Jak sprawić, by Twój laptop do gier z systemem Windows działał dłużej na baterii?

Gaming Laptop Battery

Laptopy do gier są w końcu wystarczająco wydajne i niedrogie, aby być opłacalnymi systemami dla entuzjastów gier. Chodzi o to, że podczas grania są notorycznie trudne do wyczerpania baterii. Chociaż prawdopodobnie nie będziesz mieć dużo czasu na granie w taki sam sposób, jak po podłączeniu do ściany, możesz zrobić kilka rzeczy, aby gry, gdy nie masz pod ręką gniazdka, trwały dłużej niż 15 minut.

Zmień tryb zasilania systemu Windows

System Windows ma wyrafinowany zestaw ustawień i zasad zasilania. Pozwalają precyzyjnie dostroić, w jaki sposób laptop powinien przydzielać zasilanie jego komponentom, ale kto ma na to czas, gdy czekają gry?

Na szczęście ich poprawianie jest dość łatwe.

  1. wciśnij Okna a następnie wybierz „Ustawienia”.
  2. przejdź do „System-> Zasilanie i bateria -> Tryb zasilania”.
Tryb zasilania laptopa do gier
  1. Wybierz „Najlepsza wydajność energetyczna” z menu rozwijanego, które pojawia się po kliknięciu małej strzałki w dół.

Notatka: Jeśli twój plan zasilania jest ustawiony na „Wysoka wydajność”, musisz zmienić go na „Zrównoważony”, zanim uzyskasz dostęp do opcji trybu zasilania.

Ogranicz liczbę klatek na sekundę

Podczas gdy laptopy do gier zwykle mają monitory o wysokiej częstotliwości odświeżania i komponenty zapewniające wysoką liczbę klatek na sekundę, jest to również świetny sposób na rozładowanie baterii przed ukończeniem sekcji samouczka gry.

Możesz ograniczyć liczbę klatek generowanych przez grę. To drastycznie zmniejsza zużycie energii na wiele sposobów. W przypadku procesorów graficznych Nvidia możesz na przykład aktywować „Doładowanie baterii” w aplikacji Geforce Experience.

Aktywacja doładowania baterii laptopa do gier

Jeśli chodzi o procesory graficzne AMD, skorzystaj z „Kontrola celu szybkości klatek” w aplikacji Ustawienia Radeona.

Laptop do gier
zrzut ekranu pobrany ze strony AMD

Możesz także użyć opcji ograniczania szybkości klatek w grze w przypadku tytułów obsługujących tę funkcję, w tym większości nowoczesnych gier.

Ograniczenie liczby klatek na sekundę do 60 klatek na sekundę (klatek na sekundę) to zrównoważona opcja, ale dla maksymalnej żywotności baterii przy akceptowalnej grywalności najlepszą opcją jest 30 klatek na sekundę.

Włącz Vsync

Vsync to opcja znajdująca się w praktycznie wszystkich menu gier wideo. Gwarantuje, że GPU czeka, aż monitor będzie gotowy do narysowania nowej klatki przed jej wysłaniem. Jest to w rzeczywistości ograniczenie liczby klatek na sekundę, ponieważ oznacza to, że gra nigdy nie wyrenderuje większej liczby klatek, niż może wyświetlić ekran. Jest to przydatne, ponieważ ma zastosowanie globalnie, nawet jeśli Twoja aplikacja lub gra GPU nie obsługuje ograniczania liczby klatek na sekundę.

Vsync nie tylko zapobiega „rozrywaniu ekranu”, gdy na ekranie pojawiają się dwie częściowe klatki jednocześnie, ale także zapobiega marnotrawstwu renderowania, które zmusza procesor graficzny i procesor do granic możliwości.

Oczywiście, jeśli masz monitor o wysokiej częstotliwości odświeżania, nadal jest to zbyt wiele klatek, aby grać na baterii. Możesz więc także zmniejszyć częstotliwość odświeżania ekranu laptopa.

  1. Aby to zrobić, przejdź do „Ustawienia-> System”.
  2. Następnie wybierz „Ekran-> Zaawansowany wyświetlacz-> Wybierz częstotliwość odświeżania”.
Opcje odświeżania baterii laptopa do gier
  1. Następnie wybierz niższą liczbę (np. 60 Hz) z opcji. Przy niższych częstotliwościach odświeżania sam monitor również zużywa mniej energii, więc jest to sytuacja korzystna dla obu stron.
Czytać  Różnice między UEFI a BIOSem, którego należy użyć?

Wyłącz HDR i zmniejsz jasność

HDR (High Dynamic Range) to technologia wyświetlania, która umożliwia szersze spektrum kolorów i kontrastu. Gry wyglądają niesamowicie w HDR, ale jeśli masz laptopa z wyświetlaczem obsługującym HDR, może również zużywać dużo energii. Dlatego dobrym pomysłem może być wyłączenie opcji HDR w ustawieniach gry.

Nawet jeśli twój laptop nie ma wyświetlacza HDR, zbyt wysoka jasność ekranu również stanowi problem. Zmniejsz jasność tak bardzo, jak możesz tolerować, a powinno to mieć znaczący wpływ na żywotność baterii.

Aby włączyć (lub wyłączyć) HDR w systemie Windows, wykonaj następujące czynności.

  1. Otwórz menu Start i kliknij tryb „Ustawienia”.
Laptop do gier HDR1
  1. Przejdź do „System”, a następnie wybierz „Wyświetlacz” po prawej stronie.
Laptop do gier HDR2
  1. Upewnij się, że wybrałeś właściwy wyświetlacz, jeśli masz więcej niż jeden.
  2. W sekcji „Użyj HDR” upewnij się, że przełącznik jest w pozycji wyłączonej.
Laptop do gier HDMI Włącz

Wyłącz Wi-Fi, Bluetooth i RGB

Udawaj, że lecisz samolotem i że to będzie długi lot. Aby oszczędzać baterię, możesz wyłączyć Wi-Fi i Bluetooth. Jeśli twój laptop ma klawiaturę RGB, wyłącz ją lub zmniejsz jej jasność.

Aby aktywować tryb samolotowy w systemie Windows 11, kliknij lewym przyciskiem myszy ikonę Wi-Fi, głośnika i baterii, a następnie kliknij „Tryb samolotowy”, aby przełączyć tę funkcję.

Akumulator do laptopa do gier

Pamiętaj tylko, że w niektórych klientach gier może być konieczne aktywowanie trybu offline lub nie możesz grać w swoje gry.

Użyj słuchawek lub zmniejsz głośność

Zestaw słuchawkowy do laptopa do gier

Jeśli jesteś jedną z nielicznych osób, które podczas grania używają głośników wewnętrznych w swoich laptopach, zmniejsz głośność, aby zmniejszyć zużycie energii. Chociaż jeszcze lepiej jest użyć zestawu słuchawkowego, który zużywa znacznie mniej energii i prawie na pewno lepiej brzmi.

Zabij wszystkie aplikacje działające w tle

Komputery PC są niesamowite, ponieważ potrafią znacznie więcej niż tylko granie. Jeśli jednak masz tylko ograniczoną ilość energii, lepiej, jeśli twój laptop do gier skoncentruje się na uruchamianiu gry i na niczym więcej.

Jeśli masz aplikacje wymagające dużej mocy, takie jak przeglądarki internetowe, otwarte w tle, zamknij je. Możesz wstrzymać lub tymczasowo zamknąć aplikacje, takie jak oprogramowanie antywirusowe, które skanuje w tle, dopóki nie włączysz głównego zasilania.

Wybierz ustawienia w grze

Twój procesor i karta graficzna są głównymi źródłami energii podczas grania. Jeśli poświęcisz im mniej pracy, bateria będzie działać dłużej. Ograniczenie liczby klatek na sekundę już bardzo pomaga, ale możesz zrobić jeszcze więcej, zmniejszając ustawienia szczegółów w grach, w które grasz na zasilaniu bateryjnym.

Doom baterii laptopa do gier

Nie musisz tracić czasu na majsterkowanie, po prostu zmień ustawienie wstępne na średnie lub niższe. Nie zalecamy zmniejszania rozdzielczości gry. Zwykle lepiej jest grać w maksymalnej rozdzielczości ekranu lub ryzykujesz zobaczenie brzydkich artefaktów skalowania.

Czytać  Jak naprawić niesformatowany i bezużyteczny dysk USB

Graj w mniej wymagające gry w podróży

Twój laptop do gier z systemem Windows ma dostęp do dziesięcioleci historii gier na PC. Nie zawsze musisz grać w najnowsze i najlepsze gry AAA. Bycie z dala od gniazdka elektrycznego to doskonała okazja, aby cieszyć się starszymi grami. Te tytuły wymagają do działania tylko ułamka mocy twojego laptopa. Obydwa Parowy oraz GoG oferują dużą różnorodność klasyczne gry które są nie mniej zabawne, gdy jest się starszym!

Użyj powerbanku (jeśli możesz)

Nowoczesne laptopy do gier z portami USB-C lub Thunderbolt często obsługują ładowanie baterii przez te porty. Dzieje się tak dzięki technologii USB PD (Power Delivery). Nie każdy laptop z portami USB-C lub Thunderbolt 3 to obsługuje. Jednak obsługa USB PD jest minimalnym wymogiem dla Thunderbolt 4.

Powerbank do laptopów do gier

Jeśli masz bank baterii, który oferuje USB PD przez USB C, może to pomóc w wydłużeniu czasu pracy laptopa. USB PD nie zapewnia wystarczającej mocy, aby Twój laptop działał przy pełnym nachyleniu do grania. Jeśli jednak korzystasz z innych wskazówek w tym artykule, aby zmniejszyć zużycie energii, może to spowolnić lub prawie zatrzymać rozładowywanie baterii po podłączeniu. W najgorszym przypadku oferuje sposób na naładowanie laptopa, gdy w rzeczywistości nic nie grasz . Na przykład kiedy jest w twoim plecaku.

Możesz uzyskać power banki USB PD o pojemności do 99,99 Wh, czyli nieco poniżej limitu 100 Wh narzuconego przez wiele linii lotniczych. Największe laptopy z baterią do gier mają podobną pojemność, więc teoretycznie można w ten sposób podwoić łączną żywotność baterii.

Jest to prawdopodobnie najbardziej drastyczna (i kosztowna) opcja, ale laptopy do gier zwykle mają łatwo wymienne baterie. Jeśli posiadasz model z baterią, którą możesz wyjąć bez otwierania laptopa, możesz rozważyć zakup drugiego.

Wymiana baterii laptopa do gier

Posiadanie drugiej baterii skutecznie podwaja całkowitą żywotność baterii. Chociaż będziesz musiał przerwać rozgrywkę, aby wprowadzić zmianę, powrót do pracy powinien zająć tylko kilka minut. Zakładając, że budżet nie jest dla Ciebie problemem, możesz kupić tyle baterii, ile chcesz.

Tylko upewnij się, że kupujesz oryginalną certyfikowaną baterię, a nie urządzenie innej firmy lub podrobione!

Nic nie trwa wiecznie!

Bez względu na to, w którą stronę go pokroisz, laptopy do gier to żądne energii bestie, a nawet najbardziej wydajne modele nie wytrzymają tak długo, jak Nintendo Switch czy Valve Steam Deck. Mimo to, jeśli wiesz, jak długo będziesz potrzebować, aby bawić się na zasilaniu bateryjnym, te wskazówki i strategie z pewnością będą bezcenne.

Wszystkie zrzuty ekranu zrobione przez Sydney Butler.

Czy ten artykuł jest przydatny?

Zapisz się do naszego newslettera!

Nasze najnowsze samouczki dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej