Jak tworzyć skróty na pulpicie w macOS

Jak tworzyć skróty na pulpicie w macOS

Za każdym razem, gdy pobierasz i instalujesz program lub aplikację na komputerze z systemem Windows, masz możliwość utworzenia skrótu na pulpicie. Cel tego skrótu jest prosty: umożliwia szybki dostęp do aplikacji. Tworzenie skrótu na pulpicie w systemie macOS jest również bardzo łatwe, ale opcja tego nie jest tak oczywista.

Możesz dodać skróty do folderów i aplikacji do stacji dokującej lub pulpitu komputera Mac.Wiąże się to z utworzeniem aliasu dla żądanego skrótu, a następnie przeniesieniem go na pulpit (lub w inne miejsce). W tym artykule omówimy dwie metody tworzenia skrótów na pulpicie w systemie macOS.

Jak tworzyć skróty na pulpicie na komputerze Mac

Pierwsza metoda jest prostsza, ponieważ polega na użyciu menu aplikacji/folderu w celu utworzenia aliasu, który można następnie przenieść do dowolnej lokalizacji na komputerze Mac.Aby to zrobić:

1. Otwórz lokalizację folderu lub aplikacji, dla której chcesz utworzyć skrót. Jeśli jest to folder, możesz po prostu przejść do niego za pomocą Findera. Podobnie, jeśli chcesz utworzyć skrót do aplikacji, możesz przejść do folderu Aplikacje z Findera i wybrać aplikację.

2. Wybierz folder / aplikację i kliknij go prawym przyciskiem myszy (drugie kliknięcie). Kliknij „Utwórz aliasy”.

Skróty na pulpicie Mac Utwórz aliasy

3. Skrót do folderu / aplikacji zostanie natychmiast utworzony w tej samej lokalizacji. Naciśnij klawisz Enter na klawiaturze; potwierdzi to skrót ze słowem „Alias” na końcu nazwy.

Skróty na pulpicie Mac Alias

4. Po prostu przeciągnij i upuść ten skrót na pulpicie lub stacji dokującej. Możesz także skopiować ten skrót i wkleić go w wybranej lokalizacji.

Skróty na pulpicie Mac Przeciągnij na pulpit

Jest to. Możesz łatwo użyć tego skrótu na pulpicie, aby szybko otworzyć folder lub uruchomić aplikację. Możesz utworzyć tyle skrótów, ile chcesz.

Możesz także usunąć słowo „alias” z nazwy skrótu. Po prostu wybierz skrót, naciśnij klawisz Enter i nazwij go, jak chcesz.

Czytać  11 niezbędnych wskazówek dla użytkowników systemu macOS przechodzących na system Windows

Jeśli chcesz wyświetlić oryginalny folder w dowolnym momencie, kliknij skrót prawym przyciskiem myszy i kliknij „Pokaż oryginał”. Nawet jeśli zmienisz lokalizację oryginalnego folderu / aplikacji, skrót nadal działa.

Skróty na pulpicie Mac Pokaż oryginał

Używanie skrótów klawiaturowych do tworzenia skrótu

Druga metoda tworzenia skrótu na pulpicie polega na użyciu skrótów klawiaturowych.

1. Otwórz lokalizację folderu lub aplikacji, dla której chcesz utworzyć skrót.

2. Przytrzymaj Opcja + Komenda klucze razem. Jednocześnie kliknij folder lub aplikację i przeciągnij ją i upuść na pulpicie.

3. Powinno to automatycznie utworzyć żądany skrót na pulpicie.

Skróty na pulpicie Skrót Mac

Uwaga– Czasami możesz nieumyślnie skopiować lub przenieść cały folder zamiast tworzyć jego skrót. Jeśli tak jest, po prostu cofnij ruch, naciskając Komenda + Z i ponownie wykonaj procedurę.

Jeśli na Macu działa wersja starsza niż macOS Catalina, możesz również użyć skrótu klawiaturowego Komenda + L aby natychmiast utworzyć alias w tej samej lokalizacji. Następnie możesz skopiować i wkleić ten alias w dowolnym miejscu, w którym chcesz go użyć jako skrótu.

Oprócz tworzenia skrótów na pulpicie możesz także przyciągać lub dzielić okna ekranu w systemie macOS oraz blokować piksele śledzące w Apple Mail.Dowiedz się, jak to zrobić.

.

Czy ten artykuł jest przydatny?