Jak stworzyć bootowalny Ubuntu USB w Windows

Jak stworzyć bootowalny Ubuntu USB w Windows

Pełne przejście z systemu Windows na Linux może nie być łatwe, dlatego Ubuntu pozwala użytkownikom najpierw przetestować Live CD (lub USB), aby sprawdzić, czy im się podoba, a następnie zainstalować je w swoich systemach. Ten przewodnik pokazuje, jak utworzyć bootowalny Ubuntu USB w systemie Windows. Dzięki temu możesz uruchomić Ubuntu na dowolnym komputerze, wykonywać swoje zadania i pozostawić główny system operacyjny bez zmian.

Aby postępować zgodnie z przewodnikiem, upewnij się, że:

  1. Połączenie internetowe w celu pobrania niezbędnych narzędzi.
  2. Pamięć flash USB: co najmniej 8 GB (zalecane).
  3. Pobrałeś najnowszą wersję Ubuntu ISO z oficjalnej strony. Strona pobierania Ubuntu.

Utwórz bootowalny Ubuntu USB z Rufus

Najłatwiejszą metodą stworzenia bootowalnego Ubuntu USB jest użycie Rufus. Możliwość ustawienia trwałości na dyskach USB Ubuntu jest teraz kompatybilna z najnowszymi wersjami Rufusa.

1. Podłącz dysk USB do komputera z systemem Windows. Następnie uruchom Rufusa i kliknij przycisk „Wybierz”, aby wybrać Ubuntu ISO.

2. Ustaw rozmiar pliku trwałości.

3. Skonfiguruj schemat partycji.

Wytrwałość Rufusa

4. Kliknij „Start”, aby sflashować ISO.

Po zakończeniu procesu flashowania uruchom ponownie komputer w systemie Ubuntu.

Utwórz bootowalny Ubuntu USB z UNetbootin

Inną metodą utworzenia bootowalnego Ubuntu USB w systemie Windows jest użycie UNetbootin.

1. Pobierz narzędzie UNetbootin ze swojej oficjalnej strony.

Pobierz Unnetbootin

2. Uruchom narzędzie UNetbootin. Być może zauważyłeś, że możesz wybrać opcję „Dystrybucja”, wybrać dystrybucję, którą chcesz zainstalować, a UNetbootin pobierze dla Ciebie plik ISO. W tym przewodniku użyjemy opcji „Obraz dysku”, ponieważ już pobraliśmy Ubuntu ISO.

3. Wybierz sekcję „trzy kropki” i przejdź do lokalizacji pobranego obrazu ISO Ubuntu.

Unetbootin Flash

Wybierz Ubuntu ISO i prześlij go do UNetbootin.

4. Przed flashowaniem ISO na USB skonfiguruj trwałość. Aby to zrobić, ustaw opcję „Przestrzeń używana do zachowania plików między restartami”. Proszę przydzielić żądaną przestrzeń w MB.

Trwałość Unetbootin

Uwaga– Jeśli aktualizujesz starsze obrazy ISO Ubuntu, może to nie działać i może być konieczne wykonanie ręcznej konfiguracji, jak pokazano w poniższych krokach.

Czytać  Jak włączyć Wake-on-LAN w Ubuntu?

5. W rozwijanym menu „Typ” na dole upewnij się, że wybrano „Dysk USB”, wybierz obok niego katalog napędu dysku USB, a następnie kliknij „OK”, aby rozpocząć proces. Po kilku minutach proces zostanie zakończony.

Masz teraz przenośną i bootowalną wersję Ubuntu.

Dodaj trwałość ręcznie do rozruchowego USB

W niektórych przypadkach UNetbootin może nie dodać trwałości. Aby rozwiązać ten problem, możesz ręcznie skonfigurować tę opcję.

1. Pobierz Plik Casper-RW-Creator z oficjalnego linku.

2. Po pobraniu uruchom plik i wybierz napęd USB.

3. Skonfiguruj plik trwałości.

Uwaga– Jeśli używasz obrazu Ubuntu 20.04, nazwa pliku trwałości została zmieniona na zapisywalną. Jednak w przypadku starszych obrazów wybierz plik trwałości jako Casper.

Casper Rw z możliwością zapisuw

4. Wybierz rozmiar, aby przydzielić plik trwałości i kliknij „Utwórz”.

Postęp Kacpera

5. Po zakończeniu procesu plik casper lub zapisywalny powinien znajdować się w katalogu głównym dysku w celu zachowania trwałości.

Plik do nagrywania

Aby wskazać Ubuntu plik trwałości, edytuj plik „grub.cfg” w „/boot/grub/grub.cfg”.

Znajdź wejście:

Edytuj plik i dodaj moduł Casper. Poprzedni wpis powinien być:

Na koniec zapisz plik i uruchom ponownie komputer w sesji Ubuntu. Podczas rozruchu wybierz sekcję „Ubuntu”, aby użyć pliku trwałości.

Kończący się

Masz teraz bootowalny dysk USB Ubuntu, który możesz zabrać ze sobą wszędzie. Jest to doskonała opcja pod względem bezpieczeństwa, ponieważ gwarantuje, że nie musisz wprowadzać i pozostawiać swoich danych na komputerach publicznych lub obcych. Jednak jako dodatkowy środek pamiętaj o zabezpieczeniu hasłem dysku Ubuntu.

Czytać  Co to jest LVFS i jak się go używa?

Jeśli chcesz zacząć od zera i uzyskać czysty dysk flash, możemy przeprowadzić Cię przez proces formatowania dysku USB w systemie Windows. Możemy również pokazać, jak sformatować dysk w systemie FAT32, co nie jest możliwe w przypadku natywnego narzędzia do formatowania w systemie Windows 10.

.

Czy ten artykuł jest przydatny?