. Zamiast tego użyj trybu zgodności, aby za każdym razem poinformować system Windows 10, jak uruchamiać grę.

Czytać  Zaoszczędź do 80 USD na Apple Watch Series 6

Aby rozpocząć, znajdź plik .exe gry, którą chcesz uruchomić, i kliknij go prawym przyciskiem myszy. W wyświetlonym menu kliknij „Właściwości”, co otworzy nowe okno. U góry nowego okna poszukaj karty „Zgodność”.

Uruchom zgodność ze starymi grami

W tym momencie masz dwie opcje. Jeśli wybierzesz opcję „Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów ze zgodnością”, system Windows sam zdiagnozuje wszelkie problemy, które uniemożliwiają uruchomienie gry. Po tym, jak system Windows zrobi swoje, możesz uruchomić grę.

Alternatywnie możesz wybrać trasę ręczną. Poniżej opcji „Tryb zgodności” zobaczysz rozwijane pole, które pozwala wybrać wersję systemu Windows, dla której została zaprojektowana gra. W „Ustawieniach” możesz nawet dostosować rozdzielczość ekranu i nakazać systemowi Windows działanie ze zmniejszoną paletą kolorów. Włączenie tych opcji może pomóc zwiększyć Twoje szanse na granie w ten stary faworyt.

Użyj emulatora

Do Windows XP system operacyjny Microsoft Windows był budowany na MS-DOS. W rezultacie wiele gier wydanych w tym okresie zostało napisanych dla systemu DOS. Niestety, współczesne wersje systemu Windows nie są już zależne od systemu DOS i nie obsługują go. Jeśli tryb zgodności nadal nie może uruchomić twoich gier, możesz spróbować emulować DOS z nowoczesnej maszyny.

Uruchom stare gry Dosbox

Najpopularniejszym emulatorem umożliwiającym uruchamianie gier przeznaczonych dla systemu DOS jest DOSBox. Istnieje obszerna dokumentacja dotycząca instalacji i uruchamiania DOSBox na komputerze. Ponadto utrzymuje się oficjalna strona internetowa DOSBox wyczerpująca lista wszystkich obsługiwanych gier więc możesz sprawdzić, czy Twoja kolekcja będzie działać, zanim przejdziesz dalej.

Owijarki 3D

Nowoczesne procesory graficzne obsługują akcelerację 3D za pośrednictwem trzech interfejsów API: DirectX, OpenGL i Vulkan. Jeśli próbujesz uruchomić grę, która została stworzona specjalnie dla starego interfejsu API stworzonego przez Glide, po prostu nie będzie działać z tego prostego powodu, że współczesny procesor graficzny go nie obsługuje. Wiele gier z systemu Windows 95 korzystało z tych interfejsów API przy uruchamianiu grafiki 3D z pierwszej ery!

Aby to zadziałało, możesz użyć „opakowania slajdów”, oprogramowania, które działa jako tłumacz dla wywołań interfejsu API Glide gry, mapując je na funkcje DirectX i OpenGL, które może zrozumieć Twój nowoczesny procesor graficzny.

Stare gry w nowym systemie Windows Dgvoodoo

nGlide to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które pozwala grać w stare gry Glide na aktualnych wersjach systemu Windows. Wystarczy go zainstalować, aby dodać „przesuwną warstwę kompatybilności” do Twojej wersji systemu Windows, umożliwiając granie w starsze gry, takie jak akcelerowana wersja 3D Diablo II.

ScummVM

Jeśli próbujesz uruchomić jakąś starą grę przygodową, taką jak te stworzone przez Sierra lub LucasGames, nie warto zmagać się z ustawieniami systemu operacyjnego lub DosBox, gdy istnieje lepsza alternatywa: ScummVM.

Stare gry na nowym Windows Scummvm

Pierwotnie stworzony jako nowoczesna implementacja SCUMM, system, którego LucasArts używał do tworzenia większości swoich klasycznych przygód, takich jak „The Secret of Monkey Island” i „Full Throttle”, wkrótce został rozszerzony o obsługę klasyków Sierry. tak popularne, ale także uwielbiane tytuły, takie jak „Beneath a Steel Sky” i seria Gobliiins.

Czytać  Krótki przegląd stacji dokującej Linedock 16 "dla MacBooka Pro

Obecnie obsługuje ponad 250 tytułów, w tym Broken Sword, Myst, a nawet naprawdę starą serię Elvira. Aby je odtworzyć, uruchom ScummVM i „wskaż” mu pliki instalacyjne kompatybilnej gry.

Łatki i łatki społeczności

Niezależnie od tego, czy uruchomisz grę za pomocą powyższych metod, powinieneś sprawdzić, czy istnieją łatki lub mody społecznościowe, które pomagają starszym grom działać znacznie lepiej na nowoczesnych systemach.

Graj w stare gry Daggerfall Unity dla systemu Windows 10
Daggerfall Unity to tylko jeden z wielu projektów społecznościowych mających na celu unowocześnienie starych gier.

To tajemnica, że ​​stare gry Doom wiele korzystają z portów źródłowych, takich jak ZDoom, które upiększają gry za pomocą rozdzielczości panoramicznych, dynamicznego oświetlenia i wszelkiego rodzaju nowoczesnych rozwiązań technicznych (torując drogę niesamowitym zmianom, takim jak Brutal Doom. ).

Istnieją wersje gier open source, takie jak Szpital tematyczny oraz klasyczny dungeon crawler Arx Fatalis, nad którym cały zespół pracuje niestrudzenie Przenoszenie The Elder Scrolls II: Daggerfall do Unity Engine, Z grą teraz w dużej mierze funkcjonalną!

Niezależnie od tego, w jaką starą grę chcesz zagrać, sprawdź, czy ktoś zmodernizował ją dla systemu Windows 10.

Użyj maszyny wirtualnej

Jeśli żadna z powyższych opcji nie działa, masz poważne problemy ze zgodnością. Aby rozwiązać ten problem, najlepszą opcją jest oszukanie gry, aby myślała, że ​​uruchamiasz ją w systemie operacyjnym, dla którego została pierwotnie zaprojektowana. Możesz to zrobić, uruchamiając maszynę wirtualną na bieżącym sprzęcie. VirtualBox to popularna maszyna wirtualna dla systemu Windows i jest w 100% darmowa.

Uruchom stare gry Winworld

Dla niewtajemniczonych pomyśl o maszynie wirtualnej jako emulatorze systemu operacyjnego. Zasadniczo działa to tak: zaczynasz od zainstalowania maszyny wirtualnej na bieżącym komputerze. Z wnętrza maszyny wirtualnej zainstaluj system operacyjny. W takim przypadku byłaby to starsza wersja systemu Windows kompatybilna z twoimi grami. Na szczęście starsze wersje systemu Windows można pobrać z WinŚwiat.

Notatka: Firma Microsoft zna tę witrynę i zabrania jedynie pobierania komercyjnych wersji systemów Windows XP i Vista.

Wreszcie ze środowiska maszyny wirtualnej możesz zainstalować grę, w którą chcesz zagrać. Podążanie ścieżką maszyny wirtualnej nie jest najłatwiejszą metodą, ale kiedy absolutnie musisz grać w swoją kolekcję retro gier komputerowych, rozpaczliwe czasy wymagają desperackich środków.

Steam i GOG

Uruchom stare gry Gog

Jeśli wszystko inne zawiedzie, możesz odkupić swoją grę w sklepie internetowym, takim jak Steam lub GOG. Na szczęście zarówno Steam, jak i GOG mają starsze wersje gier, które zostały załatane, aby działały na nowoczesnych systemach operacyjnych. Oznacza to, że nie musisz majstrować przy niczym wymienionym powyżej i możesz od razu wskoczyć do przesiąkniętej nostalgią sesji gry. Ponadto większość starszych gier jest bardzo przystępna cenowo i nie ma DRM.

Jeśli masz poważne problemy z uruchamianiem starych gier w systemie Windows 10, innym sposobem jest uruchomienie RetroPie na Raspberry Pi, aby grać w klasyczne gry konsolowe z przeszłości. Alternatywnie, jeśli chcesz zagrać w niektóre gry, których nawet nie musisz instalować, sprawdź naszą listę najlepszych gier kooperacyjnych, w które możesz grać w przeglądarce.

.

Czy ten artykuł jest przydatny?