Jak sprawić, by kłopotliwe gry Steam działały na Linuksie?

Jak sprawić, by kłopotliwe gry Steam działały na Linuksie?

Jeśli próbowałeś zbadać, co Linux miał do zaoferowania w grach od „wielkiego nacisku” 2018 do 2019, aby opracować porty i rozwiązania dla jak największej liczby tytułów Windows / Mac, dowiesz się o niesławnym wkładzie Steam w te wysiłki w forma protonowa. Jednocześnie, jeśli próbujesz uruchomić niektóre z bardziej zależnych tytułów, szybko zauważysz, że Proton nie jest całkowicie bezbłędny, jeśli chodzi o płynne przejście z systemu Windows na Linux dla różnych gier.

W przypadkach, w których gry zgłaszają błędy, gdy próbujesz je uruchomić za pomocą Protona, istnieje sprytne małe narzędzie o nazwie „protontricki”, które ułatwia ich zachowanie.

Jak to działa

Protontricks to narzędzie oparte na terminalu, które automatyzuje większość nudy, przez którą musiałbyś przejść, jeśli użyjesz winetricków (skryptu pomocniczego dla środowiska WINE) do rozwiązywania problemów z grą Steam. Narzędzie inteligentnie wykorzystuje skrypty, aby proces przebiegał tak płynnie, jak to tylko możliwe.

Wiele razy, gdy Steam’s Proton nie może uruchomić gry, dzieje się tak, ponieważ aplikacja nie ma zależności, której Steam nie zainstalował. Protontricks nakłada się na triki z winem, aby umożliwić Ci łatwe przezwyciężenie tego problemu i bezpośrednie zainstalowanie wielu środowisk wykonawczych, które musisz uruchomić bezpośrednio w swoich katalogach Steam bez większych problemów.

Pierwszy to pierwszy

Zanim cokolwiek zrobisz, upewnij się, że Steam Play jest poprawnie włączony i że wszystko jest poprawnie skonfigurowane w swoim kliencie. Aby szybko zapoznać się z tym, najpierw postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, jak sprawić, by gry Windows działały w systemie Linux.

Protontricki Steamconfig

Protontricks jest dostępny w pewnych sytuacjach, w których Steam nie może uruchomić gry nawet po tym wszystkim.

Instalowanie zależności

Zależności protontricków

Chociaż praktycznie każdy, kto używa obecnie Linuksa, ma już zainstalowane WINE, co pozwala im być gotowym do uruchamiania wielu aplikacji Windows, nie każdy ma Winetricki. Aby korzystać z protontricków, musisz go najpierw zainstalować.

Na przykład w systemach opartych na Linux Mint / Ubuntu / Debian / MX użyj:

W Manjaro powinien być dołączony, ale jeśli tak nie jest, przejdź do „System -> Dodaj / usuń oprogramowanie” i wyszukaj „wino”. Otrzymasz listę pakietów. Upewnij się, że zainstalowano zarówno „wino”, jak i „winetricki”.

Czytać  Jak skonfigurować i używać SSH w systemie Linux

Jeśli uruchomisz jakąkolwiek inną dystrybucję, możesz uzyskać sztuczki z winem za pomocą tych ogólnych poleceń:

Oprócz sztuczek z winem będziesz potrzebować pipx aby sztuczki protonowe działały.

Arch Linux / Manjaro:

Debian / Ubuntu / Mint / MX:

Instalacja Protontricków

Po zakończeniu instalacji wszystkich wstępnie wymaganych aplikacji nadszedł czas na zainstalowanie kreatora. W tym celu upewnij się, że uruchamiasz nowy czysty terminal i nie używasz tego, którego użyłeś do zainstalowania wszystkiego innego.

Wszystko, co musisz teraz zrobić, to wpisać:

Jest to! Teraz nadszedł czas, aby zrozumieć, jak potężne może być to małe narzędzie i dlaczego warto było przechodzić przez te wszystkie kłopoty.

Używanie Protontricks do instalowania gier z brakującymi środowiskami uruchomieniowymi .NET

Protontricks jest specjalnie zaprojektowany na czas, gdy próbujesz uruchomić grę i zgłasza błąd, że określone środowisko wykonawcze nie jest zainstalowane. Zwykle jest to wersja platformy .NET. W każdym razie musisz uruchomić grę przynajmniej raz, z błędami i wszystkimi, zanim protontricki będą mogły zadziałać swoją magią.

Najpierw musisz dowiedzieć się, czego brakuje w grze. Kiedy próbujesz go uruchomić, zanotuj, której wersji .NET nie ma.

Następnie musisz sprawdzić Steam ID gry. Najłatwiej to zrobić, wpisując w terminalu:

W wyszukiwaniu nie jest rozróżniana wielkość liter i akceptuje częściowe nazwy. Przykład wyszukiwania z nieodpowiadającymi przypadkami i częściową nazwą można zobaczyć na poniższym obrazku.

Szukaj protontrików

Po znalezieniu identyfikatora i uzyskaniu wymaganej wersji platformy .NET należy poprosić o zainstalowanie „dotnet”, a następnie numeru wersji, który znalazłeś, bez żadnych kropek ani spacji. Oto przykład takiego polecenia, które działałoby z Elite Dangerous:

Następnie protontricki utworzy katalog kompatybilności dla gry w odpowiednim folderze Steam i spróbuje zainstalować żądaną wersję .NET Framework. Będzie narzekał i da ci wiele przerażających błędów, ponieważ musisz to zrobić z 64-bitowym prefiksem WINE, ale możesz je bezpiecznie zignorować.

Czytać  Jak zainstalować aplikację komputerową Telegram w systemie Linux

Popraw inne problemy

Istnieje kilka gier, które mogą nie działać po rozwiązaniu tego małego „magicznego pocisku”. Gra, którą próbujesz uruchomić, może nawet nie być nieobecna w środowisku uruchomieniowym .NET.

Protontricki Protondb

W szczególnych przypadkach polecam udać się do ProtonDB i szukam tam swojej gry. Użytkownicy często wprowadzają własne poprawki dotyczące protontricków lub poleceń uruchamiania, które można umieścić we właściwościach gry w bibliotece Steam. Nie zawsze jest to przypadek „wpisz to polecenie i violà!” ale możesz mieć szczęście i znaleźć coś, co zajmie kilka minut dostrojenia za pomocą poleceń protontricks lub przejrzenia niektórych plików.

Niektóre sugestie są skomplikowane i mogą nie działać na twoim konkretnym systemie, ale jeśli upierasz się, że dana gra działa na Linuksie i chcesz poświęcić na to kilka godzin, jest to najlepsze repozytorium informacji dla osób, które nie mają szczęścia zwykłymi metodami.

Pamiętaj tylko, że nawet jeśli uruchomisz grę, jej wydajność może być znacznie niższa niż w systemie Windows. Z jakiegoś powodu wiele gier działa dobrze w trybie dla jednego gracza, a następnie całkowicie odchodzi w zapomnienie, gdy tylko wypróbujesz jakąkolwiek funkcję wieloosobową.

Chociaż nie jest to idealne, granie w Linuksie staje się coraz mniej wywołującym wściekłość procesem, a coraz więcej narzędzi jest opracowywanych, aby jeszcze bardziej to ułatwić. Protontricki to prawdopodobnie jeden z najprostszych, ale eleganckich sposobów na szybkie wyeliminowanie nudy, której można by doświadczyć tylko w przypadku trików związanych z winem.

Czy masz własne narzędzie, które pomogło Ci uruchamiać gry na Linuksie? Daj nam znać, jeśli chcesz, abyśmy zobaczyli jeden w komentarzu!

.

Czy ten artykuł jest przydatny?