Jak sprawdzić wersję systemu Windows, z której korzystasz?

Windows Version Featured Image 1

Często nie ma znaczenia, jaka wersja systemu Windows jest uruchomiona na komputerze. Ale jeśli próbujesz rozwiązać problem techniczny lub zaktualizować system, musisz o tym wiedzieć.

Ten samouczek pokaże Ci, jak szybko zidentyfikować większość wersji systemu Windows, a nawet uzyskać szczegółowe informacje, takie jak numer kompilacji, za pomocą prostych poleceń.

Jak wizualnie zidentyfikować wersję systemu Windows?

Najszybszym sposobem zidentyfikowania używanej wersji systemu Windows jest sprawdzenie wizualne. W końcu ogólny wygląd każdej wersji systemu Windows jest taki sam, o ile nie zainstalowałeś niestandardowego motywu.

Windows XP

Wersja Windows Windows XP 1

Windows XP oznaczał złoty wiek Microsoftu. Wprowadzony na rynek 25 października 2001 r. jest najdłużej działającym systemem operacyjnym firmy Microsoft, mającym za sobą dwadzieścia jeden lat.

Niektóre z wyróżniających się funkcji XP obejmują:

 • Przycisk Start: Windows XP ma zielony przycisk Start z logo Windows i słowem „Start”.
 • Pasek zadań: XP jest wyposażony w niebieski pasek zadań z efektami cienia, aby stworzyć iluzję 3D.

Windows Vista

Wersja Windows Windows Vista

Windows Vista, następca Windows XP, został wprowadzony na rynek 30 stycznia 2007 roku. Niestety był to niewypał i nigdy nie wystartował zgodnie z oczekiwaniami.

Używasz systemu Windows Vista, jeśli widzisz następujące informacje:

 • Przycisk Start: Zwróć uwagę na szklaną kulę systemu Windows na przycisku po lewej stronie ekranu, która rozciąga się nad i pod paskiem zadań.
 • Szkliste okna: Vista zawiera motyw Windows Aero charakteryzujący się przezroczystymi oknami, wyrafinowanymi animacjami i dynamicznymi odbiciami.

System Windows 7

Wersja Windows Windows 7 1

Microsoft uruchomił system Windows 7 22 października 2009 r. i stał się natychmiastowym hitem wśród użytkowników. Wsparcie zakończyło się w 2020 r., ale nadal możesz korzystać z systemu Windows 7 bez aktualizacji.

Oto jak sprawdzić, czy używasz systemu Windows 7:

 • Przycisk Start: Ma szklistą kulę systemu Windows podobną do systemu Windows Vista, ale całkowicie pasuje do paska zadań.
 • Menu startowe: Zdjęcie profilowe użytkownika rozciąga się w górę i poza górną część menu startowego.
 • Pasek zadań: Pasek zadań jest przezroczysty.

Windows 8

Wersja Windows Windows 8

Wprowadzony 1 sierpnia 2012 r. system Windows 8 był przeznaczony przede wszystkim na urządzenia z ekranem dotykowym. Niestety stało się to dla wszystkich ogromnym rozczarowaniem.

Oto niektóre z wyróżniających się funkcji systemu Windows 8:

 • Ekran startowy: W systemie Windows 8.0 nie ma kolumn ikon, które pojawiają się po kliknięciu przycisku Start. Zamiast tego masz aplikacje wyświetlane jako kafelki na ekranie startowym.
 • Przycisk Start: W systemie Windows 8.1 masz przycisk Start bez logo wymachującej flagi używanego w poprzednich systemach operacyjnych Windows. Zamiast tego masz logo z czterema szybami ustawionymi pod kątem. To samo logo jest również używane w systemie Windows 10.
Czytać  Jak zmienić system Windows 10 S na Windows 10 Home

Windows 10

Wersja Windows Windows 10

Z ponad miliardem aktywnych użytkowników w momencie pisania tego, Windows 10 jest najpopularniejszym systemem operacyjnym wydanym przez Microsoft.

 • Menu Start: Masz menu startowe podobne do Windows 7. Ale zamiast ikon, masz Live Tiles (jak te w Windows 8) w menu Start.
 • Przycisk Start: Przycisk Start znajduje się w lewym dolnym rogu ekranu z logo Windows na górze. Logo posiada cztery szyby ustawione pod kątem.
 • Pole wyszukiwania na pasku zadań: Po lewej stronie paska zadań zobaczysz pole wyszukiwania ze słowami „Zapytaj mnie o cokolwiek”. To jest pole wyszukiwania Cortany.

Okna 11

Wersja Windows Windows 11

Microsoft wprowadził system Windows 11 w październiku 2021 r. Zgodnie z oczekiwaniami, wygląda o wiele nowocześniej niż poprzednik – Windows 10. Niektóre z wyjątkowych funkcji to:

 • Zaokrąglone kanty: Narożniki Windows dla wszystkich aplikacji są zaokrąglone.
 • Pasek zadań: Obszar zasobnika jest czysty, a ikony aplikacji pojawiają się na środku paska zadań.
 • Menu Start: Menu Start pojawia się na środku ekranu. Wygląda bardzo podobnie do programu uruchamiającego aplikację na Androida. Aplikacje są wyświetlane jako siatka ikon, które można przypinać i odpinać.
 • Przycisk Start: Przycisk Start to mała ikona systemu Windows po lewej stronie paska zadań.
 • Przycisk widżetów: Windows 11 jest wyposażony w przycisk widżetów w lewym rogu paska zadań.

Alternatywne sposoby sprawdzenia wersji systemu Windows

Niestety sprawdzanie wersji Windows na własne oczy nie jest zbyt wiarygodne. Widzisz, możliwe jest użycie motywów do zmiany wyglądu i działania systemu Windows, więc w dziale wizualnym może być zwodnicze.

Poniżej omówiliśmy dwa niezawodne sposoby sprawdzania używanej wersji systemu Windows. Są łatwe w użyciu niezależnie od wersji systemu Windows, a otrzymasz nawet numer kompilacji.

Notatka: Proces jest taki sam dla powyższych wersji systemu Windows. Ale w tym samouczku używamy systemu Windows 11.

1. Korzystanie z polecenia Winver

Winver to polecenie systemu Windows służące do wyświetlania używanej wersji systemu Windows, zainstalowanych dodatków Service Pack i numeru kompilacji. Oto jak wykonać polecenie.

 1. Naciskać Wygrać+R aby otworzyć aplikację „Uruchom”.
 2. Rodzaj winver w pole tekstowe w oknie aplikacji „Uruchom” i naciśnij Wchodzić.
Windows wersja Winver 1
 1. Otworzy się nowe okno pokazujące wersję systemu Windows i numer kompilacji. Kliknij „OK”, aby zamknąć okno.
Windows wersja Winver 2

2. Z CMD

Choć może to wydawać się skomplikowane, użycie CMD (Wiersz polecenia systemu Windows) w celu sprawdzenia, jakiej wersji systemu Windows używasz, jest prostym i nieskomplikowanym procesem. Oto jak się do tego zabrać.

 1. Naciskać Wygrać+R. Otworzy się aplikacja „Uruchom”.
 2. Wchodzić cmd w polu tekstowym aplikacji „Uruchom” i kliknij „OK”.
Wersja systemu Windows Cmd 1
 1. Otworzy się wiersz polecenia. Rodzaj systeminfo  i naciśnij Wchodzić wykonać polecenie. Dostaniesz szczegóły swojego systemu wewnątrz wyjścia terminala. Obejmuje to wersję systemu Windows i numer kompilacji.
Wersja systemu Windows Cmd 2

Często Zadawane Pytania

Czy mogę sprawdzić wersję systemu Windows bez użycia polecenia?

Tak, możesz. Celem jest znalezienie „Informacji o systemie” lub „Właściwości systemu”. Naciśnij Wygrać a następnie wyszukaj „System”. Jeśli korzystasz z systemu Windows 11 lub 10, możesz stamtąd wybrać „Informacje o systemie”. Otworzy się nowe okno pokazujące wszystkie szczegóły maszyny.

Czytać  8 najlepszych aplikacji do księgowania na komputery z systemem Windows

Jeśli naciśniesz Wygrać przycisk przeniesie Cię do kafelkowego interfejsu, prawdopodobnie używasz systemu Windows 8.1, ale aby dokonać podwójnego sprawdzenia, kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu i poszukaj „Informacje o komputerze” lub „Ten komputer”. Kliknij aplikację, a zobaczysz dokładną wersję, na której działa Twój komputer.

W systemie Windows 7 naciśnięcie klawisza Wygrać przycisk powinien wywołać menu Start. Kliknij prawym przyciskiem myszy „Komputer” (jeśli go widzisz) po prawej stronie, a następnie wybierz „Właściwości”, aby potwierdzić, że rzeczywiście używasz systemu Windows 7.

Jak długo obsługiwane są wersje systemu Windows?

Obecnie Microsoft tylko aktywnie wspiera Windows 11 i Windows 10. Wsparcie dla systemu Windows 10 kończy się 14 października 2025 r. Firma Microsoft oferuje co najmniej dziesięć lat pomocy technicznej dla każdego systemu operacyjnego. Wsparcie obejmuje aktualizacje programów i zabezpieczeń.

Jak sprawdzić, czy mam 64-bitową czy 32-bitową wersję systemu Windows?

Oto, jak możesz sprawdzić, jakiej wersji systemu Windows używasz:

 1. Naciskać Wygrać+ I aby uruchomić „Ustawienia”.
 2. W lewym panelu kliknij „System”.
 3. Wybierz „Informacje”, aby sprawdzić, czy Twój system jest 32-bitowy czy 64-bitowy.

Kredyt obrazu: Pixabay

Czy ten artykuł jest przydatny?

Zapisz się do naszego newslettera!

Nasze najnowsze samouczki dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej